опасно лагиш
Zbog cena na Jadranu, besno i lokalno stanovništvo: "Ovo ne može da priušti prosečna porodica!"
Godinama unazad, sve veći broj Srba ponovo letuje na hrvatskom delu Jadrana. Međutim, čini se, nikad kao ove godine, nije bilo toliko priče koliko je noćenje sa večerom u nekom od primorskih gradova, skuplje nego u gradovima regiona.
Prema pisanju tamošnjih medija, cene vanpansionskih usluga u apartmanskom smeštaju, te i sedenje u restoranima i kafićima pored Jadranskog mora, nešto je skuplje nego prethodnih godina. O tome koliko je sve poskupelo, te i kakve su cene, najbolje govore reči Hrvata, koji kažu, da su cene sada takve, da retko ko može da priušti letovanje sebi.
Zadar je jedno od top odredišta za letovanje u Hrvatskoj. Kako za strane, tako i za domaće turiste.
“1500 kuna za četiri dana, sa smeštajem je to oko 2500 kuna. Mislim da to prosečna porodica to ne može da priušti”, rekla je jedna gospođa iz Hrvatske.
Cena života u Zadru prema poznatoj stranici za praćenje životnih triškova Numbeo je dvostruko viša od standarda te iznosi oko 20.000 kuna. Samo za đir po Kalelagri će porodica platiti oko 400 do 500 kuna. To je i za lokalno stanovništvo previše.
“Moram se baviti svime i svačime kako bih preživeo što nisam mogao da verujem da ću se baviti samo da preživim”, rekao je jedan lokalni stanovnik
Za cene u hrvatskim letovalištima, kažu da im je potrebno po 1oo evra za noćenje, plus toliko za troškove hrane i zabave.
“Prosečna hrvatska porodica to ne može priuštiti jer ima 8000 kuna u džepu, a to je hrana”.
Za sedam dana u Zadru, porodica sa početka priče će platiti oko 300 eura po večeri u centru, te između 150 i 200 evra po večeri van grada na mestima poput Vira, Iža ili Bibinja. To je oko 2000 evra ili dve prosečne mesečne plate.
Cena hrane i piće ovisi o stanju u novčaniku
“Cene su veće od prvog jula, no i te cene imaju svoje tržište i potražnju. I dalje četveročlana porodica može pronaći apartman u Zadru od 80 do 100 evra po noćenju”, navodi predsednik Udruženja iznajmljivača Zadar Daniel Radeta.
Cena hrane i piće zavisi od stanja u novčaniku. Zadrani ističu kako je 100 evra po danu dovoljno. Ispitivanjem tržišta, novinari N1 BiH, utvrdili su da su cene više za 1o posto.
как је ово могућо кад у хрватској по теби благостање ?
ако неки срби и раде тамо (ја знам за хрвате мађаре словаке из нс ) сигурно не служе баш често хрвате тамо већ странце...
јер како рекоше крвати и за њих је то прескупо
ал как то да рвати мроају да раде оно што слутили ниејсу да би преживјели ?