PUNK (ujedinjene teme o njemu)

• Začetnik teme nancy_spungen
  • Datum pokretanja
Black_Swan:
8)
Zanimljiv topic mada verovatno vec ima nekoliko ovakvih...

Ja nisam punkerka,al slusam punk,najvise Oi!(nisam ni skins daleko bilo),i onaj cisti '77...Dakle SEX PISTOLS forever No#1,Ramonsi,CLASH,Dead Kennedys,Cockney rejects,Sham 69,Anti Nowhere League,Die toten hosen,Public image limited,Exploited,rancid,NOFX,Misfits......Sigurno sam nesto zaboravila...
A domaci slabo poznajem...Goblini,Satan Panonski,Hladno pivo i ovo ostalo stvarno sam slabo cula ali pokusavam da nabavim...

Ramonse,pistolse,clash slusam mozda ima godinu dana od pre nekih pola godine sam pocela malo vise bendova...

Zbog cega?Pa svidja mi se ta vrsta muzike...Nema tu nikakve filozofije...

A oblacim se ionako samo da bi se obukla-skroz obicno,najcesce sareno a ne po nekom sablonu(kao panker,metalac sta-god)mada dobro,mogu i pankeri da budu originalni nekad...znam primere...

Sta je punk revolucija...na to vec ne znam da odgovorim dobro....prepustam drugima:)

nevjerovatno!!
eto,ja nemam potrebe vise da pisem.sve je receno. :P

*november rain*:
Black_Swan:
8)
Zanimljiv topic mada verovatno vec ima nekoliko ovakvih...

Ja nisam punkerka,al slusam punk,najvise Oi!(nisam ni skins daleko bilo),i onaj cisti '77...Dakle SEX PISTOLS forever No#1,Ramonsi,CLASH,Dead Kennedys,Cockney rejects,Sham 69,Anti Nowhere League,Die toten hosen,Public image limited,Exploited,rancid,NOFX,Misfits......Sigurno sam nesto zaboravila...
A domaci slabo poznajem...Goblini,Satan Panonski,Hladno pivo i ovo ostalo stvarno sam slabo cula ali pokusavam da nabavim...

Ramonse,pistolse,clash slusam mozda ima godinu dana od pre nekih pola godine sam pocela malo vise bendova...

Zbog cega?Pa svidja mi se ta vrsta muzike...Nema tu nikakve filozofije...

A oblacim se ionako samo da bi se obukla-skroz obicno,najcesce sareno a ne po nekom sablonu(kao panker,metalac sta-god)mada dobro,mogu i pankeri da budu originalni nekad...znam primere...

Sta je punk revolucija...na to vec ne znam da odgovorim dobro....prepustam drugima:)

nevjerovatno!!
eto,ja nemam potrebe vise da pisem.sve je receno. :P

:wink: cujemo se na msn-u i na temi

Yeeha:
Pa evo,cisto onako,zanima me koliko se slusa punk u ovoj nasoj zemlji...Dakle,punkeri,ako vas ima,svratite malo,da se cuje i vas glas!
Kakav punk slusate...Domaci,strani bendovi..Od kad slusate ovu vrstu muzike...Zasto je uopste slusate...Sta vam se dopada,sta ne...Da li je vas izgled u skladu s muzikom koju slusate...kako se oblacite...Sta je zapravo punk-REVOLUCIJA?

daaa!punk rock will never die! :)
slusam pistolse,ramonse,exploited,iggyja,dead kennedys,dollse,uk subse,stranglerse,pekinsku patku,idijote,..............
aha....ja sam drunk punk girl :)
hehe samo mi je kosa normalna(za sada) :D
pa punk je do jaja vesela muzika,ideja anarhije je mnooooooogo gotivna(i belive in anarchy so let's break the law!)

i tako............. :D

PUNK IS NOT DEAD!!!!!!!!!!!
tako je!!!! :D

''Punk nije muzika,on je tu samo da bi preneo poruku''-mnogo dobra fora koju sam negde cula...
Inace ja slusam punk-rock (sto je zapravo jedini pravi punk,sve ostalo je mesanje sa drugim pravcima) mada volim ska i californian punk.
A sto se tice anarhije...Moze se svatiti na vise nacina,kao drustveno uredjenje i kao neki nacin individualizma. I da, mislim da je anarhija utopija, moze se zamisliti ali ne i ostvariti...

