Случај Милоша Милојевића



Да пробамо овако да је путовао до Индије због пропаганде?! Да ли заиста верујеш у то?
Зар није једноставније из фотеље писати некакво Нарчетаније или неки Горски Вјенац , што год. Пропаганда тражи присутво у држави испитивање јавног мнења и тд. Свакако би таква путовања и истраживања било шисто губљење времена зарад прпаганде.

Ако ли је желео направити опет је радио зарад добре ствари , због хомогенизације , присећања на Косовски завет и слично.
Није ли то исто што ради Ковић и тим око њега секуларна заједница са потпором цркве враћање са научног и скептичног на верски и митски приступ и формирања заветне нације и обнова српства?

Да ли је то борба онда за историју , истину или борба за домаћу родољубиву вс страну одродиву прпаганду?
 
Да пробамо овако да је путовао до Индије због пропаганде?! Да ли заиста верујеш у то?
Зар није једноставније из фотеље писати некакво Нарчетаније или неки Горски Вјенац , што год. Пропаганда тражи присутво у држави испитивање јавног мнења и тд. Свакако би таква путовања и истраживања било шисто губљење времена зарад прпаганде.

Ако ли је желео направити опет је радио зарад добре ствари , због хомогенизације , присећања на Косовски завет и слично.
Није ли то исто што ради Ковић и тим око њега секуларна заједница са потпором цркве враћање са научног и скептичног на верски и митски приступ и формирања заветне нације и обнова српства?

Да ли је то борба онда за историју , истину или борба за домаћу родољубиву вс страну одродиву прпаганду?

Pa kad je on to putovao do Indije?
 
Ја не знам тачно о којоем се рукопису ради читао сам давно али описује места у Индији географски прецизно као очевидац , крајолике њихов садашњи изглед шта је раније ту било и тд. Ту ме ништа не чуди ако је био у Осетији.
 
Ја не знам тачно о којоем се рукопису ради читао сам давно али описује места у Индији географски прецизно као очевидац , крајолике њихов садашњи изглед шта је раније ту било и тд. Ту ме ништа не чуди ако је био у Осетији.

Ne znam ništa o tome; ako neko zna, neka na temu postavi više.

Koliko ja znam, nema nikakvih izvora koji svedoče o Milojevićevim navodnim putešestvijima po Kini, Indiji i slično. Ako grešim neka me neko ispravi, ali koliko je meni poznato prve vesti o tome javljaju se 1980-ih godina, skoro puni vek nakon njegove smrti, a te tvrdnje, koje se javljaju isključivo u pseudonaučnim krugovima, nigde nemaju naveden izvor. Ovde smo postavili sve stručne biografije i biografske podatke o Milošu Milojeviću, od nekrologa nedugo posle njegove smrti do najnovijih leksikografskih odrednica; nijedna ne sadrži koliko sam primetio apsolutno ništa o nekakvim putovanjima po svetu.

Možda grešim (i voleo bih da me neko opovrgne) ali koliko ja razumem stvari, te su tvrdnje izmišljene nedavno kako bi se naknadno dala potpora nekim njegovim pisanjima. Pa još tako neki i pominju da je navodno posećivao nekakve kineske arhive itd. iako ne postoje nikakve indicije da je ni kročio nogom toliko dalekim zemljama. Sve te stvari o Srbima po Africi, Aziji i drugde, on bi trebalo da je pisao sedeći u Srbiji, nikada se ne približivši uopšte tim krajevima.
 
Poslednja izmena:
Не ово сам читао у његовој књизи , за Осетију знам поуздано из књиге да је био тамо што се тиче Индије пише на начин очевидца као кад пише о Косову описује пејзаж , палнину , њено старо име , ново , и гомилу предела. Стиче се утисак као да је нешто већ шитао на ту тему и да је отишао лично да се увери како то заправо изгледа. Критике су ми непознате највише сам их чуо овде на форуму.
 
Не ово сам читао у његовој књизи , за Осетију знам поуздано из књиге да је био тамо што се тиче Индије пише на начин очевидца као кад пише о Косову описује пејзаж , палнину , њено старо име , ново , и гомилу предела. Стиче се утисак као да је нешто већ шитао на ту тему и да је отишао лично да се увери како то заправо изгледа. Критике су ми непознате највише сам их чуо овде на форуму.

Milojević nije bio nesklon hvalisanju i isticanju svojih poduhvata i dostignuća. Da je ikada posetio te silne krajeve, mislim da je razumno za očekivati da je napomenuo, tako da bar imamo njegovu tvrdnju ako već ne postoje nikakve spoljašnje indicije da je putovao po svetu iz nekog drugog pisanog izvora.

