Rostilj....

A da li neko zna,kad smo već kod roštilja,kako se prave one "tortilje"što u njih stavljaju u Leskovačkoj kući roštilj?Znam da je to pogrešan naziv i znam da su tortilje nešto drugo ali oni ih tako zovu?Da li je to kvasno testo,volela bih da to sama napravim uz roštilj.Hvala Vam unapred.
 
Posto sam veliki ljubitelj rostilja, a nemam bas cesto mogucnosti da ga sama pravim isprobavam proverena mesta. Trenutno u Beogradu najbolji rostilj-= gurmanski cevapi mi je u "Sabackom Slatincu" na Trosarini. A tek sto su im dobre brizle na rostilju. Probajte, necete se pokajati.:cao:
 
Сад ћу ја опет мало да смарам с босанском кухињом.:lol:

Али морам!

Најбољи ћевапи икад. У сомуну, с кајмаком и црним луком.:lol:

Рецепт?:)
 
Recept, recept...
Otkud znam to je visevekovno iskustvo...
Ne zna to svako!
Ako zaista zelis da znas, moraces da krenes na hodocasce i nakon duge potrage i odricanja na teskom putu do istine spoznaces tajnu kvalitetnog cevapa. I onda mi posalji recept na mail...Please!
 
Neko je tražio recept pa da ponovimo. Možda su to baš ti traženi ćevapi :)
Kao mrzitelj "misterija" u kulinarstvu, forumovcima stavljam na tacnu recept za PRAVE PRAVCATE ćevape. Rekao sam već ništa svinjsko (uvek masno) koje ćevap napravi žilavim. Isto važi i za jagnjeće koje ćevapu daje ukus Istanbula, a čim se malo ohladi loj se lepi za nepca. Dakle, isključivo JUNEĆE! Recept dajem za masu od 1 kg. Ukoliko je potrebno više povećavajte sastojke proporcionalno.

ČEVAPĆIĆI (THE REAL) :wink:
-500gr. od plećke
-400gr. od vrata
-100gr. od potrbušine
Meso iseći na kockice 3- 5 cm, dodati 20 gr. soli, dobro izmešati i ostaviti da stoji u frižideru najmanje 5- 6 sati. Samleti ga kroz krupnu šajbnu (8- 10 mm), ponovo izmešati i ostaviti u frižider 10 -12 časova (bolja varijanta 24h). Ponovo ga samleti kroz sitnu šajbnu (3- 4 mm), izmešati i ostaviti u frižideru bar još 2- 3 sata. To je onda meso za one dobre stare i PRAVE ćevape. Dalje se potiskuju kroz levak ili formiraju rukom dok roštilj cvili za istima. :lol:
Idemo dalje! Od iste mase prave se pljeskavice (mrak) u koje se pred samo pečenje dodaje sitno seckan crni luk, tucana paprika i biber po želji. Neko voli i sitno seckanu zelenu papriku. Evo i štosa za jednostavno formiranje pljeskića. Kuglu od mesa (težine po želji i apetitu) staviti između dva najlona ili celofana tanko namazana uljem i pritisnuti daskom za seckanje do debljine od 1- 1,5 cm. Od iste mase dalje se pravi:
LESKOVAČKI ĆEVAP
Dodati sitno seckani beli luk, ljutu tucanu papriku i malo bibera. Leskovački ćevapi su malo duži i deblji od standardnih.
LESKOVAČKI UŠTIPCI
Uz sve ovo gore dodati sitno seckanu ljutu zelenu papriku i na kockice (oko 5 mm) seckan kačkavalj. Otkidati komade rukom (odatle uštipak) i lagano formirati u kuglice prečnika oko 5 cm. (sve dok roštilj rida za "robom").
Važne napomene:
-Nikako ne dodavati u masu vodu. Ona samo podstiče stvaranje bakterija, u pečenju ispari a ćevap se "sprči" i postane gumast.
-Ne dodavati sodu bikarbonu. Ona ubija mlečnu kiselinu u mesu i takođe radi za bakterije. Osim toga mesu posle nekog vremena daje neprijatnu zelenkastu boju.
-Luk i ostale sastojke dodavati mesu pred samo pečenje!
Huh, valjda sam sve rekao. I da ne bude da se ja nešto duvam, recept je iskopan iz jedne knjige (priručnika) za kuvare i ugostitelje iz 1932. godine. Proveravan decenijama kod JA. Prijatno! :lol: :wink:
 
Kao mrzitelj "misterija" u kulinarstvu, forumovcima stavljam na tacnu recept za PRAVE PRAVCATE ćevape. Rekao sam već ništa svinjsko (uvek masno) koje ćevap napravi žilavim. Isto važi i za jagnjeće koje ćevapu daje ukus Istanbula, a čim se malo ohladi loj se lepi za nepca. Dakle, isključivo JUNEĆE! Recept dajem za masu od 1 kg. Ukoliko je potrebno više povećavajte sastojke proporcionalno.

