šta reći, a šta prećutati

Zanimljivo je da su upravo zene koje insistiraju na iskrenosti prema njima, dok istovremeno imaju bezbroj objasnjenja za svoju neiskrenost.
Uostalom, problem sujete nije samo u tome da li ce neko da prihvati sta mu je receno, nego i u tome da se prihvati da ono receno takodje ne mora da bude prihvaceno.
 
Kad zelis da kazes, osecas potrebu da kazes; i ako ne kazes odma' povecava se stetnost kazivanja kasnije.
Mislim, pogledaj; iskrenija je uvreda tzv. neprijatelju od precutkivanje tzv. onome do koga je stalo.
I, da, ne zavaravaj se. Nikad se ne stiti drugi, uvek stitis sebe.

Dakle, uzmimo da imas zenu, i da ona promeni radikalno frizuru i da joj ruzno stoji, kad te pita kako izgleda, ti ces joj reci -draga, odvratno ti stoji, bas si se zaebala sto si dala tolike pare na frizera, bila si lepsa pre?
I time sto si rekao potpunu istinu, ti si bolji covek?
Da si rekao recimo "Lepo je za promenu.." ti ne bi stitio nju time nego sebe? :confused:
 
Zanimljivo je da su upravo zene koje insistiraju na iskrenosti prema njima, dok istovremeno imaju bezbroj objasnjenja za svoju neiskrenost.
Uostalom, problem sujete nije samo u tome da li ce neko da prihvati sta mu je receno, nego i u tome da se prihvati da ono receno takodje ne mora da bude prihvaceno.

Ovo je baš naivno. Izvinjavam se. Koja žena insistira na iskrenosti? To se tako kaže, a svaka želi da čuje samo lepe reči. To insistiranje na iskrenosti je neiskrenost. Valjda je to jasno.
 
Poslednja izmena:
Dakle, uzmimo da imas zenu, i da ona promeni radikalno frizuru i da joj ruzno stoji, kad te pita kako izgleda, ti ces joj reci -draga, odvratno ti stoji, bas si se zaebala sto si dala tolike pare na frizera, bila si lepsa pre?
I time sto si rekao potpunu istinu, ti si bolji covek?
Da si rekao recimo "Lepo je za promenu.." ti ne bi stitio nju time nego sebe? :confused:

Pa da. Naravno da se čovek time štiti sebe. Zašto stvarati neprijatne situacije? Zašto izazivati svađe? Zašto praviti neprijatelje? Zašto otežavati život? Lakše je (da ne naglašavam da je pametnije)prećutati ili reći ono što je prihvatljivo.
 
Ja mislim da time stiti voljenu osobu, da je ne bi uvredio zbog neke banalnosti, a ne sebe..

Ja ne mislim. Čovek može lagati da bi zaštitio nekoga koga voli, ali je prirodno da želi da zaštiti i sebe od neprijatnosti. Znate za ono: suvozač češće gine nego vozač zato što vozač mahinalno reaguje tako da sebe zaštiti. Nema tu veze što voli suvozača; to je prirodna, često nesvesna, briga o sopstvenom životu i miru.
 
Da si rekao recimo "Lepo je za promenu.." ti ne bi stitio nju time nego sebe? :confused:

Pa naravno da stitim sebe, posto ne zelim da mi rondja ceo dan i noc i zauvek mi to prebacuje.
Al' takva plitka zena nije ni u prilici da mi pridje.
Ja sam devojci prebacivao kad se sumanuto osisala na kratko nakon sto sam nahvalio njenu dugu bujnu kosu.
Mislim, malo je predrsko provociranje i nema opravdanja tako nesto.
 
Ovo je baš naivno. Izvinjavam se. Koja žena insistira na iskrenosti? To se tako kaže, a svaka želi da čuje samo lepe reči. To insistiranje na iskrenosti je neiskrenost. Valjda je to jasno.

Pa, brate, onda lepo uzivajte u lazima. Makar ima toliko lazova oba pola, pa se cascavajte. Meni nije problem.
Ko ne zeli da cuje reci kakve jesu, ne treba da cuje ikakve reci.
 
Pa da. Naravno da se čovek time štiti sebe. Zašto stvarati neprijatne situacije? Zašto izazivati svađe? Zašto praviti neprijatelje? Zašto otežavati život? Lakše je (da ne naglašavam da je pametnije)prećutati ili reći ono što je prihvatljivo.

