Samopouzdanje koje nema osnova

Umišljen je valjda neko ko umišlja sopstvenu veličinu. Dakle, neko ko misli da vredi više nego što je realno tako. A arogantan može biti i neko ko je veličina i ne ceni okolinu, smatra da je iznad okoline. Arogancija se može pokazivati na više načina. Postoji pristojna arogancija i nepristojna. Pristojna je kada osoba svesna svoje veličine ne želi da vam da za pravo da budete na istom nivou dok vas ne upozna ili vas već poznaje, pa je pristojna ali na distanci. Nepristojna je kada vas tretira onako kako o vama razmišlja, bilo da vas poznaje ili ne. Moram priznati da nepristojne arogantne ljude, a koji jesu vredni, nisam upoznala. Nepristojni su oni koji umisle svoju veličinu. Pristojne jesam. Više je umišljenih, naravno. Barem prema mom iskustvu. I ovo je, naravno, moje razmišljanje.
 
Zanima me vaše razmišljanje o ovome. Poznajete li ljude, makar jednu osobu, koja o sebi razmišlja kao o jakoj, sposobnoj, pametnoj, nadprosečnoj osobi, a vi (i ne samo vi) jasno vidite i znate da je ta osoba potpuno ništavna? Čak vas čudi toliko samopouzdanje.

Pa 80 % ljudi je takvo u ovoj nasoj zemlji.
Svi za sebe misle da su najpametniji, najlepsi, uvek u pravu.
Ja se iznenadim kad naletim na nekog normalnog.
 
Osoba koja poseduje samopouzdanje koje je stekla u porodici, skoli, drustvu uopste i koja "zivi" to samopouzdanje, takva je sa osnovom.

Ne razumem sta znaci samopouzdanje bez osnova. Da li to znaci da ona, po nama, ne bi trebalo da ima samopouzdanje, posto mi smatramo da nema osnova. Ukoliko samopouzdanje prati bahatost, prepotentnost, vredjanje drugih onda to i nije pravo samopouzdanje, vec upravo bahatost, prepotentnost i drskost, a sve radi prikrivanja svoje nesigurnosti.
 
Osoba koja poseduje samopouzdanje koje je stekla u porodici, skoli, drustvu uopste i koja "zivi" to samopouzdanje, takva je sa osnovom.

Ne razumem sta znaci samopouzdanje bez osnova. Da li to znaci da ona, po nama, ne bi trebalo da ima samopouzdanje, posto mi smatramo da nema osnova. Ukoliko samopouzdanje prati bahatost, prepotentnost, vredjanje drugih onda to i nije pravo samopouzdanje, vec upravo bahatost, prepotentnost i drskost, a sve radi prikrivanja svoje nesigurnosti.
Postoji i samopouzdanje bez osnova.
Pogledaj o maniji.
 
O, pa to je vec bolest.
Pa jeste. I to bolest čoveka.
Ali može da je ima i u hipomaniji koja nije bolest ili ne mora da bude.
Naravno, nekada čovek mora da krene u nešto i da veruje u to i ako nema čvrstog osnova. Prosto i to je potrebno da bi se iztražilo i nepoznato.
Tako da takvo samopouzdanje može da bude izraz bolesti, ali i konstruktivna potreba da bi se stiglo do cilja. Međutim, samopouzdanje bez osnova je uvek blizu bolesti.
Ako takvo samopouzdanje služi da bi se kurrčili, onda ga kvalifikujte sami (neće biti teško).
 
Samopouzdanje, kako kazete, bez osnova po meni nije samopuzdanje. Vera u sebe, u realne i moguce stvari, jeste nesto sto nas pokrece i neophodna je jer drugacije ne bismo mogli da funkcionisemo.

Ako je neko uvrteo sebi u glavu da je on "to i to" bez osnova, onda je to bolest. Ukoliko smislja nacin da se pravi vazan i "dize sebi cenu", onda je takva osoba veoma nesigurna i nesposobna da prihvati sebe, takvu kakva jeste. Takvoj osobi je veoma bitno sta drugi ljudi o njoj misle, sto je,po meni, vrsta zavisnosti. Podhranjivanje ega na taj nacin se vrlo brzo "provali" i to nikako nije samopouzdanje (cak ni bez osnova) vec nesigurnost.

