Sta se dogodilo sa Slovencima u Beogradu posle raspada Jugoslavije?

Pre nego što počnete da sudite o Slovencima, treba prvo znati nekoliko bitnih stvari o njima. Mi ih često nazivamo konjušarima, ali gubimo iz vida da su oni, onako mali, vekovima živeli u okruženju naroda potpuno drugačijeg kulturnog nasleđa, a ipak su do danas uspeli da sačuvaju svoj jezik i kulturu, i to bez da prisvajaju tekovine tuđe. Ukoliko neko misli da to i nije neki uspeh, neka pogleda samo Makedonce ili Hrvate, sve će mu biti jasno. Dalje, Slovenci konkretno prema Srbima ne gaje neku antipatiju (potpuno druga priča je sa Hrvatima, a sa njima su još vekovima živeli u istoj državi). Takođe, Slovenci umeju da budu veoma zahvalan narod. Primer je prelepa pravoslavna crkva u maltene samom centru Ljubljane, koju su sami Slovenci izgradili u znak zahvalnosti srpskim vojnicima za oslobođenje na kraju Prvog svetskog rata. A što se tiče Drugog svetskog rata, ne znam koliko je o tome bilo reči, ali postojale su brojne i snažne četničke jedinice na toj teritoriji, to jest JVuO, koje se ni nakon sloma Kraljevine Jugoslavije nisu odrekle zakletve date kralju, a njihovi preživeli pripadnici i danas sa ponosom pričaju o svom učešću u ratu. Nije argument za loš odnos prema Slovencima ovaj ili onaj loš pojedinac koga je neko nekad upoznao, jer sam se ja u sopstvenom narodu nagledao takve đubradi da ih jedino mogu uporediti sa Šiptarima, dakle toga ima svugde u manjoj ili većoj meri (uostalom, evo ga i ovaj forum kao primer, gde pišu grđi Srbi nego najgori Hrvati). Normalnije je gledati ukupan odnos naroda kroz istoriju, a verujte da su nama Srbima Slovenci bili i čak ostali privrženiji nego što su to mnogi koje smo gledali kao "braću".
 
Pre nego što počnete da sudite o Slovencima, treba prvo znati nekoliko bitnih stvari o njima. Mi ih često nazivamo konjušarima, ali gubimo iz vida da su oni, onako mali, vekovima živeli u okruženju naroda potpuno drugačijeg kulturnog nasleđa, a ipak su do danas uspeli da sačuvaju svoj jezik i kulturu, i to bez da prisvajaju tekovine tuđe. Ukoliko neko misli da to i nije neki uspeh, neka pogleda samo Makedonce ili Hrvate, sve će mu biti jasno. Dalje, Slovenci konkretno prema Srbima ne gaje neku antipatiju (potpuno druga priča je sa Hrvatima, a sa njima su još vekovima živeli u istoj državi). Takođe, Slovenci umeju da budu veoma zahvalan narod. Primer je prelepa pravoslavna crkva u maltene samom centru Ljubljane, koju su sami Slovenci izgradili u znak zahvalnosti srpskim vojnicima za oslobođenje na kraju Prvog svetskog rata. A što se tiče Drugog svetskog rata, ne znam koliko je o tome bilo reči, ali postojale su brojne i snažne četničke jedinice na toj teritoriji, to jest JVuO, koje se ni nakon sloma Kraljevine Jugoslavije nisu odrekle zakletve date kralju, a njihovi preživeli pripadnici i danas sa ponosom pričaju o svom učešću u ratu. Nije argument za loš odnos prema Slovencima ovaj ili onaj loš pojedinac koga je neko nekad upoznao, jer sam se ja u sopstvenom narodu nagledao takve đubradi da ih jedino mogu uporediti sa Šiptarima, dakle toga ima svugde u manjoj ili većoj meri (uostalom, evo ga i ovaj forum kao primer, gde pišu grđi Srbi nego najgori Hrvati). Normalnije je gledati ukupan odnos naroda kroz istoriju, a verujte da su nama Srbima Slovenci bili i čak ostali privrženiji nego što su to mnogi koje smo gledali kao "braću".

Bogu hvala pa ima malo objektivnosti i u nasem korpusu. Sve neki sacuvaj me boze ,ko da pricaju za TV Dnevnik 1991 godine.Jedino su ti Slovenci u dan uplacival;i svoje obabeze u drzavnu kasu da bi se isplacivala vojska ,davali za Kosovo . Ali ne vredi sve to nesto zadrto ,ne daju oni ,ne moze to tako,malo morgen.Nista ti Slovenci nisu uradili sto ne bi i drugi na njihovom mestu. Postovali su kralja ,postovali su Tita ali nisu Milosevica .
 
Bogu hvala pa ima malo objektivnosti i u nasem korpusu. Sve neki sacuvaj me boze ,ko da pricaju za TV Dnevnik 1991 godine.Jedino su ti Slovenci u dan uplacival;i svoje obabeze u drzavnu kasu da bi se isplacivala vojska ,davali za Kosovo . Ali ne vredi sve to nesto zadrto ,ne daju oni ,ne moze to tako,malo morgen.Nista ti Slovenci nisu uradili sto ne bi i drugi na njihovom mestu. Postovali su kralja ,postovali su Tita ali nisu Milosevica .
ebo te više taj Milošević...kakve je on veze imao i sa Slovenijom i sa bilo kojom drugom republikom? SFRJ je bila federacija samo na papiru a u praksi pa skoro potpuna konfederacija. jedino zajedničko je bila valuta i JNA. Milošević je bio samo izgovor
 
Slovenija ima GDP po stanovniku 23 600$ a Srbija 6 900$.Najmanje se 3 puta bolje zivi u Sloveniji nego u Srbiji .Nezaposlenost u Sloveniji je manja od 13%,a prosecna plata je 1045evra. Kada uporedis ove zvanicne podatke sa nasima vidis ko najbolje zivi od svih ex JU republika.Ja da sam Slovenac u Srbiji preispitao bih svoj polozaj.

pa? sta s tim Slovenija je od pamtiveka bila bogatija? nisi slovenac i sta sad.. da jesi otisao bi nazad,ali ne vidim svrhu teme,ostali ljudi tu iz ovih onih razloga i oni su u istim gofnima a ti se cudis kako se nisu vratili,pa nisu jednostavno

- - - - - - - - - -

bilo je dosta Slovenaca u mojoj jedinici u JNA i svi do jednog su bili smradovi. a Slovenke su se na elektrijadama ebale ko štuke...

