Prostitucija u Srbiji prolazi "ispod radara": Kolike su kazne i kome se najčešće izriču

Da li treba legalizovati prostituciju?

  • DA

    glasova: 25 75,8%
  • NE

    glasova: 8 24,2%

  • Ukupno glasova
    33

Straks92

Stara legenda
Moderator
Poruka
77.213
Prostitucija u Srbiji prolazi "ispod radara": Kolike su kazne i kome se najčešće izriču

U akciji Ministarstva unutrašnjih poslova početkom aprila je uhapšeno 29 osoba zbog elitne prostitucije, među njima tri makroa i 26 devojaka. Prema važećem zakonu kazne za vršenje seksualnih usluga najčešće su novčane i plaćaju ih žene, a ne njihovi klijenti.

Na osnovu broja uhapšenih devojaka, tokom aprila u Beogradu, reklo bi se da "najstariji zanat" u Srbiji cveta. Kristina Ferari ne pripada takozvanoj "elitnoj prostituciji", ali je do sada hapšena tri puta. Svaki put je platila novčanu kaznu, koja prema važećem Zakonu o javnom redu i miru iznosi od 50.000 do 150.000 dinara ili od 30 do 60 dana zatvora.

"Zakon služi tu kao neka vrsta ubiranja novca od tih ljudi. Zakon sankcioniše takve usluge, a od takvih usluga ubira novac. Ti ljudi i nakon hapšenja se vraćaju svom poslu. Uslovi su nehumani, ceo taj tretman od hapšenja do sudije, nije nešto što neko ko se oseća nedužnim treba da prođe. Ti ljudi se vraćaju svom polsu, bilo da su platili kaznu ili bili u zatvoru oni se vraćaju svom poslu", objašnjava Kristina Ferari, aktivistkinja za prava seks radnica.

Postojeći Zakon koji je na snazi od 2016. godine nije sprečio prostituciju u Srbiji, a nije je ni smanjio, kažu u nevladinoj organizaciji "Atina". Iako se prema ovom Zakonu mogu kazniti i prostitutke i njihovi klijenti, statistika pokazuje da se pet puta više kažnjavaju žene.

"Ono što zabrinjava, iako zakon predviđa mogućnost i zatvorske i novčane kazne i za jedne i za druge, najčešće su žene u prostituciji te koje su kažnjavane zatvorskim kaznama i višim novčanim kaznama dok se prema statistici kazne koje se izriču klijentima i dalje vode negde oko zakonskog minimuma", ukazuje Andrijana Radoičić, iz Nevladine organizacije Atina.

Zbog toga bi prostituciju trebalo dekriminalizovati, kažu u ovoj organizaciji, a kao najbolje rešenje smatraju takozvani nordijski model, koji važi u Francuskoj i Švedskoj. U ovim zemljama se ne kažnjavaju žene koje pružaju seksualne usluge već samo njihovi klijenti. Druga opcija je legalizacija, kao u Holandiji i Nemačkoj.

"Legalizacijom svakako država preuzima ulogu makroa time što preuzima novac kroz poreze i ostalo. Sve zemlje koje su se odlučile za ovaj model sprovodile su analize efikasnosti modela kao što su Holandija, Nemačka, Španija i zapravo se pokazalo da se i dalje najveći broj prostitucije dešava iza zatvorenih vrata i mimo zakona", priča Andrijana Radoičić.

Kristina Ferari kaže da se zalaže za legalizaciju prostitucije, ali smatra da je neophodno da postoji zakonski okvir.

"Jesam za legalizaciju, u smislu da želim da dam, ali želim i da mi se da. Ne želim da me država koristi samo radi poreza. Treba da postoje određeni propisi, ali treba biti brižan u tom smislu kako bi to bilo povoljno za sve", smatra Ferari.

Dekriminalizacija u Švedskoj tokom deset godina smanjila je prostituciju za 50 odsto. Stručnjaci dodaju da to ipak nije dovoljno i da su, uz novi zakon potrebni i programi podrške za žene koje žele da iz ovog posla izađu.

https://www.euronews.rs/srbija/drus...&utm_campaign=push-date-2022-05-01-news-46274
 
Poslednja izmena:
Ne gledam iz tog ugla, već iz ugla prostitutki.
Bio je (skoro sam negde pročitao) incident u Amsterdamu. Srbina uhapsila policija jer je platio "običan" seks, ali je u toku seksa počeo da siluje i tuče prostitutku, koja je vrištala, obezbeđenje je reagovalo a potom je došla i policija.
Priveden je samo zato što je napao i policiju. Čovek jednostavno ne može da shvati da batinanje, sado-mazo i takve stvari ne rade SVE prostitutke.
Eto, tamo se zna ko je za šta a ovdašnje žene su često pretučene i silovane.
Apsolutno sam ZA legalizaciju.
 
