Становиште Православне Цркве о човековом стању после смрти?

Шта се догађа после смрти?

  • Душа наставља да живи (рај/пакао), док је тело у земљи

  • Душа спава заједно са телом

  • Човек васкрсава у духовном телу - улази у Есхатон

  • Нешто четврто (описати)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
1. ces da usmeris na glasnika koji veruje u dva zasebna ustajanja iz mrtvih, svetih/pravednih, pa kroz 1000 imaginarnih godina zlih, ali sta biva u tom periodu? ili, sta biva u periodu od kada je Hristos vaskrsnuo i izveo svete iz adske tamnice? pitanje nije kako ce vaskrsnuti, jer na to pitanje i ap. Pavle se ljuti
35. Али ће вам рећи ко: Како ће устати мртви? И у каквом ће телу доћи?
36. Безумниче!...
ljuti se jer pitaju neki KAKO, U KAKVOM, umesto ZASTO, pitaju za nacin, a ne za razlog.
Tako i Hristos, On koji je sam vaskrsenje nije mogao da ostavi svete u adu, vec ih je izveo i oni se pokazase mnogima. Ja ti priznajem ovde da sam se i sam pitao, ali ne KAKO, vec ZASTO [znajuci da su neki rusili veru, govoreci da je vaskrsenje bilo], jer na pitanje KAKO, uvek ces dobiti odgovor denominacija - na nebu, duhovno, ali onda koja je svrha... imamo ovde, kaze lepo vaskrsavaju TELESA, pa objasnjava dalje za Lazara, pa za Hrista da nije utvara itd https://svetosavlje.org/tacno-izlozenje-pravoslavne-vere/101/?pismo=lat#note28 Prestao sam da se pitam da li se tim pokazivanjem svetih rusi vera u vaskrsenje da je ono vec bilo, jer ne bi bilo pravedno da ih je Hristos ostavio u adu da cekaju sveopste vaskrsenje. Ja stalno imam na umu da je Bogu sve moguce, kako - ne zanima me, a zasto - mogu da saznam.
To je ono što i ja naglašavam u razgovoru.

Podpitanje kud odose ti sveti iz 1. veka, u prostor ili vreme. Bojim se da ne mogu da ti kazem. Kud ode Hristos, kud odvede razbojnika na krstu, kud ode Enoh svojevremeno itd?
U Eshaton, u kraj vremena, konačnost.


2. Oni koji zive i mru nakon toga trebaju da cekaju na neki dan u buducnosri, jer nece Hristos svaki cas da silazi nad ad, i izvodi mrtve - tada je bio mrtav, pa je zato to uradio, a sada kada je vise svih nebesa, nema ko drugi da mrtve izvede, pa moraju da cekaju buduci, DRUGI cas.
Zašto bi se razlikovali ti ljudi, recimo sveti Justin Filosof? On da čeka, a neki bezimeni sveti već vaskrsli? ;)


Ovde ću uključiti i @Glasnik.

Jer odgovor na oba pitanja i na dileme zavisi od odgovora na pitanje koje svemu tome prethodi, a to je:
Da li je Carstvo Božije već sada tu ili tek treba da dođe nekog trenutka u budućnosti?
 
1.To je ono što i ja naglašavam u razgovoru.


2.U Eshaton, u kraj vremena, konačnost.



3.Zašto bi se razlikovali ti ljudi, recimo sveti Justin Filosof? On da čeka, a neki bezimeni sveti već vaskrsli? ;)


4.Ovde ću uključiti i @Glasnik.

