Srpski Odbrambeni Pas (S.O.P.)

U poseti kod Gorana Bojičića
Soko

Zita

Soko i Zita

Štenci iz kombinacije Soko x Silva










MAtora

Maša


Mlade ženkice od Petre i Bastera





Mužjak i ženkica iz kombinacije Maša i Dark (ženkica je ta žuta ,bila je najveća u leglu)Sada su stari oko 8 meseci...


- - - - - - - - - -

Na Romaniji 7-avgusta 2014.Posetili smo našeg najvećeg srpskog travara , vidara , i ogromnog poznavaoca kinologije , poznatog po stvaranju SRPSKOG ODBRAMBENOG PSA.Gospodin Nenad nam je ukazao ogromno poverenje i velku čast kada nas je primio i ugostio u svom domu.Vodili smo vrlo zanimljive razgovore ne samo o psima nego o mnogim drugim životnim temama.Hvala gospodinu Nenadu što je odvojio svoje vreme učinio naš boravak kod njega veoma zanimljivim i sadržajnim.Hvala Vam gospodine Nenade...





 
zanima me, informativno, koliko koshta jedno shtene SOP-a?

To je pitanje koje često sa sobom donosi različite stavove i mišljenja.
Cena najviše zavisi od odgajivača .Cenu obično formira tržište , odnosno ponuda i potražnja.
Ako realno posmatramo cenu šteneta - onda je uvek dobro štene koštalo kao jedna prosečna mesečna zarada.Kako Srbija nije merilo ni za šta , tako ni ovo pravilo ne može da se primenjuje.Znamo koliko je sveta u Srbiji nezaposleno i slično.
Odgajivač koji hrani svoje pse tokom godine lošom hranom i u koliko gravidna kuja tokom graviditeta dobija lošu hranu ona to sve prenosi na svoje potomstvo još i pre štenjenja.
I kada štenci dođu na svet i dobijaju vrlo oskudnu hranu , naravno da ne mogu dobro da napreduju.Čišćenje od parazita i vakcinisanje uglavnom rade svi iole ozbiljniji ljudi,ali opet postoje izuzeci koji čak ni to ne rade.
Štenci odrastaju , dolazi vreme prodaje i šta se onda dešava?

Pojedini odgajivači hrane svoje pse odličnom hranom tokom godine, posebnu pažnju obraćaju na gravidnu kuju ,očiste kuju od unutrašnjih parazite na pola vremena gravidite i daju kuji 5-valentnu vakcinu ,kako bi se to putem krvi imunitet preneo i na štence.
Kada štenci dođu na svet onda se ozbiljan odgajivač posveti njima i obezbeđuje kvalitetnu hranu kuji dok doji i posle daje najbolju moguću hranu i štencima kada počnu da jedu...
Pojave se dva odgajivača sa štencima ,otprilike u isto vreme , i šta se onda dešava?
Prvi odgajivač (onaj što se ne brine o štencima na odgovarajući način i nije ispoštovao sve što je trebao) nudi štence za 100 eura , dok drugi odgajivač (onaj što se lepo brinuo o svemu) nudi svoje štence za 200 - 300 eura.
Sad svi već dobro znate šta sledi...
U većini slučajeva krajnji kupac ne zna i ne želi da zna koji je odgajivač bolje i odgovornije pristupio štencima . Prosečnom kupcu u glavi odzvanja samo CENA šteneta.Mnogo mi se puta do sada dešavalo da su ljudi odustali od kupovine šteneta kod mene zbog cene.KAžu mu ima tamo i tamo za 100 eura ili za 50 eura.Dok je sa druge strane bilo ozbiljnih kupaca koji se razumeju u pse i odgoj i koji su odmah razumeli šta je pravi kvalitet.Mnogi od njih su i dalje u kontaktu samnom i zahvalni su na psu kojeg sam im prodao.
Generalno odnos čoveka prema psu je vrlo unikatan i zavisi od čoveka do čoveka ( kućnog i domaćeg vaspitanja i sl...). Nažalost postoje ljudi koji "vole" psa samo dok je štene a kada poraste više im nije potreban.
Pre bilo kakve kupovine šteneta , čovek mora da shvati da ne kupuje igračku nego živo biće sa svojim potrebama.Pas može da doživi i 10-13 godina.Zato svima pre kupovine savetujem da dobro razmisle o svim pojedinostima (odlazak na putovanje, more, svakodnevna briga i pažnja koja je psu potrebna i slično).
Nadam se da nisam ugušio temu ali mislim da je vrlo važno da iznesem svoj stav...
Pozdrav i svako dobro...
 