Deya:
''Punk nije muzika,on je tu samo da bi preneo poruku''-mnogo dobra fora koju sam negde cula...
Inace ja slusam punk-rock (sto je zapravo jedini pravi punk,sve ostalo je mesanje sa drugim pravcima) mada volim ska i californian punk.
A sto se tice anarhije...Moze se svatiti na vise nacina,kao drustveno uredjenje i kao neki nacin individualizma. I da, mislim da je anarhija utopija, moze se zamisliti ali ne i ostvariti...
Koju poruku?

Yeeha:
Ernesto_Che:
Yeeha:
Ernesto_Che:
volim pank pokret, pank muziku i verujem u anarhiju kao jedini pravedni drustveni poredak(naravno-utopija!)
Upravo to me zanima!Zasto???

sta zasto? zasto je anarhija utopija ili nesto drugo?
Zasto verujes u anarhiju? :?:

zasto? zasto bilo ko veruje u bilo sta...zato sto se to slaze sa mojim uverenjima o slobodi i pravima, o idealnom svetu gde su svi jednaki...gde ne moras da postujes nikoga ako on to nije zasluzio, niti da slusas ikoga ako nije to zasluzio...itd itd...tako meni zvuci raj...al, naravno, valjda je svima jasno ZZASTO je to utopija...takav sistem jednostavno nije moguc

Yeeha:
Deya:
Koju poruku?

Pa pogledaj textove! Ja ne bih znala kako da ti to objasnim ''koju poruku''... Pa svi uglavnom,kako bih rekla ''propagiraju'' nekakvu slobodu razmisljanja i zivljenja...anarhiju...itd. Uporedi punk textove sa textovima nekog drugog muzickog prevca pa ces svatiti, onaj ko je iole slusao punk znace o cemu pricam...

Ernesto_Che:
Yeeha:
Ernesto_Che:
Yeeha:
Ernesto_Che:
volim pank pokret, pank muziku i verujem u anarhiju kao jedini pravedni drustveni poredak(naravno-utopija!)

zasto? zasto bilo ko veruje u bilo sta...zato sto se to slaze sa mojim uverenjima o slobodi i pravima, o idealnom svetu gde su svi jednaki...gde ne moras da postujes nikoga ako on to nije zasluzio, niti da slusas ikoga ako nije to zasluzio...itd itd...tako meni zvuci raj...al, naravno, valjda je svima jasno ZZASTO je to utopija...takav sistem jednostavno nije moguc

Mozda za par miliona godina, kad prvo dodje i prodje komunizam, dakle nikad. Nije to utopija samo zbog toga sto podrazumeva veliku ljudsku svest i odgovornost za svoje postupke nego i zbog toga sto od samog starta teorija anarhije upada u kontradikciju. Po svim teoreticarima anarhije, do tog drustvenog uredjenja mora se doci revolucijom. Da bi revolucija u drzavi uspela, potrebno je (naravno) da imas organizovane naoruzane grupe ljudi koji ce se organizovano, pod jednim autoritetom boriti protiv postojece vlasti. Dakle potrebno je da se ljudi koji su zesci individualisti pokore volji jednog vodje takodje olicenog u likovima manjih vodja po hijerarhiji. I cak i ukoliko bi to proslo bez problema (dakle, ako bi primenili i blago modifikovali iskustva anarhista iz spanskog gradjanskog rata), nakon pobede revolucije i uspostavljanja anarhije, pojavio bi se jos jedan veci problem. Pobeda anarhije u jednoj drzavi automatski bi okrenula svet protiv nje i sve okolne drzave bile bi joj neprijatelji. Da bi se revolucija odbranila bilo bi potrebno ustanoviti vojsku koja bi branila tekovine revolucije i granice drzave. A ako imas vojsku i porez i doprinose kojima se ta vojska placa, onda imas drzavni aparat. Ako imas drzavni aparat, nemas anarhiju. I opet u krug...

Bezveze je to sto su glavni propovednici anarhije danas i proteklih 25 godina likovi koji smatraju da je to dobar poredak jer bi u njemu mogli da prave sr*nja i da se izvuku sa tim. Bez tih agresivnih skotova (koji su po defaultu najgrlatiji) mozda bi i neko normalan poceo da razmislja o dobrobitima anarhije.

Deya:
Yeeha:
Deya:
Koju poruku?