Što se tiče opisivanja stvari kao da ih očima vidiš, pa to je jednostavno stvar stila; mogu i ja sad da pišem pasionirano o površini Meseca i opisujem staro i novo ime različitih kratera, pa opet to ne znači da sam bio tamo. To je stvar stila i zapravo je jedan od kritika na Milojevićev račun (pa stoga i nije čudno što su jedan vek docnije ljudi pomislili da je on zaista i obilazio te krajeve).
 
Не ово сам читао у његовој књизи , за Осетију знам поуздано из књиге да је био тамо што се тиче Индије пише на начин очевидца као кад пише о Косову описује пејзаж , палнину , њено старо име , ново , и гомилу предела. Стиче се утисак као да је нешто већ шитао на ту тему и да је отишао лично да се увери како то заправо изгледа. Критике су ми непознате највише сам их чуо овде на форуму.

Najverovatnije bi pomoglo ako bismo ovde postavili odgovarajuće Milojevićeve citate, pa da ih izanaliziramo. Ja sam bacio pogled na delić poglavlja o Indiji iz Odlomaka, i ono što mogu da primetim što se tiče preciznog navođenja geografskih lokaliteta jeste sledeće:

karte.JPG


Dakle, on sedi za stolom, čita karte koje su pravili stranci i iz njih ispisuje. Geografski opisi predela odgovaraju opisima britanskog novinara Vilijama Gatrija (1708-1770) kojeg takođe pominje. Ništa od ovog ne izgleda kao lično svedočanstvo.

Dojam koji ja stičem jeste da su tu priču o nekakvim putovanjima i tobožnjem terenskom radu posvuda izmislili ili Jovan I. Deretić ili Olga Luković Pjanović možda...pa tako sve ovo prepričavanje i posle ponavljanje i prepisivanje krenulo od njih. :think:
 
Poslednja izmena:
Milojević nije bio nesklon hvalisanju i isticanju svojih poduhvata i dostignuća. Da je ikada posetio te silne krajeve, mislim da je razumno za očekivati da je napomenuo, tako da bar imamo njegovu tvrdnju ako već ne postoje nikakve spoljašnje indicije da je putovao po svetu iz nekog drugog pisanog izvora.

Što se tiče opisivanja stvari kao da ih očima vidiš, pa to je jednostavno stvar stila; mogu i ja sad da pišem pasionirano o površini Meseca i opisujem staro i novo ime različitih kratera, pa opet to ne znači da sam bio tamo. To je stvar stila i zapravo je jedan od kritika na Milojevićev račun (pa stoga i nije čudno što su jedan vek docnije ljudi pomislili da je on zaista i obilazio te krajeve).


Сад то је опет ствар личне религије ја сам присталица онога што је написао Вилијам Блејк "Истина не може да се наише или каже а да се не разуме".
Такође сам имао бившу жену која умало да ме убеди у супротно да сам морао као на форуму лабораторијски доказивати да је ноћ црна а дан бео...

Не знам он јесте заиста чист пример човека да његову биографију учимо од његових непријатеља.
Лично мислим да је можда на пар места нешто преувеличао или слично јер је писао онако неоптерећен критиком да је тиме изазвао гнев неких људи који су имали строго научне ставове и био је склон пројекцијама.

Он је Докавкаске Србе Плинија и Птоломеја довео из Индије ту а изнад њих су живели Брђани који су заједно са Србима кренули у сеобу.
Дубоко је веровао баш на примеру Осета и Германа да су избељени мешањем са Словенима као и многи данашњи европски народи ту није много погрешио бар према Жупанићу с тим да су прави Германи били бели али исто као Словени и остали индоевропљани недржавотворни народи.
прве прото државе су им створили скито-алродијски и сарматски савези као и Алани.
Поставио сам клипове осетског језика невероватно коликокад га слишаш без познавања језика тј. речи звучи као француски има тих меких префинјених тонова а некад на румунски а опет и ирански.
Неке гласове дели једино са скандинавским језицима а опет само северни Кавказ је археолошки потврђен да су повратници из Индије.
Алани јесу наоружали и покренули Германе , Готе и разне сарматско-скитске заједнице. Њихов шлем се носи до познијег средњег века носе га и Нормани.
Њихово оружије носиће Готи и Визиготи , њихови пси молосери су данашњи мастифи , кане корсе , шар планинац , британски пси , булдози , шпанске доге и остало....