Ma, bre, to je sve jedna sujeta. Istina je jedino sto prolazi na duze staze. Razumem ja zensku plasljivost i jasno mi je da mnogo toga se upravo iz tog nekog opreza ucini lose, ali uvek treba imati na umu da je suprotnost ljubavi - strah, a ne mrznja. Tako da, ako se plasis nekom da nesto kazes, cak ni sebe ne volis dovoljno, a kamo li tog kome kazujes.
 
Ja mislim da time stiti voljenu osobu, da je ne bi uvredio zbog neke banalnosti, a ne sebe..

Pa to je ono sto ljudi ne shvataju, uglavnom, i precenjuju svoju plemenitost.
Uvek sebe stiti covek. Je l' rece malopre diskutancica "zasto praviti neprijatelje", itd.
Iza toga se krije strah za sebe, da se ne napravio od sebe neprijatelj drugom, i to zato sto se zna kako se licno reaguje na neprijatelje.
A opet, sve su to samo unutrasnji neprijatelji (bez stranih placenika :mrgreen: )
 
Pa to je ono sto ljudi ne shvataju, uglavnom, i precenjuju svoju plemenitost.
Uvek sebe stiti covek. Je l' rece malopre diskutancica "zasto praviti neprijatelje", itd.
Iza toga se krije strah za sebe, da se ne napravio od sebe neprijatelj drugom, i to zato sto se zna kako se licno reaguje na neprijatelje.
A opet, sve su to samo unutrasnji neprijatelji (bez stranih placenika :mrgreen: )

Ljudi ne shvataju..mozes misliti, kao da je to neka kvantna fizika :lol:
Ja se ne bojim za sebe nego necu da sjjebem nekome dan zbog banalnosti. Ne zato sto bojim reakcije, nego volim tu osobu, i ako je kojim slucajem bas osetljiva taj dan, necu to pokvariti sebicnom "iskrenoscu"
Verujem da svako polazi od sebe u tvrdnjama, dakle mozda ti koristis bele lazi iz sebicnih razloga, ja uglavnom ne

I ne, ne verujem da bi tebi bilo sjajno da cujes od partnerke kako je volela bivseg vise od tebe, i sex sa njim je bio deset puta jachi..ali to nista nema veze jer sad voli tebe, bez obzira sto ti smrdi iz usta i imas ruzan ten ujutru (banalan primer brutalne iskrenosti)
 
Bas bih volela da vidim samo jedan na planeti zemlji kad bi svako bio sto posto iskren sa svakim. Apokalipsa :rotf:

Pa sa ovim jadnim stanjem svesti bi tako bilo.
Mislim, bzvz. Sad, recimo, ako sam ja debeo i neko mi kaze da sam debeo treba da se uvredim.
Ne, faking sam debeo. I mogu da smrsam. Nece taj fakat nista promeniti ako mi se bude obilazilo naokolo.

~~~

A inace bi bilo daleko finije mesto za zivot.
Trt, pa ljudi oduvek gledaju da ucutkaju onoga koji prica istinu (nema veze ako je cisto subjektivna, a jos gore ako je objektivna).
To je, kao, drskost, nekultura, sta ti ja sve ne znam.
Al' dobro, kad zene budu sazrele jos malo, moci ce i to da se uredi.

Dacu jednu misao koja mi je skroz simpaticna, a cini se da je upravo zena izjavila, tako da ima neku tezinu:
Men kick friendship around like a football and it doesn't seem to crack. Women treat it like glass and it falls to pieces" ~ Anne Lindbergh
 
Pa sa ovim jadnim stanjem svesti bi tako bilo.
Mislim, bzvz. Sad, recimo, ako sam ja debeo i neko mi kaze da sam debeo treba da se uvredim.
Ne, faking sam debeo. I mogu da smrsam. Nece taj fakat nista promeniti ako mi se bude obilazilo naokolo.

~~~

A inace bi bilo daleko finije mesto za zivot.
Trt, pa ljudi oduvek gledaju da ucutkaju onoga koji prica istinu (nema veze ako je cisto subjektivna, a jos gore ako je objektivna).
To je, kao, drskost, nekultura, sta ti ja sve ne znam.
Al' dobro, kad zene budu sazrele jos malo, moci ce i to da se uredi.

