Srpski lekari u Nemačkoj

Poštovana kolegice,
ja sam iz BiH.
Naše prevodioce ne priznaju u EU.
Ja sam sve svoje dokumente prevodio u Hrvatskoj kod zvaničnog tumača za njemački jezik.
Svi njegovi prevodi su priznati u Njemačkoj, ja sam predao dokumente u Bajer regiju uredno.
Dokumente mu skeniram i pošaljem mailom, uplatim na banku račun, on mi poslao poštom na kućnu adresu, vrlo profesionalno.
Prevodilac: Ilija Mikulić, Županja, Hrvatska.

Sretno
 
Zdravo svima. Pitao me je jedan kolega ako znam nekoga ko je zainteresovan za Anesteziju i intenzivnu medicinu. Oblast je Oberbayern. On završava tamo krajem godine i njegov šef bi rado opet primio lekara iz naših krajeva, moguća bi bila od leta čak i hospitacija. Ja ne znam nikoga ko je zainteresovan pa pošto sam puno korisnih informacija dobila na ovom forumu kada sam ja pre par godina odlazila u Nemačku rekoh da napišem ovde. Možda baš nekome zatreba. Pišite mi koje zainteresovan na usluzna@yahoo.com , ja ću proslediti dalje, ostale informacije dobićete od njega. Pozdrav i puno uspeha…
 
Poštovana kolegice,
ja sam iz BiH.
Naše prevodioce ne priznaju u EU.
Ja sam sve svoje dokumente prevodio u Hrvatskoj kod zvaničnog tumača za njemački jezik.
Svi njegovi prevodi su priznati u Njemačkoj, ja sam predao dokumente u Bajer regiju uredno.
Dokumente mu skeniram i pošaljem mailom, uplatim na banku račun, on mi poslao poštom na kućnu adresu, vrlo profesionalno.
Prevodilac: Ilija Mikulić, Županja, Hrvatska.

Sretno

Poštovani kolega,

hvala Vam mnogo na pomoći! :-)

Lijep pozdrav!:-)
 
Zamolio bih nekoga ko ima strpljenja i volje da ukratko opiše proceduru prilikom odlaska lekara u Nemačku. Znam da se to razlikuje od pokrajine do pokrajine, ali eto ako može da se podeli neko opšte iskustvo. Pošto mi je ostatak porodice u Bonu, verovatno ću tamo da idem, pa eto, ako ima nekoga ko je kroz ovo prolazio u pokrajini u kojoj je Bon - super. Ja ove godine završavam medicinu i pohađam kurs nemačkog. Čitam ovaj forum, ali sam se malo pogubio. Nije mi baš najjasnije šta je hospitacija, šta znači kad je neko praktikant. Kada se počinje primati neka plata, na kom nivou? Shvatio sam da je Assistenzarzt u ustvari lekar koji ima položenu aprobaciju i da je to lekar na specijalizaciji jer su tamo svi lekari na specijalizaciji. Nije mi jasno koliko traje hospitacija, koliko lekar mora da ima status praktikanta, da li postoji određeno vreme nakon koga se može polagati aprobacija? Hvala unapred! :)

Zar baš niko ne želi da odgovori?
 
Da nemaju ljudi strpljenja i volje ne bi ni bilo ovog foruma.:) Sve pise samo treba malo vise vremena provesti citajuci, ja kada sam prvi put nasao forum procitao sam sve postove unazad dve godine. Al ajde jos jednom.

Prvo i osnovno je znanje jezika, bez B2 ni ne pokusavaj nista ako uspijes dogurati i do C1 jos bolje. Posto vec imas nekoga u Njemackoj cim zavrsis fakultet pakuj se i pici i tamo nadji neke intenzivne kurseve jer posteno propricati neces dok ne dodjes ovamo.

Sa sertifikatom jezika pocnes da pretrazujes oglase ili kontaktiras neku agenciju i saljes prijave. Oglase mozes naci na nekoliko mjesta: https://www.aerzteblatt.de/aerztestellen/anzeigen https://www.praktischarzt.de/
Na sajtu https://www.kliniken.de/ mozes naci skoro sve bolnice u Njemackoj i postoji pretraga po mjestu, po specijalnostima... Trazis i bolnice koje imaju specijalnost gdje hoces da radis i saljes Initiativbewerbung, napises prijavno pisamce i uz to saljes i diplomu, posto nigdje nisi radio nista od preporuka. Gadjaj manja mjesta jer ces u vecim malo teze naci posao. Prijave saljes uvjek Chefarzt-u, neki ce i pogledati tvoju prijavu i pozvati te na razgovor jer Personalabteilung uglavnom obrise tvoju poruku cim vidi da si stranac i da nemas aprobaciju. Ionako se Chefarzt pita hoces li dobiti posao ili ne, nije kao kod nas da se direktori moraju apsolutno za sve pitati.

