Српски грб - слова или оцила?

Ово је тачно. Али кад се то зна, зашто се онда иде погрешним путом да се то објасни.? Најпре треба установити где су Срби били пре него су се појавили или дошли у Византију? Погрешно је претварати друге у Србе, јер се на тај начин ништи друге да би се створили ми. Тако ће мо сазнати и шта она слова значе на српском грбу. Сигурно је да значе нешто. Не могу значити Сунце јер Сунце није имало толико значење код Срба колико је имало код Египћана, Асираца и других народа. Не може бити ни Огњило, јер је огњило имало још мање значење него Сунце. Ватра се на српском огњишту никад није гасила и није било потребно огњило као Турцима да пале Чибуг свако пост клањања, нити Циганима који су се премештали после свакаквих накрадених ствари. Има и данас обичаја по Крајини где се ватра на огњишту запреће за сутра, па ако се случајно угуши онда се скокне до комшије и посуди угарак. Крајишки Срби су сачували највише тих српских обичаја који говоре против огњила. А нису ни Оцила је је то синоним за огњило. значи , ако су слова? Шта значе и ко и зашто их је ставио на Грб. А да ли су наслеђена или добивена од Византије то није важно јер ће се само показати кад се установи ко смо и одаклен смо?

Gdje su Srbi bili prije nego su se pojavili? Evo ovdje su u poceku bili svi, u ovoj zelenoj regiji zvanoj Mesopotamija. Meso je srbska rijec i svi znamo sta je to: dio tijela izmedju povrsine (koze) i kostiju. Na grckom jeziku meso znaci sredina.

noahsworldmap.jpg
noahsworldmap.jpg

imagesbgb.jpg

39408529.jpg

krsnihljeb2009.jpg

imagesbgb.jpg

39408529.jpg

krsnihljeb2009.jpg
Solarni simboli na slavskim hljebovina, krsni hljeb (centralna Bosna)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Gdje su Srbi bili prije nego su se pojavili? Evo ovdje su u poceku bili svi, u ovoj zelenoj regiji zvanoj Mesopotamija.

Solarni simboli na slavskim hljebovina, krsni hljeb (centralna Bosna)

То је по Вивлији, и слажем се са том историјом јер је тачнија од Дарвинове еволуције и комунистичке револуције. Али нисмо се звали Срби нити смо говорили српски, него јеврејски. Значи проблем настаје после Вавилона. На мапи нигде нема Срба. Ја мислим да смо од Јафетова сина Јована. Ако можеш нађи где су они живели на тој мапи?
 
То је по Вивлији, и слажем се са том историјом јер је тачнија од Дарвинове еволуције и комунистичке револуције. Али нисмо се звали Срби нити смо говорили српски, него јеврејски. Значи проблем настаје после Вавилона. На мапи нигде нема Срба. Ја мислим да смо од Јафетова сина Јована. Ако можеш нађи где су они живели на тој мапи?

:lol: Vujadin i Hrastovnik se negde slazu :eek: :lol: :lol:

Srbi su sada Jovanovci i pricali su pre Hebrejski :lol:

Biblija se ne moze uzeti kao validna istorijska knjiga jer velica jedan izabrani narod isto kao sto komunisti velicaju jednu ideologiju a darvinisti jednu teoriju - svi oni sebe shvataju bezgresnim - bolesno. Uz to im nije strana upotreba genocida za svoje bolesne ideale ''Bozja naredba da se istrebe svi narodi Kaanana cak i zene i bebe'', Komunisticka svirepost prema narodu, periodicne cistke itd i Genocidnost Eugeneticara (Evolucionista).

Svi imaju istu agendu - Cista rasa/vera, cista ideologija i cista genetika - BOLEST!
 
