Sta se dogodilo sa Slovencima u Beogradu posle raspada Jugoslavije?

A jesi li ikada bio u Sloveniji, pa da znaš kako tretiraju Srbe?

- - - - - - - - - -



A znači među nama Srbima nema ološa?

Bio sam ja. A sećam se kako su još pre napada na SFRJ ponašali prema Srbima, koji su tamo bili gosti, turisti. Bilo je onih izuzetno kulturnih, ali i onih drugih. To ne umanjuje činjenicu da oni jesu pokrenuli niz terorističkih napada na JNA i SFRj. Prvo oni, pa Hrvati, zatim muslimani. Ne zna se ko je jadniji u tom bio.
 
Inače, što se teme tiče, malo je bezvezno postavljati takva pitanja, budući da se broj Slovenaca u Srbiji merio promilima, slično kao i broj Srba u Sloveniji. Razlika je jedino što su jako retki etnički Slovenci koji su rođeni u Srbiji, dok su Srbi koji danas obitavaju u Sloveniji uglavnom tamo rođeni ili su se doselili pre jako puno vremena. Slovenci, kad smo već kod toga, ne prave neku razliku u odnosu na druge narode iz bivše SFRJ, za njih smo svi "južnjaci", s tim što su im Srbi relativno gotivni, Hrvate jednostavno preziru, dok za muslimane misle da su balvani...
 
Slovenci, kad smo već kod toga, ne prave neku razliku u odnosu na druge narode iz bivše SFRJ, za njih smo svi "južnjaci", s tim što su im Srbi relativno gotivni, Hrvate jednostavno preziru, dok za muslimane misle da su balvani...

Ovo je skoro pa tačno. Proveo sam u SL oko pola godine , svi su znali da sam Srbim i nikada nisam imao nikakvih problema. Naprotiv.
Inače ima čak i autohtonih Srba u Sloveniji. Bela Krajina, par sela.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ovo je skoro pa tačno. Proveo sam u SL oko pola godine , svi su znali da sam Srbim i nikada nisam imao nikakvih problema. Naprotiv.
Inače ima čak i autohtonih Srba u Sloveniji. Bela Krajina, par sela.

Bela Krajina je pravoslavna, to je tačno, i svesni su oni svog porekla, samo što će retko ko od njih reći da je Srbin, uglavnom samo pričaju da su pravoslavci...
 
Što se Slovenaca u Srbiji tiče oni će već u sledećoj generaciji biti 100% Srba. Svako onaj ko poredi Slovence sa jedne a Hrvate i poturčene sa druge je baš velika boodala.

Verovatno.Imas jednostavno ljude koji vole da zive u velikim gradovima.Iako su Slovenci ,sta ja znam nece tamo da se vracaju.Da li je dosadno ,da li nemaju vise tamo nikoga ,da li su poprimili nas mentalitet tek ne vide se u Sloveniji. Ja imam primer mase npr nasih muslimana koji deci daju srpska imena,verovatno u najbojoj nameri da im se deca lakse adaptiraju na Beograd ili daju neka neutralna imena kao Denis,Alen isl.
 
Stane Brovet
"U vreme raspada Jugoslavije Stane Brovet je bio slovenski oficir najvišeg ranga u JNA.
Brovet se posle penzionisanja nastanio u Beogradu, daleko od očiju javnosti, i nikad se više nije vratio u Sloveniju. Umro je 10. juna 2007. godine u Beogradu."


"Kada je 1988. godine general-pukovnik Veljko Kadijević postavljen za saveznog sekretara za narodnu odbranu, Stane Brovet je izabran za zamenika saveznog sekretara i, kasnije, unapređen u čin admirala. Kao zamjenik saveznog sekretara za narodnu odbranu, Stane je bio i koordinator između Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu i mnogih državnih institucija kao što su Savezno izvršno vijeće, Skupština SFRJ i Predsedništvo SFRJ.[4]


Raspad Jugoslavije

Legalista po ubjeđenju, admiral Brovet se protivio pokušajima da se rješenje za jugoslovensku krizu nalazi u intervenciji JNA[3]."

