RELIGIJA I STRAH

Ovako vidis vernik se plasi smrti iz tog razloga posto tesko moze biti siguran da ce nakon nje otici u carstvo nebesko, dakle za svaki strah treba potraziti osnovu i osloboditi ga se posto strah nije nesto tek tako spontano kako mnogi misle. Iz tog tazloga je besmislen tek takav strah zbog ,,skbbb,, ili kako vec rece. Pa sam zato i rekao da su strahovi vernika i drugih u svojoj sutini u potpunosti razliciti, ali daleko od toga da ih tek tako mozes prevazici.
 
Ovako vidis vernik se plasi smrti iz tog razloga posto tesko moze biti siguran da ce nakon nje otici u carstvo nebesko, dakle za svaki strah treba potraziti osnovu i osloboditi ga se posto strah nije nesto tek tako spontano kako mnogi misle. Iz tog tazloga je besmislen tek takav strah zbog ,,skbbb,, ili kako vec rece. Pa sam zato i rekao da su strahovi vernika i drugih u svojoj sutini u potpunosti razliciti, ali daleko od toga da ih tek tako mozes prevazici.

Kad smo kod smrti , vecina ljudi se plasi smrti i vjernici i oni koji ne vjeruju.Razliciti jesu, strahovi o kojima govoris.
Ako je ovo sto s naveo razlog da bi se vjerovalo u Boga , kod mnogo ljudi rek'o bih da ova prica "pije vodu" i onda dolazimo do zakljucka da su to zapravo tzv. vjernici odnosno nevjernici preruseni u vjernike samo zbog straha dje ce otic posle smrti.To je vise nego sazalijevajuce, i sto je najgore vec rekoh takvih je mnogo sa tom filozofijom i takvima se danas nazivaju vjernici.Vise nego beznadezna situacija:think::think::think::think:
 
Pa mislim i da sam ja uglavno povrsno napisao, ali ti opet spominjes strah pravi vernik takodje zna da strah nije nesto svojstveno coveku, a moj odgovor je bio samo u okviru vecinskog shvatanja vere na ovom forumu, inace vera je nesto najcistije pa isto vazi i za vernike, ali kao sto si rekao u ova vremena mislim da ne bih mogao nabrojati mnogo vernika..........
 
Ovako vidis vernik se plasi smrti iz tog razloga posto tesko moze biti siguran da ce nakon nje otici u carstvo nebesko, dakle za svaki strah treba potraziti osnovu i osloboditi ga se posto strah nije nesto tek tako spontano kako mnogi misle. Iz tog tazloga je besmislen tek takav strah zbog ,,skbbb,, ili kako vec rece. Pa sam zato i rekao da su strahovi vernika i drugih u svojoj sutini u potpunosti razliciti, ali daleko od toga da ih tek tako mozes prevazici.

Takodje ovaj deo je vazan izgleda da ga nisi primetio
 
Pa mislim i da sam ja uglavno povrsno napisao, ali ti opet spominjes strah pravi vernik takodje zna da strah nije nesto svojstveno coveku, a moj odgovor je bio samo u okviru vecinskog shvatanja vere na ovom forumu, inace vera je nesto najcistije pa isto vazi i za vernike, ali kao sto si rekao u ova vremena mislim da ne bih mogao nabrojati mnogo vernika..........

O tome upravo pricam, mada su to tabu teme ne bih da navlacim neistomisljenike na vrat
 
Takodje ovaj deo je vazan izgleda da ga nisi primetio

Da ali opet se vrtimo u krug sa tom pricom, jednostavno nikad se ne mozes osloboditi straha ako nisi vjernik, a vjernik ne mozes postati pred kraj zivot , odnosno onda kada je covjek pred smrt.

Slazem se da pravi i istinski vjernik vjeruje u boga i nema istinski strah jer je to sveukupno samim tim sto vjeruje , nece ciniti losa djela i ne mora se plasiti od Boga i to je to sto je povezano
 
Da ali opet se vrtimo u krug sa tom pricom, jednostavno nikad se ne mozes osloboditi straha ako nisi vjernik, a vjernik ne mozes postati pred kraj zivot , odnosno onda kada je covjek pred smrt.

Slazem se da pravi i istinski vjernik vjeruje u boga i nema istinski strah jer je to sveukupno samim tim sto vjeruje , nece ciniti losa djela i ne mora se plasiti od Boga i to je to sto je povezano

Kako si došao do zaključka da se nikad "ne možeš osloboditi straha ako nisi vernik"?