Slovenkinje,Nemice sve su bolje od baksuznih srpkinja ..jbg to je strasno kad upoznas strankinje shvatis kako su srpkinje teske da ne kazem skotovi,cast izuzetcima,ali potpisujem ovo
 
Давали за Косово па кад смо одлучили да укинемо покраине сметало им што више неће давати за Косово већ организовали државни удар, побили регруте и избљунули тоне најодвратније пропаганде против мог народа икада, само да напоменем Младину и обрезивање србкиња. Дивни људи, мало кепеци а више зли.
 
Једино се ти трудиш, без икаквог видљивог разлога.

Pazi pratim sta se dogadja sa manjinama.Stalno se pise o Hrvatima ,Bosnjacima ali najmanje o Slovencima. Kao da nismo ni bili u istoj drzavi. Tek za N.Godinu ili za 25 maj primetimo da su dosli Slovenci .Oni su ostali najverniji nekom pozitivnom pamcenju na Jugoslaviju.
 
Miran i vredan narod koji je izvršio prve zločine na prostorima SFRJ.
... И чији су емисари одмах после 5. октобра и успостављања КВИСЛИНШКЕ УПРАВЕ у Београду,
нагрнули као овце на со у потрази за каквим пленом и могућностима учешћа у пљачки Србије!


*Изгледа да је Србија олако и пребрзо заборавила КОЛЕКТИВНУ антисрпску хистерију подалпске Коњушарије? :think:
 
moj kum je hrvat poreklom iz slovenije, ali je boljii gradjanin srbije od pola ds i nvo foruma ovde

inace mislim sve najgore o sloveniji kao dezeli i slo kako su se ponasalji u sfrj i izrabljivali sve ostale,
a onda i zapoceli ratove zbog sopstvenog sitnog interesa. ima boga pa ce im se vratiti 10x

НИКАДА и нити један дан од 1918. (уз појединачне изузетке) Подалпска коњушарија није била у било чему искрена!

Када је била у фрци, гласно су дречали у Љубљани - "НАМА ЈЕ ЈЕДИНИ СПАС У БЕОГРАДУ, У СРБИЈИ КАО ПОБЕДНИЦИ!"

Подалпска коњушарија и данас пређуткује да им је Дежелу први пут у историји створила српска наивност
и СРПСКА ВОЈСКА! На најсевернију тачку и данашње Коњушарије, изашла је српска војска и ратовала
све до 4. јуна 1919. када српске трупе дефинитивно ослобађају Словенију и Корушку, с Целовцем, као главним градом,
предвођени ранијим командантом Дринске дивизије, а сада командантом Дравске дивизијске области,
генералом Крстом Смиљанићем,


Када су добили Филџан Дежелицу, а на актима о уједињењу се мастило још није било осушило, Антон КОРОШЕЦ,
вођа словеначке делегације у Београду 1. децембра 1918., по повратку у Љубљани изјављује:
"СРБИ СУ НАМ ДОБРОГ КОЊА ДАЛИ ЗА ЈАХАЊЕ, А КАДА ДОЂЕ ВРЕМЕ, ВРАТИЋЕМО ИМ ИСЛУЖЕНУ РАГУ!"


Далеко им лепа кућа! Када на власт у Србији једном доћу часни, поштени и одговорни људи у име ових војника Србија ће тужити
Словенију за почињене ратне злочине!
 
Nisu zlatni, al su za Hrvate izmislili kulturu, moral i pamet.
Sad se Hrvati iz Srbije brinu za prava Slovenaca u Srbiji..........kuku:roll:

Kakvi Hrvati,gledaj na nas kao na DOSITEJA OBRADOVICA prosvecenog Srbina koji vas uci da perete ruke ,sisate brade i kose ,da brijes noge i cupas obrve izmedju ociju,da ides kod zubara.. To je dug proces mentalnog opismenjavanja da ne poverujes u svaku vest u TV Dnevniku vec da saslusas i drugu stranu.
 
Kakvi Hrvati,gledaj na nas kao na DOSITEJA OBRADOVICA prosvecenog Srbina koji vas uci da perete ruke ,sisate brade i kose ,da brijes noge i cupas obrve izmedju ociju,da ides kod zubara.. To je dug proces mentalnog opismenjavanja da ne poverujes u svaku vest u TV Dnevniku vec da saslusas i drugu stranu.

Јели ти знаш како је Србија прихватила десетине хиљада протераних Словенаца поред српских избеглица из ндх (било је и на хиљаде Срба муслимана из Босне о којима нико не говори).
Шта мислиш како би Срби тамо били прихваћени?
 
Јели ти знаш како је Србија прихватила десетине хиљада протераних Словенаца поред српских избеглица из ндх (било је и на хиљаде Срба муслимана из Босне о којима нико не говори).
Шта мислиш како би Срби тамо били прихваћени?

Prihvatila je svoje podanike,gradjane kraljevine Jugoslavije.Jugoslavija je i nastala kao kraljevina Srba ,Hrvata i Slovenaca.
 

Back
Top