Kada nadjes posao predajes u pokrajinskoj komori tj. odjeljenju za Berufserlaubnis i Approbation zahtjev za izdavanje BE, na njihovom sajtu ces naci spisak dokumenata. Dok cekas da taj zahtjev obrade, ceka se po nekoliko mjeseci, mozes da hospitiras sto ti znaci da volontiras. Cesto bolnice za taj period daju smjestaj i hranu ali nije pravilo. Usavrsavas jezik, ulazis u njihov sistem i ucis posao. Poslje ti komora javlja da li su ti papiri dobri ili ne i upucuje te na polaganje Fachsprachprüfung-a. Kada to polozis dobijas BE i tada dobijas titulu Assistenzarzt ali jos uvjek ti ne krece specijalisticki staz. Tada podnosis zahtjev za aprobaciju i nude ti da doneses preveden plan i program fakulteta da utvrde da li se poklapa sa njihovim ili da se odmah prijavis za Kentnissprüfung. Iskreno ja jos uvjek nisam cuo da su nekom prihvatili nase papire i da je bez polaganja dobio aprobaciju tako da bih ti preporucio da ustedis lovu i vrejeme i prijavis ispit. Ionako sve to valja na njemackom ponoviti. Tek kada i to polozis dobija aprobaciju i tada ti zvanicno krece specijalizacija.

Od momenta predavanja zahtjeva za BE racunaj da ce proci 4-6 mjeseci dok dobijes termin za ispit. Ispit za aprobaciju se ceka 9-12 mjeseci od dana prijave, zavisi od pokrajine.

Tvoja pokrajina je onda NRW i za nju cuh da nije bas najsretniji izbor, tesko se polaze FSP i sve se dugo ceka.

Ukratko u svemu. Srecno.
 
Da nemaju ljudi strpljenja i volje ne bi ni bilo ovog foruma.:) Sve pise samo treba malo vise vremena provesti citajuci, ja kada sam prvi put nasao forum procitao sam sve postove unazad dve godine. Al ajde jos jednom.

Prvo i osnovno je znanje jezika, bez B2 ni ne pokusavaj nista ako uspijes dogurati i do C1 jos bolje. Posto vec imas nekoga u Njemackoj cim zavrsis fakultet pakuj se i pici i tamo nadji neke intenzivne kurseve jer posteno propricati neces dok ne dodjes ovamo.

Sa sertifikatom jezika pocnes da pretrazujes oglase ili kontaktiras neku agenciju i saljes prijave. Oglase mozes naci na nekoliko mjesta: https://www.aerzteblatt.de/aerztestellen/anzeigen https://www.praktischarzt.de/
Na sajtu https://www.kliniken.de/ mozes naci skoro sve bolnice u Njemackoj i postoji pretraga po mjestu, po specijalnostima... Trazis i bolnice koje imaju specijalnost gdje hoces da radis i saljes Initiativbewerbung, napises prijavno pisamce i uz to saljes i diplomu, posto nigdje nisi radio nista od preporuka. Gadjaj manja mjesta jer ces u vecim malo teze naci posao. Prijave saljes uvjek Chefarzt-u, neki ce i pogledati tvoju prijavu i pozvati te na razgovor jer Personalabteilung uglavnom obrise tvoju poruku cim vidi da si stranac i da nemas aprobaciju. Ionako se Chefarzt pita hoces li dobiti posao ili ne, nije kao kod nas da se direktori moraju apsolutno za sve pitati.

Kada nadjes posao predajes u pokrajinskoj komori tj. odjeljenju za Berufserlaubnis i Approbation zahtjev za izdavanje BE, na njihovom sajtu ces naci spisak dokumenata. Dok cekas da taj zahtjev obrade, ceka se po nekoliko mjeseci, mozes da hospitiras sto ti znaci da volontiras. Cesto bolnice za taj period daju smjestaj i hranu ali nije pravilo. Usavrsavas jezik, ulazis u njihov sistem i ucis posao. Poslje ti komora javlja da li su ti papiri dobri ili ne i upucuje te na polaganje Fachsprachprüfung-a. Kada to polozis dobijas BE i tada dobijas titulu Assistenzarzt ali jos uvjek ti ne krece specijalisticki staz. Tada podnosis zahtjev za aprobaciju i nude ti da doneses preveden plan i program fakulteta da utvrde da li se poklapa sa njihovim ili da se odmah prijavis za Kentnissprüfung. Iskreno ja jos uvjek nisam cuo da su nekom prihvatili nase papire i da je bez polaganja dobio aprobaciju tako da bih ti preporucio da ustedis lovu i vrejeme i prijavis ispit. Ionako sve to valja na njemackom ponoviti. Tek kada i to polozis dobija aprobaciju i tada ti zvanicno krece specijalizacija.

