Син и ћерка

Imam starijeg brata ali 13 god. starijeg tako da sam odrasla kao da ga i nemam (ozenio se i otisao kad je meni bilo 11 god.).U to vreme nisu me zanimale te stvari ko,koliko i kome jer sam imala sve sto mi je trebalo.

А кад сте одрасли и формирали своје породице? Где бака и деда више учествују? Да ли једнако помажу и ћерци и снајки око чувања деце, кувања, кућних послова?
На кога се више ослањају? На чију помоћ више рачунају?

E ovo je sad druga prica.Zasto?Nemam pojma :think:
U pocetku kad sam se ja udala mama se trudila da isto bude i meni i mom bratu.Medjutim nekako vremenom je ona cini mi se vise pocela da se oslanja na mene nego na svoga sina.Finansijski smo mi bili u tezoj situaciji pa je mozda i to imalo uticaja na neke njene potrebe,a i nase.Nikada nam nije prebacila ni za jednu paru ali se ja nekako osecam vise duzna nego moj brat pa se mozda i ja vise trpam...ne znam :roll:
 
Jedino mogu primetiti da su roditelji naklonjeni vise jednom detetu iako su istog pola

Uf, ne slažem se. :confused:
Imam četiri i po godine mlađu sestru, mislim da su nas isto vaspitali, bar koliko ja to vidim.
Nikad nisam primećivala neku veliku razliku u ponašanju prema jednoj od nas.
Kad smo bile male, jesu njoj posvećivali mnogo više pažnje zato što je bila astmatičarka i jadnica je svako malo imala napade, pa bolnica, pa frka, a ja bila ljubomorna zbog toga, sad me baš sramota, ali dobro, bila sam dete. :rumenko:
 
Ja sam jedinica i majka jedinceta pa nisam bas idealan kandidat za ovu temu.Bar ne iz licnog iskustva.U okruzenju imam primere koji me ne iznenadjuju..Jedna moja prijateljica otvoreno kaze da ujutru najpre, pravo iz kreveta odlazi u sinovljevu sobu, i ako joj je cerkina bliza, pritom je cerka i mladja..:)
Kazem, meni su te veze majka sin i otac cerka prirodne i logicne...Ako su u dobroj meri formirane.Mislim da svaka pametna majka ako se dobro kontrolise moze na sopstvenom primeru obozavanog sina da nauci i formira kakav ce sutra biti prema zenama, kakav ce biti muz i otac.
Meni je zao sto nemam sina jer mislim da bih na taj nacin mnogo bolje naucila o muskarcima,uopste.
Da ne pominjem da ima majki koje zlostavljaju kcerke i oceva koji u sinovima vide konkurenciju...To su mnogo bolesniji primeri od maminog sina i tatine kcerke.;)
 
Nasa jadna majka, ni da je htela, nije mogla da pravi razliku izmedju mog burazera i mene. :D

Bili smo nevidjeni tim. Koliko god da smo se svadjali i tukli, cim bi neko od nas dvojice bio ugrozen od strane matoraca, onaj drugi je odmah priskakao u pomoc. :lol:

Nismo toga ni bili svesni, dok keva to jednom nije pricala nasim zenama:

- Kad god hocu jednog da izgrdim, evo ti ga stize i drugi, pa onda u mene gledaju 2 para namrgodjenih ociju. Ne znam koga pre da bijem! :besna:
:hahaha:
 
Nasa jadna majka, ni da je htela, nije mogla da pravi razliku izmedju mog burazera i mene. :D

Bili smo nevidjeni tim. Koliko god da smo se svadjali i tukli, cim bi neko od nas dvojice bio ugrozen od strane matoraca, onaj drugi je odmah priskakao u pomoc. :lol:

Nismo toga ni bili svesni, dok keva to jednom nije pricala nasim zenama:

- Kad god hocu jednog da izgrdim, evo ti ga stize i drugi, pa onda u mene gledaju 2 para namrgodjenih ociju. Ne znam koga pre da bijem! :besna:
:hahaha:

:worth::worth:

Taj rad. Sad me podseti bas...kad sam imao pet godina, sestra me gurnula dok smo se igrali. Pao sam i polomio ruku (ali bas gadno, podlaktica je visila skoro do poda :eek: ). Posle operacije se budim, mama me pita kako se to desilo, a ja joj pricam neke nebuloze kako sam trcao, zapeo itd. Nisam izdao sestru, jer bi prosla gadno. :mrgreen:
Tek nakon nekoliko godina sam majci rekao istinu, ali tad je bilo nebitno i nije bilo posledica ni za sestru a ni za mene. :cool:
 
Imam brata... mladjeg... mnoooogooo losa kombinacija! :zcepanje: Dok smo bili mladji ja sam bila ta koja je vodila racuna da ne napravimo neko sr.anjce, a ako ga napravimo, tesko meni, tj, nama ali sam ja uvek bila prva na udaru... znaci meni. Plus, on je imao zdravstvenih problema, pa je to znao da iskoristi...znaci opet sam ja izvlacila deblji kraj. Cini mi se da se to donekle odrazava i danas kad smo odrasli. Jaca sam i samostalnija, odgovornija... on kao da je ostao isti onaj decacic. Doduse ja sam malo popustila sa zivcima, tako da ne znam ko je tu u plusu. :zcepanje:
Glavno je da su se nasi roditelji trudili da nas ne odvajaju, da nije imalo veze ko je musko ko je zensko. E sad to sto nisam upoznala brata i sestru koji se nisu makljali kao deca, verovatno ima veze sa necim drugim, meni neshvatljivim. :mrgreen:
 
Ја немам баш много појма о томе како функционише породица са децом различитог пола. :confused: Одрасла са сестром, сама имам две ћерке и нисам се много сретала са породицама у којима су син и ћерка.
Па ипак, некако у последње време имам прилике да систематизујем нека своја досадашња запажања о томе како се родитељи односе према сину и ћерци, и примери која ја имам у свом окружењу показују ми да родитељи праве јако велику разлику између мушког и женског детета, и да их не третирају на исти начин.:confused:

Да ли се варам? Како су се ваши родитељи опходили према вама у детињству (ако имате брата или сестру)? Како се опходе сада, када сте одрасли? Како се ви опходите према својој деци различитог пола? Како васпитавате синове а како ћерке? Да ли имате иста очекивања од њих? Правите ли неке разлике и какве?

Naravno da se pravi razlika,ali ne u kolicini ljubavi koja im se pruza, vec u nacinu vaspitanja:)

Nije isto vaspitavati decaka i devojcicu...
Recimo, dosao je iz skole i kaze"zabrljao sam, jedan decak mi je zavrnuo ruku i ja sam razmisljao da li da ga udarim ili da mu nesto kazem i na kraju sam mu pokazao srednji prst":eek:
Od koga si to video?Gde si to naucio?:lol:
Dobio je lekciju, ali ne toliko "jaku", jer on opet mora malo i da bude "musko", ali da je recimo cera to uradila, bilo bi mi duplo strasnije...:D
E, tu malo progledam kroz prste...
Ona ume da me smulja ponekad onako tipicno zenski, da je ne razumem nista sta se desilo:lol:
On je direktniji...
Huh..slozeno je...iskreno citam puno knjiga o vaspitanju dece...
mada su moji klinci izuzetno fini i mirni, ali postoje i retki ispadi...

Poenta je da mislim da se mora praviti razlika u vaspitanju decaka i devojcice, ali osnovna pravila su ista.
Mislim da su takvi roditelji realniji kada je rec o odnosu prema snaji,zetu:D
Moja mama ima dve cerke i ponekad joj je tesko da bude realna:D
 
Како су се ваши родитељи опходили према вама у детињству (ако имате брата или сестру)? Како се опходе сада, када сте одрасли?

vrlo razlicito!

moj brat je mogao sve, jer je musko, jer je stariji.
Npr. izlasci :) on je sa 16 dolazio kad je hteo, a ja morala do ponoci da sam kuci :)
on je dobijao npr za izlaske mnogo vise para od mene jer treba da casti i neku devojcicu :)
generalno je dobijao vise para jer vise jede u skoli...
i tako neke gluposti..

