Razvod i pravoslavna crkva

ustalom svrati na ovaj forum za jedno 30 god pa cemo da vidimo dal je moja izjava bila glupa. mada sam lepo napisala ako nisi siguran sacekaj i ne vencavaj se dok ne budes siguran a ako si sa nekim 30 godina u braku naravno da si posle toga siguran tako da mozes i da obavis to crkveno vemcanje
 
ustalom svrati na ovaj forum za jedno 30 god pa cemo da vidimo dal je moja izjava bila glupa. mada sam lepo napisala ako nisi siguran sacekaj i ne vencavaj se dok ne budes siguran a ako si sa nekim 30 godina u braku naravno da si posle toga siguran tako da mozes i da obavis to crkveno vemcanje
Zivim u veoma srecnom braku vec 22 godine i mada ne mogu da pronadjem nijedan potencijalni razlog za eventualni razvod, ne bih smela da stavim glavu na panj da je razvod nemoguc, jer se desio mnogim drugim ljudima, posle mnogo godina, pa smatram da ta mogucnost nikad nije iskljucena.

Razvode se ljudi i posle mnogo godina braka. Cekanje da se bude siguran je besmisleno jer zivot svaki dan nosi nove izazove. Oni se menjaju sa godinama, ali ih uvek ima i zato smatram da je ono sto si napisala glupo.

Nisam vencana u crkvi iako sam vernik, jer smatram da sve sto radimo radimo pred Bogom, i da mi taj obred pred svestenikom nije potreban.

Medjutim, veoma je cudan tvoj predlog za nekoga ko drzi do crkve, jer ziveti u gradjanskom braku bez crkvenog braka toliko godine radi provere kvaliteta tog odnosa crkva smatra bludom.
 
Poslednja izmena:
ti ljudi sto se razvode posle dugi niz godina ja ti tvrdim da njihov brak nikad i nije bio srecan nego ocigledno od silnih obaveze dece ovoga onoga nisu imali kad da se razvedu i onda kad se sve smiri ostanu sami tad odluce da je vreme da svako krene svojim putem
 
ti ljudi sto se razvode posle dugi niz godina ja ti tvrdim da njihov brak nikad i nije bio srecan nego ocigledno od silnih obaveze dece ovoga onoga nisu imali kad da se razvedu i onda kad se sve smiri ostanu sami tad odluce da je vreme da svako krene svojim putem
Ne znam kako mozes bilo sta da tvrdis tako uopsteno. Valjda oni bolje znaju da li su bili srecni ili ne.

- - - - - - - - - -

i za mene ne postoje prepreke koje ja i moj suprug ne mozemo zajedno da prevazidjemo da bi doslo do toga da se razvedemo
Ako je ovo 82 tvoje godiste, previse si mlada za takve zakljucke. Ja ti zelim svaku srecu, ali garancije nema.
 
pa da su bilo srecni ne bi se razveli sigurno zato i mogu da tvrdim upstalom ti imas svoje misljenje ja moje koja se ocigledno ne slazu i mislim da trebamo da zavrsimo sa ovom pricom jer mozemo ovako do prekosutra
Ljudski odnosi nisu nesto sto je staticno, crno ili belo. Osciliraju kroz vreme i situacije. Nekad na bolje, nekad na gore. Potpuno je nepredvidivo. Neki ljudi kad naidju problemi postanu jos blizi, a neki puknu...
 
Crkveno vencanje ima duboko duhovni znacaj za vernike,naravno.Iskreni vernik zna sta znaci vencanje u crkvi i nece mu pribeci iz pomodarstva vec iz duboko duhovnih pobuda.Problem je sto mnogi to vencanje dozivljavaju kao trenutnu modu i to nema veze za pravim znacenjem i ritualom u crkvi koji je vrlo slozen i ozbiljan proces.
Crkveno vencanje se ne moze razvesti tek tako.Postoje tacno odredjeni uslovi kada je to moguce.Cini mi se u slucaju smrti jednog od bracnih partnera pod uslovom da ovaj koji je ostao ziv zeli ponovo da se venca u crkvi sa nekom drugom osobom.Mislim da moze i u slucajevima nekih teskih i dugogodisnjih bolesti kada je npr.covek u dubokoj komi itd.O svemu tome mora da odlucuje neko od visokih cinova u Pravoslavlju a ne samo lokalni svestenik.