Pa pogledaj textove! Ja ne bih znala kako da ti to objasnim ''koju poruku''... Pa svi uglavnom,kako bih rekla ''propagiraju'' nekakvu slobodu razmisljanja i zivljenja...anarhiju...itd. Uporedi punk textove sa textovima nekog drugog muzickog prevca pa ces svatiti, onaj ko je iole slusao punk znace o cemu pricam...
Ma ok,zanimalo me je kako si ti to shvatila...Znam ja sta je punk,samo,shvatanja su razlicita...

Slusam pank (i domaci i strani) mada favorizujem blues i hard rock... a slusam go od.... :roll: hm....druge godine srednje sto bi bilo od pre 9 godina :D
Imam i jedno pitanje... ima li ko nesto od Sixpack-a (domaci bend iz mislim Smederevske Palanke - imaju strasne pesme)

Groucho Marx:
Ernesto_Che:
Yeeha:
Ernesto_Che:
Yeeha:
Ernesto_Che:

Mozda za par miliona godina, kad prvo dodje i prodje komunizam, dakle nikad...

Groucho Marx:
Ernesto_Che:
Yeeha:
Ernesto_Che:
Yeeha:
Ernesto_Che:

Mozda za par miliona godina, kad prvo dodje i prodje komunizam, dakle nikad. Nije to utopija samo zbog toga sto podrazumeva veliku ljudsku svest i odgovornost za svoje postupke nego i zbog toga sto od samog starta teorija anarhije upada u kontradikciju. Po svim teoreticarima anarhije, do tog drustvenog uredjenja mora se doci revolucijom. Da bi revolucija u drzavi uspela, potrebno je (naravno) da imas organizovane naoruzane grupe ljudi koji ce se organizovano, pod jednim autoritetom boriti protiv postojece vlasti. Dakle potrebno je da se ljudi koji su zesci individualisti pokore volji jednog vodje takodje olicenog u likovima manjih vodja po hijerarhiji. I cak i ukoliko bi to proslo bez problema (dakle, ako bi primenili i blago modifikovali iskustva anarhista iz spanskog gradjanskog rata), nakon pobede revolucije i uspostavljanja anarhije, pojavio bi se jos jedan veci problem. Pobeda anarhije u jednoj drzavi automatski bi okrenula svet protiv nje i sve okolne drzave bile bi joj neprijatelji. Da bi se revolucija odbranila bilo bi potrebno ustanoviti vojsku koja bi branila tekovine revolucije i granice drzave. A ako imas vojsku i porez i doprinose kojima se ta vojska placa, onda imas drzavni aparat. Ako imas drzavni aparat, nemas anarhiju. I opet u krug...

Bezveze je to sto su glavni propovednici anarhije danas i proteklih 25 godina likovi koji smatraju da je to dobar poredak jer bi u njemu mogli da prave sr*nja i da se izvuku sa tim. Bez tih agresivnih skotova (koji su po defaultu najgrlatiji) mozda bi i neko normalan poceo da razmislja o dobrobitima anarhije.

Citam i zabavljam se. Bilo bi lepo da vas je neko naucio tim osnovnim pojmovima, ali posto nije, morate sami da se potrudite. Ja imam 34 godine, a kada je pank stigao u Srbiju, imao sam mozda 10-11. I tada su isto svi pricali o anarhiji, a mi klinci bili smo "anarhisti" koji sede i pljuckaju iza fiskulturne sale jedne novobeogradske skole i svadjaju se da li je Clash bolji od Pistolsa (ja sam uvek bio za Clash). Nesto smo malo znali i za Joy Division, ali njih je Beograd otkrio tek koju godinu kasnije.

Moderni anarhisticki pokret postoji i nevezano za pank scenu, otprilike pankeri imaju veze s njim koliko hevi metalci sa satanizmom, uglavnom se koriste njime u paradne svrhe. Najjaci je u Americi, tamo postoji gomila nekakvih casopisa i knjiga, a najpoznatiji teoreticar anarhizma je Bob Black, koji se zalaze za potpuno ukidanje rada, i neke slicne zabavne budalastine. Nedavno se i kod nas pojavila anarhisticka izdavacka kuca "Blok 45", i izaslo je koliko znam 2 knjige prevoda Boba Bleka i jos neki zbornik radova, i to mozete naci u knjizari Beopolis u Domu omladine, ako vas bas zanima.