Poslednja izmena:
:lol: Vujadin i Hrastovnik se negde slazu :eek: :lol: :lol:

Srbi su sada Jovanovci i pricali su pre Hebrejski :lol:

Biblija se ne moze uzeti kao validna istorijska knjiga jer velica jedan izabrani narod isto kao sto komunisti velicaju jednu ideologiju a darvinisti jednu teoriju - svi oni sebe shvataju bezgresnim - bolesno. Uz to im nije strana upotreba genocida za svoje bolesne ideale ''Bozja naredba da se istrebe svi narodi Kaanana cak i zene i bebe'', Komunisticka svirepost prema narodu, periodicne cistke itd i Genocidnost Eugeneticara (Evolucionista).

Svi imaju istu agendu - Cista rasa/vera, cista ideologija i cista genetika - BOLEST!

Па нас су звали у НДХ неслани Јовани, значи да си у праву. А то што су комунисти и нацисти радили и што још увек раде немој приписивати Србима. Срби кроз сву своју историју постојања нису убијали друге зато што нису хтели бити Срби, него су се бранили од оних који су нас хтели истребити. Мала разлика, али мало већа од тих твојих успоредби.
 
Да ли је могуће да ви верујете у хебрејске митове о постанку света и људске расе? Овај Храстовник са једне стране пропагира србског бога светлости и три ***** материне, а са друге Ноја и његове инцестиоидне синове и друге потомке.

Пази Месопотамија? Је л` то зато што су потаманили сво месо, или зато што су јели место од Хипопотамуса којем су тепали Потама?

И ти и Вујадин, вратите се у средњи век, и прикључите се исихастима, падајући у транс док призивате соларна ћирилична С и Србе који су настали од вавилонских Јевреја.

Изем ти овакав народ.

vidbudale.gif
 
Poslednja izmena od moderatora:
То је по Вивлији, и слажем се са том историјом јер је тачнија од Дарвинове еволуције и комунистичке револуције. Али нисмо се звали Срби нити смо говорили српски, него јеврејски. Значи проблем настаје после Вавилона. На мапи нигде нема Срба. Ја мислим да смо од Јафетова сина Јована. Ако можеш нађи где су они живели на тој мапи?

Ja sam mislio da ti imas pojma o Bibliji, medjutim tek sad vidim da ti Bibliju ne poznajes, jer da poznajes Bibliju znao bi da je razdjeljivanje naroda bilo mnogo ranije, prije nego li su se pojavili Jevreji kao narod.
 
Nemoj se ti postavljati kao vrhovni svjetsk bozanski autoritet da svoju pamet proglasavas umnom, a druge koji ne misle kao ti da proglasavas suludim.Nisi bio svjedok prvog covjeka kao ni ja i ne mozes svoje misljenje naturiti kao istinu, jer ni ja mogu uvjeriti tebe da je bilo po mom misljenju. Sto se prvog covjeka tice, sve je samo stvar vjere, a ne nauke, jer nauka, bas kao ni Biblija, to ne moze dokazati niti je to dokazala (uvijek fali karika).

Ti si jedan blazonom u glavu udaren tip koji ne vidi od ociju i mjeris hiljadama godina star svijet simbola svojim mjerilima (glup)blazona propisanih oko 15-16 vijeka.

I ne trosi vrijeme ovdje, to nije po blazonu! :mrgreen:

Sit se nasmijah :D :D :D ;D
 
Па нас су звали у НДХ неслани Јовани, значи да си у праву. А то што су комунисти и нацисти радили и што још увек раде немој приписивати Србима. Срби кроз сву своју историју постојања нису убијали друге зато што нису хтели бити Срби, него су се бранили од оних који су нас хтели истребити. Мала разлика, али мало већа од тих твојих успоредби.

Hrvati nas jeli i zvali nas neslani Jovani!? WTF :lol: ne razumem to neslani Jovani?? Sve me vise podsecas na onog coveka koji tvrdi da su Srbi 13 izgubljeno pleme Izraela ili pleme Vinjamin :lol: Kako se bese taj zvao?

