Quantcast

Sedimentacija

marina.c

Veoma poznat
Poruka
10.751
sutra idem kod maticnog doktora a dijagnozu su mi prvo u Makedoniji rekli a kasnije sam ovde snimao ponovo pluca u Domu zdravlja u Vojvode Vuka i tamosnji doktor je potvrdio to uz konstataciju da se stanje poboljsalo u odnosu na prvi snimak
Hvala u svakom slucaju!
Kliničko poboljšanje ne prati radiološku regresiju pneumonične senke.Prosto rečeno: kad vam doktor kaže : Izlečeni ste od upale pluća- na snimku pluća pneumonična senka može i dalje da perzistira ( naravno, značajno smanjena).I tako još 2-3 nedelje.
Pod dva: sedimentacija je marker inflamacije koji se najsporije normalizuje.
Pozdrav

phenomenon

Domaćin
Poruka
4.665
Da li neko moze da mi objasni razliku ili slicnost izmedju sedimentacije i CRP-a?
I koje su normalne vrednosti za bebe na rodjenju?
Da li je bilo koliko uvecan CRP isto sto i znacajno povecan?

marina.c

Veoma poznat
Poruka
10.751
Da li neko moze da mi objasni razliku ili slicnost izmedju sedimentacije i CRP-a?
I koje su normalne vrednosti za bebe na rodjenju?
Da li je bilo koliko uvecan CRP isto sto i znacajno povecan?
CRP (C reaktivni protein) je najznačajniji pokazatelj odgovora akutne faze zapaljenja i najbitniji marker inflamacije, zahvaljujući svojoj osetljivosti, specifičnosti i naglom povećanju već u toku prvih 6-10 sati od početka inflamacije.Može biti prvi znak upale pre nego što se ispolje klinički znaci.Vrednost CRP-a u serumu koreliše sa težinom infekcije i mogu biti i do 2000 puta veće od normalnih ( a normalno do 5)....
Brzina sedimentacije eritrocita (SE)je nespecifični pokazatelj uaple i smatra se neosetljivim pokazatelje akutne faze s obzirom da zavisi od: pola, starosti,fiziološkog stanja, telesne temperature, lekova, pušenja, ....blablabla....

I tako....

tetka971

Ističe se
Poruka
2.697
Marina c,

hvala na brzom odgovoru. Ako ti nije teško samo da pogledaš i

hemoglobin 100
hematokrit 28,8

Šta znači - sedimentacija u prvom satu ubrzana? Imam li razloga da se tresem (kao što se sad tresem)?

marina.c

Veoma poznat
Poruka
10.751
Marina c,

hvala na brzom odgovoru. Ako ti nije teško samo da pogledaš i

hemoglobin 100
hematokrit 28,8

Šta znači - sedimentacija u prvom satu ubrzana? Imam li razloga da se tresem (kao što se sad tresem)?
...da, majka ti je anemična...Sedimentacija ukazuje na neku upalnu reakciju u organizmu, mada je ubrzana i kod anemije...
Treba ispitati uzrok anemije...