Dacu jednu misao koja mi je skroz simpaticna, a cini se da je upravo zena izjavila, tako da ima neku tezinu:
Men kick friendship around like a football and it doesn't seem to crack. Women treat it like glass and it falls to pieces" ~ Anne Lindbergh

Uh covece, koliko neslaganja u nasim ramisljanjima :)
No mrzi me sad da se rasplinem..ali ukratko, ne slazem se ni sa tim citatom.
Muska prijateljstva mu manje iskrena nego zenska. Mi mnogo vise toga delimo..delimo svaku nasu misao, zelju, ocekivanje, analiziramo, sve znamo jedna o drugoj..kod vas to bas i ne ide tako
 
Ljudi ne shvataju..mozes misliti, kao da je to neka kvantna fizika :lol:
Ja se ne bojim za sebe nego necu da sjjebem nekome dan zbog banalnosti. Ne zato sto bojim reakcije, nego volim tu osobu, i ako je kojim slucajem bas osetljiva taj dan, necu to pokvariti sebicnom "iskrenoscu"
Verujem da svako polazi od sebe u tvrdnjama, dakle mozda ti koristis bele lazi iz sebicnih razloga, ja uglavnom ne

I ne, ne verujem da bi tebi bilo sjajno da cujes od partnerke kako je volela bivseg vise od tebe, i sex sa njim je bio deset puta jachi..ali to nista nema veze jer sad voli tebe, bez obzira sto ti smrdi iz usta i imas ruzan ten ujutru (banalan primer brutalne iskrenosti)

Pa sad si upravo rekla da lazes, a onda da ne lazes. Al' ajd, ide sa ostalim tvrdnjama koje propagiras.

Ma nee, zamisli, a ja mislio da sam ultrasavrsen i da mene voli najvise ili sam neprikosnoveni ljubavnik. Ko bi rekao da je to moguce. Realno, meni obicno nije ni jasno da ne vidi koliko je bolje mogla da prodje, tako da mi ovaj primer ne pije vodu nikako.

A, bre, znas kako; reci su reci. Svi se nesto duvaju, kao, reci se ne vaze, samo se dela vaze; i onda odjednom se neko uhvati za rec. Jos jedna od lazi koje mi je slatko da raskrinkam. Bas mi prija kad to vidim. Mada mi i bude zao da neko ne primecuje koliko se sudara sa sobom.
 
Uh covece, koliko neslaganja u nasim ramisljanjima :)
No mrzi me sad da se rasplinem..ali ukratko, ne slazem se ni sa tim citatom.
Muska prijateljstva mu manje iskrena nego zenska. Mi mnogo vise toga delimo..delimo svaku nasu misao, zelju, ocekivanje, analiziramo, sve znamo jedna o drugoj..kod vas to bas i ne ide tako

Ma, da, super, to ste podelile, i onda cete da nalazete neku da izgleda dobro i posaljete je napolje kao mentola, a onda iza ledja da se hvalite kako ste joj zastitile emocije. Kako da se slozim u bilo kom segmentu sa tim izaledjnim iskrenostima?
Mi makar pustimo jedni druge da sami donesemo odluku na osnovu cinjenica koje se saspu medju rogove, skroz ogoljene, jer je to zapravo jedino pristojno.
To o cemu pricas je posledica straha koji imate, da necete same moci da nesto odlucite, pa onda po principu "suvise babica, kilava deca" imate priliku da oplakujete tu neku pogresnu odluku koju ste zajedno donele.

Da se razumemo, ovo nije nikakvo pljuvanje, nego me mrzi da sad biram termine i bivam korektno iskren, ili kako god da to treba da se zove. :mrgreen:
 
Na razumes.
Nisi ni prva ni poslednja koja ce se prevariti tim misljenjem o mom crno-belom pogledu.
Zamisli ovako. Neki su toliko u sivilu da nisu ni svesni da postoji crno i belo. Ali tek kad se dospele do crnog i belog, cistog, moze se prepoznato sivilo u punom sjaju.
Iskreno ti kazem.
I, da, zamerka na terminologiju. Iskrenost i istinitost nisu isto. Iskra je varnica, istina je buktinja.
 
Ja ne mislim da se prećutkivanje može poistovećivati sa lažima ili prevarom,čak naprotiv – Neke stvari je potrebno ponekad sakriti i to nema nikakve veze sa tim da li je neko iskren ili neiskren.Ali bih prvo voleo da to odvojim jer se prikrivanje deli na dve stavke : Onu stavku kada smo napravili neku grešku bilo koje vrste,pa želimo da je sakrijemo prikrivanjem.Takav pristup je identičan lažima,prevari,uvijanju i drugim negativnim postupcima i zato u tom slučaju nikad ništa ne bih krio.