Па далеко је Београд од Париза, овде је Вивлија најчитанија књига, а Карлов Капитал и Дарвинова дела заузимају место са три цифре. Па ти сад види ко тежи куда. Ја ипак не гледам ко пише него шта пише.

Prvi put cujem za taj bestseler Vivlija :lol: mora da je neka dobra knjiga kada je najcitanija u Srba, cujem da se cita puno i neki Kurir kod nas :lol:

---------------------------------------------

Vujadin ima dve svete knjige, Sveti knjiga heraldicikih zakona i Vivlija :lol: :lol:
Ja barem trazim narode koji su se zvali Srbi ali ti si stvarno otisao u versku krajnost... trazis poreklo Srba u jevrejima preko Biblije :lol:
 
Тема је - Српски грб - слова или оцила?


Храстовниче, да ли те морам бановати да би престао са тако очајним спамовањем ?

Bez razloga se nerviras, jer moj nacin rada je vaspitno-obrazovni. Pedagogija ima svoje metode kako je najlakse ucenika privest znanju, pa I ja tako radim. Da si malo bolje pratio priloge, vidio bi da su na zadnjem prilogu postavljene i nove slike, dakle nije bukvalni spam.
Tema nije filozofsko nadmudrivanje, nego pokazivanje dokaza za tvrdnju. I kao sto vidis niko ne moze dokaze da eliminise te moji nestomisljenici imaju samo dva puta: ili da priznaju cinjenice, ili da se povuku sa foruma, a prije povlacenja iskalice svoj gnjev mnostvom uvreda na moj racun. I to je tako.
 
Poslednja izmena:
Hrvati nas jeli i zvali nas neslani Jovani!? WTF :lol: ne razumem to neslani Jovani?? Sve me vise podsecas na onog coveka koji tvrdi da su Srbi 13 izgubljeno pleme Izraela ili pleme Vinjamin :lol: Kako se bese taj zvao?



Prvi put cujem za taj bestseler Vivlija :lol: mora da je neka dobra knjiga kada je najcitanija u Srba, cujem da se cita puno i neki Kurir kod nas :lol:

---------------------------------------------

Vujadin ima dve svete knjige, Sveti knjiga heraldicikih zakona i Vivlija :lol: :lol:
Ja barem trazim narode koji su se zvali Srbi ali ti si stvarno otisao u versku krajnost... trazis poreklo Srba u jevrejima preko Biblije :lol:

Зато и не знаш да се Библија на нашки зове Житије или грчки Вивлион, што значи књига живота или биографија народа. А Хрвати нас нису јели, не додаји као и неки други да би могао нешто одговорити, него знају да смо, као и они, дошли од Каспијског језера које није слано, а они имају слано Јадранско море. Ја Србе тражим међу људима, а ти међу мајмунима.
 
Ja sam mislio da ti imas pojma o Bibliji, medjutim tek sad vidim da ti Bibliju ne poznajes, jer da poznajes Bibliju znao bi da je razdjeljivanje naroda bilo mnogo ranije, prije nego li su se pojavili Jevreji kao narod.

Па зар не пише у Вивлији да нас је Бог растерао са Вавилонске куле јер смо је градили да би Га могли убити? И онда смо почели говорити другим језиком, вероватно српским, тако пише, а нисам ја то писао, и још није установљено ко је све писао податке у Вивлију. И још увек их неко пише.
 
Па зар не пише у Вивлији да нас је Бог растерао са Вавилонске куле јер смо је градили да би Га могли убити? И онда смо почели говорити другим језиком, вероватно српским, тако пише, а нисам ја то писао, и још није установљено ко је све писао податке у Вивлију. И још увек их неко пише.

Niko nije hteo ubiti nikoga, vec se ''Bog'' uplasio sta ljudi mogu sve postici i da ljudima vise nista nije nedostizno, zato je ''Bog'' sisao i promesao jedinstveni jezik tog naroda.