ČEVAPĆIĆI (THE REAL) :wink:
-500gr. od plećke
-400gr. od vrata
-100gr. od potrbušine
Meso iseći na kockice 3- 5 cm, dodati 20 gr. soli, dobro izmešati i ostaviti da stoji u frižideru najmanje 5- 6 sati. Samleti ga kroz krupnu šajbnu (8- 10 mm), ponovo izmešati i ostaviti u frižider 10 -12 časova (bolja varijanta 24h). Ponovo ga samleti kroz sitnu šajbnu (3- 4 mm), izmešati i ostaviti u frižideru bar još 2- 3 sata. To je onda meso za one dobre stare i PRAVE ćevape. Dalje se potiskuju kroz levak ili formiraju rukom dok roštilj cvili za istima. :lol:
Idemo dalje! Od iste mase prave se pljeskavice (mrak) u koje se pred samo pečenje dodaje sitno seckan crni luk, tucana paprika i biber po želji. Neko voli i sitno seckanu zelenu papriku. Evo i štosa za jednostavno formiranje pljeskića. Kuglu od mesa (težine po želji i apetitu) staviti između dva najlona ili celofana tanko namazana uljem i pritisnuti daskom za seckanje do debljine od 1- 1,5 cm. Od iste mase dalje se pravi:
LESKOVAČKI ĆEVAP
Dodati sitno seckani beli luk, ljutu tucanu papriku i malo bibera. Leskovački ćevapi su malo duži i deblji od standardnih.
LESKOVAČKI UŠTIPCI
Uz sve ovo gore dodati sitno seckanu ljutu zelenu papriku i na kockice (oko 5 mm) seckan kačkavalj. Otkidati komade rukom (odatle uštipak) i lagano formirati u kuglice prečnika oko 5 cm. (sve dok roštilj rida za "robom").
Važne napomene:
-Nikako ne dodavati u masu vodu. Ona samo podstiče stvaranje bakterija, u pečenju ispari a ćevap se "sprči" i postane gumast.
-Ne dodavati sodu bikarbonu. Ona ubija mlečnu kiselinu u mesu i takođe radi za bakterije. Osim toga mesu posle nekog vremena daje neprijatnu zelenkastu boju.
-Luk i ostale sastojke dodavati mesu pred samo pečenje!
Huh, valjda sam sve rekao. I da ne bude da se ja nešto duvam, recept je iskopan iz jedne knjige (priručnika) za kuvare i ugostitelje iz 1932. godine. Proveravan decenijama kod JA. Prijatno! :lol: :wink:

Vidim nesto mi poznato,daj da zapisem,mada i ja tako radim kad imam vremena.kad ono,isti recept!!!!!!!!1 provereno,odlicni su!!!
 
Ali ubedljivo najbolji ćevapi koje sam jela u BG su oni banjalučki između prva dva semafora od železničke prema Slaviji. Mislim da su gazde Banjalučani, svakako su muslimani, možda čak i neki rođaci rahmetli-Muje. (Ko je ikad bio u BL, zna o čemu pričam.) A u Kraljevu, opet, najbolji ćevapi su banjalučki! Gazda je teškom mukom i uz debelo potplaćivanje nabavio recept od nekoga iz Banjaluke a lepinje dobavlja iz Novog Pazara, one brašnjave patosare. Prosto ne zna čovek da li pre da jede one kockice mesa ili onu božanstveno natopljenu lepinju, bez obzira je li u KV u Banjalučkoj klopici, u BG tamo u Nemanjinoj ili u BL kod Mujine ćerke!

Osim ćevapa bih dodala još pileći batak bez kostiju, samo uvaljan u neki biljni začin i posoljen (fora je da se prvo peče ona strana sa kožicom), pa onda što masniji svinjski ražnjići (najbolje od vrata), ražnjići od belog mesa isečenog na kockice i uvijenog u tanke režnjeve mesnate slanine... I niko da napomene da se meso (ili šta već se peče) prvo stavi na najvreliji deo roštilja, da se formira pokorica, pa se onda pomeri na ivicu da se dopeče sa te strane i da se ne okreće preterano, da se samo po jednom peče sa obe strane. Mislim, logično je da većina učesnika na pf Kulinarstvo to znaju ali ništa nije isključeno!
 
sve je stvar navike,ja uvek prednost dajem banjaluckom,moji roditelji drze to tata radi lepinje jer je pekar i uvek ih molim da me ne docekuju sa supama i sarmama kad idem tamo nego hocu brate velike sa duplom lepinjom...Uvek cu ih biti zeljna...
 