Druga stavka podrazumeva otkrivanje naše intime na zahtev drugih ili trećih lica.
Ako osećam da nešto ne bih trebao ili ne želim da kažem (bilo da je to u skladu sa opravdanim ili neopravdanim razlozima),to će ostati u meni i niko me u tom slučaju ne može optužiti da sam možda neiskren.
Neiskrenost,laži,prevare,manipulisanje i druge radnje spadaju u postupke koji imaju za cilj da predstave neku osobu onakvu kakva nije i prikažu njene postupke onakvim kakvi nisu.

Prikrivanje nekih detalja je pravo svakoga od nas i tu ne postoji ništa loše,a da li će se nešto o nama što smo prikrivali nekada saznati,o tome uopšte ne razmišljam niti mi je uopšte bitno.Isto tako ne mislim da prikrivanje vodi lažima,jer i ako se nađem u takvoj situaciji da se od mene traži istina,tj. da kažem istinu ili da slažem,uvek ću zauzeti neutralan stav,dakle jasno ću svakome reći da to ne mogu da obelodanim.A sve ono što ja želim da kažem,uvek će biti iskreno i istinito,bez uvijanja,laži i prevara. ;)
 
Nakon poslednjih nekoliko postova, čini mi se da imam problem s temom.

Ne razumem da li se ovde priča o svesnom laganju i obmanjivanju, manipulaciji i pakosti; ili, možda, o bezvezarijama.

Dal ćeš prećutat svoje (pravo) mišljenje u vezi kumine najnovije frizerske katastrofe; kako ja o tome sudim, stvarno je minorno. Radi se o njenoj glavi, i, najposle, ona je ta koja će je šetat svetom. Koliko ljudi na standardno pitanje poznanika u prolazu: "kako si?" odgovara iskreno? I čak i ona (ogromna) većina koja se upravo posvađala s mužem ili šefom; saznala da će joj plata opet kasnit deset dana ili uhvatila svog maloletnog sina s cigaretom - i koja će odgovorit: "dobro, a ti?" - samo se veoma nategnuto može nazvat lažljivcima.

Ljudi su skloni da lepe pompezne etikete svakakvim glupostima, a mnogi misle kako "zagovaranje istine" podrazumeva klot golu istinu i samo istinu, pa tako mi bog pomogao - i još će ih više vatreno tvrditi da samo to i rade.

Parafraziraću nekog tu gore, pa reći da uvek postanem podozriva kad čovek insistira na svom poštenju. Stvari koje se moraju naglašavati, obično su paravan za suprotno.

Naravno da ćeš bit mnogo mudriji (i sretniji) ukoliko ne govoriš istinu (i samo istinu) uvek, svukud i svakome. Minorne - uslovno rečeno - laži mogu ti ušedet mnogo truda, nerviranja i, što da ne, posledica. Ali zaista ne vidim nikakvu svhu u prećutkivanju životno bitnih stvari.

Ako si žensko, da li zaista veruješ kako ćeš biti sretnija ukoliko nikad ne daš do znanja svom čoeku da te seksualno ne zadovoljava, naprimer? Jeste, on možda ima najplavlje oči na svetu i plemenitu dušu; a možda vam se čak i politički stavovi poklapaju. z:D

Ako si u krevetu s njim, i maštaš o komšiji; da li ti je svest o tome kako ne povređuješ njegovu predstavu o sebi kao o velikom j.ebaču - pravovaljana kompenzacija?

Ako je odgovor na ovo zadnje: da; onda se izvinjavam. Asketi.
Onda ne razgovaramo o istim stvarima.

Ljudi, čast izuzecima, nisu vidoviti. Većini se ljudi najveći broj stvari mora reći otvoreno, i bez zadrške; pogotovo jer čak i to uglavnom omane. Ali ponekad iskrenost ne duguješ samo sebi, već i drugima.

Otvorenost između ljudi voljnih da sarađuju rešenje je misterije ljudskih odnosa.

Naglašavam: voljnih da sarađuju.
 
Besmrtna, ne pričam o neprijateljskim odnosima.
U tom slučaju me nije briga da li ću ga uvrediti, ili slagati.

Da, znam al to pravilo vazi u smislu da ima vreme kada nesto treba reci a kada je mudro ne reci...
Al nije lako uvek biti mudar :confused:

a opet i mislim da zbog jedne pogresne reci prijatelj se ne bi smeo uvrediti do te mere da ne moze da oprosti...
svi gresimo na recima i mozemo nekad biti grubi i prema onima koje volimo...
 

Back
Top