Ako taj ''Bog'' koci ljudski razvoj zbog straha da cemo ga prestici u nekoj sferi onda moram da te pitam kako mozes da verujes u jedno bice koje tako razmislja??? :lol:

I nigde u toj ''Vivliji'' ne pise da su posle toga ljudi poceli pricati srpski :lol: po toj prici stvorili su se vise jezika, nijedan nije po svom imenu pomenut.
 
Зато и не знаш да се Библија на нашки зове Житије или грчки Вивлион, што значи књига живота или биографија народа. А Хрвати нас нису јели, не додаји као и неки други да би могао нешто одговорити, него знају да смо, као и они, дошли од Каспијског језера које није слано, а они имају слано Јадранско море. Ја Србе тражим међу људима, а ти међу мајмунима.

Znaci smatras da su Srbi potomci Sarmata (koji su ziveli oko crnog i kaspijskog mora).
Ako ti je rekao da sam ja pobornik teorije da smo od majmuna!? :lol:

PS: Akay je u pravu, ovo je veliki offtopic, trebali bi se vratiti na temu (ili poslednje spojiti sa nekom novom temom).
 
Da vratimo se temi. Ako u svakom opisu grba Srbiji stoji da su na štitu između krakova krsta ognjila (ili ocila tako prozvana po talijanskoj familiji Aćajo) i još okrenuta prema krstu (misli se na radnu ivicu ognjila) zašto izmišljati i u grbu tražiti ono čega tamo nema? Nema tamo ni korejanskih ni kineskih ni indijanskih ni skandinavskih ni nikakvih drugih magijskim simbola. U grbu su četiri ognjila udarnom (radnom ivicom) okrenuta prema krstu. Zašto ta ognjila nemaju nikakve veze sa solarnim simbolima poznatim svukud po svijetu? Pa zato što nmaju veze jer ih razdvajaju hiljade godina i hiljade kilometar jer su bez ikakve međusobne veze. Ti takozvani solarni simboli su zapravo floralni ukrasni elemnti kim se ispunjava prazni prostor. U početku bez ikakvog značenja kasnije im je dodati neko značenje koje oni u početku nijesu imali. Ognjila na grbu Srbije nijesu nikakvi ukrasni elementi nego sekundarne šarže jer je primarna šarža krst. Ognjila u grbu Srbije nemaju nikakvu vezu sa floralnim ukrasnim motivom ni u simboličnom ni u bilo kakvom drugom značenju. Jedina veza je dosta gruba sličnost po izgledu. Najzad aj grb se vezuje za državu Srbiju tek od XIX vijeka.
 
Znaci smatras da su Srbi potomci Sarmata (koji su ziveli oko crnog i kaspijskog mora).
Ako ti je rekao da sam ja pobornik teorije da smo od majmuna!? :lol:

PS: Akay je u pravu, ovo je veliki offtopic, trebali bi se vratiti na temu (ili poslednje spojiti sa nekom novom temom).

Па донеклен јесмо у теми, јер морамо установити кад смо и где постали Срби, да би могли знати и како смо говорили и писали, да би тек тада установили да ли су оно слова или предмети у нашем грбу. Ја не мислим да слово С може бити синоним за огњило.
 
Па зар не пише у Вивлији да нас је Бог растерао са Вавилонске куле јер смо је градили да би Га могли убити? И онда смо почели говорити другим језиком, вероватно српским, тако пише, а нисам ја то писао, и још није установљено ко је све писао податке у Вивлију. И још увек их неко пише.

Nije davno bilo kad si glumio nekog hurcevog pravoslavca po ovim forumima, a sad pravis sprdnju sa vjerom. Sta to bijase? Dodijalo ti da se pretvaras pa otvorio dusu?
 