Uh, moje sreće kad sam videla tamo negde u trudnoći da se otvara Banjalučka klopica blizu mame i tate, pa još kad sam čula da su recepte nabavili iz BL a lepinje iz NP! Zato sam sad član Kluba debelih forumaša! :rumenko: Ma nema ništa, da ne bih baš bila ona najgora svinja, zadovoljim se srednjim sa dobro natopljenom lepinjom, lukom i jednom porcijom sira i kajmaka. Ovaj pf će mi pokvariti tastaturu!
 
Sa žaljenjem konstatujem da je sve do sada bilo pogrešno. Svinjetina u ćevape nikako ne ide. Pravi ćevapi prave se isključivo od JUNEĆEG mesa sa tri dela tela u odgovarajućem procentu. Zatim traže 2- 3 dana strpljenja, mlevenja, mešanja... Ako budete dobri možda i dobacim recept za one PRAVE STARE ćevape, bez sode, vode i sličnih aditiva! :lol: :lol: :lol:

Ne ide al ih prave od svinjetine




Čitajući ove vaše komentare kontam da ja i ne znam kakvi su to pravi ćevapi jer uvek jedem ove gumene i mislim da oni treba takvi da budu. Kad napravim kući nešto što liči na ćevap, moji neće da jedu baš iz tog razloga što nisu gumeni..
 
ima u Metrou , bar ovom novosadskom , neki niski cevapi , onako dugacki su ko oni sis cevapi oko 20 cm , ne znam kako ih prave al tako su dobri , da se mogu meriti sa najboljim kafanama i cevabdzinicama , a sigurno su bolji od svih koji se prodaju gotovi po mesarama
 
recept za cevapcice (iz narodnog kuvara, "patinog")

Meso za cevapcice treba da bude sto mladje govedje. Ni kap vode ne sme uci u meso dok se sprema. Meso treba da je masnije.

Treba uzeti (za 1 kilogram cevapcica ovo je mera, ali sto se veca kolicina pravi, utoliko je bolje): 250 grama od vrata, 250 grama od garba (meso izmedju plecke i rebara), 250 grama kronflajsa (precaga izmedju grudi i trbuha), 250 grama trbusine (paufleka) ociscene od zila.

Ako meso nije dovoljno masno, dodati komad primke - masnoce na butu, izmedju buta i trbuha, i 20 grama soli na kilogram mesa.

Meso treba saseckati, ili na masini ili nozem, zatim ga treba dobro mesati rukama, opet ga propustiti kroz masinu, i opet ga mesati; sto se vise mesa, sve je bolje.

Kad je meso tako pripremljeno, onda se prave cevapcici: ili masinom za kobasice ili narocito za to nacinjenim levkom koji je zarezan da moze leci palac kojim se potiskuje meso; sisak na levku treba da je kratak, cevapcici da su debeli otprilike kao palac.

Rostilj treba da je gvozden - ne od zice; vatra od drvena uglja, ili elektricni rostilj. Rostilj treba dobro ocistiti nozem, ubrisati krpom, pa premazati ili komadom primke ili komadom presne slanine. Ako se neprekidno peku cevapcici, ne mora se neprestano brisati rostilj. Cevapcice prevrtati narocitim masicama, nikako ih ne bosti viljuskom.

......

ima recep i za jagnjece cevapcice to je krace pa cemo to u sledecoj poruci
 
Poslednja izmena:
Konačno. Za ovo se ne traži recept, nema smisla ionako niko neće da kaže. Kao to je strogo čuvana porodična tajna. Osim toga ubih se tražeći po Enkartama, Britanikama, Internetima i raznim enciklopedijama osnovne podatke o načinu sečenja mesa i nisam nigde našao podatke koji me sasvim zadovoljavaju. Do pre neki dan. Svratim ja u moju lokalnu prodavnicu (imaju i meso) kod Miše, takođe Majstor Amater Kuvar, ovde glumi mesara, i pitam čoveka nešto na tu temu, kad on izvadi srednjoškolski udžbenik ispod tezge (nema veze što je malo umrljan krvlju) i pozajmi mi to na par dana. E, sve ima. Puklo mi je pred očima. Pa i recept za ćevapčiće!