Onda, on dobija patike na 3 meseca jer ih pocepa na fudbalu... a ja furam jedne god dana...
i tako brdo stvari dok smo bili klinci...

e onda kada sam ja bila 15-16 (brat je stariji 5god)
on je mnogo uticao na odluke moje mame... ako ona kaze npr. Neka ide tu i tu.. on kaze - Ne moze, da li si ti normalna, ona je jos mala.. blabla
u al sam ga mrzela :)

a sad... situacija se totalno okrenula, ali to nema veze sa bata/seka vec ja radim, studiram, ne pijem a on sve suprotno... ***..
 
moj brat je mogao sve, jer je musko, jer je stariji.
Npr. izlasci :) on je sa 16 dolazio kad je hteo, a ja morala do ponoci da sam kuci :)
on je dobijao npr za izlaske mnogo vise para od mene jer treba da casti i neku devojcicu :)
generalno je dobijao vise para jer vise jede u skoli...
i tako neke gluposti.. .

A sta, trebala si i ti da dobijes dozvolu da dolazis kada hoces iako si tri godine mladja? Osecas neku nepravdu? :eek:
 
Ja imam sestru koja je svega 10 meseci i 9 dana starija od mene, iste smo godine rodjeni. Isli zajedno od obdanista do kraja faksa.
Uvek isti tretman, uvek iste zabrane (sem ako je nesto bitno a ja bas napravim glupost :P). BIlo je tako cak iako je ona bila bolji djak, ozbiljnija, vrednija, mudrija u odnosima sa njima (nisam ni ja bio los, ali ona je bila izuzetna :))
Sta znam, tako je i danas, i sutra cu se truditi da i kod mene bude tako.
Doduse, jedna razlika je postojala a to je da sam ja smeo da budem u svojoj sobi na spratu sa devojkom, a ona neko vreme bas i nije, ali to nije dugo potrajalo, i verovatno je bilo posledica trenutnog straha i privikavanja na nase odrastanje...
 
Svega ima,zaplakala bih.Ja imam brata dve godine starijeg.Kada smo bili deca,baka bi dosla i vikala na mene zasto bratu ne sredim sobu,ne slozim pobacane stvari.Ja sam se bunila i odbijala da radim takve stvari i pokusavala da baki objasnim da gresi.I tako sam stekla reputaciju bezobrazne unuke koja ume baki da odgovori,a moj brat je automatski proglasen za dobro i fino dete.Otac je malo vremena provodio u kuci,a kada je kuci bio psihicki bi nas maltretirao,vikao bi,stalno mu nesto nije valjalo.Moj brat je uvek cutao i radio za svoj gros.Ja sam se borila za svoje mamino i bratovo misljenje.Na kraju su se moji razveli,brat sada zivi sa majkom zenom i decom.Otarasili smo se ocevog terora zahvaljuci meni,mama je srecna,brat takodje.Ja sam se udala,zavrsila fax,zivim nesto bolje od njih i slabo kontaktiram sa bratom,sem kad odemo da vidimo majku.Vidim da mi zavidi na lepom zivotu,a borila sam se krvnicki.On je ostao lenj,melanholican,sve linijom manjeg otpora.Hocu reci da mislim da nije do vaspitanja kada su u pitanju moji roditelji,a baka da, ona samo da je musko.I zivot ga je terao da bude hrabriji,odgovorniji itd...........ali ne,ja sam ta koja je ulozila nadljudske napore da neke stvari dovedem u red.Nazalost,toliko gluposti,predrasuda u ovoj nasoj jadnoj zemlji,pa to je uglavnom izrazen problem musko-zensko.Osecala sam se uvek kao muskarac u zenskoj kozi a brat mi je izgledao kao zena u muskoj kozi.
 

Back
Top