SAH

Kad igram desetominutne partije primećujem da protivnici previše brzaju i prave banalne greške. Tako da ih najčešće pobedim i pre završnice. Videćemo do kog nivoa tako rade.
То јесте. Одаберу доста времена, а убрзају као да остају без њега. Или то је оно: Научио сам добра отварања, а после како ми инстинкт каже.
 
Ја некад имам предност на табли и повучем ретардиран потез и изложим фигуру да ми покупи на изволте и он не види то и одигра нешто друго. Иако је промашио, ја сам размишљам, да ли је могуће.

Вежбам учећи од машине тако што идем на lichess.org и тамо играм са било киме анонимно, без поена. Али на chess.org играм против машине на тежину 10. Само што ако сам ја са човеком бели, на сајту на местим да сам црн. Тако да кад он вуче потезе, ја их копирам на другом сајту и гледам шта машина игра. Тако учим зашто је машина то одиграла и како га је навела у незгодан положај.
 
zanimljivo, mada iskreno ne znam da li daje rezultate. Bolje je po meni izabrati neki taktički trening ili učiti par otvaranja i onda samo njih igrati za početak.
 
Мени је ово практичније јер знам да људи увек почињу на сличан начин, а после иду своје. Е па то своје гледам како машина разбија. Са сваким приступом који други изведу, ја учим како га машина гази и како.
 
То свакако. Пре много година када сам на lichess.org играо на ту фору преваре ранкинг, сам систем је провалио да немам ни једну грешку, блундер и никада нисам пропустио победу. И вероватно проверавају како би машина играја. И банују ми налог. :mrgreen:
 
Mat u dva poteza?

Dentaw1.jpg
 
Za one koji igraju na chess.com provalio sam jednu slabost sajta pa ko želi da boostuje svoj rejting preporučujem. Dakle, idite na play i odaberite bota za protivnika. Njihovi rejtinzi su mnogo viši nego rejtinzi ljudi iste snage. Sad sam razbio dva sa rejtingom preko 1700 a to mi se baš retko dešava sa ljudima.
 
Za one koji igraju na chess.com provalio sam jednu slabost sajta pa ko želi da boostuje svoj rejting preporučujem. Dakle, idite na play i odaberite bota za protivnika. Njihovi rejtinzi su mnogo viši nego rejtinzi ljudi iste snage. Sad sam razbio dva sa rejtingom preko 1700 a to mi se baš retko dešava sa ljudima.

Koja je poenta imati rejting koji ne pokazuje nasu stvarnu snagu?
 
Šenonov broj
Šenonov broj, nazvan po američkom matematičaru Klodu Šenonu, konzervativna je donja granica složenosti šaha drveća-igre od 10^120, zasnovana na proseku od oko 103 mogućnosti za par poteza koji se sastoje od poteza za Bele sledi jedan za Crne i tipična igra koja traje oko 40 takvih parova poteza.

Šenonova računica
Shannon je u svom radu „Programiranje računara za igranje šaha“ iz 1950. godine pokazao proračun donje granice složenosti šahovskog drveta, što je rezultiralo sa oko 10^120 mogućih igara, da bi demonstrirao nepraktičnost rešavanja šaha grubom silom. (Ovaj uticajni članak predstavio je polje računarskog šaha.)

Šenon je takođe procenio broj mogućih pozicija, "opšteg reda ili otprilike 10^43 ". To uključuje neke ilegalne položaje (npr. Pijune prvog ranga, oba kralja u šahu) i isključuje legalne položaje nakon hvatanja i unapređenja.

Nakon što je svaki igrač pet puta pomerio figuru (10 slojeva), postoji 69,352,859,712,417 mogućih igara koje su mogle da se igraju.

Screenshot_1.png


Uzimajući u obzir Shannon-ove brojeve, Victor Allis izračunao je gornju granicu od 5 × 10^52 za broj pozicija i procijenio da je stvarni broj oko 10^50. Noviji rezultati poboljšavaju tu procenu dokazujući gornju granicu ispod 2^155, što je manje od 10^46,7 i prikazujući gornju granicu 2 × 10^40 u odsustvu promocija.

Screenshot_2.png
 
Kakav je genije bio ovaj Kapablanka, možda i najveći talenat ikad. Suočio se sa odlično pripremljenim protivnikom na varijantu koju nikada ranije nije video i pobedio je.
 
Ko je bio najtalentovaniji šahista?
Mnogo teško pitanje, mnogo različitih mišljenja.
Morfi,Aljehin,Botvinik,Talj,Karpov,Fišer...Nežmedinov.....Po mom mišljenju neko je od ovih.
Kažu da se o ukusima ne raspravlja, tako da je vrlo relativno šta je kome u sahu lepše, filigranski igrana završnica u kojoj pobedu odnese genijalni um , a ti ne možeš ni da nadješ grešku poraženog, ili briljantna žrtva koja obara sa stolice.
Ono što se slobodno može reći je da je današnji vrhunski šah postao-dosadan do bola, a vrhunski šahisti sve više izgledaju kao kompjuterski program protiv kojeg moraš da igraš.
Verovatno je budućnost u Fišerovom šahu, i dok on ne postane popularan(a pitanje je hoće li jer bi time mnogo miliona šahista moralo sve ispočetka), nema nikakvog napretka, i kao igra će sve više propadati.
PS: igram na playches.com nik mi je kosta1780
 
Ja bih u taj najjuži krug talenata stavio i Kapablanku koji nije bio veliki radnik a ne moram da objašnjavam kakav je genije bio...
Današnji šah jeste malo dosadan, barem ovaj u standardnom vremenu. Meč između Karlsena i Karuane je isto bio dosadan. Ali zato kad igraju blic, rapid, online...mnogo je zanimljivije. Mislim da Fišerov šah nikada neće zaživeti. Meni je odbojan zbog asimetričnosti figura. Ovaj klasični mi deluje kao savršena igra. Videćemo koja je budućnost klasičnog šaha...Karlsen za sada deluje nepobedivo ali možda se pojavi neko ko će promeniti pogled na igru.
 
Ne znam u koje je to vreme bilo, možda kada fudbal tada u Norveškoj nije bio toliko na profi nivou. Setih se Islanđana i njihovih amatera. Ovaj momak je profesionalac i za razliku od većine fudbalerčića njegovih godina koje zanimaju samo silikonke i brza kola on ima drugačija interesovanja. Angažovao je jednog našeg intermajstora i vide se rezultati treninga.
 

Back
Top