Quantcast

Šta trenutno čitate - utisci i preporuke II

Baudrillard

Buduća legenda
Moderator
Poruka
33.916
Robert Ejkman - More, poput vina tamno
Moram nažalost da priznam da je ova zbirka slabija od Hladne ruke u mojoj, nije ova zbirka priča loša, daleko od toga,
ali dok su mi se u prvoj sve priče dopale, ovde ima nekih koje nisu toliko, mada je prva priča More, poput vina tamno,
apsolutno briljantna, onda sledi nekoliko slabijih (barem za moj ukus) priča, poslednje dve priče u zbirci su takođe odlične.

Truman

Veoma poznat
Poruka
14.569
Robert Ejkman - More, poput vina tamno
Moram nažalost da priznam da je ova zbirka slabija od Hladne ruke u mojoj, nije ova zbirka priča loša, daleko od toga,
ali dok su mi se u prvoj sve priče dopale, ovde ima nekih koje nisu toliko, mada je prva priča More, poput vina tamno,
apsolutno briljantna, onda sledi nekoliko slabijih (barem za moj ukus) priča, poslednje dve priče u zbirci su takođe odlične.
хехе, ја баш јуче купио ову збирку у Вулкану. Верујем твом укусу и планирам да је ускоро узмем у руке.

Кренуо да читам Одувек смо живеле у замку од Ширли Џексон. У овом роману Џексонова се служи доста једноставним стилом за разлику од Куће на уклетом брду. Највише ме подсећа по томе на Стивена Кинга. Међутим, овде провејава нека болештина, бизарност, језовитост јер се прича врти око тровања арсеником од стране једне од главних јунакиња. За сада занимљиво.

rolo martins

Zainteresovan član
Poruka
212
Upravo završavam Oduvek smo živeli u zamku, a uporedo čitam i po priču iz More, poput vina tamno.
Ok je Oduvek smo.., ali ne može da se uporedi po atmosferi sa bilo kojim boljim Kingom, po mom skromnom mišljenju.
Ejkman mi se sviđa, priče su jake, ali ne bih ih svrstao u horor, to je suviše ograničavajuća odrednica za nešto onako dobro napisano.
Takođe sam pročitao još jednog Mekol-Smita, iz škotskog serijala, Osmotri sve izdaleka. Standardno dobra, ako niste čitali Mekol- Smita, preporučujem da počnete. Pitke, lepo napisane knjige koje, na prvi pogled možda i deluju naivno, ali na mene su sve ostavile jako dobar utisak.

*Vasilisa

Domaćin
Poruka
3.201
Boja beskraja
Lara Djordjevic

Lenka Mihajlović već godinama traži utočište u umetnosti. Iz beogradskog kruga pesnika i slikara odlazi u Pariz, a zatim je nemirni duh vodi u Beč na izložbu njenog prijatelja Pavla Jovanovića.

Proslavljeni srpski slikar postaje Lenkin vodič kroz glavni grad Austrougarske monarhije, kroz njegove palate i predgrađa u kojima ideje i strasti klijaju i trule, a secesija doživljava procvat i pad. Lenka upoznaje umetnike željne da se otrgnu iz čvrstog stiska tradicije, umetnike koji tragaju za novim. Ali njen prijatelj Pavle je suviše krut i predvidiv, nasuprot ekscentričnom Gustavu Klimtu i kontroverznom Rudolfu Štajneru. U tom klupku intelektualnih konflikata i kompromisa Lenka će biti upletena u događaje sa nepredvidljivim posledicama, događaje koji će joj pomoći da na nov način sagleda sebe i preispita svoje životne stavove.

Vodeći nas kroz umetnička stremljenja Beča, Pariza i Beograda početkom 20. veka, Lara Đorđević priča o neizbežnim suprotnostima i životnim prekretnicama, i granicama koje je teško preći čak i onda kada stari život više nije dovoljan.

„Prvi put se oslikava mogući karakter i status čuvenog srpskog slikara Paje Jovanovića, ali i naučnika, političara, industrijalaca, slikara i glumaca koji su bili njegovi naručioci i modeli.“ Jasna Marković, istoričar umetnosti

„Junakinja Lenka Mihajlović izrasta u pravi simbol jedne epohe. S mnoštvom izuzetnih detalja iz istorije i znalački ispripovedanih likova, sve je u romanu nenametljivo i skromno, a opet veliko i značajno.“ Bratislav Petković, dramski pisac i reditelj

*Vasilisa

Domaćin
Poruka
3.201
Na sve strane mali požari
Selest Ing

Kada je savršeno samo na korak od potpunog haosa.

