Sinhronicitet - Princip akauzalnih veza

Ja sam sebi pre neka dva meseca zadala zadatak da vidim delfina. Ali sam postavila uslove da ne mogu da budu oni plastični svetleći delfini što se lepe po zidovima, ne može da bude slika koja mi izađe kao rezultat algoritma na socijalnim mrežama, i ne može da bude grafit.

Lo and behold, za tačno 24 sata sam videla delfina u tramvaju, ušao je na srednja vrata, izuo se i seo pored mene.
 
Kako misliš da ti navedem jednu jedinu akauzalnu vezu, pa to je sinhronicitet, imaš brdo primera ovde na temi, uključujući i onaj sa delfinima.
izaberi jedan primer pa da vidimo da li je akauzalno moguće.

neznanje odgovora o uzročnosti i korelaciju pojava nije dokazivanje postojanja akauzalnog. pri tome je termin "veza" neprikladan jer veza sama po sebi podrazumeva da je s jedne strane uzrok a s druge posledica. veza(funkcija) je dakle element uzročnoposledičnog. stoga bi temi primerenji bio naziv "prividna uzročnost", korelacija dogadjaja, predikcija ili šta znam na što su autori mislili.
 
izaberi jedan primer pa da vidimo da li je akauzalno moguće.

neznanje odgovora o uzročnosti i korelaciju pojava nije dokazivanje postojanja akauzalnog. pri tome je termin "veza" neprikladan jer veza sama po sebi podrazumeva da je s jedne strane uzrok a s druge posledica. veza(funkcija) je dakle element uzročnoposledičnog. stoga bi temi primerenji bio naziv "prividna uzročnost", korelacija dogadjaja, predikcija ili šta znam na što su autori mislili.
Naravno da događaji u svom pojavljivanju imaju uzrok i posledicu i u tom smislu potpadaju pod kauzalitet. Ali ne misli se ovde na kauzalnu vezu uzroka i događaja, jer oni sežu u beskonačnost u oba smera, već vezu između tebe i značenja koje događaj ima za tebe. Kako je tu veza kauzalna, hajde pokaži? Kako je subjektivni smisao tog događaja kauzalan?

Čak i Šerlok lepo kaže da je Univerzum retko kad toliko lenj da bi nešto bilo slučajnost.
 
Naravno da događaji u svom pojavljivanju imaju uzrok i posledicu i u tom smislu potpadaju pod kauzalitet. Ali ne misli se ovde na kauzalnu vezu uzroka i događaja, jer oni sežu u beskonačnost u oba smera, već vezu između tebe i značenja koje događaj ima za tebe. Kako je tu veza kauzalna, hajde pokaži? Kako je subjektivni smisao tog događaja kauzalan?

Čak i Šerlok lepo kaže da je Univerzum retko kad toliko lenj da bi nešto bilo slučajnost.
kao što rekoh naslov je pogrešan jer akauzalno ne postoji. i ne bi bio princip u pitanju već složena i raznollika uslovnost/uzročnost.

veza je kauzalna prema svakom daljem dogadjaju u grani pa samim tim u celosti. taman to bilo u samoj beskonačnosti prošlog.poodudarnost/korelacija potiču od mnogo čega (unutrašnje strukture, prirode univerzuma, sinhronizma pobuda i istog odziva, itd.).
 
neznanje odgovora o uzročnosti i korelaciju pojava nije dokazivanje postojanja akauzalnog
upravo

Ali ne misli se ovde na kauzalnu vezu uzroka i događaja, jer oni sežu u beskonačnost u oba smera, već vezu između tebe i značenja koje događaj ima za tebe. Kako je tu veza kauzalna, hajde pokaži? Kako je subjektivni smisao tog događaja kauzalan?
tako što je i taj subjektivni smisao prouzrokovalo NEŠTO,npr stanje svesti tog pojedinca,a to stanje svesti je prouzrokovala genetika, itd itd
 

Back
Top