Da vratimo se temi. Ako u svakom opisu grba Srbiji stoji da su na štitu između krakova krsta ognjila (ili ocila tako prozvana po talijanskoj familiji Aćajo) i još okrenuta prema krstu (misli se na radnu ivicu ognjila) zašto izmišljati i u grbu tražiti ono čega tamo nema? Nema tamo ni korejanskih ni kineskih ni indijanskih ni skandinavskih ni nikakvih drugih magijskim simbola. U grbu su četiri ognjila udarnom (radnom ivicom) okrenuta prema krstu. Zašto ta ognjila nemaju nikakve veze sa solarnim simbolima poznatim svukud po svijetu? Pa zato što nmaju veze jer ih razdvajaju hiljade godina i hiljade kilometar jer su bez ikakve međusobne veze. Ti takozvani solarni simboli su zapravo floralni ukrasni elemnti kim se ispunjava prazni prostor. U početku bez ikakvog značenja kasnije im je dodati neko značenje koje oni u početku nijesu imali. Ognjila na grbu Srbije nijesu nikakvi ukrasni elementi nego sekundarne šarže jer je primarna šarža krst. Ognjila u grbu Srbije nemaju nikakvu vezu sa floralnim ukrasnim motivom ni u simboličnom ni u bilo kakvom drugom značenju. Jedina veza je dosta gruba sličnost po izgledu. Najzad aj grb se vezuje za državu Srbiju tek od XIX vijeka.

Tebi je najpametnije da cutis, jer dok zines ispadne neki floralni motiv ili blazonska sarza udarnom (radnom) ivicom okrenuta suprotno od logike zdravog razuma.

wheelogham.png

20051214093208wheelogha.png

Keltsko Ogamsko kolo (Ogham wheel), tj. suncano kolo ili Sunce sa solarnim krstom i solarnim simbolima C: CCCC...

7thcenturyfibula.jpg

Ovaj krstoliki bros je iz 7. vijeka i nadjen je kod Buskog Blata, na granici izmedju danasnje Bosne i Hrvatske. Na sredini krsta je krug Sunca, a unutra cetiri znaka C. Jedini floralni motiv je motiv simbolika Sunca i svjetlosti kao izvora (drveta) zivota.
 
Poslednja izmena:
Bez razloga se nerviras, jer moj nacin rada je vaspitno-obrazovni. Pedagogija ima svoje metode kako je najlakse ucenika privest znanju, pa I ja tako radim. Da si malo bolje pratio priloge, vidio bi da su na zadnjem prilogu postavljene i nove slike, dakle nije bukvalni spam.
Tema nije filozofsko nadmudrivanje, nego pokazivanje dokaza za tvrdnju. I kao sto vidis niko ne moze dokaze da eliminise te moji nestomisljenici imaju samo dva puta: ili da priznaju cinjenice, ili da se povuku sa foruma, a prije povlacenja iskalice svoj gnjev mnostvom uvreda na moj racun. I to je tako.

Не бих дозволио себи да ме ти нервираш. Иначе, ниси у школи, форумаши нису ученици или студенти на твом предавању. О'ладиш мало са тим ?

Из твојих прилога је дословце - Од Токија до Милвокија. Дајеш одличан материјал србомрзитељима.
 
Poslednja izmena:
Не бих дозволио себи да ме ти нервираш. Иначе, ниси у школи, форумаши нису ученици или студенти на твом предавању. О'ладиш мало са тим ?

Из твојих прилога је дословце - Од Токија до Милвокија. Дајеш одличан материјал србомрзитељима.

Da Hrvati nalaze svoju sahovnicu od Tokija do Milvokija da li bi cutali, ili bi is hvalili? Da Jevreji nalaze svoju menoru od Tokija do Milvokija, da li bi cutali ili bi se ponosili?

