Prezime

Moja komsinica ima cerku iz prvog braka, koja nosi prezime svog oca, sina iz drugog, koji nosi prezime svog oca, a ona je posle prvog razvoda vratila svoje i nije ga vise menjala.
I tako, porodica su majka i dvoje dece i niko nema isto prezime. :confused:
Bas nekako bezveze...bar meni.

Joj izvini, ali meni je to baš simpatično.
 
e svasta :lol:
udajom dobijamo novi zivot a promjenom prezimena novu osobu :dontunderstand:
ne razumijem cemu toliki kompleksi povodom promjene prezimena..
uradices kako onako kako ti osjecas u tom ntrenutku..

ne ramisljam o tome uopste..znam da cu uzeti muzevo prezime iz jednostavnog razloga..zelim da moja buduca porodica ima isto prezime :heart:

Svaka promjena tako i udaja nije novi zivot.Promjena da, ali ne i novi zivot.Buduca porodica?Ne znamo unaprijed da li cemo imati porodicu, da li ce se odrzati, kao uostalom i sve ostalo sto slijedi.Ovdje se radi o tome da je to obicaj koji danas gubi smisao.Uostalom, pravo izbora.Pa i tebi.
 
Svaka promjena tako i udaja nije novi zivot.Promjena da, ali ne i novi zivot.Buduca porodica?Ne znamo unaprijed da li cemo imati porodicu, da li ce se odrzati, kao uostalom i sve ostalo sto slijedi.Ovdje se radi o tome da je to obicaj koji danas gubi smisao.Uostalom, pravo izbora.Pa i tebi.

pa dobro na ovoj temi se upravo i pise koje bi prezime uzeli KAD se udamo znaci porodice ce biti a razmisljanje da li se se odrzati je potpuno apsurdno..
po toj logici ne bi se, npr., trebali skolovati jer ko zna..mozemo umrijeti u 22oj pa nam skola nece ni trebati.. i jos mnogo, mnogo sta..
ako bi razmisljali tako ograniceno i nesigurno, ne bi nas ni bilo.
 
Ako se ikada budem udavala zadrzacu svoje i eventualno dodati muzevo ako mi lepo bude zvucalo pri izgovoru :) I to ne iz nekog feminizma i slicnih stvari nego sam jedino dete, porodica mi nema muskih naslednika koji bi nosili prezime kroz generacije, pa dok sam ziva nosicu ga ja. A ako to bude smetalo mom potencijalnom buducem muzu nek se nosi ja svoje prezime ostavljam :mafijas:
 
Moja verenica planira da zadrzi svoje i da doda moje, prvo se bojala da kaze meni da nece moje prezime a kad mi je rekla ja se poceo smejati. ....meni je to sve jedno, sta ona ima od mog prezimena, nista...i da zadrzi svoje, opet dobro...Deca ce nositi moje prezime, bezveze mi je da deca imaju dva prezimena.Bice kao u spanskoj seriji....
 
pa dobro na ovoj temi se upravo i pise koje bi prezime uzeli KAD se udamo znaci porodice ce biti a razmisljanje da li se se odrzati je potpuno apsurdno..
po toj logici ne bi se, npr., trebali skolovati jer ko zna..mozemo umrijeti u 22oj pa nam skola nece ni trebati.. i jos mnogo, mnogo sta..
ako bi razmisljali tako ograniceno i nesigurno, ne bi nas ni bilo.

Zamisli, mozemo umrijeti dan prije vjencanja, a vec smo obecali buducem da uzimamo njegovo prezime.Gluposti, stvar izbora, a obicaj je nadasve glup, po meni.Ako zelim promijeniti prezime mogu otici u Mup i promijeniti ga u neko koje mi se trenutno svidja.Uostalom, po zakonu mogu i muzevi uzeti zenino prezime i ne vidim razlog zasti ne, jer danas zene zaradjujum cesto i same izdrzavaju porodicu, ne ovise o muzu, njegovoj porodici da bi im trebale biti zahvalne sto su se udostojili i dali joj svoje prezime.Ma zamisli, smilovali se i primili je u svoj klan.
 