Od momenta predavanja zahtjeva za BE racunaj da ce proci 4-6 mjeseci dok dobijes termin za ispit. Ispit za aprobaciju se ceka 9-12 mjeseci od dana prijave, zavisi od pokrajine.

Tvoja pokrajina je onda NRW i za nju cuh da nije bas najsretniji izbor, tesko se polaze FSP i sve se dugo ceka.

Ukratko u svemu. Srecno.

Hvala Vam puno na ovom opširnom odgovoru i što ste odvojili vreme. :)

Da, za jezik znam da treba što savršenije da ga naučim i plan mi je da ovde završim B2, a vrlo je moguće da ću stići taman i C1 da završim pre nego što odem.
Da li se tokom hospitacije dobija neka plata? Ili je to baš u pravom smislu reči volontranje - da se ništa ne plaća?
Znači, praktično, hospitacija nije obavezna? Ja sam mislio da je ona obavezni staž koji mora da se odradi. Ona u suštini služi da se "ubije vreme" dok se čeka na odgovor i da malo uđem u sistem i da steknem neku praksu, veštine. Ako sam dobro shvatio....
 
Postovani kolega,
Naisla sam na ovu vasu staru poruku na forumu pa me interesuje ako Vam nine problem da napisete kako se vase priznavanje diplome iz Nisa zavrsilo tj jeste li polagali aprobaciju? Ja sam faks zavrsila u Nisu 2001.g., zatim u Bg zavrsila spec.neurologije 2010.god., a inace od 2002.g. radim na neurologiji do danas pa bih vas zamolila ako imate kakvih informacija iz Sachsena da mi napisete ako znate otprilike sta bih ja mogla da ocekujem u vezi BE, FSP i priznavanja specijalizacije. Unapred zahvalna
 
Po zakonu hospitant ne moze da dobija novac, hospitaciju vode kao neko dobrovoljno strucno usavrsavanje. Postoji varijanta da hospitantu daju ugovor kao Arztassistent-u ili Krankpflegerhelfer-u. Ja od prvog dobijam takav ugovor i to ce biti oko 1300e bruto al onda gubim pravo na besplatan smjestaj i hranu, mogu da ostanem u njihovom smjestaju ali cu placati oko 300e. Problem je sto se i to vodi kao ugovor o radu pa ti je potrebna radna dozvola. Ja imam i hrvatski pasos pa taj problem nemam, mogu raditi bez problema.
Hospitacija ima smisla zbog ucenja jezika, upoznavanja sa njima i da ti sacuva to radno mjesto. Ako se samo pojavis na razgovoru, dogovorite posao, oni ti daju Zusage i ti odes i kazes vidimo se kada sve zavrsim, vrlo je moguce, ako se pojavi neko ko moze brze poceti da radi, da ce to mjesto dati nekom drugom. Desavalo se.
Ako imas nekoga kod koga se mozes prijaviti i ko moze da garantuje za tebe finansijski onda mislim da mozes dobiti vizu za trazenje posla i da sa njom hospitiras i onda poslje radnu dozvolu trazis u Njemackoj pa se ne moras zezati sa ambasadom.
Nema na cemu. Samo kao sto vec napisah citajte malo unazad, vec je vecina stvari po vise puta ponovljena.

- - - - - - - - - -

http://www.imed-komm.eu/ koristan sajt za ucenje medicinskog svapskog.
 
Po zakonu hospitant ne moze da dobija novac, hospitaciju vode kao neko dobrovoljno strucno usavrsavanje. Postoji varijanta da hospitantu daju ugovor kao Arztassistent-u ili Krankpflegerhelfer-u. Ja od prvog dobijam takav ugovor i to ce biti oko 1300e bruto al onda gubim pravo na besplatan smjestaj i hranu, mogu da ostanem u njihovom smjestaju ali cu placati oko 300e. Problem je sto se i to vodi kao ugovor o radu pa ti je potrebna radna dozvola. Ja imam i hrvatski pasos pa taj problem nemam, mogu raditi bez problema.
Hospitacija ima smisla zbog ucenja jezika, upoznavanja sa njima i da ti sacuva to radno mjesto. Ako se samo pojavis na razgovoru, dogovorite posao, oni ti daju Zusage i ti odes i kazes vidimo se kada sve zavrsim, vrlo je moguce, ako se pojavi neko ko moze brze poceti da radi, da ce to mjesto dati nekom drugom. Desavalo se.
Ako imas nekoga kod koga se mozes prijaviti i ko moze da garantuje za tebe finansijski onda mislim da mozes dobiti vizu za trazenje posla i da sa njom hospitiras i onda poslje radnu dozvolu trazis u Njemackoj pa se ne moras zezati sa ambasadom.
Nema na cemu. Samo kao sto vec napisah citajte malo unazad, vec je vecina stvari po vise puta ponovljena.