"Početkom rata u Sloveniji između slovenske policije i pripadnika Teritorijalne odbrane sa regrutima JNA, Brovet se otišao u Ljubljanu kao pregovarač u ime saveznih organa. Na snazi je bio prekid vatre, a on je na sastanak dosao nenaoružan. Bio je iznenađen kada su se Janez Janša, tadašnji ministar odbrane, i Igor Bavčar, tadašnji ministar policije, u prostoriji pojavili pod punom ratnom opremom. Kada su sjeli, ispred sebe su, na sto, prema Brovetovom svjedočenju, odložili puške. Nije reagovao na to, ali nikada nije ni zaboravio nedoličan gest svojih sunarodnika.[5]

Zbog nemogućnosti Slobodana Miloševića da utiče na generale JNA u momentu raspada Jugoslavije, početkom 1992. Veljko Kadijević je podnio ostavku na mjesto saveznog sekretara za narodnu odbranu što je Milošević iskoristio i izvršio penzionisanje 92 generala koji su zagovarali ideju Jugoslovenstva. Među penzionisanima su se našli Stane Brovet, Aleksandar Vasiljević i drugi."
http://bs.wikipedia.org/wiki/Stane_Brovet
 
Словенац Даворин Јенко аутор је музике за прву, уједно и данашњу, државну химну Србије, "Боже правде".

Словенац Едвард Русјан, један од првих пилота у историји авијације, погинуо је кад се његов авион 1911. године, услед јаког налета кошаве сломивши крило, разбио подно зидина Београдске тврђаве. Уз присуство великог броја Београђана, и посмртни говор Нушића, сахрањен је овде, на Новом гробљу, где му је и споменик, а пре неколико година и на месту погибије постављено је спомен обележје.
 
Kako je Slovenac bio neupućen ..
"Markovic je rekao da je obojicu celnika upozorio kako ce to dovesti do rata, zrtava, izbjeglica i "palestinizacije" BiH i da ce biti "krvi do koljena" te najavio da ce se boriti protiv toga.
Sa svojim je saznanjima nesto kasnije upoznao i pokojnog bosnjackog celnika Aliju Izetbegovica, koji mu je stavio na raspolaganje snimke presretnutih razgovora Milosevica i Radovana Karadzica o naoruzavanju bosanskih Srba preko JNA, u okviru tzv. plana RAM.
Markovic je te cinjenice iznio na vladi ali je slovenski admiral Stane Brovet tvrdio da JNA nema nista s tim, rekao je. "
http://www.camo.ch/priznali_podjelu_bih.htm
 
Pok. advokat Srđa Popović :
'U tom je trenutku Milošević povukao lukav i smeo potez: izbacio je Sloveniju iz Jugoslavije (istovremeno je, svojim karakterističnim „dvostrukim govorom“, optužujući za separatizam). Na taj način je jednim udarcem rešio oba problema: nakon što je Slovenija otišla, kontrolisao je većinu glasova u predsedništvu i, što je još značajnije, stvorio je casus belli. Odlično je razmeo da će Hrvatska potrčati ka izlazu onog trenutka kada Slovenija napusti Jugoslaviju i kada se on dokopa komande nad vojskom. Znao je da će mu se tada ukazati prilika da upotrebi vojsku kako bi navodno sprečio da Hrvatska iz Jugoslavije sa sobom odvuče i srpsku manjinu.

Slovenija je spremno pristala na odlazak. Miloševićeve pretnje i agresivna retorika već su posejale strah širom zemlje. Slovencima je bilo kristalno jasno da će njihovo iskakanje iz čamca dovesti do njegovog prevrtanja, no ulog je bio preveliki i oni su se odlučili za nezavisnost.

Milošević se u maju 1991. sastao sa slovenačkim predsednikom Kučanom. Posle sastanka je izdato zajedničko saopštenje u kojem se Milošević složio da Slovenija napusti federaciju, a Kučan je izrazio svoje „razumevanje za želju svih Srba da žive u jednoj državi“.

Dogovoreni „rat“ sa Slovenijom trajao je deset dana. Imao je samo nekoliko žrtava i bio je čisto pozorište: Milošević i nije imao nameru da ih zadržava. U neku ruku, ovo je bila samo uvertira u glavnu temu, samo rani nagoveštaj onoga što će se desiti ukoliko Hrvati odluče da slede Slovence. Hrvatska je pošla stopama Slovenije, a Milošević je upotrebio vojsku kako bi „zaštitio Srbe“ u Hrvatskoj. Sa praktičnom upotrebom vojske, potencijalna moć kojom je Milošević raspolagao postala je tragično stvarna.