Заправо то није ништа друго до курганизације али у мало познијим временима односно то би били послррдњи таласи јер локација је руске степе и северни Кавказ.
Међутим Марија Гимбутас је то пластично објаснила док је Жупанић објаснио узорпацију Кавказа доласком Алана од 4. века п.н.е до 1.2. века н.е.
Што значи да су се заједнице прво селиле по Кавказу с једног краја на други а касније су потиснути до граница римског царства неки су ступили у савезе са њима Свеби , Вали , Пшовани , Леги , Амазонке које у 10. веку путописци срећу у Финској оне су постале Валкире,,,,,
 
Najverovatnije bi pomoglo ako bismo ovde postavili odgovarajuće Milojevićeve citate, pa da ih izanaliziramo. Ja sam bacio pogled na delić poglavlja o Indiji iz Odlomaka, i ono što mogu da primetim što se tiče preciznog navođenja geografskih lokaliteta jeste sledeće:

Pogledajte prilog 637909

Dakle, on sedi za stolom, čita karte koje su pravili stranci i iz njih ispisuje. Geografski opisi predela odgovaraju opisima britanskog novinara Vilijama Gatrija (1708-1770) kojeg takođe pominje. Ništa od ovog ne izgleda kao lično svedočanstvo.

Dojam koji ja stičem jeste da su tu priču o nekakvim putovanjima i tobožnjem terenskom radu posvuda izmislili ili Jovan I. Deretić ili Olga Luković Pjanović možda...pa tako sve ovo prepričavanje i posle ponavljanje i prepisivanje krenulo od njih. :think:


Кад будем имао времена наћићу ти оно за Осетију ту знам да је био по његовом навођењу.
Много захтевна тема изискује време а не доказује баш ништа.
Све што може да се уради да се прегледају карте и изворе које наводи да ли то заиста пише.
 
Не знам он јесте заиста чист пример човека да његову биографију учимо од његових непријатеља.

Nije baš tako. Ako prelistaš temu, možeš videti ovde i tekstove njegovih poštovalaca. Npr. ovde možeš pročitati jedan dosta dugačak i detaljan tekst od Zarije Popovića.

Много захтевна тема изискује време а не доказује баш ништа.
Све што може да се уради да се прегледају карте и изворе које наводи да ли то заиста пише.

To je posao za nekog ko želi da oformi hipotezu o tome da je Milojević ikada posetio ijedan vanevropski kraj. Za sada, ne postoji nikakav razlog da se to smatra. Ako jednog dana neko bude pokušao da napiše rad kako bi tu hipotezu dokazao (u šta sam vrlo skeptičan da će se ikada pojaviti jer bi se do 2019. godine barem neko našao, ako već Milojević sam nije video za potrebnim da živoj duši saopšti ili jednu jedinu reč ostavi iza sebe da je za tri godine koliko je studirao u Moskvi stigao da obiđe sve te zemlje) i ona prođe zub kritike, tad možemo govoriti o tome. U svakom slučaju, kao i uvek, teret dokazivanja je na onome ko tvrdnju iznosi, a ovako stvari mogu ostati samo u sferi glasina.

Bitno jeste za ovu konkretnu nit diskusije jer si me pitao zar bi čovek putovao do Indije (što tada uopšte nije bilo toliko lako, da ne pominjemo i strašno skupo) a moje viđenje njega nije kao nekog velikog pustolova, već čoveka koji sedi u fotelji i iz nje piše čitajući knjige i karte koje su napravili drugi ljudi.

Inače, jedini prostor koji imamo Milojevića van Srbije jeste tri godine boravka u Moskvi između 1859. i 1862. godine. Ostatak on je proveo u otadžbini. Da li je za te tri godine i hipotetički mogao stići obilaziti prostrane krajeve; pitanje je. Ako dobro razumem on fakultet u Moskvi nikada uopšte nije završio, tako da bi mogući odgovor bio da je umesto studiranja proveo putujući (mada opet ostaje neobično ko bi platio sve te silne ekspedicije; putovanje tada je bilo daleko veći luksuz nego danas), no ostaje nejasno zašto (mi imamo sačuvana i njegova privatna pisma poznanicima iz Rusije) o tome nije ostavio apsolutno nikakvog traga.

Кад будем имао времена наћићу ти оно за Осетију ту знам да је био по његовом навођењу.

Ovde imaš OCR-ovanu celu knjigu:

http://www.dzambas.ch/dzblog/wp-content/uploads/2012/05/87692009-Милош-Милојевић-ИСТОРИЈА-СРБА-одломци.pdf

Možeš ukucati осет u pretraživač pa da pogledaš ponovo šta te je to asociralo. Ja ne primećujem da negde piše da je bio u Osetiji.
 
