Sretan 29. Novembar, dan Republike!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
bila je to losa zemlja, da je bila dobra, ne bi se ubijali medjusobno i toliko mrzeli bezpotrebno

O SFRJ kao dobroj ili lošoj zemlji možemo se nadmudrivati do sutra ujutro i da se na kraju oko ničeg ne složimo.

Iz tog razloga ovo pišem kao moj stav o SFRJ bez namjere da bilo koga uvjerava u bilo šta.

SFRJ kao država nije bila sjajna, imala je ona svojih mana, prije svega to je bila diktatura jedne partije i ekipe na vlasti. Kao u svakoj diktaturi, bilo je tu svega, od političkog progona do nestanaka u noći i magli. Bilo je tu i restrikcija struje i vožnje auta na par i nepar, bonova za kavu, šećer ulje, deterdžent i ko ko zna šta sve ne.

ALI uprkos svemu tome bila je bolja od ovog što sad imamo.

Zašto to tvrdim.

Pa zato što su u toj i takvoj SFRJ postojali nekakvi zakon i što je još važnije ti zakoni su se sprovodili. Da li su ti zakoni bili dobri ili ne, je tema za neku drugu priču. Činjenica je da su se, kakvi da su bili, sprovodili. Jednom rječju postojala je pravna država.

U toj i takvoj SFRJ je bilo gotovo nezamislivo da neko sa 108 krivičnih prijava šeće gradom sa pištoljem u džepu (kao što smo prije neki dan imali slučaj neuspjele pljačke zlatare na bulevaru). U toj i takvoj SFRJ bi već poslije 3 eventualno 4 krivične prijave već uveliko bio na hlađenju u nekoj od ugostiteljsko-popravnih ustanova tipa Zenica, Sremska Mitrovica ili Lepoglava, zavisno od mjesta stanovanja.

U toj SFRJ moj stari nije brinuo gdje sam i šta radim kad bih sa društvom ostao u gradu do gluvog doba noći, nismo imali policajce po školama i nikad nisam čuo da je nekom palo na pamet da fizički nasrne na nastanika.

Na kraju.

Većina (barem na ovom forumu) optužuje Tita za raspad SFRJ. Opet, po mom mišljenju, on nema nikakvih (barem ne velikih) zasluga za raspad države, ipak je umro skoro 10 godina ranije, za to zasluge pripadaju Titićima (njegovim nasljednicima) koji se nikako nisu mogli dogovoriti ko će biti kalf umjesto kalifa. Umjesto jednog velikog kalifa dobili smo 6+ Iznoguda koji su uspješno rasturili nasljedstvo.

A što se praznika tiče uvjek ću ga se sjećadi kao dan kad su skičale svinje.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top