Jer odgovor na oba pitanja i na dileme zavisi od odgovora na pitanje koje svemu tome prethodi, a to je:
Da li je Carstvo Božije već sada tu ili tek treba da dođe nekog trenutka u budućnosti?
1. zato ja licno ocekujem od tebe diskusiju, a ne od glasnika
2. ne znam grcki - poslednji, kraj vremena? ja znam samo za vecna vremena, po ap. PAVLU, koja kada nastupe onda vaskrsenje, vecni zivot ili vecna osuda - upravo jer su vremena VECNA
3. Kako mislis ZASTO? zar nisam odgovorio da je Hristos sisao nad ad, a da je sada vise svih nebesa? Ali ti opet postavljas tzv. autoritet vs bezimeni [vraticemo se opet]
4. gde da dodje? receno je UNUTRASNJE, ali ima i ono drugo carstvo
 
1. zato ja licno ocekujem od tebe diskusiju, a ne od glasnika
2. ne znam grcki - poslednji, kraj vremena? ja znam samo za vecna vremena, po ap. PAVLU, koja kada nastupe onda vaskrsenje, vecni zivot ili vecna osuda - upravo jer su vremena VECNA
3. Kako mislis ZASTO? zar nisam odgovorio da je Hristos sisao nad ad, a da je sada vise svih nebesa? Ali ti opet postavljas tzv. autoritet vs bezimeni [vraticemo se opet]
4. gde da dodje? receno je UNUTRASNJE, ali ima i ono drugo carstvo
1. Oket, nisam rekao u tom kontekstu, ali nebitno
2. Da, kraj ovog vremena.
3. Moje pitanje jeste zašto bi svi umrli do tog Strašnog Petka 33. godine N.E vaskrsli, a svi ostali umrli nakon tog dana morali da čekaju kraj vremena.
4. Carstvo Božije je tamo gde je Hristos. Ako je Hristos u srcu, onda je tu. Ako je na gori Tavor, onda je tu. Gde god se projavi ta stvarnost Carstva. Stvarnost koja će postati jedina postojeća stvarnost u poslednji dan.
 
1. Oket, nisam rekao u tom kontekstu, ali nebitno
2. Da, kraj ovog vremena.
3. Moje pitanje jeste zašto bi svi umrli do tog Strašnog Petka 33. godine N.E vaskrsli, a svi ostali umrli nakon tog dana morali da čekaju kraj vremena.
4. Carstvo Božije je tamo gde je Hristos. Ako je Hristos u srcu, onda je tu. Ako je na gori Tavor, onda je tu. Gde god se projavi ta stvarnost Carstva. Stvarnost koja će postati jedina postojeća stvarnost u poslednji dan.
1. pa, meni je bitno da kvalitetno diskutujemo, ako smo nesto presli da se ne vracamo... npr.1914. da idemo napred, kad vec ne idemo nazad u raj, drvo zivota i ona druga, zivotinje, itd
2. ja ne mislim da vremenu postoji kraj, vec samo se samo uvodi vecnost, rekoh vec, ap. Pavle, Titu i Timoteju... nisu to kao beskonacni produzeci koji traju, vec se radi o izviranju vecnosti
2. За наду вечног живота, који обећа нелажни Бог пре времена вечних,
9. Који нас спасе и призва звањем светим, не по делима нашим, него по својој наредби и благодати, која нам је дана у Христу Исусу пре времена вечних;

3. Ja stvarno tesko mogu da vidim gde se ne razumemo...
Ne svi, samo sveti, jer su Boziji. Njih je Hristos vaskrsao, jer je bio na licu mesta, u carstvu mrtvih, secas On za sebe rece da je vaskrsenje... Ko je umro posle Hrista mora da ceka, jer i mi cekamo PARUSIJU, DRUGI DOLAZAK. Nema ko da vaskrsne te mrtve koji umiru od 33 N.E., PA DO SUDNJEGA DANA. Ali mislim da razumem
sta ti isprobavas da verujes, a to je automatizam, autopilot, sta ima ljudi da idu u ad, odmah po smrti treba da vaskrsavaju... Problem je samo sto se onda POKAZASE, a danas to tvoje probavanje je samo u masti, NIKO SE NIKOM NE POKAZUJE. U masti je i sektasko na nebu, trebaju koske za TELESA, a na nebu toga nema i ne treba da bude. Poenta je da ovde dodje carstvo Bozije/nebesko, da se preobrazimo i saobrazimo nebeskom, to je smisao religije, tj. njena definicija kada se spoji onostrano i ovostrano. Ali onaj ce da se odsece bez ruke Bozije. Ne trebaju nikakva cuda, samo ce da se izgazi, znas ko