Legalizovati pod hitno. Napraviti bordel i obavezno provera na polno prenosive bolesti. Molim lepo. Hoćeš time da se baviš i tako da zarađuješ? Važi, ali da plaćaš PDV. A ne da uzmeš 100 evra za pola sata-sat, ako govorimo o nekoj jeftinoj. Ona za dan zaradi kao neko što radi ceo mesec. Budimo realni, da je njoj to odbojno, ne bi ona to radila.

A bilo bi mnogo lepše da odem u bordel i da fino odaberem sa kojom želim, a ne ono na slepo zoveš i ko zna kakva je. Da li je neka debela i gadna. xD

Mimo svega ovoga, te žene su u uposnosti jer ih mogu pretući ili čak ubiti.
 
Nisam za legalizaciju. Toga je uvek bilo i bice ali time se samo daje zeleno svetlo da je to nesto pozitivno a mislim da nam kao drzavi i drustvu uz sve probleme koje imamo ne treba jos i prostitucija kao pozeljna. A nije mi ih zao uopste, kome je lakse da to radi umesto da uci i nadje normalan posao treba da prihvati sve rizike bavljenja takvim poslom.
 
prostitution-europe.jpg


tYvPWtJ6C73pQz-VWya-GxrnblziLg9sP3BITv62eXo.png
 
Nisam za legalizaciju. Toga je uvek bilo i bice ali time se samo daje zeleno svetlo da je to nesto pozitivno a mislim da nam kao drzavi i drustvu uz sve probleme koje imamo ne treba jos i prostitucija kao pozeljna. A nije mi ih zao uopste, kome je lakse da to radi umesto da uci i nadje normalan posao treba da prihvati sve rizike bavljenja takvim poslom.
Ono što zaista najstrože moguće treba kažnjavati je prinuda tj trgovina ljudima i maloljetnička prostitucija. Kao i podvođenje mentalno zaostalih osoba. Tu nema izgovora i opravdanja. Ali zaista ne vidim koja je svrha kažnjavanja punoljetnih osoba koje to žele i rade dobrovoljno? Jer one nikoga ne ugrožavaju.
 
Ono što zaista najstrože moguće treba kažnjavati je prinuda tj trgovina ljudima i maloljetnička prostitucija. Kao i podvođenje mentalno zaostalih osoba. Tu nema izgovora i opravdanja. Ali zaista ne vidim koja je svrha kažnjavanja punoljetnih osoba koje to žele i rade dobrovoljno? Jer one nikoga ne ugrožavaju.
Slazem se. A ne ovde cemo da legalizujemo prostituciju da bi neko ko je dobrovoljno u tome imao sva prava kao i bilo koji radnik, a sa druge strane gomila ljudi radi za minimalac ili ispod toga i nema nikakva prava, ili zene koje posle porodiljskog saceka otkaz, ali ne, bitnije je da se bavimo nekim ko realno spada u drustveni otpad.
 
Slazem se. A ne ovde cemo da legalizujemo prostituciju da bi neko ko je dobrovoljno u tome imao sva prava kao i bilo koji radnik, a sa druge strane gomila ljudi radi za minimalac ili ispod toga i nema nikakva prava, ili zene koje posle porodiljskog saceka otkaz, ali ne, bitnije je da se bavimo nekim ko realno spada u drustveni otpad.
Prvo zašto su otpad? Drugo ne moraju možda imati staž ali ne treba ni da budu izložene krivičnom gonjenju.
 
Glasala sam ZA jer mi je muka više od duplih standarda.
Neka rade ljudi šta hoće.
I da im više niko ne staje na muku, sve je odavno već na prodaju, i mi se svi na neki način prodajemo, pa šta je razlika... vrlo mala, i ne vidi se više golim okom!
kad vidim ove omladinke i omladince po politickim strankama i njihova prva ,,radna mesta"
 
Ne, treba saseći sve u korenu. Uvodiš najstariji zanat u privredu,fiskalizaciju i to...
Zamisli da je sutra isto kupiti žvake na kiosku i dobiti neku seksualnu uslugu?
Ma, treba ih uvesti.
Na Balkanu je to kraj, mi kao kultura ili idemo tamo, ili ovamo.
Neće taj Balkan da se zabavlja sa prostitutkama, nego da na njima zaradi! Pa, sine, zaradi na svom detetu, odgajaj ga da bude prostititka, a ne da nečija deca budu belo roblje ako novac toliko voliš. Fuj!
 

Back
Top