Prezime

Toliko puta sam čuo kako naše cure kažu da bi se zbog ljubavi ladno odrekle vere i udale za nekog muslimana a mnogo im je bitno da zadrže prezime :think: Nešto mi ne štima...
I šta ako budućem baš znači ta promena prezimena...udari tuk na luk...propade ogromna ljubav zbog gluposti.

Jao bre Mikrotalasni...:aha: :p

Jesi li ti uzeo zenino prezime? Ili ne volis svoju novu porodicu i zenu kad nisi? Sta sad tu ne stima?

Kakve veze ima ljubav prema novoj porodici sa prezimenom? Kada jedan od partnera ne staje na stranu ovog drugog.... to se desava sa nosiocima bilo kog prezimena....Desavalo se i dok prezimena nije bilo
 
Toliko puta sam čuo kako naše cure kažu da bi se zbog ljubavi ladno odrekle vere i udale za nekog muslimana a mnogo im je bitno da zadrže prezime :think: Nešto mi ne štima...
I šta ako budućem baš znači ta promena prezimena...udari tuk na luk...propade ogromna ljubav zbog gluposti.

Ako propadne zbog tuka i luka, znači da i nije bila baš tako ogromna.
Nije ljubav isterivanje svojeg po svaku cenu, zar ne?
 
Jao bre Mikrotalasni...:aha: :p

Jesi li ti uzeo zenino prezime? Ili ne volis svoju novu porodicu i zenu kad nisi? Sta sad tu ne stima?

Kakve veze ima ljubav prema novoj porodici sa prezimenom? Kada jedan od partnera ne staje na stranu ovog drugog.... to se desava sa nosiocima bilo kog prezimena....Desavalo se i dok prezimena nije bilo

Već sam napisao da je moja žena zadržala svoje prezime i tad me baš bilo briga. I da je posle par godina sama odlučila da izbaci devojačko.
More, da mi je sad ta situacija skroz bih se drugačije postavio... nećeš moje prezime...ajd zdravo. To što tvoj tata nije umeo da napravi sina da mu produži lozu, nije moj problem. :mrgreen:
 
Već sam napisao da je moja žena zadržala svoje prezime i tad me baš bilo briga. I da je posle par godina sama odlučila da izbaci devojačko.
More, da mi je sad ta situacija skroz bih se drugačije postavio... nećeš moje prezime...ajd zdravo. To što tvoj tata nije umeo da napravi sina da mu produži lozu, nije moj problem. :mrgreen:

Aaaaa produzenje loze......idi begaj :lol:

Ja sam se samo pitala sto si se zenio kad nisi voleo zenu, jer je uzimanje prezimena dokaz ljubavi, a ti nisi uzeo njeno...:think:
 
Pa i pranje i kuvanje moz da kupis...a ako imas para i surogat majku za sina :whistling:

Znaci , dosli smo do zakljucka da je brak propala institucija :zper::lol:

Brak je mnogo dobra stvar kad svako zna svoje mesto u njemu. Kad se pomešaju lončići i od starta se neko plaši za svoja prava, sigurno je promašena.
Kod mene vlada široka demokratija al na kraju je moja zadnja. Da sam hteo drugačije, uradio bih to što si gore rekla...uzeo bih ženino prezime.
 
Brak je mnogo dobra stvar kad svako zna svoje mesto u njemu. Kad se pomešaju lončići i od starta se neko plaši za svoja prava, sigurno je promašena.
Kod mene vlada široka demokratija al na kraju je moja zadnja. Da sam hteo drugačije, uradio bih to što si gore rekla...uzeo bih ženino prezime.

Hm, pitala bih te sta podrazumevas pod demokratijom, posto svi imaju raclicite definicije....

Al posto nije tema, ipak necu da pitam nista :whistling:
 
Meni je zanimljivo sto mnoge kazu da se ni po koju cenu ne bi "odrekle" svog prezimena, ali im je "eto, normalno" da deca nose muzevljevo prezime. :dontunderstand:

Prvo, ja radjam to dete i valjda je red da se dete preziva kao i ja. Ako sam uzela muzevljevo, ako sam zadrzala svoje, ako sam svom dodala njegovo ili njegovom svoje- nebitno, valjda je majci bitnije da se njena deca prezivaju kao ona nego da se ona sama preziva kao njen otac? (Valja primetiti: kao njen otac, a ne majka). :lol:

Drugo, ne znam cemu toliko insisitiranje na devojackom, ako se prezime dece "prepusta" muzu bez razmisljanja. :per:

Ви рађате дете, али нисте сами себе оплодили, нити сте том детету једини родитељ, нити постоји тако нешто попут примарног или секундарног родитеља. Ако говоримо о биолошким правима, оба родитеља имају подједнако право да свом детету одреде и име и презиме, као што и само то дете, када достигне пунолетство, има право да то име и презиме одбаци и себи надене неко које ће сам одабрати.

Међутим, ако говоримо о реду, ако говоримо о лепом поштовању, нормалном понашању и узајамном поштовању, као и поштовању обичаја и културе средине чија смо и ми деца и поштовању онога што смо и од својих родитеља наследили, дете носи очево презиме и у рубрикама "Име једног од родитеља" уписује име оца. Исто као што ће и само дете, када одрасте, поштовати име и презиме које носи, а неће једва дочекати 18. рођендан како би себи променило име и презиме које су му родитељи наденули.

