Sretan 29. Novembar, dan Republike!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Drugo zasjedanje Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije održano je u Jajcu 29. novembra 1943. U svom referatu drug Tito je izložio karakteristike razvitka narodnooslobodilačkog pokreta i ističući njegove vojne i političke pobjede založio se za stvaranje najvišeg predstavničkog i zakonodavnog tijela i njegovog izvršnog organa, koji će preuzeti zakonodavnu i izvrsnu vlast za vrijeme narodnooslobodilačkog rata i koji će predstavljati narode Jugoslavije prema inozemstvu.

Vijeće je jednoglasno prihvatilo Titove ocjene i prijedloge i donijelo odluke: o pretvaranju AVNOJ-a u vrhovno zakonodavno i izvršno narodno predstavničko tijelo Jugoslavije, o stvaranju Nacionalnog komiteta oslobođenja Jugoslavije sa svojstvima vlade, o oduzimanju prava zakonite vlade jugoslavenskoj vladi u izbjeglištvu, o zabrani povratka u zemlju kralju Petru II i o izgradnji Jugoslavije na federativnom principu.

Pored ovih odluka koje su označile promjenu nosioca vlasti u Jugoslaviji Vijeće, odnosno njegovo predsjedništvo donijelo je još nekoliko značajnih odluka: o priznanju i zahvalnosti Narodnooslobodilačkoj vojsci, o uvođenju naziva maršala Jugoslavije koji je dodijeljen Vrhovnom komandantu Titu, o potvrdi odluka najviših političkih tijela Slovenije i Hrvatske o priključenju Jugoslaviji onih dijelova jugoslavenske teritorije koje je Italija anektirala poslije 1918. godine, o obrazovanju komisija za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih domaćih suradnika. Predsjedništvo AVNOJ-a imenovalo je sastav Nacionalnog komiteta. Funkcija predsjednika ove prve vlade nove Jugoslavije povjerena je Josipu Brozu Titu.

Ove državotvorne odluke naišle su na snažan odjek u cijeloj zemlji. Za široke narodne mase okupljene u narodnooslobodilačkom pokretu one su bile novi poticaj da ulože posljednje napore za uspješno okončanje oslobodilačkog rata, a za onaj dio naroda koji se još kolebao i stajao po strani odluke su otvarale sigurnu perspektivu pobjede narodnooslobodilačkog pokreta i pružale im garanciju oslobođenja i demokratskog društvenog preobražaja. Odluke su naišle na povoljan prijem u savezničkoj i cijeloj demokratskoj javnosti u svijetu, pa i kod vlada sila anti-hitlerovske koalicije.
 
Tvrdiš da su Vragana i Svabov isti korisnik? Prijavi zvanično, proverićemo IP adrese i biće rešeno. Ne spamuj teme na taj način, ne spamuj forum, zato što ćeš na kraju ti biti kažnjen.

Mene bash briga koliko ce naloga otvoriti Svabov ili bilo ko drugi. Moj problem je u tome shto mi ovo nije prvi nalog, ali jeste jedini aktivan, i ne bi bilo fer da ja budem banovan zbog toga a gotovo svi nakon banovanja otvaraju naloge i to pod slichnim imenom. Neki imaju vishe aktivnih naloga.
 
Mene bash briga koliko ce naloga otvoriti Svabov ili bilo ko drugi. Moj problem je u tome shto mi ovo nije prvi nalog, ali jeste jedini aktivan, i ne bi bilo fer da ja budem banovan zbog toga a gotovo svi nakon banovanja otvaraju naloge i to pod slichnim imenom. Neki imaju vishe aktivnih naloga.

Tvrdiš da su Vragana i Svabov isti korisnik? Prijavi zvanično, proverićemo IP adrese i biće rešeno. Ne spamuj teme na taj način, ne spamuj forum, zato što ćeš na kraju ti biti kažnjen.

Da ne ponavljam. I nećemo više o tome na ovoj temi.
 
drugovi i drugarice:)

kJo vam je kao pravi piJonir čestitao još jutros prvi sa najvećim drugom naših naroda i narodnosti:

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=8172103&postcount=1177

PS molim one koji su išli na partiJanu da mi jave kako je bilo:):ok:
:lol:
0155007.23.jpg


Letos dobijem sličnu majicu kao ovaj baja, samo na mojoj piše:
"Druže Tito, skrenuli smo s'puta, sad nas ebe i Kurta i Murta"
:D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top