„Ingova piše s mudrošću stotine proživljenih života.“ Harper's Bazaar

U Šejker Hajtsu, mirnom, naprednom gradiću u okolini Klivlenda, sve se planira – od rasporeda krivudavih puteva, preko boja kuća, do uspešnih života koje će voditi njegovi stanovnici. A niko taj duh ne oličava više od Elene Ričardson, stuba ove provincijske zajednice koja isključivo živi po pravilima.

A onda u grad dolazi Mija Voren, zagonetna umetnica i samohrana majka, zajedno sa maloletnom ćerkom Perl, i krhka ravnoteža prividno savršenih odnosa se remeti – idila Šejker Hajtsa nestaje poput mehura od sapunice.

Kada stari porodični prijatelji Ričardsonovih pokušaju da usvoje kinesko-američku bebu, izbija bitka za starateljstvo koja konačno deli grad – i postavlja Miju i Elenu na suprotstavljene strane. Podozriva prema Miji i njenim pobudama, Elena odlučuje da otkrije Mijinu prošlost. Ali će njena opsednutost imati neočekivane i razorne posledice.

Roman Na sve strane mali požari bavi se prirodom identiteta i žestokom privlačnom snagom majčinstva – i prividom da se poštovanjem pravila može preduprediti katastrofa.

„U ovom promišljenom romanu suprotnosti se privlače koliko i raspaljuju.“ People

„Opisi Ingove su toliko verodostojni da praktično možete videti obrise Klivlenda dok se vozite na suvozačkom sedištu s njenim likovima.“ Glamour

„Dubok psihološki triler o moći majčinstva, silini adolescentske ljubavi i opsednutosti savršenstvom. Malo je reći da mi se ova knjiga dopada. Ganula me je do suza.“ Ris Viderspun

Baudrillard

Buduća legenda
Moderator
Poruka
33.916
Upravo završavam Oduvek smo živeli u zamku, a uporedo čitam i po priču iz More, poput vina tamno.
Ok je Oduvek smo.., ali ne može da se uporedi po atmosferi sa bilo kojim boljim Kingom, po mom skromnom mišljenju.
Ejkman mi se sviđa, priče su jake, ali ne bih ih svrstao u horor, to je suviše ograničavajuća odrednica za nešto onako dobro napisano.
Takođe sam pročitao još jednog Mekol-Smita, iz škotskog serijala, Osmotri sve izdaleka. Standardno dobra, ako niste čitali Mekol- Smita, preporučujem da počnete. Pitke, lepo napisane knjige koje, na prvi pogled možda i deluju naivno, ali na mene su sve ostavile jako dobar utisak.
Od Ejkmana je zbirka Hladna ruka u mojoj, mnogo bolja, tu su mi se sve priče dopale, mada nije ni ova loša, samo ima nekoliko slabijih.
Što se tiče romana Oduvek... ne mogu da kažem ništa jer nisam čitao, ali je njen roman Ukleta kuća na brdu, remek-delo, i neuporedivo
bolje od bilo čega što je King napisao.

Truman

Veoma poznat
Poruka
14.569
Кинг је више онако прозаичан писац хорора. Што у излогу то и у радњи. Крв, чудовишта и тако то. Ја волим и то, али Ширли Џексон ( посебно са овим романом Одувек смо живели у замку ) и Ејкман су скроз друга лига...

Truman

Veoma poznat
Poruka
14.569
За мене је и та језовитост хорор...плус неки осећај бизарности док читам њихове дијалоге. А од тренутка кад се кућа запали постаје експлицитнија. Мада нисам довршио књигу, има још да се чита...

rolo martins

Zainteresovan član
Poruka
212
Posle prvih par desetina strana, postaje jasno šta se desilo ( i šta bi moglo da se očekuje) u Oduvek smo.. Da, atmosfera jeste jezovita, ali ne naročito strašna..više, nekako, čudna.. Nisam oduševljen, ali dok ne pročitam još nešto od Širli Džekson ne mogu ni da formiram neko mišljenje o njenom radu.
Što se tiče Kinga, da, on uglavnom ima čudovišta i krv, ali ima i knjige tipa Godišnja doba ( zbirka od 4 priče).. e, tu je napravio jezu i strepnju i strašnu atmosferu bez duhova i krvi..

Truman

Veoma poznat
Poruka
14.569
Касније у Одувек смо живели у замку се открива ко је заиста отровао...
Што се тиче Четири годишња доба стоји ми на полици, имам је у плану да читам. Чуо сам баш да је добро...

Truman

Veoma poznat
Poruka
14.569
Довршио сам "Одувек смо живеле у замку". Тек након што сам прочитао поговор постао ми је јасан наслов. Роман је сјајан психолошки хорор, са доста значења ( храна као фетиш рецимо ) и треба то све похватати. Надам се да ће је и даље објављивати, има она и неки роман са подељеном личношћу и психијатром у главним улогама.