Poslednja izmena:
Невероватно , са једне стране народни херој у пунном смислу те речи са друге научне стране упитан.
Погледај биографију

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Милош_Милојевић

јако је чудно од толико ученика и свега што је задужио да је толико дискредитован да није остакла ни једна реч ученика , кума коме је умро на рукама са речима"браните српство".

Свакако је заслужио много више од овога као добротвор , финансијер , ратник , добровољац , на карају можда пропагандиста али за спас српства мало опаснији и неодмеренији од ових на ФФ данас уколико се докаже кривотворење јер од толико људи којих је подучавао није остала ни једна реч.

само од пар "непријатеља" који су га ценили као истинског борца али критиковали научни рад.
 
Невероватно , са једне стране народни херој у пунном смислу те речи са друге научне стране упитан.
Погледај биографију

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Милош_Милојевић

јако је чудно од толико ученика и свега што је задужио да је толико дискредитован да није остакла ни једна реч ученика , кума коме је умро на рукама са речима"браните српство".

Свакако је заслужио много више од овога као добротвор , финансијер , ратник , добровољац , на карају можда пропагандиста али за спас српства мало опаснији и неодмеренији од ових на ФФ данас уколико се докаже кривотворење јер од толико људи којих је подучавао није остала ни једна реч.

само од пар "непријатеља" који су га ценили као истинског борца али критиковали научни рад.

Историчар (који сам за себе каже да је докторанд) Дејан Ристић ("Snake bgd" или "Змија бгд", који је са преко 50 улазака на Википедији унаказио страницу Милош С. Милојевић.

https://sr.wikipedia.org/…/%D0%94%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D…
 
Невероватно , са једне стране народни херој у пунном смислу те речи са друге научне стране упитан.
Погледај биографију

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Милош_Милојевић

јако је чудно од толико ученика и свега што је задужио да је толико дискредитован да није остакла ни једна реч ученика , кума коме је умро на рукама са речима"браните српство".

Свакако је заслужио много више од овога као добротвор , финансијер , ратник , добровољац , на карају можда пропагандиста али за спас српства мало опаснији и неодмеренији од ових на ФФ данас уколико се докаже кривотворење јер од толико људи којих је подучавао није остала ни једна реч.

само од пар "непријатеља" који су га ценили као истинског борца али критиковали научни рад.

Zašto neverovatno?

Pa ljudi lažu, van direktnog materijalnog interesa, ukoliko nešto previše vole ili preterano mrze. Veliki rodoljubi savršeno spadaju u jednu od te dve kategorije, nasuprot autošovinistima. Lažu, zato što strašno mnog vole svoju zemlju i jer se prepuštaju sanjarenju i lažiranju iz nacionalnih ciljeva; da im zemlja bude lepša, veća, da se ostvare nacionalni ciljevi. Dakle, to je savršeno logično i ni na koji način neobično (i, kada govorimo o naučnoj zasluzi, zaostavštini, nema neke posebne razlike između toga i nasleđa autošovinističkog diskursa, zato što je za nauku šteta potpuno ista).

Pretpostaviti da je neko ko je potpuni (da ne kažem fanatični) zaljubljenik u svoju otadžbinu i svoj narod podjednako odan istini i spreman da između onoga što doživljava kao nacionalni interes i istine izabere ono prvo...nije logično. Mi možemo govoriti o biografskim crtama Milojevića šire, ali tema je ipak Slučaj Milojević a ona se tiče upravo naučne zaostavštine. Sa tog pogleda, ne postoji nikakva razlika između grandioznog srboljuba i oholog srbomrsca.

Takođe ne treba koristiti neke druge biografske crte na taj način da se pokuša uspostaviti Milojevićev kredibilitet kao naučnika. Izuzetno dobar naučnik (tipa, koji zaslužuje da ide što pre u Akademiju) može biti i psihopata koji uspešno izbegava policuju; serijski ubica, npr. Karikiram, naravno, zato što je skromnost jedan od bazičnih komponenata svakog naučnika, a psihopatama narcisoidnost nije strana, ali poenta je jasna. :D
 
Славене погледај биографију овде се ради о изузетном човеку почео је са науком пре ратова а о његовим заслугама , медаљама ништа.
Човек је потпуно избрисан из повести и ту дубоко нешто смрди , ако ништа друго натерао ме је да читам поново сада са много више знања.