p.s. vidis, sad si me naterao da kazem da su onda sveti vaskrsli, jer ih je sam vaskrsavajuci Hristos vaskrsao

dela koja ja tvorim, i vi cete, i jos veca, jer ja idem k Ocu - to rece Gospod... on je samo otisao da nam pripremi stanove nebeske, da i mi budemo gde je On...
 
Poslednja izmena:
To je ono što i ja naglašavam u razgovoru.


U Eshaton, u kraj vremena, konačnost.



Zašto bi se razlikovali ti ljudi, recimo sveti Justin Filosof? On da čeka, a neki bezimeni sveti već vaskrsli? ;)


Ovde ću uključiti i @Glasnik.

Jer odgovor na oba pitanja i na dileme zavisi od odgovora na pitanje koje svemu tome prethodi, a to je:
Da li je Carstvo Božije već sada tu ili tek treba da dođe nekog trenutka u budućnosti?
Sada tu u vama..
Rece Hristos.
Pocelo je.
 
4. Carstvo Božije je tamo gde je Hristos. Ako je Hristos u srcu, onda je tu. Ako je na gori Tavor, onda je tu. Gde god se projavi ta stvarnost Carstva. Stvarnost koja će postati jedina postojeća stvarnost u poslednji dan.
ovde se nazire DATOST vs zasluge/plata itd
na jednoj strani znamo da niko ne dolazi k Bogu Ocu osim krioz Hrista, a na drugoj da trebamo i veca dela od Njegovih da cinimo, jer On ide k Ocu [prethodni moj post, sledi citat iz Јован, глава 14, gde pominje i stanove nebeske]
12. Заиста, заиста вам кажем: који верује мене, дела која ја творим и он ће творити, и већа ће од ових творити; јер ја идем к Оцу свом;
13. И шта год заиштете у Оца у име моје, оно ћу вам учинити, да се прослави Отац у Сину.
Nema tu filozofije, vec mi imamo problem tj. vi tj. oni koji su prihvatili lazno otkrivenje od antihrista.
  • Matej 12,50 Jer ko izvrši volju Oca mojega koji je na nebesima, taj je brat moj i sestra i mati.
 
ovde se nazire DATOST vs zasluge/plata itd
na jednoj strani znamo da niko ne dolazi k Bogu Ocu osim krioz Hrista, a na drugoj da trebamo i veca dela od Njegovih da cinimo, jer On ide k Ocu [prethodni moj post, sledi citat iz Јован, глава 14, gde pominje i stanove nebeske]
12. Заиста, заиста вам кажем: који верује мене, дела која ја творим и он ће творити, и већа ће од ових творити; јер ја идем к Оцу свом;
13. И шта год заиштете у Оца у име моје, оно ћу вам учинити, да се прослави Отац у Сину.
Nema tu filozofije, vec mi imamo problem tj. vi tj. oni koji su prihvatili lazno otkrivenje od antihrista.
  • Matej 12,50 Jer ko izvrši volju Oca mojega koji je na nebesima, taj je brat moj i sestra i mati.
O čemu ti? :lol:
 
pa naceo sam tvoj br. 4 u prethodnom postu, pa sam nastavio
nekako ti je taj br 4. uopsten, tj. ostavlja mogucnosti za razne implikacije, a ja po automatizmu, kad vidim da moze razno, odmah vracam na kolosek... neka bude da smo se mimoisli sa
stvarnost Carstva. Stvarnost koja će postati jedina postojeća stvarnost u poslednji dan.
ja ne mislim da ce osudjeni spoznati u poslednji dan stvarnost Carstva Bozijeg, vec stvarnost njihovog carstva - ''a sinovi carstva bice baceni u tamu najkrajnju''
dakle, ako kazes jedina postojeca, treba da naglasis za spasene, ali ako podrazumevas, onda moja greska, izvini.
 
