Rostilj....

Valjda svako ko se ikada prihvatio varjace ima neko jelce od mlevenog mesa, neki svoj dodatak (recimo "licni pecat" u izradi cevapa! ) pljeskavicama, cuftama...corbi sa kuglicama od mlevenog (sto kazu nasi zapadni susedi "jednoloncnice")... Ko nije stipsa nek' podeli sa forumskim bliznjima iskustva, pa i tajne... :)

evo:
mleveno sa spanacem u lisnatom testu


E, posto je u vreme moje maman svaki recept sa mlevenim pocinjao sa "300 grama mlevenog... (pojma nemam zasto?), ja namerno
400 grama mlevenog,
200 - 250 gr mlevenog (seckanog) spanaca - najbolje smrznutog (kesu "prepolovis" ostrim alatom, i polovinu vratis u zamrzivac).
cen belog luka, kasika suvog grozdja (uvek je bolje kad se prethodno malo potopi u vodu), kasika-dve seckanih travcica: persunov list, listic-dva nane (e, moze malo i iz kesice caja), so, biber.

400 gr mlevenog mesa isprziti ne 2 kasiike ullja, izvaditi meso, i na istom ulju prodinstati spanac. Dodati razdrobljen cen belog luka, vratiti meso nazad i dodati kasiku suvog grozdja. U masu staviti zacine (tj. "trave" - persun, nanu ), so, biber.
Lisnato testo tanko razvaljati (jedno pakovanje), podeliti na 2 ili 3 dela (zavisi od velicine pleha) , u nauljen pleh staviti jednu koru, posuti polovinom mase, pa drugu koru...A ukoliko imate samo dve kore, svo meso je u sredini :). Na kraju, gornju gornju premazati zumancetom i peci oko 20 - 30 minuta. A da se ne bi bacilo belance (kao sto radi Dzejmi Oliver - tres u sudoperu! :) ) moze da se umesa u mesno-spanacni fil, nista nece da fali.

i, eto, sece se kao pita...i gotova vecera, ili posluzenje...
 
Setajuci jutros internetom, sa kafom u ruci, nadjoh zanimljiv tekst iz gastronomije o upotrebi mlevenog mesa u kuhinjama razlicitih regiona i kultura...
Pa me je privuklo ovo :

SVEDSKE FASIRANE
Kottbullar (cita se kao šjotbular :-) )

500 g mesanog mlevenog, 2 kasike prezle, 2 kuvana izgnjecena krompira, 100 ml vode ili mleka, 1 glavica crnog luka, kasicica majorana, so, biber .

Luk se sitno isecka, i sve se zajedno umesa, dobro umesi, i prave se kuglice velicine oraha. Przi se na ulju da porumeni.
Sluzi se sa krompirom i kiselkastim sosom, koji kao da je dzem :) od ... hm...neke ribizle, i kako kome padne na pamet...
edit: slicica





Tu sam nasla i cevapcice... u koje se stavlja 100 gr jogurta!
Vrlo zanimljivo.
Mozda je to tajanstveni sastojak koji su stavljali preci, pre nego sto je Knjaz MIlos pronasao kiselu vodu ?
 
evo jednog francuskog recepta koji lako moze da se dopadne
prosto da ne moze prostije biti
hachis parmentier
napraviti klasican pire od krompira
na drugoj strani proprziti malo luka crnog,mrvicu belog na zrnu putera,dodati mleveno meso(oni koriste junetinu ali ja volim i oink oink)kao i provincijalske trave(e to ne znam da prevedem bolje),so,biber i malcice brasna(1 kas otprilike)i jedno zumance.
u tepsiju redjati prvo pire pa preko toga ovo meso pa opet red pirea.preko posuti pamrezanom i staviti u rernu da parmezan porumeni
 
a, to je ono "provansalske trave" :) ! Zbir travica: origano, ruzmarin, bosiljk, timijan (tj. majcina duscica), estragon... (procitala na kesici :) )

E, pazi ovo :

TURSKI KEBAB

Za 4 osobe
500 gr mlevene teletine (mi mozemo svinjsko, ili mesano)

4 ljute papricice (crvene i zelene)
2 srednja crna luka
seckani persunov list
120 gr koncentrata od paradajza
casa i po vode. so
i zacinska mesavina za gril (razni proizvodjaci, vazno je da je unutra kari, razni neki korijanderi i slicno - nasao se ekspert za zacine :) - to daje aromu kebabu) .