видимм да си се улењио тотално да не можеш ни да одгледаш клио а камоли да прочиташ страницу биографије неке личности која у твојој глави већ има готов калуп у кога желиш да га ставиш , уколико се нешто на путу наметне да човек не иде у тај калуп који си му наменио трудићеш се свим силама да га ставиш у њега и то без милости и без бирања средстава он мора бити научно мртав па ако успут мора и са свим врлинама и свим доприносима да оде у тај калуп то је транслација историје у будућност , такође вид пројекције историје али сада ретроспектива у обрнутом смеру мора у моју ружну фијоку ма како год.

тема је он , не мора бити само научни рад свакако је најожељније али ова биографија мења ствар тотално. Исто што су урадила та тројица сада ти радиш дискредитујеш човека и бришеш из повести због вероватно политичке неподобности отворио је неку лошу страну повести која примењена на наш народ и концепт који је наменуо јер је из истих области регрутовао људе стара Србија , централна , рашка испитујући вероватно борбени дух и способности слично као Цвијић али из непосредног ратног окружења , вршио је експерименте али и сам учествујући у ратовима.
Биће да је ударио тезе контра будућности заправо темеље антијугословенства строго опредељен за српство.

На положајима на којим је могао знати шта се спрема. налик нашем историчару који пише о сепаратизму Црногораца и гостујући у емисији већ спрема Црногорце за Југославију не либећи се да каже да смо сада научени примером да ћемо много боље знати како ш шта са њима.

овде се радило о сличном времену и већ спремљеним пројектима , само се овде прво радило о потенцијалној првој Југосалвији са Бугарима.
Ово нису чиста посла сигурно.
 
Славене погледај биографију овде се ради о изузетном човеку почео је са науком пре ратова а о његовим заслугама , медаљама ништа.
Човек је потпуно избрисан из повести и ту дубоко нешто смрди , ако ништа друго натерао ме је да читам поново сада са много више знања.

видимм да си се улењио тотално да не можеш ни да одгледаш клио а камоли да прочиташ страницу биографије неке личности која у твојој глави већ има готов калуп у кога желиш да га ставиш , уколико се нешто на путу наметне да човек не иде у тај калуп који си му наменио трудићеш се свим силама да га ставиш у њега и то без милости и без бирања средстава он мора бити научно мртав па ако успут мора и са свим врлинама и свим доприносима да оде у тај калуп то је транслација историје у будућност , такође вид пројекције историје али сада ретроспектива у обрнутом смеру мора у моју ружну фијоку ма како год.

тема је он , не мора бити само научни рад свакако је најожељније али ова биографија мења ствар тотално. Исто што су урадила та тројица сада ти радиш дискредитујеш човека и бришеш из повести због вероватно политичке неподобности отворио је неку лошу страну повести која примењена на наш народ и концепт који је наменуо јер је из истих области регрутовао људе стара Србија , централна , рашка испитујући вероватно борбени дух и способности слично као Цвијић али из непосредног ратног окружења , вршио је експерименте али и сам учествујући у ратовима.
Биће да је ударио тезе контра будућности заправо темеље антијугословенства строго опредељен за српство.

На положајима на којим је могао знати шта се спрема. налик нашем историчару који пише о сепаратизму Црногораца и гостујући у емисији већ спрема Црногорце за Југославију не либећи се да каже да смо сада научени примером да ћемо много боље знати како ш шта са њима.

овде се радило о сличном времену и већ спремљеним пројектима , само се овде прво радило о потенцијалној првој Југосалвији са Бугарима.
Ово нису чиста посла сигурно.

Niče, pročitaj biografije koje sam postavio na ovu temu (prvih par strana). Imaš tu skoro sve što se nalazi na Vikipediji, pa i više. :)

Da je čovek za istoriografiju mrtav, nije tačno, kao što sam već vrlo jasno ukazao (dno objave).

Na koji način ja brišem čoveka iz povesti ako kažem da je zbog svojih pojedinih kontroverznih stavova ocrnjen i neopravdano zapostavljen?

Ako se zalažeš da se tema proširi, iznesi predlog da se ukloni reč slučaj, pa da ova tema bude opšta, posvećena svim aspektima Miloša S. Milojevića kao istorijske ličnosti i njegovog nasleđa.
 
Морам га прочитати поново овакве ствари се не дешавају баш често да због историографије човек делима буде избрисан из историје дословно.

погледај у каквом катастрофалном стању се може наћи Жупанић а опстао је само због етнологије , ово дело је остало скроз намерно запостављено.
дакле све идеје проширивање древности даље од 7. века и ДАИ су тотално непожељне и неподобне а како је сам аутор навео да важни су за нашу етногенезу као и сам ДАИ па и више. Постоји овде нешто проклето код нас. То је тај сукоб са нордијском школом сећам се у неким раним радовима о Винчи су покушали направити тезу да су цивилизацију винче створили ловоскупљачи и дошљаци из Скандинавије праиндогермани.....