hvala...
vrlo opshiran odgovor, ali nikako i gusheci da tako kazhem...:)
apsolutno se slazhem sa tobom, i jasno mi je shta hocesh da kazhesh...
kao shto rekoh, mene je samo informativno zanimala cena,
jer zhivim u stanu, i takvog psa sigurno ne bih drzhao u ovakvim uslovima...
svakako planiram da jednog dana, Bozhe zdravlje, imam dvorishte,
pa ce onda i ti uslovi biti mnogo bolji...pa na vreme razmishljam shta mi je chiniti...:)
 
Ili ukratko, kol'ko para, tol'ko i muzike-ne treba se zaletati za povoljniju cenu, jer je nabavka šteneta najmanja stavka, naročito kod velikih pasa koji mogu puno da pojedu, pa kad se na to doda da će štene slabijeg odgoja morati češće i kod veterinara... A SOP svakako ne može da bude loš izbor, ko zna šta radi i može da se posveti psu kog nabavlja.
 
naravno...
nisam mislio sutra da ga kupim, nego se generalno informishem...
za sada mi je u glavi Rodezijski Ridzbek, ali gledajuci sopove, vrlo primamljivo deluju...
naravno, nisu svi isti, ima nekih koji su lepshi i nekih koji nisu,
al kad tebi shtene dodje u kucu, nema vece radosti,
i obzirom da inache volim pse, i najruzhniji pas je lep kad je tvoj...
ja bih svakako uzimao psa da bude chuvar, nisam zainteresovan za izlozhbe i te stvari...
 

http://postimage.org/



Odgajivacnica "POBEDNIK" ovim putem obavestava sve odgajivace, vlasnike, simpatizere i one koji bi zeleli da postanu nesto od ovog, da ce 5.oktobra biti odrzana smotra Srpskog odbrambenog psa S.O.P. u Obrenovcu (Stublinama). Cilj ove smotre, druzenja ce biti promovisanje nove odgajivacnice odg."Pobednik" upoznavanje ljudi sa klubom koji je osnovan da pokrene pricu oko ove plemenite rase. Koja je to ideja kluba, kako ce funkcionisati sta ce sve dobro doprineti rasi. Na kraju krajeva, da bi se ljudi upoznali, druzili. Nesto mozda jos vaznije razmenili misljenja, podelili iskustva i znanje koje su stekli. Da probamo da malo smirimo tenzije, da stanemo malo na loptu razmislimo izbrojimo do 100ako treba, da svi zajedno pokusamo da uradimo nesto korisno za ovu nasu plemenitu rasu. Veliki pozdrav od Marka Damnjanovica, Borisa i Danijela Dragica
 
Mislim da je vrlo važno da podelim sa vama....


Vitamin C –čudotvoran lek protiv displazije kukova ? ? ?