Rasprostranjeno uverenje na Zapadu kako je oružani sukob posledica Miloševićeve borbe protiv separatista bilo je takođe pogrešno. Borislav Jović, predsednik predsedništva i Miloševićeva desna ruka, svedoči u svojoj knjizi „Poslednji dani Jugoslavije“ o razgovoru koji je vodio sa Miloševićem u junu 1990. godine: ”On se složio sa planom da Sloveniju silom oteramo (…) iz Jugoslavije”.[6]

Milošević i Jović su znali da će, kada jednom Slovenci budu otišli, ugroženi Hrvati pokušati da ih slede. Jović u svojoj knjizi takođe tvrdi da je Veljko Kadijević, načelnik generalštaba, imao ovakav plan za Sloveniju: da „odgovori energično, (…) zatim se povuče (…). Ovo bi vojsci podiglo moral, zastrašilo Hrvate i odobrovoljilo Srbe“.[7]

No, izbacivanje Slovenije nije bilo dovoljno. Milošević i njegovi aparatčici morali su da budu sigurni da će Hrvatska pratiti njihov scenario. Na dan 26. januara 1991. Jović je u svom dnevniku zapisao: „Rat bi trebalo da započne Hrvatska“.[8] U tom cilju zamislili su plan kojim bi Hrvatsku naterali da povuče prvi potez, naizgled bez ikakve provokacije Beograda. 25. februara 1991. Jović je izvestio Miloševića o ideji Veljka Kadijevića, načelnika generalštaba: „Trebalo bi tajno, nikako javno, ohrabriti Srbe u Krajini da se otcepe od Hrvatske“.[9] U svojoj knjizi, Kadijević se takođe hvali kako je JNA „ispunila svoj zadatak političke i vojne pripreme Srba u Hrvatskoj za rat“.[10] Suprotno tadašnjem uverenju, Milošević nije ušao u rat da bi sprečio otcepljenje Hrvatske i raspad Jugoslavije. Prema Joviću, 21. januara 1991, tokom telefonskog razgovora povodom tekuće krize, hrvatski predstavnik u predsedništvu, Stipe Mesić, obavestio je Jovića da će Hrvatska možda morati da napusti Jugoslaviju zbog pretnji koje dolaze iz Beograda. Jović upozorava Mesića da je u tom slučaju „izabrao rat“ i smesta obaveštava Miloševića o ovom razgovoru. Miloševićevu reakciju Jović opisuje sledećim rečima: „Bio je oduševljen: savršeno!“[11]'
http://tacno.net/novosti/srda-popov...balo-je-zaustaviti-u-najranijoj-mogucoj-fazi/
 
'Situacija u SR Sloveniji
Wikicitati „Nećemo se složiti sa onima da bi Jugoslavija na kraju XX stoljeća postala mračna oaza političkog despotizma i privredne nesposobnosti.[7]“
(Janez Drnovšek, 14.04.1989.)

Početak buđenja nacionalizma u Sloveniji kao i u Hrvatskoj pada u toku 1987. i 1988. godine kada Slovenska udruga pisaca i ona sociologa piše prijedlog novog ustava koji će ugledati svjetlo dana 25.4. 1988. Taj prijedlog na jugoslavenskom nivou prolazi praktički bez reakcija, ali hapšenje Janeza Janše i tri druge osobe zbog "izdaje" dovodi do žestoke nacionalističke reakcije u Sloveniji zbog podrške uhapšenim osobama [8]. Ta vojna tajna napisana u časopisu Mladina je bilo pitanje vojnog zapovjednika ministru obrane SR Slovenije da li će održavati red ako vojska zatvori predstavnike opozicije. Nakon ovog događaja vodstvo Savez komunista Slovenije počinje drastično mijenjati svoj politički kurs. Gotovo godinu dana kasnije to jest 8.5. 1989. Ljubljanu potresaju žestoke demonstracije u kojima protestanti zahtjevaju samostalnu demokratsku slovensku državu. Protivno saveznim upozorenjima Slovenija 15.9. 1989. mijenja svoj ustav tako da se briše iz imena pojam socijalistička i da republika dobiva pravo za proglašavanje nezavisnosti [9].

