Srpski lekari u Nemačkoj

Cao, ja jesam daleko od svoje specijalizacije ali makar da prenesem jedno tudje
iskustvo.
U kontaktu sam sa jednim nasim gastroenterologom, sada radi u Bavarskoj. U Beogradu je zavrsio spec i radio desetak godina, kada je ovdje podnio zahtjev za priznavanje specijalizacije uzeo ja sa klinike potvrdu, izuzetno detaljnu, na 6 strana. Osim standardnih preporuka opisano je sve sta je radio za vrjeme kruzenja, od kada do kada na kom odjeljenju, koliko pregledanih, ljecenih pacijenata, za svaku intervenciju koliko puta je sta odradio. Sto detaljnije to bolje, Na kraju su mu trazili da odradi samo 18 mjeseci, intentivnu i uz. Moze se izvuci priznanje dobrog djela specijalizacije samo im treba sve veoma detaljno dostaviti.

Poslao sam Vam poruku u inbox.
 
Pozz kolege
Posle davanja otkaza na klinici, nasao sam novi posao, poceo da radim, bilo je sve ok. Onda sam otisao u Ausländerbehörde kako bi dobio novi Arbeitserlaubnis, medjutim receno mi je da posto se nisam javio po prekodu radnog odnosa u Ausländerbehörde, okruga gde sam radio, da moram da izadjem iz nemacke i dobio Grenzübertrittsbescheinigung. U pocetku je bila prica da moram vadiri ispocetka novu vizu pa tek onda nazad u DE. Medjutim moj sadasnji poslodavac se jako zalozio oko mog problema i nakon vise razgovora sa predstavnicima Ausländerbehörde dogovoreno je da izadjem iz zemlje, da pokazem u ambasadi u BG Grenzübertrittsbescheinigung, i da ce po povratku u DE da mi izdaju novi Arbeitserlaubnis, dali su mi i Antrag za izdavanje novog Arbeitserlaubnisa. Znaci korak sa ulaznom vizom bio bi preskocen. Moje pitanje je da li mogu jednostavno kao turista da predjem granicu, sa dovoljno novca kod sebe, ili da neko odozgo garantuje za mene, jer prakticno treba samo da se “stvorim“ u DE. Nece li da probudi sumnju granicarima sto mi u pasosu stoji vec jedna ulazna viza (blaue karte), kao i da putujem autom sa DE tablicama?
Hvala
 
Kolege,
Da li mozda neko zna koliko kosta Gutachter u Niedersachsenu i kada se on placa?
Inace FSP u Niedersachsenu nije toliko tezak,pacijet vam je lekar koji vise prica umgangsprache ali vam pomaze. Cilj je kad ne razumete da pitate ponovo...to namerno rade ....schreiben je klasican po sablonu ( ko je u Nemackoj prepoucila bih TELCov kurs za lekare- odlicna priprema za ispit) i treci deo je prica s sefom komisije...o dijagnozi...malo laboratorija u sustini cilj je da pricate....nikako odgovori da i ne...:)
 
Cao,


Fachsprachprüfung i B2-C1 Deutsch Medizin Fachsprachprüfung NIJE ISTO...........FSP koji se polaze u vecini Pokraina sem u Hessenu /u Hessenu traze B2-C1 Medizin telc ili Gete/ se polaze u lekarskoj komori i sastoji se od razgovora sa pacijentom,dokumentacije i pisanja pisma i traje oko 60min. B2-C1 Medizin se sastoji kao obican/algemeine B2 tj.ima Hürverstehen,Lesen,Sprachbausteine i Mündlich deo koji sadrzi Anamnese,Arztbrief,Pazientvorstellung ......i traje 190+ 45min ...i mnogo je tezi od FSP.

pozz

Zdravo,ja sam tek u potrazi za poslom,jer tek A1 polazem. Imam rodjake u pokrajni Hessen koji bi mi pomogli oko smestaja,pa me zanima da li je lakse ili teze u toj pokrajni da se dobije posao ? Hvala unapred.
 