5 kg plećke
4 kg vrata
1 kg potrbušine
200 g soli

1Dakle, meso za ćevapčiće se dobija od junećeg2rashlađenog mesa. Znači ne važe one priče 60 % june, 30 % svinja i 10 % ovca. Sve junetina. Ali sa tri različita mesta. 5 kg plećke, 4 kg vrata i 1 kg potrbušine.3Meso se iseče u kocke 3-5 cm i na 10 kg ove mase doda se 200 g soli. Meso se dobro izmeša i ostavi da odleži 5-6 sati. Posle toga meso se melje na rešetki prečnika 8-10 mm. Dobro se izmeša i ostavi u frižider (+4 do +7°C valjda su svi frižideri na ovim temperaturama) da odstoji još 8-12 sati. Nakon toga, meso se ponovo samelje na rešetki promera 3-4 mm i dobro izmeša. Takvo meso treba da odleži još 2-3 sata u frižideru.4NE TREBA DODAVATI VODU JER ONA PODSTIČE RAZVOJ BAKTERIJA, A PRI PEČENJU ISPARI, TAKO DA SE PLJESKAVICA SMANJUJE. SODU BIKARBONU NE TREBA DODAVATI JER NEUTRALIŠE MLEČNU KISELINU U MESU I PODSTIČE RAZVOJ BAKTERIJA.5Znači, prilikom pripreme navedenog mesa dodaje se samo 2% kuhinjske soli.6Ipak, mesu se može dodati i malo crnog luka (sitno seckanog), tucane ili zelene ljute paprike (sitno seckane) i malo bibera. Neko dodaje i tvrdi kačkavalj sečen na kockice 5 mm. Sve se dobro izmeša, formira u lopte od 200-250 g i stvlja između 2 celofana namazana uljem. Tada se ravnomerno pritisne kuhinjskom daskom i dobije formirana okrugla pljeskavica debljine 1-1,5 cm. Kad se stavi na roštilj pljeskavica raste u debljini i do 3 cm. Pljeskavica može da se pravi i na druge načine - bez začina, a neki opet, prave dve tanje pleskavice pa između stavljaju nadev od luka, kačkavalja, šunke (sve sitno seckano), spoje im ivice i tako peku na roštilju - to je punjena pljeskavica (neki je zaljute i zovu je gurmanska pljeskavica).7Od istog mesa se prave i ćevapčići i pljeskavice, samo što se ćevapčići protiskuju kroz levak pravljen za tu svrhu ili se valjaju rukom.8Da pomenemo još i leskovačke ćevapčiće, u pripremljeno meso dodaje se sitno seckan beli luk, tucana paprika (malo ljuta) i biber (u našim kafanama dodaju i crni luk koga u običnim ćevapčićima nema). Leskovački su duži (oko 10 cm i prečnika oko 2 cm, dok su obični oko 7 cm dužine i iste debljine, recimo kao kažiprst).9Napomena:10mleveno meso za ćevapčiće i pleskavice čuva se na +4°C i rok trajanja mu je 72 sata. U ćevapčiće i pljeskavice ne treba dodavati luk i ostale začine ranije, već neposredno pre stavljanja na roštilj.11Dodavanjem luka i sode bikarbone meso hoće da pozeleni. Sečeno meso na komade, krupno mleveno i posoljeno sa 2% soli, mora da odleži 16-25 sati na temperaturi +4°C do +7°C.12Samo da još kažem da se knjiga zove "Zanatska prerada mesa i obrada creva", a autor je Miroslav Stojšić Šilja.13Šiljo, majstore svaka čast, baš mi je to trebalo.
 
pardon, nisu jagnjeci cevapcici, nego je ovo recept 2 za junece cevapcice. dakle zove se "juneci cevapcici"

samleti na masini za meso (seckalici) 3/4 juneca mesa. Posoliti meso dobro, pa sud s mesom metnuti na led da postoji najmanje 4 sata. Zatim opet meso samleti na masini za meso i izgnjeciti rukom, pa ga ponovo staviti na led do upotrebe. U gvozdjarskoj radnji nabaviti narociti levak za cevapcice. Crni tiganj za palacinke (ne sme da bude od emajla) staviti na stednjak i dobro zagrejati. Kad je tiganj sasvim vreo, prevuci ga govedjim lojem, ali sasvim ovlas. Pripremljene cevapcice spustati na tiganj, prziti ih brzo i brzo okrenuti da se sa svih strana zapeku. Cevapcice metnuti u zagrejan sud, posoliti jos malo, obiberiti, a zasebno izneti sitno secen luk, pecenu papriku i zelenu ljutu papriku..

aha ovo je neka lajt verzija, za obicne smrtnike... a ono gore je vise profi :)
 

Back
Top