nekako ti je taj br 4. uopsten, tj. ostavlja mogucnosti za razne implikacije, a ja po automatizmu, kad vidim da moze razno, odmah vracam na kolosek... neka bude da smo se mimoisli sa
Kad budem napisao to razno, te razne implikacije, onda, brate, piši o njima :)
Ili, bar, pitaj da li sam pod "tim i tim" mislio "to i to" ;)
Mojne ovo unapred :)
 
Kad budem napisao to razno, te razne implikacije, onda, brate, piši o njima :)
Ili, bar, pitaj da li sam pod "tim i tim" mislio "to i to" ;)
Mojne ovo unapred :)
  • ja ti reko, pusti nasu ljutnju, vidi ljutnju ap. Pavla, a meni odgovori na drugo, neke implikacije pustam, a neke predupredjujem
  • npr. da li se secas kada je arijana zamenila vaskrsenje i vaznesenje [prvo je cak tvrdila da vaznesenje nije biblijsko]?
  • e, tako i ti, znam ja zasto si ukljucio automatizam, tj. autopilota - jer verujes u jedno, sveopste vaskrsenje,
  • ali poslusaj mene, ako je sam Hristos Vaskrsenje, ne treba tu autopilot,
  • vec nam je autopilot ugradjen u duse kada je rec o vaznesenju, samo se kod nekih, kod mnogih pokvario, pa se preuznose, samouzdizu i sl. - samopodizu, cak tastinom nad tastinama [Propovednik]
  • autopilot radi po sasvim drugom principu.
 
  • ali poslusaj mene, ako je sam Hristos Vaskrsenje, ne treba tu autopilot,
Poslušaj i ti mene :)
Ako sam Hristos kaže:
- Ja sam Vaskrsenje i Život
- Došlo je k vama Carstvo Božije
- Ko veruje u Mene, i ako umre, živeće
- Ide čas i već nastao da će svi mrtvi čuti glas Sina Božijeg
- Ustaće jedni u vaskrsenje života, drugi u vaskrsenje suda
-

Plus, onda svedočimo:
- čudesni događaj tavorskog Preobraženaj
- "mnoge svete" koji su po Hristovoj smrti ustali iz grobova i pokazali se mnogima
- Stefana koji vidi Carstvo u trenutku kad je žrtva kamenovanja
- Priložena svedočanstva apostolskih otaca o veri i nadi u ono što ih očekuje...
- veru Pravoslavne Crkve izraženu prvenstveno kroz svetu Liturgiju, tačnije molitvu Anafore: "i nisi odustao da sve činiš dok nas nisi uzveo na nebo i darovao nam Carstvo Svoje buduće"***...

Pa, teško da mi se nameće bilo koji drugi zaključak od:
- svi mrtvi zaključno sa Hristom, su već tada dolazi u Eshaton
- svako koje umro nakon Hrista, isto dolazi u Eshaton

Tj. jednom rečenicom
Vaskrsenje je ono što nas čeka nakon ovog života.
(
Rađanje za večnost u vaskrslom, preobraženom telu)
 
Poslednja izmena:
- "mnoge svete" koji su po Hristovoj smrti ustali iz grobova i pokazali se mnogima
zasto ovo stavljas pod navodnike, jel zato sto nisu imenovani?
- Došlo je k vama Carstvo Božije
da, ali nije carstvo zagrobni zivot, proveri kontekst koji je kada to kaze

