Pristupanje Jugoslavije Trojnom paktu - pametan potez ili greška?

Pristupanje Jugoslavije Trojnom paktu - pametan potez ili greška?

  • Dobar potez

    glasova: 3 25,0%
  • Greška

    glasova: 7 58,3%
  • Ne znam

    glasova: 2 16,7%

  • Ukupno glasova
    12
  • Anketa je zatvorena .
Knez Pavle je bio jedna slaba ličnost bez ikakve vizije. Hteo je da u kratkom roku napravi zaokret ka Hitleru i zbog toga je izazvao stanovništvo na pobunu. Nema ikakvog smisla da je to uradio da bi izazvao puč jer je on tada bio na vlasti i mogao je ostati čvrsto uz Britance pa bi ionako izazvao napad Nemačke.
Hteo je da napravi uslugu englezima Tako sto ce onemoguciti pristupanje jugoslavije nemackom paktu do cega je englezima bilo veoma stalo I istovremeno da se pred Srbima opere od odgovornosti za rat I stradanja .
 
Greška, najbolje da je ostala neutralna. A najveća greška je bilo potpisivanje a onda poništavanje potpisa, to Hitler nikad nije oprostio Srbima:

Europe_under_Nazi_domination.png
Neutralnost uopšte nije bila u ponudi.
 
Postoje pragmatični ljudi koji misle da je to bilo jedino moguće rešenje zbog pritisaka koji su dolazili iz Berlina i zbog svih okolnosti koje su vladale u tom periodu. Ja mislim da je trebalo ići samo do sporazuma o neutralnosti sa Silama osovine, i da je ta poslednja opcija bila odbijena onda bi sledila organizacija odbrane od očekivanog napada. Nikakav paraf o pristupanju Silama osovine nije dolazio u obzir.
Nije postojao način da se ne pristupi trojnom paktu sa ljudima koji su postavljeni u vladu i vojsci. Na tome se radilo 20 godina i stvorena je vlada i vojska koju ne zanima Jugoslavija, nego lični interesi, kao što je isto to radjeno sa drugom Jugoslavijom....sva gamad Srba je bila u vrhu vlasti, kao i osamdesetih...
 
Problem je u tome što je Vermaht upravo planirao napad na Grčku preko Jugoslavije - radi zaobilaženja Metaksasove linije - zahvaljujući svečanim dočeku u Zagrebu i sledstveno tome brzom aprilskom slomu Nemci su to i uradili: Grčka je izgradila ozbiljne fortifikacije prema Bugarskoj, ali ne i prema Jugoslaviji:

Princu Pavlu i Stojadinoviću je “za uslugu” bio obećan Solun, pa bi smo pored toga što bi u Drogom svetskom ratu bili i formalno poraženi (sustinski je ishod Drugog svetskog rata poraz za srpski narod) pa bi smo sada imali i Grke za vratom. Drugo se baš ništa ne bi postiglo. Bez obzira na sve post festum mudrosti povodom toga - napadaju jači a ne slabiji.

Sa šeme nemačkog napada na Grčku (ucrtane i fortifikacije Metaksasove linije) se veoma jasno vidi da je veoma brz pad Jugoslavije uslovio i slom Grčke odmah posle toga. Napada iz Ohrida u pravcu Lerina/Florine u Grčkoj i zaobilaženja Metaksasove linije se Nemci ne bi odrekli ni u kom slučaju, a posle toga bi smo bili “neutralni” kao što je bila Bugarska, strogo dok ne bi došla Crvena armija sa istoka i počelo iskrcavanje Amerikanaca i Engleza u Dalmaciji a Hitler rešio da brani Moravsko-vardarsku dolinu do poslednjeg podanika. Ne bi smo se uopšte izvuki jeftino kao Bugarska i Rumunija iz istog razloga iz kog nije ni Mađarska - vojničko zaposedanje države bez ikakve kohezije nije nikad bilo nikom problem. Nemci bi se borili u Srbiji kao kod Monte Kasina, mobilisali bi pomoću Mite Ljotića i sličnih sve dok bi imalo koga, a Pavelić bi opet došao na vlast u Zagrebu, čak i ako ga Musolini ne bi pusto sa lanca i mnogo pre toga.

Pogledajte prilog 1417810
Pogledajte prilog 1417808

Напад на Југославију је део Операција Марита (инвазије на Грчку) и у тај план је инкорпориран не пре 27. марта 1941, и познат је као Директива бр. 25. То је историјска чињеница. Хитлер пре мартовског пуча није имао Југославију у војним плановима за Грчку.

Што се Солуна тиче, постоје гласине да је обећан принцу Павлу у замену за приступање Осовини, али мени није познато ништа што би указивало на то. Што се Стојадиновића тиче, он је 1941. био ван игре и не знам што би њему неко нешто обећавао. Раније јесте била нека комбинација у том смислу (о томе више знамо откако је изашла Ваухникова књига пре пола године) и, према Ваухнику, одмах је и замрла. Ваухник се иначе ужасавао тога јер је сматрао да таква варијанта подразумева контрауступак са југословенске стране који би значио препуштање Словеније у састав Рајха.
 

Back
Top