Abortus i surogat majčinstvo

Frederick_

Veoma poznat
Banovan
Poruka
10.412
Na temi o abortusu sam zapazio (mozda i gresim, ali imam jak osecaj da ne gresim) da mnogi koji su izricito protiv abortusa su ujedno na nekim drugim temama stavili do znanja i da su protiv surogat majcinstva.

Sa jedne strane, svoj stav protiv abortusa brane time sto oni u zigotu vec vide formirano ljudsko bice, te abortus smatraju ubistvom.
A sa druge strane, protiv su surogat majcinstva - koji je mnogim parovima bukvalno jedini nacin da dobiju decu.

Kako to da je neko za zivot, a ovamo protiv zivota? 🤔

Neko je protiv nečega bez nekog stvarnog razloga i dok se ne radi o njemu .
Protivnik abortusa nisam,postoje neke situacije kad je to jedino rješenje. Vjerujem da ni jednoj ili bar velikoj većini zena to nije ni malo laka odluka .
Nisam ni protivnik surogat majcinstva dok nije trgovina u pitanju.
Ljudi su u dosta slučajeva protiv tek da bi bili protiv,ne razmišljaju zaista o tom oko čega se bune.

Žestoko sam protiv abortusa, ali nisam protiv surogat majčinstva. Ako je to jedina mogućnost da neki par dobije toliko željeno dijete ne vidim razloga zašto je ne bi iskoristio. Dok se ne usavrše umjetne maternice surogat majčinstvo je nekim parovima jedina šansa da se ostvare kao roditelji.

Na temi o abortusu sam zapazio (mozda i gresim, ali imam jak osecaj da ne gresim) da mnogi koji su izricito protiv abortusa su ujedno na nekim drugim temama stavili do znanja i da su protiv surogat majcinstva.

Sa jedne strane, svoj stav protiv abortusa brane time sto oni u zigotu vec vide formirano ljudsko bice, te abortus smatraju ubistvom.
A sa druge strane, protiv su surogat majcinstva - koji je mnogim parovima bukvalno jedini nacin da dobiju decu.

Mislim da neki ljudi nisu svesni,sta hoce.

Preduslovi i za abortus i za surogat majčinstva morao bi da bude psihološka priprema i kontrola, kao što znamo to je skoro nemoguće sprovesti jer psihologija nije struka, već način zaradjivanja novca bez rada. Tačnije, veštičarenje sa drugim nazivom.

Znaci da su dosledni u stavovima.
Protiv ubistva i protiv ekaploatacije drugih a za licnu odgovornost.
Vecina je protiv abortusa kao kontracepcije i protiv surogatstva.

Znaci da su dosledni u stavovima.
Protiv ubistva i protiv ekaploatacije drugih a za licnu odgovornost.
Vecina je protiv abortusa kao kontracepcije i protiv surogatstva.

Tu nema apsolutno nista dosledno, to je paradoks :D

I surogat majcinstvo nije nikakva eksploatacija, jer niko to ne radi pod prinudom, vec iskljucivo dobrovoljno i za ozbiljne pare.

Tu nema apsolutno nista dosledno, to je paradoks :D

I surogat majcinstvo nije nikakva eksploatacija, jer niko to ne radi pod prinudom, vec iskljucivo dobrovoljno i za ozbiljne pare.
Ma kakve ozbiljne pare. Da je tako, bio bi to elitni a ne sirotinjski posao.
Ozbiljne pare tu dobijaju samo ljekari i posrednici.
Izricit stav protiv abortusa ne bi bio problem da postoji izricit stav o muskom moralu i domacinskom ponasanju.
Ovako siba po tudjim ledjima ne boli

Pogresno gledas na protivljenje surogatstvu, to nije protivljenje zivotu. Nego bas borba za dostojanstven zivot zene.
Zato i ne vidis doslednost

Postoji trilion drugih pravih nacina da se neko bori za dostojanstveni zivot zene, ovo nije jedan od nacina jer ovim apsolutno niko nije ugrozen.
Ugrozen si kad nesto moras sto ne volis da uradis pod prisilom. Ovde apsolutno nista se ne mora i niko nikoga ne prisiljava.

Protivljenje surogatstvu je protivljenje zivotu i teski nedostatak empatije. To je jedini nacin mnogim parovima da dodju do potomstva. Bukvalno jedini.

Licno sam za abortus, pre svega za kontracepciju, za sto kasniji pocetak seksa kod klinaca ali protiv surogata.

Za mene je to cista surovost prema toj trudnoj zeni od koje se trazi da se ne veze za sopstveni stomak, za bice koje u njemu raste.
Razumem da neko zeli decu, ali ipak treba biti fer u toj zelji prema drugom zivom bicu.

Postoji trilion drugih pravih nacina da se neko bori za dostojanstveni zivot zene, ovo nije jedan od nacina jer ovim apsolutno niko nije ugrozen.
Ugrozen si kad nesto moras sto ne volis da uradis pod prisilom. Ovde apsolutno nista se ne mora i niko nikoga ne prisiljava.

Protivljenje surogatstvu je protivljenje zivotu i teski nedostatak empatije. To je jedini nacin mnogim parovima da dodju do potomstva. Bukvalno jedini.

Mislim da muskarci apsolutno ne mogu da shvate mozak trudnice.

To ne mogu cak ni zene koje nisu bile trudne, kamoli muskarci. Nekorektno je govoriti zenama kako se osecaju u drugom stanju i sta osecaju. Mi koje smo radjale tacno znamo sta znaci bebin pokret, kakva je nesanica, kakva je veza.
Naterati siromastvom zene da osete sve kao majke a onda im uzeti tu decu. Grozno.
Surogat se ne sme placati. Nije eticki.
I tada bismo videli prave brojeve, koliko bi zena pristale na surogat iz cistog altruizma prema tudjem potomstvu.
Kladim se da bi procenat bio mizeran.

Licno sam za abortus, pre svega za kontracepciju, za sto kasniji pocetak seksa kod klinaca ali protiv surogata.

Za mene je to cista surovost prema toj trudnoj zeni od koje se trazi da se ne veze za sopstveni stomak, za bice koje u njemu raste.
Razumem da neko zeli decu, ali ipak treba biti fer u toj zelji prema drugom zivom bicu.
Ali niko nikoga ne tera, sve je na potpuno dobrovoljnoj osnovi.
I da budu surogat majke se odlucuju zene koje su vec radjale, ne zele vise svoju decu, a ili zele da nekom blsikom pomognu (bez nadoknade), ili vide to kao nacin da zarade novac, sto je opet dobrovoljna osnova a nekome ce da pomogne.

I jedno i drugo je ok.

Back