- veru Pravoslavne Crkve izraženu prvenstveno kroz svetu Liturgiju, tačnije molitvu Anafore: "i nisi odustao da sve činiš dok nas nisi uzveo na nebo i darovao nam Carstvo Svoje buduće"***...
tu se govori o buducnosti
- Ide čas i već nastao da će svi mrtvi čuti glas Sina Božijeg
dobro, a zasto ti meni ne odgovoris, eto dodje svaciji cas da mre, i sta onda, za svakog posebno ce Sin Bozji da govori da vaskrsava - ide cas i vec je nastao - jasno je da se radi o POSEBNOM casu, a ne svacijem casu, a zapravo dva, jer samo za jedan rece da je vec nastao, drugi put samo kaze da ide [mogao bih da ti taj manir potvrdim na drugim primerima]
 
zasto ovo stavljas pod navodnike, jel zato sto nisu imenovani?
Zato što sam veliki pristaša Otkrivenja :D

Zašto stavljam?
Pa, navodnike stavljam zato što citiram izraz iz Pisma, a ne zbog relativizovanja pojma ;)

tu se govori o buducnosti
Stvarno?
Zašto se onda lepo ne izraze u futuru, nego ovako čudno ;)

da, ali nije carstvo zagrobni zivot, proveri kontekst koji je kada to kaze
Ali, ja nisam ni tvrdio da jeste zagrobni život u formi bestelesne duše.
Odakle vadiš takve zaključke iz mojih reči?

dobro, a zasto ti meni ne odgovoris, eto dodje svaciji cas da mre, i sta onda, za svakog posebno ce Sin Bozji da govori da vaskrsava - ide cas i vec je nastao - jasno je da se radi o POSEBNOM casu, a ne svacijem casu, a zapravo dva, jer samo za jedan rece da je vec nastao, drugi put samo kaze da ide [mogao bih da ti taj manir potvrdim na drugim primerima]
Pa, ti propovedaš dva vaskrsenja.
A meni se čini da pismo govori o jednom, nadvremenskom
 
Stvarno?
Zašto se onda lepo ne izraze u futuru, nego ovako čudno ;)
sam Bog se cudi [Isaija 59, pre neki dan sam citirao, kadaraspravljaste o jevrejima, rodjenoj grani], a ljudi nece
16. И виде где нема човека, и зачуди се што нема посредника; зато учини Му спасење мишица Његова, и правда Његова подупре Га.
"i nisi odustao da sve činiš dok nas nisi uzveo na nebo i darovao nam Carstvo Svoje buduće"***...
izvoli, objasni onda zasto je prvosvestenicka molitva - da dodje carstvo tvoje
EDIT -radi se o onoj - okusite kako je blag ... a da je futur, jasno je recju BUDUCE
p.s. ti mnogo vise otvaras pitanja, nego sto dajes odgoore
 
Poslednja izmena:
Zato što sam veliki pristaša Otkrivenja :D


Pa, ti propovedaš dva vaskrsenja.
A meni se čini da pismo govori o jednom, nadvremenskom
propovedam, naterale me pristase otkrivenja, rekoh vec, ali meni je vazno da si ti razumeo 2 casa koje sam ti objasnio, jedan koji ide [eshaton], a drugi koji ide i vec je nastao [za te koje stavljas pod navodnike]

Odakle vadiš takve zaključke iz mojih reči?
iz konkretne replike o vaskrsenju na koje aplikujes carstvo Bozije, a Hristos kada rece - onda je doslo k vama carstvo Bozije ima drugi kontekst
 
sam Bog se cudi [Isaija 59, pre neki dan sam citirao], a ljudi nece

izvoli, objasni onda zasto je prvosvestenicka molitva - da dodje carstvo tvoje
Zato što je to perspektiva MARAN ATA (i došlo i tu je i dolazi)

Isti Hristos govori i da je Carstvo već došlo.
Ako si zaista pripadnik Pravoslavne Crkve, onda ti je svakako liturgijski jasno da je svaka Liturgija ulazak u stvarnost tog Carstva, tj. uzimanje učešća u Carstvu kroz pričešćivanje telom i krvlju Hrista
 
Zato što je to perspektiva MARAN ATA (i došlo i tu je i dolazi)

Isti Hristos govori i da je Carstvo već došlo.
Ako si zaista pripadnik Pravoslavne Crkve, onda ti je svakako liturgijski jasno da je svaka Liturgija ulazak u stvarnost tog Carstva, tj. uzimanje učešća u Carstvu kroz pričešćivanje telom i krvlju Hrista
da, On govori da je doslo, ali kontekst koji je

28. А ако ли ја Духом Божијим изгоним ђаволе, дакле је дошло к вама царство небеско. [a ne da nam pakoste pali andjeli-demoni iz otkr.]