Zar se vernici PLAŠE Boga? Zašto, ako je Bog = ljubav?
Zašto "pravi" vernici ne čine loša dela - zbog osećanja ljubavi prema bližnjem, zbog svoje savesti ili zbog straha od Boga?
 
Kako si došao do zaključka da se nikad "ne možeš osloboditi straha ako nisi vernik"?

Zar se vernici PLAŠE Boga? Zašto, ako je Bog = ljubav?
Zašto "pravi" vernici ne čine loša dela - zbog osećanja ljubavi prema bližnjem, zbog svoje savesti ili zbog straha od Boga?

O tome nisam pricao cini mi se, a tacno je to sto kazes.

Mislio sam da kazem da iako mozda te nekad u zivotu nije strah, sve ce te sacekati kao bumerang i taj talozeni strah ce isplivati na povrsinu.
 
O tome nisam pricao cini mi se, a tacno je to sto kazes.

Mislio sam da kazem da iako mozda te nekad u zivotu nije strah, sve ce te sacekati kao bumerang i taj talozeni strah ce isplivati na povrsinu.

To ne važi samo za strah, već za svako potisnuto osećanje.
Nataložene frustracije od čoveka naprave čiraša, neurotika, ili, u drastičnim primerima, potencijalnog samoubicu.
Zato postoji milion načina da se čovek oslobodi svojih frustracija, a prvi je da ih u sebi prepozna i sagleda. Neko to uspeva da učini uz pomoć stručnog lica, neko u veri... a neko ih prevaziđe sasvim spontano, kada svoju pažnju usmeri na druge aspekte života i sagleda ga kao uvek lep i vredan življenja, čak i onda kada u njemu nailazi na prepreke.

Strahovi su deo ljudske prirode, i ne postoje bez razloga.
Prevazilaženje strahova podrazumeva učenje o njihovim uzrocima a ponekad i direktno suočavanje sa njima.
 
To ne važi samo za strah, već za svako potisnuto osećanje.
Nataložene frustracije od čoveka naprave čiraša, neurotika, ili, u drastičnim primerima, potencijalnog samoubicu.
Zato postoji milion načina da se čovek oslobodi svojih frustracija, a prvi je da ih u sebi prepozna i sagleda. Neko to uspeva da učini uz pomoć stručnog lica, neko u veri... a neko ih prevaziđe sasvim spontano, kada svoju pažnju usmeri na druge aspekte života i sagleda ga kao uvek lep i vredan življenja, čak i onda kada u njemu nailazi na prepreke.

Strahovi su deo ljudske prirode, i ne postoje bez razloga.
Prevazilaženje strahova podrazumeva učenje o njihovim uzrocima a ponekad i direktno suočavanje sa njima.

Kad kažeš strahovi na šta konkretno misliš....Naravno da se strah prevazilazi kada izučimo uzroke ikad se suočimo sa njim,ali u nastavku treba odsecati te uzroke i čistiti se od povoda straha...a uzroci su maloverje,samoljublje,sujeta,malodušje,očaj,samopravednost....:bye:
 
To ne važi samo za strah, već za svako potisnuto osećanje.
Nataložene frustracije od čoveka naprave čiraša, neurotika, ili, u drastičnim primerima, potencijalnog samoubicu.
Zato postoji milion načina da se čovek oslobodi svojih frustracija, a prvi je da ih u sebi prepozna i sagleda. Neko to uspeva da učini uz pomoć stručnog lica, neko u veri... a neko ih prevaziđe sasvim spontano, kada svoju pažnju usmeri na druge aspekte života i sagleda ga kao uvek lep i vredan življenja, čak i onda kada u njemu nailazi na prepreke.

Strahovi su deo ljudske prirode, i ne postoje bez razloga.
Prevazilaženje strahova podrazumeva učenje o njihovim uzrocima a ponekad i direktno suočavanje sa njima
.
Ok kapiram da nije toliko replike na moju, vec uopstena prica o potiskivanju straha, natalozenih frustracija koje se kasnije manifestuju razno raznim poremecajima----i to mi je poznato oko tih kasnij psihickih problema kod covjeka, no dobro , da se vratimo na temu.

"Ono od cega te je strah , uradi upravo to da bi ga razbio", Ovo sam parafrazirao jednu dobro poznatu mudrost koja je definitivno tacna.
Sa podvucenim se apsolutno slazem i nadasve primjenjujem na svoju licnost uspjesno ovakve teorije, ne samo sa strahom vec ukupnom samospoznajom ma kakva ona bila , jer jedino tako covjek moze naci neku, harmoniju.
 