Misljenja mogu biti i drugacija??
 
Samopouzdanje, kako kazete, bez osnova po meni nije samopuzdanje. Vera u sebe, u realne i moguce stvari, jeste nesto sto nas pokrece i neophodna je jer drugacije ne bismo mogli da funkcionisemo.

Ako je neko uvrteo sebi u glavu da je on "to i to" bez osnova, onda je to bolest. Ukoliko smislja nacin da se pravi vazan i "dize sebi cenu", onda je takva osoba veoma nesigurna i nesposobna da prihvati sebe, takvu kakva jeste. Takvoj osobi je veoma bitno sta drugi ljudi o njoj misle, sto je,po meni, vrsta zavisnosti. Podhranjivanje ega na taj nacin se vrlo brzo "provali" i to nikako nije samopouzdanje (cak ni bez osnova) vec nesigurnost.

Misljenja mogu biti i drugacija??

Neverovatno. Vi odista mislite da niko sem vas ne shvata da osoba koja ispoljava samopouzdanje a nema osova za tako nečim nije samopoudana već nesigurna? To je svima jasno, a verujem duboko negde i tim osobama. Pitanje je kako je moguće da i pored tog znanja neko može da se ponaša tako, a jasno je da nije sasvim glupav. Jedino rešenje je neka bolest.
 
Neverovatno. Vi odista mislite da niko sem vas ne shvata da osoba koja ispoljava samopouzdanje a nema osova za tako nečim nije samopoudana već nesigurna? To je svima jasno, a verujem duboko negde i tim osobama. Pitanje je kako je moguće da i pored tog znanja neko može da se ponaša tako, a jasno je da nije sasvim glupav. Jedino rešenje je neka bolest.

Oprostite, zaista nisam zelela nikoga da povredim. Nisam stekla utisak, citajuci neke prethodne postove da svi misle kao vi i ja. Ali, to i nije obavezno. Svi imaju pravo na svoje misljenje.

Nadam se da, ipak, niste zeleli ovako da mi pozelite dobrodoslicu u vase drustvo.
 
Zanima me vaše razmišljanje o ovome. Poznajete li ljude, makar jednu osobu, koja o sebi razmišlja kao o jakoj, sposobnoj, pametnoj, nadprosečnoj osobi, a vi (i ne samo vi) jasno vidite i znate da je ta osoba potpuno ništavna? Čak vas čudi toliko samopouzdanje. Pamet i sujeta ne idu pod ruku. Znanje i lupetanje, takođe. Veliki znalci su priznati u svojoj strukovnoj sredini. Drugo je to da vas znaju ali vas osporavaju, s razlogom ili ne, a drugo kada vas ni ne znaju. Ako nekoga ne poznaju kolege, a radi godinama, kako je moguće da takva osoba bude egoista? Zanima me kako objašnjavate ovakve slučajeve?

Stalna potvrda o sopstvenim vrednostima, sa ili bez osnove,
je odraz nesigurnosti.
Medjutim, laz bi bila, ako bi rekli da priznanje nije potrebno.....
nedostatk istog moze dovesti do srozavanja samopouzdanja, iako postoji samopouzdanje i njegova osnova.
Misljenje o sebi samima, ljudi jednim delom formiraju i na osnovu misljenja okoline o njima.
Osporavanje nije uvek posledica nistavnosti osobe koju osporavaju,
moze biti posledica nistavnosti osobe koja osporava, ljubomore, sujete......
Drugo zavisi sta se osporava.....
Ako je u pitanju konkretan rad, koji se moze konkretno definisati
osporavanje moze probuditi inat.
Ako se osporavaju kvaliteti osobe,
onda bi onaj ko osporava trebao da se zamisli nad samim sobom i
zapita koliko je njegovo/njeno pravo da osporava tudju licnost i postojanje.
Mada, osporavali su da je zemlja okrugla.......
 
samopouzdanje MORA da ima unutarnji osnov a ne spoljni..samopouzdanje sa spoljnim osnovom je MIMIKRIJA samopouzdanja mnogi su postali izuzetno vesti u tome

Delimicno tacno.
Ako bi ti neko neprekidno govorio da si
glup, los, neinteresantan ili ces izgubiti samopouzdanje ili
ce se u tebi probuditi inat. Narocito ako bi spozano ili
mislio da si spoznao razloge zasto odredjena osoba pokusava da te ospori.
Bitan je ugao posmatranja.....mozda samopouzdanje bez osnova,
iz njenog ugla, nije bez osnova.....osoba misli da zna razloge osporavanja od strane druge osobe
i da su razlozi ispravni i tacni.
Da je samopouzdanje iskljucivo unutrasnje pitanje,
ono ne bi zavisilo od odnosa roditelja prema detetu.
Deca grade svoje samopouzdanje.
 