33. И цароваће у дому Јаковљевом вавек, и царству Његовом неће бити краја. [a ne 1000godisnje]

pa onda koja su sve poredjenja carstva Bozijeg - velika tema
---------------------
da, hleb zivota, a za krv - pijte
a onaj kome je zabranjeno na svetoj liturgiji nudi skrivenu manu, a za krv presvetu rece da se ...

Da li je Gospod na Tajnoj Večeri (Matej 26,27-28; Marko 14,23; Luka 22,17) dao apostolima čašu Novoga zaveta da iz nje piju ili se peru [OTK.1,5]?, a neki drugi čak i haljine svoje [OTK.7,14]? Pa je li sveta Gospodnja krv zato prolivena da se gazi po njoj perući telo i haljine (vidi Jevrejima 10,22 i10,29)? A čak je apostolima i noge oprao Gospod tada vodom, rekavši Petru da će razumeti kasnije pošto se ovaj usprotivi (IV Jevandjelje 13,7-8)?
Šta treba reći posle ovoga, osim pozvati se na Psalam 58,10: Obradovaće se pravednik kad vidi osvetu, opraće noge svoje u krvi bezbožnikovoj?
 
da, On govori da je doslo, ali kontekst koji je

28. А ако ли ја Духом Божијим изгоним ђаволе, дакле је дошло к вама царство небеско. [a ne da nam pakoste pali andjeli-demoni iz otkr.]


33. И цароваће у дому Јаковљевом вавек, и царству Његовом неће бити краја. [a ne 1000godisnje]

pa onda koja su sve poredjenja carstva Bozijeg - velika tema
---------------------
da, hleb zivota, a za krv - pijte
a onaj kome je zabranjeno na svetoj liturgiji nudi skrivenu manu, a za krv presvetu rece da se ...

Da li je Gospod na Tajnoj Večeri (Matej 26,27-28; Marko 14,23; Luka 22,17) dao apostolima čašu Novoga zaveta da iz nje piju ili se peru [OTK.1,5]?, a neki drugi čak i haljine svoje [OTK.7,14]? Pa je li sveta Gospodnja krv zato prolivena da se gazi po njoj perući telo i haljine (vidi Jevrejima 10,22 i10,29)? A čak je apostolima i noge oprao Gospod tada vodom, rekavši Petru da će razumeti kasnije pošto se ovaj usprotivi (IV Jevandjelje 13,7-8)?
Šta treba reći posle ovoga, osim pozvati se na Psalam 58,10: Obradovaće se pravednik kad vidi osvetu, opraće noge svoje u krvi bezbožnikovoj?
Nisam zainteresovan za debatu o Otkrivenju ;)
 
Sad si sklopio sve kockice :lol:
ironija vs sarkazam, neko kockice, neko kontekste, ja sam samo stiskao dugme ''odgovorite''; na autopilotu samo kopiram, kada nece da debatuju
.
sa mog stanovista, i ti i south, ste skolovaniji, verovatno ste i na liturgiji redovniji, a ja sam vise knjizevnik
KAO JEVANDJEOSKO RAZUMEVANJE SVEGA TOGA (Matej 13,51) SVAKI KNJIŽEVNIK-PREPISIVAČ NAUČEN CARSTVU NEBESKOM DOKAZAO TO, TE ARGUMENTUJE NOVIM I STARIM (Matej 13,52) ZAVETOM, TJ. SABIRA ZAJEDNO SA GOSPODOM, JER AKO NIJE S NJIM I NE SABIRA, PROTIV NJEGA JE I RASIPA (Matej 12,30).
 
Poslednja izmena:

Back
Top