@Stefan ИПХ
Sve mali Staljini i Darvini....manje me je strah ,jer imam nadu...a čemu se nadaju ateisti,agnostici,bogoborci i satanisti kad ih smrt zadesi,pa dan posle...da li Vas je strah?

@Stefan ИПХ
:hahaha:........ovo je bilo iz pete....malog mozga....veoma malog:rotf:

@Stefan ИПХ
Što se tiče...khm...khm...pape...neka bude šta biti mora....:ok:


Lepo je videti toliko neznih zelja za svoje bliznje na jednom mestu.
 
Poslednja izmena:
Kad kažeš strahovi na šta konkretno misliš....Naravno da se strah prevazilazi kada izučimo uzroke ikad se suočimo sa njim,ali u nastavku treba odsecati te uzroke i čistiti se od povoda straha...a uzroci su maloverje,samoljublje,sujeta,malodušje,očaj,samopravednost....:bye:

Des bre Zilote? :D:D:D

Paaa... raznih strahova ima... Počevši od najbanalnijih, pa do onog od smrti. .
Jedan pisac, Lavkraft, lepo je kazao: "Najstarije i najjače ljudsko osećanje je strah, a najstarija i najsnažnija vrsta straha jeste strah od nepoznatog."

Samoljublje - ako pod tim pojmom misliš na ljubav prema samom sebi - normalna je ljudska osobina. Voleti sebe nije greh. Štaviše, svaka ljubav prema drugom ljudskom biću ima svoj koren u ljubavi prema sebi. Šta ostaje od čoveka koji ne ume ni sebe da voli? - Nezadovoljno biće, mizantrop, sociopata.

Maloverje? Volela bih da dete od 4-5 godina, koje se, na primer, boji mraka i insekata, shvati da suština njegovog straha leži u maloverju. Jer, Zilote, i takav - nama, odraslim ljudima, apsurdan strah - ipak je strah. Ne postoje samo tzv. "veliki" strahovi apokaliptičnih razmera (od bolesti, smrti, razaranja); postoje i oni manje "produhovljeni" - od buba, zmija, zubara, učiteljice, ringišpila, najagresivnijeg dečaka u školi, od autoriteta, prvog seksualnog odnosa, trudnoće, ispita na fakultetu... strah od čega god hoćeš... šta god ti padne na pamet... jer, ljudska psiha je čudo raznolikosti i misterije. A da bi se strahovi uspešno prevazišli, čovek se od malena mora vaspitavati i podučavati da potraži objašnjenje za sve ono što mu je nepoznato... da saznaje ... obrazuje se ... uči.
 
strah je osecaj koji nas isto tako odrzava u zivotu. on najavljuje nesto neprijatno, lose , grozno, nesto sto nas ugrozava. postoje ti glupi strahovi koje neki razmazenkovici nikad ne prevazidju, al moze im se. tako oni stalno beze, podmecu druge umest da sami, odnosno se sami ukljuce u resavanje tog problema. iak plus to sami nebi drugom pomogli zbog cuvanja neke svoje trzisne cene oni, neki polusvesno, a neki svesno ipak stiteci svoju decu previse od bezveze stvari postizu efekat zna se (ja najmanje znam verujte). strah je problem koji treba trajno resiti a to se nemoze bezanjem resiti nego suocavanjem sa sustinom problema.
 
Strah i vera nemaju skoro nikakve veze tj. vera u boga, ali ne povrsna i for show je samo jedan od nacina prevazilazenja strahova.Potpuna predaja bogu coveka oslobadja svih strahova.Medjutim posto je takvih v-rlo malo, ono sto nam je potrebno je hrabrost.
U bilo kom obliku, u bilo kojoj situaciji, vaznoj i nevaznoj, uvek.
Godine takvog stava i zivota dovode do eliminisanja strahova, pa cak i straha od smrti.
Ali ne zato sto ti se "nesto desi", jednostavno si negde, along the way prestao da se bojis
i to je sve.
Naravno vremena su takva da je "pametnije" precutati i pognuti glavu, kao sto naslov pesme kaze "kako biti heroj u ova šugava vremena" tako da ljudi danas mahom izgledaju ovako
:cool: upravo da bi sakrili da su :confused::eek::neutral::sad2::dosadno::aaa::kafa::shock::cry::???:
 

Back
Top