A eto srbskih ognjila od Tokija do Milvokija i svi zele da mi zatvore usta, zele da se to ne sazna i ne cuje? Kako to, zasto to? Zasto mi Srbi ne smijemo pricati o sirom svijeta rasprostranjenom simbolu sa naseg grba? Jesu li narodi koji su u svojoj istoriji imali ta "ognjila" bili neki istorodni narod danasnjih Srba, ili su bili srbskog porijekla, ili su nekad zivjeli sa Srbima, sve to trebalo bi istorija svim savremenim metodama da ispita i da kaze svoju rijec. Sta ja o tome mislim, tenutno je najmanje vazno, vazano je postojanje srbskog simbola medju tim narodima i to je, kao sto vidimo, nepobitna cinjenica.

Ne vrijedjam nikog, a ako nekog i dokacim malo, samo mu vratim 'lopticu", ne lazem i za sve imam dokaze. Ponekad neistomisljenike malo provokativno bocnem, cisto radi interesantnije diskusije.

Kakav materijal srbommrziteljima? Ovaj materijal je njima vec postao trn u oku i to nije moja krivica, nego krivica njihovog srca koja im je trnjem vlastite oci napala. Jedini nacin je da lijece svoje srce od srbomrznje i trnja nece biti. I to je do njih, a nije do mene.

:hvala:
 
Poslednja izmena:
mandalawebbig.jpg
mandalawebbig.jpg

Kuzebarska mandala sa solarnim simbolima medju kojima mozemo vidjeti i solarni simbol C

"Old Siberian tales say that long time ago near the Sayan-mountains there existed a civilisation which was the birth place of the present South Siberian ethnic groups. This early civilisation was given the name "Ancient Kuzhebar", because the first artefacts were found in the Siberian village Nizhny Kuzhebar (Krassnoyarsk region)."

Izvor:
http://nadishana.com/Rus/AncientKuzhebarEngFL.htm

Julia SURBA je Khuzebar: http://pyrography-design.com/BioEng.htm

creation2.jpg

Predmet jeste savremen, ali je motiv na predmetu iz starine ovog sibirskog naroda i kazu da je to simbol stvaranja svijeta.

Kakve veze sad sve ovo ima sa srbskim grbom? Ima iz dva razloga: prvi razlog jesu tradicionalni solarni simboli domorodaca i drugi razlog je sto su tu otkriveni grobovi (tumuli) Skita: http://www.werelate.org/wiki/Place:Krasnoyarsk,_Sibirsky,_Russia
 
Poslednja izmena:
Da Hrvati nalaze svoju sahovnicu od Tokija do Milvokija da li bi cutali, ili bi is hvalili? Da Jevreji nalaze svoju menoru od Tokija do Milvokija, da li bi cutali ili bi se ponosili?

A eto srbskih ognjila od Tokija do Milvokija i svi zele da mi zatvore usta, zele da se to ne sazna i ne cuje? Kako to, zasto to? Zasto mi Srbi ne smijemo pricati o sirom svijeta rasprostranjenom simbolu sa naseg grba? Jesu li narodi koji su u svojoj istoriji imali ta "ognjila" bili neki istorodni narod danasnjih Srba, ili su bili srbskog porijekla, ili su nekad zivjeli sa Srbima, sve to trebalo bi istorija svim savremenim metodama da ispita i da kaze svoju rijec. Sta ja o tome mislim, tenutno je najmanje vazno, vazano je postojanje srbskog simbola medju tim narodima i to je, kao sto vidimo, nepobitna cinjenica.

Ne vrijedjam nikog, a ako nekog i dokacim malo, samo mu vratim 'lopticu", ne lazem i za sve imam dokaze. Ponekad neistomisljenike malo provokativno bocnem, cisto radi interesantnije diskusije.

Kakav materijal srbommrziteljima? Ovaj materijal je njima vec postao trn u oku i to nije moja krivica, nego krivica njihovog srca koja im je trnjem vlastite oci napala. Jedini nacin je da lijece svoje srce od srbomrznje i trnja nece biti. I to je do njih, a nije do mene.

