ssmpmd
Elita
- Poruka
- 22.005
Rusija ograničava isporuke neona, argona, helijuma i drugih inertnih gasova na strana tržišta
Uredbom Vlade Rusije ograničava se izvoz inertnih gasova do kraja ove godine.
Lista uključuje sve inertne gasove, koji uključuju neon, argon, helijum i brojne druge
Ovi gasovi se koriste za proizvodnju poluprovodnika, od kojih se prave mikročipovi. Mikročipovi su potrebni za elektroniku u mnogim vrstama proizvoda: za proizvodnju gadžeta, automobila, navigacionih sistema itd.
30% svetske potrošnje neona obezbeđuje Rusija.(mislim da je fabrika u Mariupolju pokrivala preko 25% svetskih potreba, pa bi to ukupno bilo preko polovine svetske proizvodnje Neona) Sada će njegov izvoz biti dostupan samo odlukom ruske Vlade
Ovo može da bude veoma osetljivo za zemlje koje su uvele sankcije protiv Rusije i njihovih mikroelektronskih fabrika.
Odluka zapravo znači da će Rusija isporučivati inertne gasove u inostranstvo samo u zamenu za kontraisporuku potrebnih mikroelektronskih proizvoda Rusiji.
Brutalno, zaista brutalno
Ovo je mera koja je prava sankcija, ciljana, precizna i vrlo brutalana.
Da je pameti Rusi su trebali samo ovu meru da uvedu + placanje gasa u rubljama i rat im ne bi trebao uopste.
Ne verujem da iko može i da prognozira šta ova mera znači za ionako unakaženo tržište čipova
Хрвати и метафизичке мутације !