Ako se ikada budem udavala zadrzacu svoje i eventualno dodati muzevo ako mi lepo bude zvucalo pri izgovoru :) I to ne iz nekog feminizma i slicnih stvari nego sam jedino dete, porodica mi nema muskih naslednika koji bi nosili prezime kroz generacije, pa dok sam ziva nosicu ga ja. A ako to bude smetalo mom potencijalnom buducem muzu nek se nosi ja svoje prezime ostavljam :mafijas:

Moja žena je to uradila pre dvadeset godina...i živa se pokajala. Toliko je imala birokratskih zavrzlama, da je kasnije odlučila da izbaci devojačko. Pa je opet napravila silne zavrzlame...gomila nekih dokumenata sa različitim prezimenima. A misim da je presudno bilo kada je shvatila da nije više deo te stare porodice, već ove i da je logično da svi imamo isto prezime. A ni jedan jedini promil nisam uticao ni kod prve, ni kod druge odluke. Čisto mladalačko zaluđivanje oko totalno nebitnih stvari koje umeju da ti zakomplikuju život. A život pripremi mnogo veća iskušenja od prezimena.
 
Moja žena je to uradila pre dvadeset godina...i živa se pokajala. Toliko je imala birokratskih zavrzlama, da je kasnije odlučila da izbaci devojačko. Pa je opet napravila silne zavrzlame...gomila nekih dokumenata sa različitim prezimenima. A misim da je presudno bilo kada je shvatila da nije više deo te stare porodice, već ove i da je logično da svi imamo isto prezime. A ni jedan jedini promil nisam uticao ni kod prve, ni kod druge odluke. Čisto mladalačko zaluđivanje oko totalno nebitnih stvari koje umeju da ti zakomplikuju život. A život pripremi mnogo veća iskušenja od prezimena.

slažem se...;)
 

Baš mi je drago da se neko ko je "taze" u braku slaže. :) Možda to u početku ima neku veliku težinu, pa je baš IN i prkosno, pa misliš kako si pokazao čvrstinu...totalno minorno. Sa nekim se ulazi u brak za celi život...stvara se sopstveno gnezdo. To što je tradicija da se uzimama prezime muža, ne treba da stvara bunt...da je tradicija da se bira neko novo prezime za novu porodicu, o ovom se ne bi mi razmišljalo. A ta glupost sa prezimenom ume da isprovocira i svađe...totalno nepotrebne pored svih drugih iskušenja. I kasnije...kad oba supružnika "odrastu", shvate da su gomilu energije potrošili na rasprave oko takvih nebitnih stvari...prezimena, ovih i onih roditelja, familije, nekakve unesene imovine.... A desi se da i ne odrastu...pa nahebu oni koji su najmanje krivi.
 
Немам ја против да обоје промене презиме и узму неко треће.
Али мислим да сви чланови породице треба да имају исто презиме.
 
Немам ја против да обоје промене презиме и узму неко треће.
Али мислим да сви чланови породице треба да имају исто презиме.

I ta varijanta je bolja ako ne mogu da se usaglase. Ali, ako oko takve stvari nema dogovora, šta će biti kasnije....:think:
 
Meni je zanimljivo sto mnoge kazu da se ni po koju cenu ne bi "odrekle" svog prezimena, ali im je "eto, normalno" da deca nose muzevljevo prezime. :dontunderstand:

Prvo, ja radjam to dete i valjda je red da se dete preziva kao i ja. Ako sam uzela muzevljevo, ako sam zadrzala svoje, ako sam svom dodala njegovo ili njegovom svoje- nebitno, valjda je majci bitnije da se njena deca prezivaju kao ona nego da se ona sama preziva kao njen otac? (Valja primetiti: kao njen otac, a ne majka). :lol:

Drugo, ne znam cemu toliko insisitiranje na devojackom, ako se prezime dece "prepusta" muzu bez razmisljanja. :per:
 
Zamisli, mozemo umrijeti dan prije vjencanja, a vec smo obecali buducem da uzimamo njegovo prezime.Gluposti, stvar izbora, a obicaj je nadasve glup, po meni.Ako zelim promijeniti prezime mogu otici u Mup i promijeniti ga u neko koje mi se trenutno svidja.Uostalom, po zakonu mogu i muzevi uzeti zenino prezime i ne vidim razlog zasti ne, jer danas zene zaradjujum cesto i same izdrzavaju porodicu, ne ovise o muzu, njegovoj porodici da bi im trebale biti zahvalne sto su se udostojili i dali joj svoje prezime.Ma zamisli, smilovali se i primili je u svoj klan.

:sad2:
kakav klan, poniznost,zahvalnot kompleksi, tvrdoglavost..udajemo se za covjeka kje volimo! :dontunderstand:
jel ti, recimo, svog muza i njegovu porodicu, smatras kao klan koji se udostojio tebi dati svoje cjenjeno prezime, smatras li vise vrijednom one koje su zadrzali svoje.. kakve veze ima kolicina zaradjenog novca sa uzimanjem prezimena?? znaci onaj ko vise zaradjuje njegovo prezime se uzima? ti si usla u tu porodicu sa prezimenom i bez njega:)
ako ga volis, zivis njim, radjas mu djecu, dijelite troskove i zivot cemu onda stav da je ispod casti uzeti njegovo prezime?
 
