Stručnjaci: Na ivici siromaštva živi oko 1,8 miliona ljudi, potrebna strategija

ScipioAfricanus

Stara legenda
Poruka
91.098
Stručnjaci: Na ivici siromaštva živi oko 1,8 miliona ljudi, potrebna strategija


Mere štednje koje je Vlada Srbije počela da uvodi od 2012. godine ugrozile su neka od osnovnih socijalnih i ekonomskih prava građana, jedan je od zaključaka Inicijative A 11. Izveštaj ove Inicijative ukazuje i na to da se u Srbiji vodi nedovoljno efikasna borba protiv siromaštva, ljudi iz marginalizovanih grupa teško dolaze do zdravstvene zaštite, dok više od 70 odsto domaćinstava u Srbiji ima probleme s plaćanjem troškova stanovanja.

Pored nekih ljudi većina vas, verovatno, prolazi svakodnevno. Nekada, verovatno, pomislite da su sami krivi za to što i na minus deset i na plus 30 prose, prodaju svoje uspomene ili ono što su našli u kontejneru. Njih je uglavnom gubitak bolje plaćenog posla, bolest ili splet društveno političkih okolnosti tu doveo.

Tako je i sa ovim penzionerom. Na račun mu stiže 26 hiljada dinara. Nešto daje za kredit, nešto za komunalije, pa njemu ne ostane skoro ništa. Operisao je srce, više od hiljadu dinara daje na lekove i sve što želi da izbegne sada je kazna za uličnu prodaju. Zato ne želi da mu se vidi lice.

"Primoran sam da izlazim ovde da zaradim koji dinar, baba mi nigde ne radi i ona je na dijalizu od bubrega. Dodatno plaćam za moje lekove, a za nju da bog sačuva", kaže ovaj penzioner.

Nešto dalje od njega, svoju tezgu ima i Katica Demirović, kojoj je ulična prodaja jedini izvor prihoda. Vrlo često, deo njenog radnog dana čini bežanje od komunalne policije.

"Mi nemamo nikakva prava, evo ovako čitav dan mi se ganjamo sa komunalnom policijom, da bi školovali našu decu i da zaradimo parče leba. I nama nije lako tako da komunalna nas juri, a mi da begamo i svakodnevno mi potrese dobijamo", kazala je Katica.


Ovaj put, verovatno zbog naše kamere, ona i njene koleginice izbegle su kaznu. Obično to nije slučaj, pa mesečno za to mora da plati i po tri kazne od 15 hiljada dinara.

"Bitno da ne idem da kradem, pošteno radim, navikla sam. Bolje da me juri komunalna, nego policija da mi dođe i zatvori me u zatvor da idem", dodala je.

Uverava da kaznu uvek otplati, jer može na rate.

"Non stop nas juri inspekcija, komunalna dolaze ovde, uzimaju nam robe...Pozajmimo pare od nekog drugog i radimo i vraćamo i plaćamo kazne", priča Demirović.

Ovo dvoje ljudi nekada zarade 300, nekada hiljadu, a nekada ni dinar. Sebi mogu da priušte samo puko preživljavanje.

Istraživanja iz 2018. godine pokazuju da tako u Srbiji živi oko milion i 800 hiljada ljudi, ističu iz Inicijative za ekonomska i socijalna prava A 11.

Navode da Srbija nema sveobuhvatnu strategiju za borbu protiv siromaštva, da se donose samo parcijalna rešenja koja onda daju i takav rezultat, poput Uredbe Vlade Srbije iz 2014. godine po kojoj korisnici novčane pomoći moraju da obavljaju društveno koristan rad.

"Pomenuta Uredba o merama socijalnog uključivanja korisnika novčane socijalne pomoći nije donela ništa drugo osim toga da je jedan određeni broj ljudi isključila iz sistema socijalne zaštite, a one druge, koji su ostali u njemu, naterala da besplatno odrađuju svoju socijalnu pomoć zato što je sada prihvaćena teza da su ustvari ljudi koji su korisnici socijalne pomoći neka vrsta društvenih parazita koji žive na našoj grbači", kaže Danilo Čurčić, koordinator A11 inicijative za ekonomska i socijalna prava.

Ni ostale mere države protiv siromaštva u Srbiji nisu dale dobru, sistemsku podlogu za to da se ono iskoreni, dodaje Ćurčić.

Podseća i da po isteku Strategije za smanjenje siromaštva - nova nije doneta.

Međutim, da bi se promena u pogledu stepena siromaštva jednog društva desila, Ćurčić kaže da je pre svega potrebna promena shvatanja obaveza države prema njenim građankama i građanima.



http://rs.n1info.com/Vesti/a567172/...stva-zivi-oko-milion-i-800-hiljada-ljudi.html

Strategija ?
 