Живимо у тако загађеном свету а све споља изгледа тако наивно , као случајно....
Све мање верујем у случајност све више у инжињеринге који су код нас укопавани и убацивани у образовни систем много пута.....
увек са истим циљем да заборавимо нешто....вештачки одржаван Босфорски леш и продужена му је живот на Балкану бар 200 година интервенцијом и подршком великих сила.
Онда кратко ослобађање па заборав југословенство , па створена кантонска швајцарска Југославија са бановинама у виду регионалних центара.
Онда други свестки рат па заборав комунизам који у свом дисконтинуитету и даље живи и опстаје овде.
Постаћу највећи теоретичар завера на Балкану.
 
Poslednja izmena:
видимм да си се улењио тотално да не можеш ни да одгледаш клио а камоли да прочиташ страницу биографије неке личности која у твојој глави већ има готов калуп у кога желиш да га ставиш , уколико се нешто на путу наметне да човек не иде у тај калуп који си му наменио трудићеш се свим силама да га ставиш у њега и то без милости и без бирања средстава он мора бити научно мртав па ако успут мора и са свим врлинама и свим доприносима да оде у тај калуп то је транслација историје у будућност , такође вид пројекције историје али сада ретроспектива у обрнутом смеру мора у моју ружну фијоку ма како год.

Iskreno, izbegavam Vikipediju iz očiglednih razloga, a mislim da to i sam znaš, jer sam nebrojeno puta obeshrabrivao ljude na ovom forumu da je koriste (izvan referentne uloge, dakle radi pronalaženja spoljašnjih linkova i literature).

Što se tiče lenjosti, pošto primećujem da nisi pregledao ovu temu od početka, evo nekoliko podsetnika, sa prisećanjem stvari o kojima je o Milojeviću paralelno nedavno bilo reči na susednim temama. Profesor Miloš Jagodić, jedan od najvećih eksperata za nacionalnu istoriju 19. veka, u biografiji Milojevića piše sledeće:

BiografijaJAgodic.JPG


Potom, u svom delu Србија и Стара Србија (1839-1868). Наслеђе на југу čovek ga spominje u izrazito pozitivnom svetlu:

opasnosti.PNG
 
Doktorska disertacija Србија и Стара Србија (1804-1839). Možeš je skinuti ovde: https://fedorabg.bg.ac.rs/fedora/get/o:12963/bdef:Content/download

Istoričar koristi Milojevića 27 puta u toj disertaciji. Ako okreneš npr. 400. stranicu možeš pročitati sledeće:

DOkazivanje1.JPG

zagubl.JPG


Šešum je posvetio vreme u izvesnoj meri rehabilitujući Milojevića, ističući izvesnost autentičnosti prepisa iz 1775. godine.

Miloš S. Milojević još uvek nije dobio u potpunosti korektnu i konkretnu kritičku ocenu i svoje mesto u srpskoj nacionalnoj istoriji. Za to su zaslužni sujetni protivnici koji su ga želeli sahraniti i stara škola misli koja se zasnivala na doslovnom polemičkom šamaranju, ali je, naravno, kriv i sam Miloš Milojević. Slično kao što danas potpisnici Ristićevog apela, s jedne strane, ne pomažu rasvetljavanju njegove istorijske uloge sa svoje strane onakvim pomalo agresivnim rečnikom, kao što sa svoje strane ono udruženje iz Crne Bare ni na koji način ne pomaže Milojeviću, koristeći ga gotovo isključivo kao izvor za manipulacije i propagandu.

Ali, ovo je 2020. godina i led je vrlo jasno probijen. Mi sada živimo u 21. veku i, bez obzira na neke dnevno-političke aspekte koji neki mogu pokrenuti po pitanje javnih sloboda pod aktuelnim režimom, nalazimo se trenutno u epohi nikada do sada viđene količine naučnih sloboda, odnosno pluralizma mišljenja u naučnoj javnosti. Danas nema više ni kralja Aleksandra, niti Tita. Jedini problem našeg društva jeste nemoć da se prednosti i slobode liberalnog društva i informatičkog doba trećeg milenijuma u svom punom kapacitetu iskoriste, usled posledice strahovitog odliva mozgova (i shodno tome generalnog pada kvaliteta naučne zajednice, u odnosu na vremena kada je više moralo da se pazi na to šta se govori). Izvesna sklonost značajnoj broja pripadnika naučne zajednice prepisivačkim praksama i nedostatak kritičkog i originalnog razmišljanja, nisu danas više toliko posledica zatvorenih škola misli koje su netrpeljive prema idejama koje izađu iz okvira dominantnih tumačenja, već slabog kadra.
 