S druge strane, da biste pravilno shvatili kako je i zasto doslo do pojave najpre utopistickih ideja, pa zatim francuske revolucije, komunistickog pokreta i anarhizma, toplo preporucujem sjajnu knjizicu "Nihilizam" americkog autora Serafima Rouza, koja je kod nas objavljena, ko zna zasto pod naslovom "Covek protiv Boga" (Ogledalo, Nish 1999), a ako to ne budete nasli u biblioteci, mozete mi se javiti pa cu vam rado poslati fotokopiju engleskog originala i prevod najvaznijih delova te nevelike knjige (98 strana). Osnovna misao je to da je nihilizam (teznja za ponistenjem svih postojecih vrednosti) u korenu svih ovih zastranjenja covekovog duha, bas kao sto slicne bakterije izazivaju razne stvari od kijavice do tuberkuloze, zavisno od toga koliko maha uzmu u covekovom telu.
Utopisti - Tomas Mor, Hjum i jos neki manje bitni mislioci, u 17. i 18. veku su poceli da razmisljaju o tome kako bi bilo moguce ostvariti raj na zemlji, ali bez Boga (ta ideja je u osnovi svih anarhistickih pokreta, ali svaki, pa i najplemenitije zamisljen raj na zemlji ispadne pakao, kad je bez Boga, a iz svih ovih rajeva - komunistickih, gradjanskih, fasistickih, americkih... Bog je proteran). Onda su ovakve misli iznedrile francusku revoluciju, koja je uklonila prvu prepreku ka ostvarenju raja na zemlji bez Boga: monarhiju i Crkvu, insistirala na plemenitim idejama - sloboda, jednakost, napredak, a ispala je najveci totalitarizam, pokolj i rasulo za koji je dotadasnji svet znao. Iz francuske revolucije i njenih ideja izrodio se komunizam, koji je opet pozivajuci se na novi vid drustvene pravde, slobode i jednakosti izazvao jos veci totalitarizam, potpunu neslobodu - masovni zatvor za polovinu covecanstva, unistio je milione zivota i ostvario drustvo u kome pravde nije bilo ni na kasicicu. Kao reakcija na komunizam javio se fasizam - spoj anarhizma i nacionalizma, ciji anarhisticki ucinak, i pored kratkotrajnog dejstvovanja uopste nije zanemarljiv.
Ovo sto danas imamo, postmoderno liberalno-demokratsko drustvo evro-americkog tipa, zapravo je samo prelazna faza ka novom, najstrashnijem totalitarizmu za koji je covecanstvo do sada znalo, gde ce sve biti pod gvozdenom kontrolom kompjutera i kamera. I ponovo anarhizam utire stazu tom dobu.

Osnovna ideja na kojoj pociva anarhizam u svim svojim oblicima je to da treba ukinuti Drzavu i Crkvu, pa onda bez njih izgraditi novo covecanstvo od nule. Problem je u tome sto su Drzava i Crkva, bez obzira na sve njihove poremecaje, ipak pre svega temelj poretka pravde u svetu, i kada neko njih iskljuci na kratko, u svetu se desi uzas nesagledivih razmera. Drzava je, voleli je mi ili ne, garant da ce odnosi medju ljudima biti zasnovani na makar minimumu moguce pravde: da niko ne sme nekaznjeno da vrsi nasilje nad drugim covekom, da ga opljacka, ubije, prevari, a takodje da svi moraju da se ponasaju u skladu sa zakonima. Zamislimo sta se desava ako sve to ukinemo. Po meni i najgora drzava bolja je od anarhije. Crkva (kad to kazem, mislim na Pravoslavnu hriscansku Crkvu, ali i druge religije u manjoj ili vecoj meri) je mesto gde se ljudi uce tome da je za zivot u zajednici (drzavi, drustvu, gradu, selu, bilo kom drugom vidu zajednice) najbolji moguci vid odnosa medju ljudima onaj zasnovan na ljubavi i uzajamnom postovanju licnosti drugog coveka. Kad god ljudi izgube svest o tome da je neophodno postovati zakone i voleti i postovati drugog coveka, pocnu da cine zverstva.

Sadasnji poredak evro-americke demokratije usisao je mnoge elemente anarhizma i sada lagano truje, anarhizuje svet - u sasvim dogledno vreme, na Zapadu vise nece postojati brak i porodica (ne racunajuci homoseksualne "brakove" i "porodice" nastale vestackom oplodnjom i kloniranjem), na primer, a to u drasticnoj meri menja sliku covecanstva.

Mozda sam malo zagnjavio, ali nadam se da sam nesto malo bio i koristan.

A sto se muzike tice, pank je pre svega stav. A tu su Fugazi neprej.b.vi, uzasno mocan bend. Straight edge rules.

Back