Pozvao me je poznanik iz Teksasa B.J Ricardson, prepoznao sam ujedno i sumnju i nadu u njegovom glasu. “Moj engleski ptičar nije još ni godinu dana star, a već se iskrivio u zadnjem delu, narocito levi kuk” rekao je Ricardson. Rendgen je pokazao displaziju kuka. Veterinar je rekao da imamo 2 opcije: operaciju koja bi ublazila bol ili uspavati psa. Prvu opciju ne mogu da priuštim, a drugu ne želim. Da li je tačno da bi vitamin C mogao pomoći?”
Moram da priznam da nikada nisam čuo da vitamin C moze pomoći sa displazijom kukova, ali sam bio siguran da se veterinar Vendel Belsfild iz San Hosea, Kalifornija sretao sa displazijom – ili bar njenim simptomima – za osam legal nemačkih ovčara, rase koja je sklona razvijanju problema displazije kukova. U tim slučajevima, oba roditelja štenadi su imala displaziju ili su ranije davali štence koji su kasnije imali problem sa displazijom. Belsfild je kujama u trudnoći i laktaciji davao vitamin C. Štenci su dobijali vitamin C od dojenja pa sve do 2 godine starosti. Ni jedno štene nije zadobilo problem sa displazijom u celokupnom periodu.
Iako Belsfildov rad nije bio strogo naucan, ipak je pokazao da displazija moze biti sprečena. I dalje nisam mogao da shvatim kako se bez operacije zglob može ispraviti jednom kada je već srastao. Kako god, izgledalo je da je vitamin C terapija Ricardsonova jedina nada, pa sam mu ispričao šta sam znao o tome.
Mnogi čitaoci su mi pisali i pričali o tome kako su se njihovi artritični psi zamarali vec posle par sati u polju, dok su kada su dobijali Vitamin C lovili i po nekoliko dana zaredom. Niko nije rekao da su to radili sa psima sa displazijom, ali nikada se ne zna…
Takodje sam se podsetio čitanja o naporima Dr. Bob Catcharta, medicinskog doktora iz Kalifornije koji je proslavio korisćenje vitamina C u lecenju velikog broja raznih bolesti zglobova. Veliki deo njegovog rada se bazirao na koriscenju velike kolicine vitamina C, sa konstantnim povećanjem količine unošenja sve dok telo ne dostigne nivo u kome količina vitamina C razvodnjava stolicu. Iako je Catchartov rad bio primenjivan na ljudima, mnogi veterinari su prihvatili ovaj metod, govoreći da se vitamin C treba davati sve dok se stolica psa ne razvodnji, kada je potrebno smanjiti dozu za pola ili jedan gram i sacekati da se stolica opet stvrdne. U tom trenutku telo psa dobija maksimalnu kolicinu vitamina C koju moze iskoristiti.
Takodje sam shvatio da je superioran oblik ovog vitamina vitamin Ester – C, koji možete kupiti u prodavnicama zdrave hrane. Vitamin iz Ester –C je molekularno vezan za kalcijum pa ne izaziva probleme sa kiselinama, sto najčešće slučaj sa askorbinskom kiselinom(uobičajen oblik vitamina C), koje mogu uznemiriti stomak psa. Ester –C takodje sadrži prirodne C metabolite koje brze i efektivnije dosepvaju u ćeliju(askorbinska kiselina je sporija u procesu izlazenja iz krvnog seruma, tako da prolazi kroz bubrege gde se dobar deo gubi u mokraći).