Luk i papricice se sitno iseckaju, umesaju u meso, dodaju se zacini i.... nista, samo stavis u vatrostalnu posudu (prethodno podmazanu - napomena za mladjahne, neiskusne kuvare), razmutis koncentrat sa vodom i prelijes meso, i u rernu s tim, na pola sata na 220 stepeni
Sluziti sa pirincem ili turskim hlebom...




Hm, nesto nije zdravo nocu pisati o hrani...ogladni se :(
 
TATARSKI BIFTEK

500 g bifteka
2 crna luka
2 kornisona
6 zumanaca
1 kasika kapara
4 marinirane pecurke (sumske)
kasicica maslinovog ulja, ili suncokretovog
i, eventalno, kasicica senfa, ancois, ili sardine.
Dodaci su pecivo, puter i komplwet zacina:
so, biber, aleva paprika, ulje, tecni zacin (maggi ili nesto slicno)

Meso se ocisti, opere, osusi i vrlo sitno ISECKA (kuvar kaze: lenji - a pravi gurmani nisu takvi - mogu da ga dva puta samelju). Luk se vrlo sitno isecka, kao i pecurke i kornisoni.

Meso se pomesa sa uljem, senfom, magijem. Podeli se na cetiri kupaste oporcije, Na vrhu svake se napravi udubljenje u koje se stavi sveze zumance. Okolo se poredjaju iseskan luk, kornisoni, pecurke.

Sluzi se kao predjelo, sa hlebom, puterom i posebno stavljenjim zacinima (so, biber, i sve gore nabrojano), pa covek sam sebi odabira sta da umesa...
 
Dali vam se pljeskavice skupe prilikom pecenja ili sto je jos gore raspadnu?Evo vam ekstra recept.
Za 10 pljeskavica vam je potrebno
1/2kg mesanog mesanog mesa
1kasikica aleve paprike
1kasika vegete
1kasika brasna
malo bibera i soli
1zumance
i ko voli moze naseci malo luka.
Pljeskavice su proverene i EXTRA su!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Primetila sam da ovde nedostaje najtradicionalniji od svih mogucih recepata sa mlevenim mesom :

CUFTE U PARADAJZ-SOSU!

Lepo se isprzi crni luk, i skloni sa vatre, u njega doda mleveno mese, namocena u mleko i iscedjena zemicka, so, biber, jaje, persunov list. Masa se izradi, naprave se kuglice, poredjaJu u podmazanu vatrostalnu posudu, preliju se redjim sosom od paradajza ( u toku pecenja ce se zgusnuti) A sos se pravi lako: na malo putera /margarina iosprzi se kasika brasna, sipa sok od[paradajza, malo celerovog lista (ja tako volim :) ), so.
A sluzi se - odcvrkutase vrapci na grani :) - sa krompir-pireom.
 
vidim da se dopisujem sa samom sobom :)
Dakle, danas napravih veknu (roladu, ali bez barenih jaja u sredini, iako je tako vrlo dekorativno kada se isece na snite ).
Mesano mleveno (ja kilogram, jer mi se ne pece nasto malo, a podgevam u mikrotalasnoj :) ), hleb - umesto zemicke ( je l' stvarno kupujete zemicku da biste je stavili u mleveno? Ja stavljam sta se zatekne...) - u mleko (4 komada stavih, to mi je "vezivno tkivo"), jaje, so, biber, 3 isprzena crna luka, travcice po ukusu .
'Lebac izmiksala sa zacinima i jajetom. Istresla u ciniju, dodala meso, izmesala, umesila, umuvala (izgazila), formirala veknu pa u rernu s njom.
Povrce kakvo zelis, sos po volji, salata...
(ja danas gusto-gusto pasulj, da se jede viljuskom, i obicna salata od kiselog kupusa u koju stavljam alevu papriku - tako me maman naucila :) )
 