:hvala:

Najprije grb vrlo sličan (Ne srpskom nego Srbije) je posojao kojih pola milenijuma ranije s tim da je mjesto srebrne bila zlatna boja a koristili su ga potonji carevi Vizantije tako da Srbija nije ekskluzivno prva zemlja koja koristi u svom grbu ognjila i krst. Narod odnosno građani zemlje nemaju grb nego zemlja u kojoj oni žive. Uvijek je taj grb grb vladara koji vlada tom zemljom jer on ima suverena prava (nekad i vlasništva) a danas vršenja vlasti. Jer suverenitet i jeste pravo raspolaganja sobom. Danas jesvaki čovjek slobodan odnosno suveren čovjek ali na žalost zbog heraldičke nepismenosti nema svoj grb.
Nacije po svojoj prirodi nemaju grb jer se sastoje od skupa suverenih ljudi pa u tom smislu ne postoje nikakva srpska ili vizantijska i slična ocila. Postoje grbovi fizičkih i pravnih lica. Država jeste pravno lice i samim tim ima pravo na svoj grb koji označava suverenu vlast države. Lični suverenitet se umanjuje za račun državnog suvereniteta jer samo država propisuje zakone i pazi da se po zakonima ponašaju građani te države. Države po svom uređenju mogu biti monarhije ili građanske demokratije. Građanske demokratije budući nemaju suverena u fizičkom liku nemaju ni grb u klasičnom značenju već koriste bilo ambleme bilo državne pečate. Nije rijetkost da demokratske države i dalje koriste grbove svojih suverena jer država kao pravno lice koristi svoj grb. Takav slučaj je i sa Srbijom koja koristi grb svojih zadnjih vladara iz dinastije Karađorđevića (na crvenom srebri dvoglavi orao....). Prije Karađorđevića Srbijom su vladali Obrenovići koji su za dinastički grb uzeli na crvenom srebrni krst sa srebrnim ognjilima između krakova. I to je sva istorija grba Srbije jer prije toga ona nije postojala. Jedino u dalekoj prošlosti domaća dinastija Nemanjića koja je vladala povećim dijelom Balkana je imala svoj grb sa dvoglavim orlom koji je izgleda bio crvene boje na zlatnom štitu. Svi ozbiljni istraživači od Solovljeva pa sve do Acovića tvrde isto to. Što su to mogli oni propuštiti da ne pomenuše nijednom riječju? Pa ništo. Postoje o tome obimne knjige koje valja pročitati i razumjeti o čemu se radi.
 
Što su to mogli oni propuštiti da ne pomenuše nijednom riječju? Pa ništo. Postoje o tome obimne knjige koje valja pročitati i razumjeti o čemu se radi.

Па пропустили су то што и ти пропусташ. Никако да објасне зашто су огњила у грбу? Као на пример Бургундски војвода. Он исто има Огњила у свом Војводству и на штитовима својих витезова и сви значе да је то у име Б Бургундије, јер је Латинично Б најближе огњилу онаквом какво се користило у давна времена за изазивање искре која је палила барут у њиховим пушкама и пиштоњима, такозваним кремењачама. Зар је то толико тешко објасити за српска огњила шта значе? И то написати у објашњењу грба као што то захтева правило. о грбу.
 