Pintov povratak

Mesec ili dva kasnije sam čuo da je Pinto, Ricardsonov pas, poceo da se popravlja za manje od nedelju dana od unošenja maksimalne doze Estera – C. Pinto, unuk Miler’s Chiefa – jedanaestostrukog šampiona- je sada trčao kao vetar. Bio sam ujedno iznenadjen i odusevljen.
Dve godine kasnije nalazio sam se u Teksasu kada sam svratio da posetim Pinta. Ricardson ga je držao na optimalnoj količini Estera – C. Pas se kretao sa velikom lakocom i odrazom snage njegovih kukova. Dva puta sam uočio nesto slično poskoku zeca sto mi je ukazalo na to da nije sve 100 % pravilno. Ali oba puta, Pinto se momentalno vratio u normalan trk.
I dalje nisam razumeo kako Ester – C moze da popravi već iskrivljen zglob, ali sam bio pun nade. Niko koga sam poznavao a da je imao psa koji je napredovao uz Ester – C nije nikada odradio rendgen, pa sam upitao Ricardsona da odradimo rendgentski snimak.
On je odradio snimak i poslao mi original od pre 2 godine i ovaj najnoviji. Oba sam pokazao Diani K. Stuckey, ovlašćenom radiologu iz St. Louisa, koja je pogledala stariji snimak i pokazala mi displaziju kuka najizrazeniju u levom delu. Drugi snimak? “Artritis koji obično prati displaziju kuka” rekla je ona. Ukratko sam objasnio Pintov slucaj i poslednju reakciju na Ester – C. “Kako je ovaj pas od mrzovoljnog i lako umarajućeg dosao do ovako slobodnog kretanja bez ikakvog bola u samo par dana – i ostao takav, bez ikakvog napretka u samim zglobovima?”
“To se povremeno dešava” rekla je Stuckey. “ Artritičan pas koji se krece kao da ne oseća nikakv bol. Ne znamo zašto. Veliko srce mozda, ili pak visoka tolerancija bola.”

Misterija se otrkiva

Siguran sam da veterinari vide ovo. Ali odgovor na moje pitanje nije Pinotovo veliko srce ili visoka tolerancija bola. I ranije je imao poteškoća, i ranije je dosta šepao. Ako se njegova reakcija na toliki bol promenila u samo par dana, nesto je moralo da uzrokuje promenu.
Dr. Chuck Nunam iz Westona, Konektikut je takodje poredio snimke. Primetio je blagi napredak na polju generalnog stanja displazije ali je rekao da se jasno vidi da je zglob kuka podlegao artritisu i displaziji kuka i da zglob neprestano iskače i vraća se u svoje leziste.
“83% pasa sa displazijom ili pokazu napredak ili kako stare nauče da se nose sa svojim problemom”, rekao je Nunan. Drugi snimak pokazuje da je displazija manja nego pre, ali da je zbog artritisa zglob u lošijem stanju nego na snimku od ranije. Moguce je da je vitamin C pomogao da se na neki način “podmaže” zglob, pa je pas osećao manji bol.
U mojim istraživanjima sam utvrdio da Pintovi rezultati sa Ester – C terapije nisu bili jedinstveni. Ubrzo nakon Ricardsonovog prvog poziva, primio sam pismo od Stiva Dadlija iz Arizone. Njegov mladi crni Labrador, koji je obećavao u lovu, postao je šepav od displazije kuka. Dadlijev veterinar je predložio operaciju zamene kuka – ili je očekivao da se pas uspava do svoje cetvrte godine. Umesto toga Dadli je pokusao sa Esterom –C i pas se ubrzo poboljšao. Drzeci ga na Esteru – C, pas je ziveo do svoje 13. godine bez ikakvih znakova bolova, hromosti ili nespremnosti za lov, napisao je Dadlej.
 
SOP-adzije poslednje obavestenje pred nedelju, nedelju velikog druzenja. Smotra pocinje u 11 sati pored najavljenih novinara iz jedne televizije, pozitivno su nam odgovorili i ljudi iz jednog naseg poznatog lista vezanog za svet zivotinja. U 12 sati ce biti predstavljanje odraslih muzijaka, u 12i15 predstavljanje odraslih zenki, u 12i30stenaca starosti od 6 do 12 meseci, u 12i45 stenaca do 6meseci starosti. u 13 ce poceti porvera karaktera za pse ciji to VLASNICI BUDU HTELI. Posle toga druzenje do zore ako treba, jako vazno da se svi okupimo na vreme. Pored novinara najavili su nam se i ljudi iz samog vrha Kinoloskog saveza Srbije da ce doci. Jos jedan bitna stvar svi koji budu dolazili potrebno je da ponesu SIGURNU OPREMU za svoje pse, lance, ogrlice, amove, korpe za pse koi hoce da ujedu. Ovo su nasi brojevi telefona, moze te nas pozvati za bilo koju informaciju koja vam bude trebala
0616630270 Danijel(Danko)
0631509112 Danijel(Danko)
0643167481 Marko
Bitno je samo da se ovo sto vise seruje da nebi doslo do zabune, da svi koi budu dolazili vide na vreme.
Srdacan pozdrav iz odg. "POBEDNIK"
 