Evo, mala zagonetka za one koji dobro poznaju kuhinju:
Pre nekoliko godina, u jednom hotelu, jela sam zaista jednostavno, a veoma ukusno jelo:cufte u pirincu.
Povece, okrugle cufte (vise lopte od mesa, velicine, otprilike, teniske loptice-bukvalno), spustene (sto bi jedan moj prijatelj rekao "legnute") u pirinac i to sve zajedno zapeceno.
Bilo je otprilike po dve cufte u redu, u djuvecetu srednje velicine, a sluzila se po jedna "kocka" ovog jela...sasvim dovoljno za veceru (ovo govorim da bi lakse naznacila velicinu cufti, a i neko mozda neko po tome moze da prepozna). Pirinac oko cufte nije bio pilav (ovo opet kazem, jer su mi neki to predlagali). Pirinac je bio "suv", svako zrno odvojeno i celo, po ukusu, cini mi se da je bio kuvan u supi, a samo jelo je bilo zapeceno, ali bez nekog vidljivog preliva (pavlaka, jaje i mleko...)...licno, na iskustvu, pretpostavljam da je preko, pred pecenje, nastrugan maslac.
Jelo je bilo izvanredno. Recept, iako obecan, nisam dobila...neke stvari su se iskomplikovale, morala sam brze da odem i tako je za mene ovo jelo ostalo tajna.
Posle, jednostavno sam zaboravila na njega, a sada mi je isplivalo u secanju, samo da mi nagriza znatizelju...recept, ma koliko trazila, nigde ne mogu da nadem:pretrazeni su kuvari, internet, pitani prijatelji i prijateljice...i niko ne zna ili ima neku svoju verziju, koja opet ne odgovara onome cega se ja secam.
Ako je ko voljan da pomogne u mojoj potrazi (a znajuci kako ovde ima sjajnih kuvara, nadam se da nece biti preterano duga :) ) bila bih mu veoma zahvalna. Znam da je u pitanju relativno mala stvar, ali eto, meni bi stvarno znacilo da nadem to jelo...
Svakom ko proba da pomogne, sto puta hvala, unapred :)
 
fasirane u sosu (od krastavaca, pecuraka i raznih trava)

500 gr mesanog mlevenog, zemicka, mleko u koje se namoci zemicka, jaje 2 glavice proprzenog crnog luka, majoran, biber, zacin C.
Napraviti 12 fasiranih, uvaljati u prezlu i isprziti.

Desetak srednjih sampinjona, 2 kisela krastavca, 2-3 koluta sunkarice ili komad kobasice, list lovora, 4 kuglice engleskog zacina (ne znam kako se zovu ta zrna :) ), buljon( oko pola litra, moze manje...) od kocke.

Proprziti pecurke isecene na listice i jednu glavicu crnog luka isecenog na perca. Dodati krastavce isecene na stapice, kobasicu (ili sunkaricu) iseckanu na kockice, dodati vodu i kocku za supu, da ogrezne, i prodinstati oko 20 min. Staviti unutra fasirane pa da krcka desetak minuta.

 
Je l' se rostilja za Prvomajske praznike?

A ko nije otisao u prirodu,
nece da dimi u kuhinji,
jos nije sredio terasu od tegli pa da dimi komsijama,
evo lepog recepta za mleveno
(je l samo ja spremam mleveno? :) )

Saltimbocca

za 4 osobe. Isprziti na puteru glavicu luka, ohladiti. Natopiti u mlakoj vodi jednu zemicku (moze i 'leba). Ocediti, pomesati sa lukom, 500 gr mesanog mlevenog i jednim jajetom. Napraviti 8 tankih "kotleta", isprziti na maslinovom ulju ( steta da se greje, ali tako biti mora). Na osam tankih snita sunke (ako nemate pravu, dimljenu... moze i zamena :) ) cackalicam apricvrstiti osam opranih i osusenih listova sveze zalfije, i umociti na kratku u masnocu u kojij se przilo meso. Na svaki kotelet staviti po snitu te sunke sa zalfijom. Sluziti sa makaronima i povrcem.
Uz to moze i sos od paradjza, ali ovakav:
Na 4 kasike maslinovog ulja proprziti manju glavicu crnog luka, dodati kasicicu brasna i 500 ml soka od paradajza , 3 kasike iseckanog astragona (moze i suv :(, iz kesice, ali manje, 1 kasika je dovoljno, mnim), kasicicu vinskog sirceta i kasicicu vermuta. Zasiniti solju, piperom i trunkom secera. Na kraju 5oljustenih paradajza iseci na kockice , sipati u sos i kuvati jos 5 minuta.
 