...cak iako raspolazu nedovoljnim informacijama na kojima zasnivaju svoja ubedjenja?
... mnogo takvih koji glume nepogresivost bez osnova kruzi svuda oko nas a to stvara razdor, fanatizam i zlocine iz mrznje...mnogo je manja verovatnoca da ce neko takav biti tolerantan

A najpre se ne pročita sve od početka, mada ima malo poruka.

Nije ova tema ovde da bismo se svi slagali, ali me stvarno iznervira kada se ljudi jave i pišu ono što smo već rekli da nije. Dakle, već je rečeno da nije stvar u subjektivnoj oceni, ljubomori ili mržnji prema određenoj "samopouzdanoj" osobi. To što mnogi govore na takav način meni govori da nemaju kontakata sa ovakvim ljudima i zavidim vam na tome, kao i da ih samo vide na TV-u. Ja TV slabo gledam, a te osobe me ne dotiču ni privatno ni profesionalno pa me se ni ne tiče šta rade. Temu sam otvorila da bih čula razmišljanja ljudi o ovoj temi, kako bih sebi objasnila to nejasno ponašanje. Vratite se na početak teme, pročitajte kako je tekao razgovor i ako mislite da treba da pišete kako zavisi od oka posmatrača da li neko vredi ili ne, onda pišite a ja vas neću više čitati. (Ovo nije za Andreavk već one koji su pisali tako da imam potrebu da ponavljam već rečeno.)
 
Poslednja izmena:
Delimicno tacno.
Ako bi ti neko neprekidno govorio da si
glup, los, neinteresantan ili ces izgubiti samopouzdanje ili
ce se u tebi probuditi inat. Narocito ako bi spozano ili
mislio da si spoznao razloge zasto odredjena osoba pokusava da te ospori.
Bitan je ugao posmatranja.....mozda samopouzdanje bez osnova,
iz njenog ugla, nije bez osnova.....osoba misli da zna razloge osporavanja od strane druge osobe
i da su razlozi ispravni i tacni.
Da je samopouzdanje iskljucivo unutrasnje pitanje,
ono ne bi zavisilo od odnosa roditelja prema detetu.
Deca grade svoje samopouzdanje.
ako ti neko neprekidno govori kako si glup los neinteresantan..ne moze nikako da ti urusi samopouzdanje..samopouzdanje pocnes da rusis sama sebi kad pocnes da razmisljas o tim recima tj zapadnes u tzv "zablji sindrom" po onoj bajci o princezi i zabi..princ je bio princ..dosla vestica rekla princu da je zaba i princ je postao zaba,,pa dosal princeza i rekla zabi da vise nije zaba nego princ i zaba postala ponovo princ..ko da princ nema svoju licnost:lol: i da sam odluci sta jeste sta nije..i inace je ova pricica izraz bihjevioralne gluposti..pardon teorije

moze ti neko svasta govoriti..pitajne je hoces li ti prihvatiti i ili odbaciti taj uticaj.a mozes i prevazici taj uticaj cime samo jacas svoje samopouzdanje jer stices nove i poboljsavas stare sposobnosti
 
postoje elementi ljudske delatnosti gde je nesigurnost i nedostatak samopouzdanja sasvim normalan..a to je svaki onaj slucaj gde osoba uci nesto novo..stice i razvija neku novu sposobnost ili vestinu..a osoba ..sto vise cini to joj to sto cini postaje lakse i jednostavnije..i samim tim osoba eto stice samopouzdanje u toj oblasti

samopouzdanje se ne moze nauciti..iz literature ..ne mzoe se ni poducavati..to se stice samostalno
 

Back
Top