- - - - - - - - - -

http://www.imed-komm.eu/ koristan sajt za ucenje medicinskog svapskog.

Da, razumem. I ja imam pasoš EU (mađarski), tako da ne bi trebalo da bude većih problema oko papirologije (nadam se).
Hvala Vam još jednom.
 
Dobar dan društvo,
Molim Vas za jednu informaciju koju nikako da iščeprkam.
da li se sabira vreme za koje se dobija privremena dozvola za rad (Berufserlaubnis) u dve republike (pa recimo ne može više od dve godine, ukupno) ili za svaku dobija posebno period koliko je zakonom te savezne republike ustanovljeno bez obzira da li si prethodno radio negde?
Hvala svima koji odgovore, odgovor mi je hitno potreban
 
Hvala na odg. A da li mogu kao praktikant da nadjem posao a da mi ne treba FSP ?
Kako da trazim na google posao za praktikanta ?
Teoretski mozete da hospitirate,ali ako imate srpski pasos verovatno ce vam trebati viza,a cela ta prozedura dobijanja vize jako dugo traje. Ja sam hospitirala sa vizom za ucenje jezika,iako su mi u ambasadi Bgd. rekli da mi do 3 meseca hospitacije nije potrebna viza. Postoji i bas viza namenjena hospitaciji,u tom slucaju dobijate ugovor od bolnice i odredjenu platu. Problem je naci takvu bolnicu. Saljite prijave za Assistenzarzt i onda pitajte,da li postoji mogucnost hospitiranja. Ukoliko imate EU pasos,onda nema problema.
 
Molim Vas za informaciju HITNO
da li se sabira vreme za koje se dobija privremena dozvola za rad (Berufserlaubnis) u dve republike (pa recimo ne može više od dve godine, ukupno) ili za svaku dobija posebno period koliko je zakonom te savezne republike ustanovljeno bez obzira da li si prethodno već ''potrošio'' BE negde?
Koliko se dugo u Niedersachsen može raditi na osnovu BE bez aprobacije? Da li se može produžavati po isteku 2 g?
Hvala svima koji odgovore, odgovor mi je hitno potreban
 
Da, razumem. I ja imam pasoš EU (mađarski), tako da ne bi trebalo da bude većih problema oko papirologije (nadam se).
Hvala Vam još jednom.

Onda ti je lako i za prijavu adrese i za ugovor, ista ti je procedura kao za njemce tako da tu problema nemas. Mislim da cak i kada se prijavis na adresu imas pravo i na biro da se prijavis pa da i preko njih trazis posao. Ali uspjeces i prije toga naci neku bolnicu. Samo ti je problem fakultet koji je iz ˝trece zemlje˝ pa moras prolaziti kompletnu proceduru polaganja FSP-a i Kenntnisprüfung-a. Jedino se negdje raspitaj da li ces morati tu staz i drzavni ispit da obavis ili ces moci odmah po zavrsetku ici...to ne znam da li traze ovdje da bude zavrseno i tu prije dolaska.
 
Onda ti je lako i za prijavu adrese i za ugovor, ista ti je procedura kao za njemce tako da tu problema nemas. Mislim da cak i kada se prijavis na adresu imas pravo i na biro da se prijavis pa da i preko njih trazis posao. Ali uspjeces i prije toga naci neku bolnicu. Samo ti je problem fakultet koji je iz ˝trece zemlje˝ pa moras prolaziti kompletnu proceduru polaganja FSP-a i Kenntnisprüfung-a. Jedino se negdje raspitaj da li ces morati tu staz i drzavni ispit da obavis ili ces moci odmah po zavrsetku ici...to ne znam da li traze ovdje da bude zavrseno i tu prije dolaska.

Dobro je, bar u nečemu da mi bude lakše. Da, znam za polaganje ispita. Pa dobro, šta je - tu je. Ako sam mogao 6 godina studirati, moći ću valjda i te ispite ispolagati u Nemačkoj.
Ja mislim da moram da odradim i staž i da položim državni ispit jer moram i u Srbiji da dobijem licencu, jer bez nje ne mogu ništa u Nemačkoj. Svakako ne mogu pre u Nemačku dok ne naučim jezik kako treba.
 

Back
Top