Poslednja izmena:
Немам ја против да обоје промене презиме и узму неко треће.
Али мислим да сви чланови породице треба да имају исто презиме.

cemu to?
pa nisu zivotinje da se ne mogu dogovoriti..
ako je toliki problem oko dogovora ko ce cije prezime uzeti/zadrzati ne trebaju se ni vjencavati kad tako zapocinju zajednicki zivot!
 
Ја заиста не могу да разумем жене које причају како ће задржати своје презиме, а редовно из женских часописа уче како да се лакше допадну мушкарцима. :confused:

Нису они ти који намећу такве ставове у друштву, ми смо те које се подмећемо! :rtfm:
На неким другим темама хвалимо се шта смо кувале, да бисмо задовољиле мушкарце, шта смо купиле од гардеробе, да бисмо им се допале, хвалимо се како никуд не излазимо без свог чоека и осуђујемо сваку жену која то чини.:sad2:

Који ће мој женама њихово презиме, ако су подређене мужу у свим осталим сегментима? :dontunderstand:
 
Ја заиста не могу да разумем жене које причају како ће задржати своје презиме, а редовно из женских часописа уче како да се лакше допадну мушкарцима. :confused:

Нису они ти који намећу такве ставове у друштву, ми смо те које се подмећемо! :rtfm:
На неким другим темама хвалимо се шта смо кувале, да бисмо задовољиле мушкарце, шта смо купиле од гардеробе, да бисмо им се допале, хвалимо се како никуд не излазимо без свог чоека и осуђујемо сваку жену која то чини.:sad2:

Који ће мој женама њихово презиме, ако су подређене мужу у свим осталим сегментима? :dontunderstand:

Vala bas :ok:
 
cemu to?
pa nisu zivotinje da se ne mogu dogovoriti..
ako je toliki problem oko dogovora ko ce cije prezime uzeti/zadrzati ne trebaju se ni vjencavati kad tako zapocinju zajednicki zivot!

Ма, ја се слажем, само се мало шалим. Видиш да овде многе жене не дају презиме свог оца! Неће ваљда да буду затуцане као њихове мајке? :mrgreen:
Неће да буду подређене мужу, само оцу. :confused:
 
Ја заиста не могу да разумем жене које причају како ће задржати своје презиме, а редовно из женских часописа уче како да се лакше допадну мушкарцима. :confused:

Нису они ти који намећу такве ставове у друштву, ми смо те које се подмећемо! :rtfm:
На неким другим темама хвалимо се шта смо кувале, да бисмо задовољиле мушкарце, шта смо купиле од гардеробе, да бисмо им се допале, хвалимо се како никуд не излазимо без свог чоека и осуђујемо сваку жену која то чини.:sad2:

Који ће мој женама њихово презиме, ако су подређене мужу у свим осталим сегментима? :dontunderstand:

:worth:
napokon realno misljenje!
ne razumijem tolike predhodne komplekse oko "napustanja" svog prezimena, poniznog poimanja cinjenice da cete uzeti muzevo...kao da si sramotno prisiljen na brak pa ces se napatiti, neko ce ti nametnuti svoje prezime, osramotices svoju familiju.....:confused:
 
Ма, ја се слажем, само се мало шалим. Видиш да овде многе жене не дају презиме свог оца! Неће ваљда да буду затуцане као њихове мајке? :mrgreen:
Неће да буду подређене мужу, само оцу. :confused:

ne, ne sad ce se pobuniti da su ocu zahvalne a muzu podredjene tom promjenom prezimena!
 
Meni to nije toliko vazno. Ionako ja bracnu zajednicu podrzavam samo zbog djece.
Moje dijete se mora prezivati kao ja. Ukoliko muz ne bi zelio uzeti moje prezime, ili ne bi zelio da ja uzmem njegovo, u tom slucaju bismo se dijete i ja prezivali isto, a on kako mu drago.
Ukoliko bi on bio otvoren za sve opcije, ja bih radije uzela njegovo, nego da on uzima moje.
Ne znam kako to ide pravno, u cemu je zackoljica.
Kao sto mi nije jasno zasto samohrane majke traze od muskarca da prizna dijete.
To zaista ne razumijem.
Ne zive sa tim covjekom, nisu nikada bili vjencani, on je napravio dijete i one traze da ga prizna. Dijete se preziva kao on. Zasto?
 

Back
Top