Cao,


Fachsprachprüfung i B2-C1 Deutsch Medizin Fachsprachprüfung NIJE ISTO...........FSP koji se polaze u vecini Pokraina sem u Hessenu /u Hessenu traze B2-C1 Medizin telc ili Gete/ se polaze u lekarskoj komori i sastoji se od razgovora sa pacijentom,dokumentacije i pisanja pisma i traje oko 60min. B2-C1 Medizin se sastoji kao obican/algemeine B2 tj.ima Hürverstehen,Lesen,Sprachbausteine i Mündlich deo koji sadrzi Anamnese,Arztbrief,Pazientvorstellung ......i traje 190+ 45min ...i mnogo je tezi od FSP.

pozz

Zdravo,ja sam tek u potrazi za poslom,jer tek A1 polazem. Imam rodjake u pokrajni Hessen koji bi mi pomogli oko smestaja,pa me zanima da li je lakse ili teze u toj pokrajni da se dobije posao ? Hvala unapred.
 
Cao.
Jeli moze neko da mi preporuci nekog ovlascenog sudskog prevodioca za nemacki jezik ciji se prevodi priznaju u ambasadi i u Nemackoj, a da zivi u Bg. Potrebno mi je hitno.

Kolege, radila sam prevode kod Djokic Dragana u Beogradu. Nemci ga priznaju, nalazi se u nemackom sudskom registru. Sve preporuke! Dokumenta sma slala na mail, (marinkovicneda4@gmail.com) i zasti su sve ispostovali.. Nadam se da ce nekom biti od pomoci moj post. :)
 
Kolege,
Da li mozda neko zna koliko kosta Gutachter u Niedersachsenu i kada se on placa?
Inace FSP u Niedersachsenu nije toliko tezak,pacijet vam je lekar koji vise prica umgangsprache ali vam pomaze. Cilj je kad ne razumete da pitate ponovo...to namerno rade ....schreiben je klasican po sablonu ( ko je u Nemackoj prepoucila bih TELCov kurs za lekare- odlicna priprema za ispit) i treci deo je prica s sefom komisije...o dijagnozi...malo laboratorija u sustini cilj je da pricate....nikako odgovori da i ne...:)
A koji je to TELCov šablon za schreiben? Ja uskoro polažem FSP u Brandenburgu,I u potrazi sam za dobrim primerom Brief-a. Pa ako neko ima...
 
Ja sam preko Medifair-a isla na razgovor za posao u okolini Frankfurta, sa jos 20 kolega iz Srbije, ali su na kraju u toj bolnici uzeli samo sestre. Nakon toga sam kontaktirala Sabinu Bandu i preko nje dobila posao. Ukoliko je neko u potrazi za poslom, neka kontaktira Sabinu, nece pogresiti sigurno, usluge su besplatne i brza je u pronalazenju posla. Srecno!


Pozdrav kolegnice. Da li možete da nam napišete iskustva sa Medifar agencijomRazmišljam da im se javim pa me zanimaju iskustva pošto ih ima vrlo malo. Unapred zahvalna :)
 
Pozdrav kolegnice. Da li možete da nam napišete iskustva sa Medifar agencijomRazmišljam da im se javim pa me zanimaju iskustva pošto ih ima vrlo malo. Unapred zahvalna :)
Kao sto sam vec rekla, isla sam na razgovor sa grupom kolegama, sto se tice Medifair-a, bio je obezbedjen put, hrana i smestaj u trajanju od 3 dana. Sve su ispostovali sto se toga tice, a sada zasto nikog nisu uzeli od lekara u toj bolnici, to vec ne znam, da li je zato sto nemamo aprobaciju ili C1 nemacki posto je to bio Hessen, a tamo je bas tesko otici ili do same agencije nesto, da se nisu dobro dogovorili, to vec ne mogu da kazem. Ugovore su ponudili samo sestrama, mada je i tu bilo da rade za neki minimalac dok ne zavrse Anerkannung, znam da nisu bas bile zadovoljne na kraju sto se tice uslova.
 
Poštovane kolege,
Dobio sam poziv iz ljekarske komore Bajer da uplatim FSP 400 Eura.
Također u tom formularu koji šaljem njima sa uplatnicom , su ponuđeni mjeseci da sam izaberem termin mjeseca kad bih volio polagati, mada su rekli da nije sigurno dali će moći udovoljiti tim terminima.
Dali je i ranije bilo takvo pravilo, i kolike su šanse da se dobije termin u traženom mjesecu npr. ja bih tražio juli mjesec.

Unaprijed hvala.
 

Back
Top