Šta ste danas jeli?

Hvala, ovo ću da pravim sigurno! Samo, pomorandže sada nemam pa ću staviti malo limuna i služiti ovo uz neku ribu sa žara. :ok:
Ako smem da dodam, a da nisam dosadna? Uz ribu sa žara odlično ide hladna salata od barene šargarepe i barenog celera... Komadi slične veličine i šargarepe i celera potopite u hladnu, posoljenu vodu...kuvaju se cca. najviše 10"...treba viljuška malo teže da prođe kroz šargarepu...ohladiti, iseći npr. na komade manjeg oraha, posuti seckanim belim lukom, seckanim peršunom i maslinovim uljem...ko voli može dodati aćeto balzamiko...ohladiti u frižideru
Prijatno!
 
Otisao sam u jednu prestiznu beogradsku kafanu,i narucio vruce jagnjece
pecenje sa pecenim krompirom (polutke) u rerni,prelivan saftom od jagnjeceg
pecenja.Zelenu salatu i kao dezert,pita sa visnjama.Moja emotivna prijateljica,
uziva u jagnjetini i piti od visanja.Ja uzivam u svemu tome za rucak,a posle rucka
uzivacu u njoj,dok budemo imali i poslednji atom snage....
P.S. Slobodan sam jos sest meseci.Svadba sa mojom divnom albankom je
u Januaru,po muslimanskom obicaju,veridba mora da traje sest meseci.!
 
Da, kao što je kod nas osnova propržen crni luk, u aziji je gotovo u svakom jelu osnova delimično propržen đumbir i beli luk. Ukus je kiselkast i blago ljut. Blaga ljutina ostaje zavisno od toga da li je pirinač vruć ili ne.

U Aziji se taj nivo ljutine ni ne prepoznaje :mrgreen: Đumbir je više kao nama krem bananica... Pa i u italiji se mogu naći kao mali ratlučići od đumbira.

Bitno je tačno marinirati piletinu i koristiti dobru vatru.
 
Da, kao što je kod nas osnova propržen crni luk, u aziji je gotovo u svakom jelu osnova delimično propržen đumbir i beli luk. Ukus je kiselkast i blago ljut. Blaga ljutina ostaje zavisno od toga da li je pirinač vruć ili ne.

U Aziji se taj nivo ljutine ni ne prepoznaje :mrgreen: Đumbir je više kao nama krem bananica... Pa i u italiji se mogu naći kao mali ratlučići od đumbira.

Bitno je tačno marinirati piletinu i koristiti dobru vatru.
Ti si to mnogo bolje od mene opisao, mada ja ne osjetim kiselost, a ljutina zavisi od kolicine rize i djumbira. Ja djumbir obozavam, moze da se stavlja i u slana jela i u kolace. Mnogo dobar zacin.
 
Ti si to mnogo bolje od mene opisao, mada ja ne osjetim kiselost, a ljutina zavisi od kolicine rize i djumbira. Ja djumbir obozavam, moze da se stavlja i u slana jela i u kolace. Mnogo dobar zacin.
Sa čime smo zaljućivali jelo kada nismo ni znali za đumbir?
I zašto mi kažemo "pasta" a ne špageti, rezanci, flekice, knedle etc? :zkez: Znam 2 odlična recepta za ukusan pirinač...ako ste zainteresovani, napisaću...
 
Sa čime smo zaljućivali jelo kada nismo ni znali za đumbir?
I zašto mi kažemo "pasta" a ne špageti, rezanci, flekice, knedle etc? :zkez: Znam 2 odlična recepta za ukusan pirinač...ako ste zainteresovani, napisaću...
Ovdje se radi o azijskom receptu, zato je koristen djumbir.
Ovo drugo pitanje ne razumijem bas najbolje. Jedino sto mi pada na pamet je da ti smeta rijec riza, ako je to, to nije moj problem nego tvoj i ne zanima me.Spageti, flekice , sve su ti to razliciti oblici rezanaca/paste, a knedle ne spadaju u tu skupinu.
 
osnovu prženog pirinča daje sos koji se pravi od ribljeg sosa,soja sosa, srirače ili neke druge ljute stavke,šećera i neke kisele komponente bilo limete,limuna ili pirinčanog sirćeta koji daje osnovu ukusa. To što propržiš povrće pa suneš pirinač nije "fried rice" kako su azijci zamislili. Taman posla neki grašak ili sl kao što ovde kombinuju bez ikakvog sosa i to podvaljuju pod tim nazivom.
Pravi prženi pirinač ide sa sosom i u voku proprženim povrćem, nekim proteinom najčešće piletinom ili škampima i jajetom. Sam pirinač koji se prži je prethodno obaren na pari i odstojao je par sati. Nikada se sveže kuvan ne prži.
 
@OffTopic : Da, svež pirinač nikako. Osim ako nije za konkretno spanać, mada i tu može da se ukombinuje već skuvan.
Mislim da se kod nas mogu pronaći uređaji za kuvanje pirinča, mada nemam nikakva iskustva s tim.
Duži (duguljast?) pirinač se malo duše sprema u odnosu na kočanski, recimo.

@topic : Uživao u kafi i palačinkama. :lol: Uopšte nemam apetit kada dođe ovako toplo vreme.
 
573718
 
Idem i ja da napravim jednu sad!

Inače, kog je ukusa rukola? Ja reče jednom da je gorko, a da l' Fabrika reče da nije... I to me je utripovalo jednom. :lol:

Oštar,blago ljutkast karakteristični malo "travkast" ukus. Gorčina se nazire ako je starija alini tada je nikako je ne bih podveo pod gorko.
Čeri paradajz,crvrni luk i rukola sa balzamikom je meni jedna od omiljenih salata...još kad imam neki dobar tvrdi beli ovčiji sir..ili sjenički ili prava feta(ne ove somborske mekane zamene od kravljeg mleka)...savršeno.
 

Back
Top