ne podnosim prvi maj.
a opet, dvaput sam se napio za njega ove godine :)
ali ta fora. tog i tog dana idemo da divljamo, pa još sa sve porodicom i bratom koji je došao iz Minhena masnim do kolena..
fuuuj

pljeske njam njama njam
 
Da li neko zna tacan recept za domace pljeskavice koje se spremaju na rastilju na struju - kupila sam jedan dobar rostilj, probala razno povrce na njemu, ali svi hoce da im rostiljam mesto, pa meso.... ali ja nemam recept.
pozdrav
 
Pa, kad već ne zaključavaju...
1. Dva puta samleveno meso, pola svinjsko, pola juneće ( a još je lepše sa ovčijim, ko podnosi) dodati soli i bibera, dobro izmesiti, pa ostaviti da odstoji par sati pre pečenja. Pečene, stavljati u zagrejanu posudu u kojoj se nalazi dosta seckanog srnog luka, i služiti toplo.
2. Iste sirovine, samo u meso dodati dosta jako sitno seckanog crnog luka (a ako je sa ovčetinom i malo belog luka) i tucane ljute aleve paprike.
3. Pljeskavice rastanjiti što je tanje moguće, pa staviti dobrog zralog kajmaka u sredinu, poklopiti drugom isto tako tankom pjeskavicom, pa ih dobro zalepiti i peći kao i obično - prste da poližeš!
4. Kupiti smesu za pljeskavice u mesari, pa dodati u nju crnog luka i aleve paprike, izmesiti i peći.
 
Pa, kad već ne zaključavaju...
1. Dva puta samleveno meso, pola svinjsko, pola juneće ( a još je lepše sa ovčijim, ko podnosi) dodati soli i bibera, dobro izmesiti, pa ostaviti da odstoji par sati pre pečenja. Pečene, stavljati u zagrejanu posudu u kojoj se nalazi dosta seckanog srnog luka, i služiti toplo.
2. Iste sirovine, samo u meso dodati dosta jako sitno seckanog crnog luka (a ako je sa ovčetinom i malo belog luka) i tucane ljute aleve paprike.
3. Pljeskavice rastanjiti što je tanje moguće, pa staviti dobrog zralog kajmaka u sredinu, poklopiti drugom isto tako tankom pjeskavicom, pa ih dobro zalepiti i peći kao i obično - prste da poližeš!
4. Kupiti smesu za pljeskavice u mesari, pa dodati u nju crnog luka i aleve paprike, izmesiti i peći.
Uz ogranicenje da ja nisam neki specijalista za rostilj i pljeskavice, ne mogu a da ne prenesem ono sto tvrde oni koji jesu: u pljeskavice, cevape i sl. ide iskljucivo junece meso.
 
Mi smo pljeskavice i slična jela uglavnom preuzeli od turaka, a oni ne jedu svinjetinu, međutim,sa sigurnošću znam da mešaju sa ovčetinom. Samo što kod nas ne voli svako ovčetinu (ja volim), a ako se kupuje gotova smesa za pljeskavice u mesarama, ona je mešana svinjetina sa junetinom. Sve to je stvar ukusa, ja sam ih sve probala, i sve mi se sviđaju, postupak je isti, a sastojke neka bira ko kakve voli i može da nabavi - jer ovčetine nema da se kupi samlevene, ko hoće baš takve pljeskavice, mora sam da je melje. :bye:
 
Zašto roštilj mora da bude sve sama mesina?
Ja često pravim šarene ražnjiće (počistim neke ostatke iz frižidera).
Na žice naređam komadiće: kobasice, slanine, pilećeg belog, mesnate paprike, luk sečen na kolutove, kolutove malih tikvica (ili kockice od većih), polovine malog paradajza, pečurke itd.
Ili ispečem piletinu na roštilju, a uz nju i dodatke: male glavice luka ili polovine većih, kriške tikvica (po mogućnosti više vrsta), polovine ili cele paprike, feferone, polovine paradajza, kriške barenog krompira, pečurke, male klipove kukuruza šećerca... sve što može da se peče.
 
Poslednja izmena:

Back
Top