Posljednja godina kada komunisti imaju potpunu vlast u Sloveniji završava pokušajem miloševićevske anti-birokratske revolucije i pozivom na okupljanje srpskih demonstranata u Ljubljani. Taj pokušaj propada nakon odluke slovenske vlade da zabrani demonstracije zamišljene za 1.12. 1989. nakon čega SR Srbija uvodi ekonomsku blokadu Slovenije [10].'
http://sh.wikipedia.org/wiki/Raspad_SFRJ
 
O Slovencima se uvek najmanje pisalo,miran i vredan narod koji ne voli da se previse eksponira. Juce sretnem moga druga Gisu na pijaci i pitam ga za naseg drugara iz mladost Emila. Ja sam bio ubedjen da je odavno pokojan jer je bio poznat kao sitni delikvent koji je obozavao narkotike.Cak je i preterivao. Medjutim saznam da je dobio slovenacko drzavljanstvo i zivi u Piranu gde se ozenio.Povremeno ode do Italije ili Austrije odradi neki nedozvoljeni posao ,vrati se pa miruje par meseci. Dugacak uvod ali nisam ni znao da je Slovenac poreklom. Kaze da je raspadom zemlje i zeljom S;ovenaca da ih bude 2 miliona ponudjeno svim Slovencima u Beogradu njihovo drzavljanstvo. Za ovog Emila je dosao brat i odveo ga. Drugi Slovenac Robert koji zivi u mojoj zgradi je odbio jer se ozenio sa jednom zenom iz Prijedora i dobio decu. Ovaj Robert je bio fabricki radnik cija je fabrika propala ali uspeo je da se uglavi u javno preduzece i nekako prezivljava. On je cist Slovenac i pokojna majka i otac poznavao sam ih.Kazu da u Beogradu ima nekoliko hiljada etnickih Slovenaca .Da li ih primecujete,kakav i je zivot.?

kakva glupa tema,ima i u mom gradu slovenaca,zive ko ostali i sta je svrha ove teme?
 
kakva glupa tema,ima i u mom gradu slovenaca,zive ko ostali i sta je svrha ove teme?

Slovenija ima GDP po stanovniku 23 600$ a Srbija 6 900$.Najmanje se 3 puta bolje zivi u Sloveniji nego u Srbiji .Nezaposlenost u Sloveniji je manja od 13%,a prosecna plata je 1045evra. Kada uporedis ove zvanicne podatke sa nasima vidis ko najbolje zivi od svih ex JU republika.Ja da sam Slovenac u Srbiji preispitao bih svoj polozaj.
 
Slovenija ima GDP po stanovniku 23 600$ a Srbija 6 900$.Najmanje se 3 puta bolje zivi u Sloveniji nego u Srbiji .Nezaposlenost u Sloveniji je manja od 13%,a prosecna plata je 1045evra. Kada uporedis ove zvanicne podatke sa nasima vidis ko najbolje zivi od svih ex JU republika.Ja da sam Slovenac u Srbiji preispitao bih svoj polozaj.

Zasto?
Ako u Srbiji zivi generacijama njegova familija, ima korijene, tradiciju, nacin zivota, socijalne veze...sta ga veze sa Slovenijom?
 
Zasto?
Ako u Srbiji zivi generacijama njegova familija, ima korijene, tradiciju, nacin zivota, socijalne veze...sta ga veze sa Slovenijom?

Pa nije Slovenija Australija da se seli preko planete, ako ima neku zemlju tamo i neke porodicne veze koje bi pomogle oko pronalazenja posla ili pokretanja biznisa, zasto se nebi preselio tamo gde je bolje, a prijatelje moze da poseti kad hoce, to je svakako par sati voznje.

Sto se tice teme...
Mislim da je glupo bilo kome osporavati da bude i eskim ako hoce.
Covek treba svojim primerom da privoli druge da mu se pridruze, a ne da ih tera na silu.

Najveca greska Srba je to ubedjivanje drugih kako su oni postali od Srba.
 
Bas su oni krvoloci.Daj sta pricas,brkas politicare sa obicnim narodom, U stvari bili su u pravu kada su videli u kom smeru Milosevic vodi zemlju. Hteli su da se izvuku iz te klanice sto su i uradili i spasili svoj mali narod velikih bespotrebnih zrtava.
Пи*ка ти материна комуњарска... Зловенци су ПОДАВИЛИ младе српске војнике у ЈНА који су се повлачили са те одвратне и зле земље. Они су први починили злочине над Србима и требало их је сатрти и обрисати. Словенија је земља злочина.

*ебали ти ЗЛОвенци матер...

- - - - - - - - - -

bilo je dosta Slovenaca u mojoj jedinici u JNA i svi do jednog su bili smradovi. a Slovenke su se na elektrijadama ebale ko štuke...

Гадовска квази-нација. Тешки шљам.
 

Back
Top