XYC
07.02.2020.| 09.18
Zašto ne objavljujete sve komentare? Ljudi gladna sam. Imam 14 500 din. invalidsku penziju. Bolesna, kupim lekove, struju seku, informatiku kasnim, jedem svaki treći dan ili ako mi daju komšije. Garderobu na kupujem, oblačim šta dobijem. U kakvoj ja to turbo, naprednoj Srbiji živim?

Nije bitan
07.02.2020.| 08.38
Kad covek procita ovo i procita planove o izgradnji metroa ne zna gde zivi .Ovo je za plakanje i bice sve vise ovakvih clanaka.A cini mi se da zivimo u ludilu svetskih razmera.Gospoda sns nikogovica i njihovih satelita treba da dozive istu sudbinu kao ljudi koji se bore za prezivljavanje.

Izrazavam bojazan...
07.02.2020.| 08.04
A on daje pare zvezdi i partizanu, klintonovima, dodiku, milu i rami, srebrenici, ptavi stadione i fontane.... A narodu glad i izvrsitelji.... E moj narode...


samo budala kao ja ne krade i zato gladuje
07.02.2020.| 07.29
Mislim da mi je bilo gore samo '93. Ali tada je firma u kojoj sam radila pomagala malo u markama malo u namirnicama, a mi smo mislili da cemo se izboriti za bolji zivot. sad smo bukvalno na ivici gladi. nove cipele ne mozemo da kupimo, ako se nesto od aparata pokvari nema zamene. dete nema zdravstveno, radi po malo na crno, a nasa primanja su 'previsoka' da bi drzava platila za zdravstveno . Kad bismo ga mi platili, ne nismo imali da platimo struju ...samo kreten kao ja nije iz ove rupe otisao. dace bog da mi dete uskoro ode, cekamo papire.

ne vide dalje od Beograda
07.02.2020.| 07.20
niste naveli i penzionere invalide sa penzijom od 14000 din, kako oni da prežive ceo mesec, a ima i manjih penzija npr. poljoprivrednici 9500din. Ovo je taktika svake vlasti da Srboslavija što brže gurne nemoćne u grob i skine sa grbače, to je obaveza i zadatak svake vlasti po naređenju MMF i SZO

Panda
06.02.2020.| 19.46
Ovaj tekst treba da se preimenuje ”na rubu egzistencije”, ovi ljudi su odavno otisli par nivoa ispod granice siromastva. A mi koji imamo malo vise srece od njih smo blizu te granice. Pretace se iz supljeg u prazno, cela porodica uglavnom mora zajedno da donosi prihod kuci da bi opstali, deca ne mogu da se osamostale, pa dele racune sa roditeljima itd.
 
Pisem u afektu...Jadno mi je sto se uvek stariji cimaju,pored penzije i odradjenog staza izlaze na hladno,prodaju visibabe,salate sta imaju u basti dok njihovi bahati unucici spavaju do 12.
Vecina imaju porodice,porodice koje ih ne ebu ni 5%.Koliko ima u vasem okruzenju mladih a da nece da rade..nece da rade za 40k din...jbte...neceeee
Ne shvatam kakve veze ovo ima sa time da 50% Srbije zivi sa prihodima od 300 evra.
 
Ti koji gladuju ne mogu da izdravaju unuke. Oni koji ih izdrzavaju imaju penzije 40k+.
Recimo imam slucaj da tast i roditlelji imaju pojedinacno jace penzije od plata mog suraka i zene.
Ok,ja pricam za ove koji nece da rade,zdravi pravi,zive na hlebu i netu. Imam i u porodici takve,u okolini,znam par njih i na ulici takvih...
Racuni nisu placeni al da se ode raditi,ne daj boze,sramota ih je,malo para.
 
zapošljava SNS na fiktivne radna mesta svoje radikale što drže kartone ispred pijaca

to sve trpi Žika Pekar
Čak je i mit da imamo previše zaposlenih u javnom sektoru.
Naime brojka je solidna ali nije daleko od one u EU.
Problem su nesposobni kadrovi, silni VD direktori itd jer sa takvima SNS najlakše manipuliše.
Ali za socijalna pitanja se ne izdvaja čak ni minimum, tako da ko kaže da je ovo socijalna država pored toliko izvršitelja po mnogima je običan duduk.
Neka to tvrdi i dalje.

Ideš kod lekara kad ono jedan doktor dnevno pregleda 100 pacijenata...
Koliko je to po pacijentu, oko 4 minuta...bravo.
 
Ok,ja pricam za ove koji nece da rade,zdravi pravi,zive na hlebu i netu. Imam i u porodici takve,u okolini,znam par njih i na ulici takvih...
Racuni nisu placeni al da se ode raditi,ne daj boze,sramota ih je,malo para.
Niko neće da radi a Aca tvrdi da imamo najmanju mogucu nezaposlenost u regionu...
Ko je tu lud 😆
 

Back
Top