- - - - - - - - - -


Vrlo,vrtlo tesko.Razlozi su toliko retki i slozeni da o tome mora odlucivati skoro pa sam vrh Pravoslavne crkve i Patrijarsije.

Teorija i praksa su dve razlicite stvari, u teoriji razvod u crkvi je moguc samo ako se dokaze da u braku bilo zlostavljanje ili npr svestenik se moze razvesti ako je supruga "nedostojna" da bude popadija tj da je "prostitutka" ili nesto slicno ... jednom mi je to jedan svestenik objasnjavao u principu je jako tesko sve to dokazati i dok god je jedno zivo gleda se da do razvoda ne dodje. Mada u mojoj firmi radi jedna bivsa popadija, suprug joj je jos uvjek pop imaju dvoje djece (koja su kod nje) nikada je nisam pitala kako su se razveli ali znam da jesu ( bar je ona tako pricala)

Za obican svjet ovdje kod nas je to jako jednostavno... ako se brak razvede opstinski razvodi se i crkveno (opet imaju neke procedure ali na kraju dobijes razvod ako ne zelis da zivis sa tom osobom), licno bila na dva crkvena vjencanja jedne osobe (prvi suprug ziv, zdrav, normalan prosto nestalo ljubavi pa rjesili da se razvedu)

Mada sta da mi pricama o crkvi kada nam je vladika bio Kacavenda :D
 
Teorija i praksa su dve razlicite stvari, u teoriji razvod u crkvi je moguc samo ako se dokaze da u braku bilo zlostavljanje ili npr svestenik se moze razvesti ako je supruga "nedostojna" da bude popadija tj da je "prostitutka" ili nesto slicno ... jednom mi je to jedan svestenik objasnjavao u principu je jako tesko sve to dokazati i dok god je jedno zivo gleda se da do razvoda ne dodje. Mada u mojoj firmi radi jedna bivsa popadija, suprug joj je jos uvjek pop imaju dvoje djece (koja su kod nje) nikada je nisam pitala kako su se razveli ali znam da jesu ( bar je ona tako pricala)

Za obican svjet ovdje kod nas je to jako jednostavno... ako se brak razvede opstinski razvodi se i crkveno (opet imaju neke procedure ali na kraju dobijes razvod ako ne zelis da zivis sa tom osobom), licno bila na dva crkvena vjencanja jedne osobe (prvi suprug ziv, zdrav, normalan prosto nestalo ljubavi pa rjesili da se razvedu)

Mada sta da mi pricama o crkvi kada nam je vladika bio Kacavenda :D

Uh...ovo sto pises je van svake crkvene norme i prvi put cujem da je tako nesto moguce.Za doticnog vladiku sam cula iz medija i ako je bar deo tacan,onda nemam komentara.Nije ni cudo ako u tvom kraju crkva radi drugacije ali to je sad neka druga politika.Nadam se da su to ipak pojedinacni slucajevi koji nemaju veze sa crkvenim kanonima.Ima u ovoj nasoj Srbiji svega i svacega.
 
Odavno nesto gluplje ne procitah...

Pa kako mozes da budes siguranda ces sa tim osobom biti celog zivota.
I cak ako mozes za sebe da budes sigurna (a ne moze niko, koliko godzeleo, jer je zivot totalno nepredvidiv) i dalje ne mozes da budes sigurna da tvoj partner nece jednog dana pozeleti da se razvede.

btw svako ko se vencava ocekuje da to bude zauvek, pa se ljudi ipak razvode.

Crkveno venčanje je baš to- obećanje da ćeš šta god da bude ti biti tu... naravno, neki ljudi drže do obećanja, neki baš i ne...
 

Back
Top