Naravno i slova mogu biti šarže u heraldici. Pa zašto bui po sličnosti nekog objekta sa nekim slovom taj objekat poistovjećivali sa slovom. Na taj načim bi rukavi bili tumačeni kao slova M prstenovi kao slova o i tako dalje. Ali to nije tako da jesu slova bila bi slova, no kako nijesu nego ognjila onda su ognjila. Zabuna i potiče od previše revnosnoig heraldaiz srednjeg vijeka koji je ognjila u grbu Paleologa objašnjavao besmislenom krilaticom o caru koji caruje ...) Na sličan način je srpski srednji stalež pokušao sličnom krilaticom to B pretvoriti u C pravdajući je opisom Smo sloga Srbina spašava, brkajući velika i mala slova i praveći zabunu koja se do danas proširila. Da su u grbu slova bila bi slova no kako nijesu onda nijesu bez obzira na vizuelnu sličnost. Heraldika je izvanredno precizna i ne dozvoljava nejasnoće i proizvoljna tumačenja u čemu leži njezina neprikosnovena prednost jer se u njezinu pouzdanost ne može sumnjati. Šarža ne može da liči na ovo ili ono pa da se na taj način tumači. Zato i postoji pravilo da je grb blazin jer kad se kaže da su ognjila ona to i jesu. Kako ko nacrta ta ognjila ona mogu biti tumačena ili kao slova B ili kao C ili kao mjesčev srp ili kao solarni simbol ili na ko zna koliko različitih načina. Međutim sve te priče potanjaju u vodu pred jednostavnom nepromjenljivošću blazona u kojem se kaže da su u grbu ognjila. Mogu se poslije smišljati kojekakve zanimljive pričice i praviti kojekakve asocijacije pronalaziti vezice sa Bušmanima i Aboridžinima iako ni danas sa nima Srbi kao narod nemaju nikakve veze a naročito ne tad. To su pričice za malu đecu i zabavišta eventualno fantastične romane ali ne i za heraldičku raspravu.
 
Najprije grb vrlo sličan (Ne srpskom nego Srbije) je posojao kojih pola milenijuma ranije s tim da je mjesto srebrne bila zlatna boja a koristili su ga potonji carevi Vizantije tako da Srbija nije ekskluzivno prva zemlja koja koristi u svom grbu ognjila i krst. Narod odnosno građani zemlje nemaju grb nego zemlja u kojoj oni žive. Uvijek je taj grb grb vladara koji vlada tom zemljom jer on ima suverena prava (nekad i vlasništva) a danas vršenja vlasti. Jer suverenitet i jeste pravo raspolaganja sobom. Danas jesvaki čovjek slobodan odnosno suveren čovjek ali na žalost zbog heraldičke nepismenosti nema svoj grb.
Nacije po svojoj prirodi nemaju grb jer se sastoje od skupa suverenih ljudi pa u tom smislu ne postoje nikakva srpska ili vizantijska i slična ocila. Postoje grbovi fizičkih i pravnih lica. Država jeste pravno lice i samim tim ima pravo na svoj grb koji označava suverenu vlast države. Lični suverenitet se umanjuje za račun državnog suvereniteta jer samo država propisuje zakone i pazi da se po zakonima ponašaju građani te države. Države po svom uređenju mogu biti monarhije ili građanske demokratije. Građanske demokratije budući nemaju suverena u fizičkom liku nemaju ni grb u klasičnom značenju već koriste bilo ambleme bilo državne pečate. Nije rijetkost da demokratske države i dalje koriste grbove svojih suverena jer država kao pravno lice koristi svoj grb. Takav slučaj je i sa Srbijom koja koristi grb svojih zadnjih vladara iz dinastije Karađorđevića (na crvenom srebri dvoglavi orao....). Prije Karađorđevića Srbijom su vladali Obrenovići koji su za dinastički grb uzeli na crvenom srebrni krst sa srebrnim ognjilima između krakova. I to je sva istorija grba Srbije jer prije toga ona nije postojala. Jedino u dalekoj prošlosti domaća dinastija Nemanjića koja je vladala povećim dijelom Balkana je imala svoj grb sa dvoglavim orlom koji je izgleda bio crvene boje na zlatnom štitu. Svi ozbiljni istraživači od Solovljeva pa sve do Acovića tvrde isto to. Što su to mogli oni propuštiti da ne pomenuše nijednom riječju? Pa ništo. Postoje o tome obimne knjige koje valja pročitati i razumjeti o čemu se radi.

Mnogi tvoga kova trudili su se i trude da Srba nema ni u proslosti ni u buducnosti (ni u blazonu).:mrgreen:
 

Back
Top