Odgajivačnica srpskih odbrambenih pasa " OD CARA DUŠANA" na tri nove web adrese...Imamo tri posebne adrese na srpskom ,engleskom i ruskom jeziku.
Srpska verzija sajta
http://www.srpskiodbrambenipas-odcaradusana.com
Engleska verzija
http://www.serbiandefensedog.com
i Ruska verzija
http://www.serbskayazashchitnayasobaka.com

Ujedinili smo naše napore da odgajamo pse 100% Gavrilovićevih krvnih linija.Sva parenja u budućnosti radimo isključivo po savetima gospodina Nenada Gavrilovića lično , isto kao i do sada.
Naš cilj je da održimo,sačuvamo i unapredimo sopa i da konačno dobijemo psa kakvog je gospodin Nenad Gavrilović i zamislio na samom početku.
Puno pozdrava i svako dobro svim ljubiteljima Sopa....
 
Pozdrav....svakom srece i zdravlja .....
Jako nam je drago da vidimo da sve vise odlicnih pasa odrasta i siri se rasa ................prosla godina je prosla i hvala bogu osim jedne zenkice sve pse smo sacuvali sa manje vise posledicama koje su sanirane...
Meda Romanijski je upario Asku....a Vuk Romanijski Silu......slike muzjaka nisu ugledne jos uvek su u fazi oporavka ......a slike kuja postavicemo uskoro........Vratili smo 4 zemkice ..sa Stare planine .....dve Medine i dve Vukove cerke i ove godine ce one biti prioritet pored nasih 5 kuja ....tako da cemo ove godine dati pun doprinos sa preko 150 stenadi...............prve prinove za mesec dana.....

pozdrav Bata brdo
 
Pozdrav....svakom srece i zdravlja .....
Jako nam je drago da vidimo da sve vise odlicnih pasa odrasta i siri se rasa ................prosla godina je prosla i hvala bogu osim jedne zenkice sve pse smo sacuvali sa manje vise posledicama koje su sanirane...
Meda Romanijski je upario Asku....a Vuk Romanijski Silu......slike muzjaka nisu ugledne jos uvek su u fazi oporavka ......a slike kuja postavicemo uskoro........Vratili smo 4 zemkice ..sa Stare planine .....dve Medine i dve Vukove cerke i ove godine ce one biti prioritet pored nasih 5 kuja ....tako da cemo ove godine dati pun doprinos sa preko 150 stenadi...............prve prinove za mesec dana.....

pozdrav Bata brdo

Pozdrav Bato.Baš mi je drago da si vratio kuje sa Stare planine , one koje prežive takve okolnosti su odlična baza za dalji rad...Svaka čast!

To su prave ratnice , jer takve surove uslove na planini retki psi mogu da prežive.Sigurno će biti vrlo kvalitetnih štenaca a kasnije i pasa od njih.Puno ,zdravlja, sreće i uspešnu ovu godinu želim i tebi,tvojoj porodici i psima...Svako dobro...
 
10893604_571523072984925_196659773_n.jpg

10917591_571523149651584_805137535_n.jpg

Magla- 7 meseci ( Soko x Silva )

- - - - - - - - - -

received_845571845465798~2.jpg

Nora ( Meda x Boni )
 
pozdrav sa brda...

dok smo stigli da postavimo slike "devojka" nas je iznenadila....Aska



i ostenila 8 malisana......otprilike ono sto smo ocekivali ......vecina crnih....i ostace jedna zenkica za priplod..ocekivali smo i jedno braon i sivo ....ali priroda...
Aski je otac Vuk Romanijski




a pario je Meda Romanijski



prinove...



 
Poslednja izmena:

Back
Top