Poslednja izmena:
Lajtmotiv:
Да пробамо овако да је путовао до Индије због пропаганде?! Да ли заиста верујеш у то?

Suština voja drži vodu i nije uslovljena nikakvim putovanjem u Indiju. (Milojević je putovao po celom Balkanu i Rusiji i dao mnogo blaga nacionalnoj istoriografiji terenskim radom.) Sledi, dakle, suština:
Зар није једноставније из фотеље писати некакво Нарчетаније или неки Горски Вјенац , што год. Пропаганда тражи присутво у држави испитивање јавног мнења и тд. Свакако би таква путовања и истраживања било шисто губљење времена зарад прпаганде.

Ако ли је желео направити опет је радио зарад добре ствари , због хомогенизације , присећања на Косовски завет и слично.
Није ли то исто што ради Ковић и тим око њега секуларна заједница са потпором цркве враћање са научног и скептичног на верски и митски приступ и формирања заветне нације и обнова српства?

Да ли је то борба онда за историју , истину или борба за домаћу родољубиву вс страну одродиву прпаганду?
Bravo.
 
Човек је потпуно избрисан из повести и ту дубоко нешто смрди , ако ништа друго натерао ме је да читам поново сада са много више знања.

погледај у каквом катастрофалном стању се може наћи Жупанић а опстао је само због етнологије , ово дело је остало скроз намерно запостављено.

Čini ti se. Kao što ti se čini da su digli peticiju protiv njega.
 
Ако ли је желео направити опет је радио зарад добре ствари , због хомогенизације , присећања на Косовски завет и слично.
Није ли то исто што ради Ковић и тим око њега секуларна заједница са потпором цркве враћање са научног и скептичног на верски и митски приступ и формирања заветне нације и обнова српства?

Да ли је то борба онда за историју , истину или борба за домаћу родољубиву вс страну одродиву прпаганду?

Ako neko već preuzme na sebi breme nacionalnog radnika i to nekog ko pretenduje da bude naučnik koji pretenduje da iza sebe ostavi veliku zaostavštinu, on mora misliti na svaku najmanju stvar koju učini. Ako on uradi 90% dobrog i 10% lošeg, kao što se čovek ne pamti po tome što je dugogodišnji dobrotvor i izuzetno pažljiv i brižan roditelj, već samo po kriminalnom dosijeu.

Uvek treba imati na umu da svaka izgovorena reč može biti upotrebljena protiv tebe. Svaka greška, svako pokleknuće, davanje je oružja u ruke u oružje u ruke neprijatelja, te tako, na izvesni način konstituiše (upravo zbog toga) i svojevrsni čin — nacionalne izdaje. I kada neko poklekne pred raznim iskušenjima i krene, kako da se izrazim, mračnim putem, on daje savršeni izgovor da se napadne, odbaci ili čak u potpunosti izriše sve ono što je istinsko, dobro i kvalitetno. Ako on tu nepravdu ne opere za života, ostaviće generacijama iza sebe da se muče i da pokušavaju da razdvoje kukolj od žita, a posebno da ubede druge u to.

Jedan slučaj iz najskorijeg vremena koji mi pada na um jeste jedan arheološke prirode. Arheologija je u još izazovnijoj situaciji od istorije; ona se redovno suočava sa celom hrpom falsifikata. Ne tako davno, imali smo jedno apsolutno fantastično otkriće kod Belice (kod Jagodine). Međutim, neko je nešto što je već neverovatno genijalno odlučio da kontaminira, nažalost. Dovedeni smo u situaciju da je lokalitet kompromitovan i da će verovatno biti potrebne čitave generacije (ne samo radi nužne distance, već i tehnološkog napretka, ali naravno i kadrovskog poboljšanja) da se tu proba razdvojiti kukolj od žita i izvrši nešto što se moglo (i trebalo) mnogo ranije desiti.
 
Ako neko već preuzme na sebi breme nacionalnog radnika i to nekog ko pretenduje da bude naučnik koji pretenduje da iza sebe ostavi veliku zaostavštinu, on mora misliti na svaku najmanju stvar koju učini. Ako on uradi 90% dobrog i 10% lošeg, kao što se čovek ne pamti po tome što je dugogodišnji dobrotvor i izuzetno pažljiv i brižan roditelj, već samo po kriminalnom dosijeu.

Uvek treba imati na umu da svaka izgovorena reč može biti upotrebljena protiv tebe. Svaka greška, svako pokleknuće, davanje je oružja u ruke u oružje u ruke neprijatelja, te tako, na izvesni način konstituiše (upravo zbog toga) i svojevrsni čin — nacionalne izdaje. I kada neko poklekne pred raznim iskušenjima i krene, kako da se izrazim, mračnim putem, on daje savršeni izgovor da se napadne, odbaci ili čak u potpunosti izriše sve ono što je istinsko, dobro i kvalitetno. Ako on tu nepravdu ne opere za života, ostaviće generacijama iza sebe da se muče i da pokušavaju da razdvoje kukolj od žita, a posebno da ubede druge u to.

Jedan slučaj iz najskorijeg vremena koji mi pada na um jeste jedan arheološke prirode. Arheologija je u još izazovnijoj situaciji od istorije; ona se redovno suočava sa celom hrpom falsifikata. Ne tako davno, imali smo jedno apsolutno fantastično otkriće kod Belice (kod Jagodine). Međutim, neko je nešto što je već neverovatno genijalno odlučio da kontaminira, nažalost. Dovedeni smo u situaciju da je lokalitet kompromitovan i da će verovatno biti potrebne čitave generacije (ne samo radi nužne distance, već i tehnološkog napretka, ali naravno i kadrovskog poboljšanja) da se tu proba razdvojiti kukolj od žita i izvrši nešto što se moglo (i trebalo) mnogo ranije desiti.


Може мало детаљније , баш ме занима ако је сикрет на пвт.
 
Doktorska disertacija Србија и Стара Србија (1804-1839). Možeš je skinuti ovde: https://fedorabg.bg.ac.rs/fedora/get/o:12963/bdef:Content/download

Istoričar koristi Milojevića 27 puta u toj disertaciji. Ako okreneš npr. 400. stranicu možeš pročitati sledeće:

Pogledajte prilog 637942
Pogledajte prilog 637941

Šešum je posvetio vreme u izvesnoj meri rehabilitujući Milojevića, ističući izvesnost autentičnosti prepisa iz 1775. godine.

Miloš S. Milojević još uvek nije dobio u potpunosti korektnu i konkretnu kritičku ocenu i svoje mesto u srpskoj nacionalnoj istoriji. Za to su zaslužni sujetni protivnici koji su ga želeli sahraniti i stara škola misli koja se zasnivala na doslovnom polemičkom šamaranju, ali je, naravno, kriv i sam Miloš Milojević. Slično kao što danas potpisnici Ristićevog apela, s jedne strane, ne pomažu rasvetljavanju njegove istorijske uloge sa svoje strane onakvim pomalo agresivnim rečnikom, kao što sa svoje strane ono udruženje iz Crne Bare ni na koji način ne pomaže Milojeviću, koristeći ga gotovo isključivo kao izvor za manipulacije i propagandu.

Ali, ovo je 2020. godina i led je vrlo jasno probijen. Mi sada živimo u 21. veku i, bez obzira na neke dnevno-političke aspekte koji neki mogu pokrenuti po pitanje javnih sloboda pod aktuelnim režimom, nalazimo se trenutno u epohi nikada do sada viđene količine naučnih sloboda, odnosno pluralizma mišljenja u naučnoj javnosti. Danas nema više ni kralja Aleksandra, niti Tita. Jedini problem našeg društva jeste nemoć da se prednosti i slobode liberalnog društva i informatičkog doba trećeg milenijuma u svom punom kapacitetu iskoriste, usled posledice strahovitog odliva mozgova (i shodno tome generalnog pada kvaliteta naučne zajednice, u odnosu na vremena kada je više moralo da se pazi na to šta se govori). Izvesna sklonost značajnoj broja pripadnika naučne zajednice prepisivačkim praksama i nedostatak kritičkog i originalnog razmišljanja, nisu danas više toliko posledica zatvorenih škola misli koje su netrpeljive prema idejama koje izađu iz okvira dominantnih tumačenja, već slabog kadra.

Слажем се са оваквим размишљањем и ставом у размишљању.

Довео си свој став који је овим твојим писањем одиста отворен, у неку врсту кохезије са ставом аутохтониста по питању живота и дела Милоша С. Милојевића.

Твоја (не верујем да је тренутна, надам се већ искрена, тако је доживљавам) кохезивност ме не доводи у искушења мог сопственог става по питању Милојевића, али говори да морам изрећи да си својим размишљањем показао да поседујеш високу дозу дијалектичке културе, стога подржавам твој, овакав начин расправе, односно начина преношења твојих размишљања.
 

Back
Top