То се може поштовати - неће ниједној жени која је дете родила у срећном браку и уз живог мужа због тога пасти круна с главе - а може се и не поштовати, патити због повређеног поноса и водити нека измишљена битка против мушкараца, али се тиме, парадоксално, управо губи на самој женствености, јер је женственост практична и реална и не би требало да се забавља стварима које у суштини нису битне, већ да њих оставља и препушта мушкарцима како би и сами имали илузију о некој својој посебној вредности. Не постаје жена равноправна тиме што ће као псеудо-мушкарац улазити у крвнички сукоб са мушкарцима, већ тиме што ће себе остварити као жену и бити у хармонији са собом и са светом око себе.
 
Poslednja izmena:
Ви рађате дете, али нисте сами себе оплодили, нити сте том детету једини родитељ, нити постоји тако нешто попут примарног или секундарног родитеља. Ако говоримо о биолошким правима, оба родитеља имају подједнако право да свом детету одреде и име и презиме, као што и само то дете, када достигне пунолетство, има право да то име и презиме одбаци и себи надене неко које ће сам одабрати.

Међутим, ако говоримо о реду, ако говоримо о лепом поштовању, нормалном понашању и узајамном поштовању, као и поштовању обичаја и културе средине чија смо и ми деца и поштовању онога што смо и од својих родитеља наследили, дете носи очево презиме и у рубрикама "Име једног од родитеља" уписује име оца. Исто као што ће и само дете, када одрасте, поштовати име и презиме које носи, а неће једва дочекати 18. рођендан како би себи променило име и презиме које су му родитељи наденули.

То се може поштовати - неће ниједној жени која је дете родила у срећном браку и уз живог мужа због тога пасти круна с главе - а може се и не поштовати, патити због повређеног поноса и водити нека измишљена битка против мушкараца, али се тиме, парадоксално, управо губи на самој женствености, јер је женственост практична и реална и не би требало да се забавља стварима које у суштини нису битне, већ да њих оставља и препушта мушкарцима како би и сами имали илузију о некој својој посебној вредности. Не постаје жена равноправна тиме што ће као псеудо-мушкарац улазити у крвнички сукоб са мушкарцима, већ тиме што ће себе остварити као жену и бити у хармонији са собом и са светом око себе.

:worth::worth::worth: Ako si im rekao :mrgreen:
 
@M. Rokvic

A sta ako zena ode u banku sperme? Cije ce prezime onda dete da nosi?

Носиће оно презиме за које се договоре родитељи, а у случају спора, оно презиме које одреди победник у спору. На горњи начин може зачети самохрана жена, жена у браку или ванбрачној заједници са (не нужно) мушкарцем који има проблем са плодношћу или генетиком, жена у хомосексуалној заједници итд. Све зависи од тога ко је у конкретном случају родитељ или старатељ. У праву сте, могућности се не исцрпљују до краја ситуацијом коју сам описао, али у овом нестандардном случају све зависи од тога у каквој је заједници сама жена и да ли је у заједници уопште, као и од прихватања родитељства од стране партнера или ње саме.

Поред овога, можемо имати и новорођенчад које су родиле сурогат-мајке, без обзира на порекло семена или јајне ћелије, можемо имати и усвајање детета чији идентитет и порекло могу, али не морају бити познати, можемо имати зачеће у којем биолошки отац није брачни партнер жене, а са савременим технологијама се отварају и могућности банки јајашца и зачећа и рађања без учешћа жене, као и могућности клонирања и стварања генетски измењених људи.

Све зависи од устројства брачне заједнице и односа према родитељству и устаљеним нормама. Двоје родитеља, на пример, који су одлучили да се ослободе стега, симбола и знамења који су им дати без њихове сагласности, па су променили сопствено име и презиме које су им други људи наденули при рођењу, могу деци давати неконвенционална и имена и презимена. Једино нисам сигуран како је то регулисано са правне стране и да ли је тако нешто дозвољено, али ето повода да се у име еманципације изборимо и за тако нешто.
 
Poslednja izmena:
A kad se desi bezgrešno začeće...oplodi je sveti duh? Ili zatrudni u bazenu kao ona Poljakinja, jer su nesavesni klinci onanisali u vodi? Mnogo zahebate situacije. :think:

:zcepanje::zcepanje::zcepanje:
Кад је оплоди Свети Дух, ту знамо како се дете зове.:rtfm: А у базену? Пописати презимена оних који су онанисали, и сва их дати детету! :rtfm:
 
:zcepanje::zcepanje::zcepanje:
Кад је оплоди Свети Дух, ту знамо како се дете зове.:rtfm: А у базену? Пописати презимена оних који су онанисали, и сва их дати детету! :rtfm:
:) Posto diskusija malo prelazi u...komediju;), da vas podsetim na onaj slucaj (prosle godine) u Americi, gde je Gospodja (belkinja, dobila sina...crnca, jer je (kako je objasnila muzu, belcu) kad` joj je muz bio u Iraku (humanitarna pomoc Amerike:mrgreen:) gledajuci 3D-imezioni film, ostala od glavnog junaka filma, virtuelno...trudna :hahaha:

ps.Zemlja, neogranicenih...mogucnosti:roll:
 
,,Госпођо, како Вам је дете црно, а ви и муж бели?'' - пита Лала жену у возу.
,,Знате, ми смо на брачном путовању били у Африци, па је мене јурио један Црнац, па сам ја једва побегла, али сам, ето, од страха родила црно дете...''
Ћути Лала, ћуте остали путници... Кад ће Лала после неког времена:,,Госпођо, ја силазим на следећој станици, па Вам морам рећи...мени се чини да је тај Црнац Вас ипак, стигао..'' :confused:
 
http://www.svet.rs/clanak/%C4%91ole-nastavlja-da-%C5%A1ikanira-anabelu

Naišla sam na članak skoro. Da nije uzela prezime na venčanju, bila bi zla žena, feministkinja koja ne zna gde joj je mesto. Sad pošto i dalje koristi prezime bivšeg muža, opet je zla žena koja ne zna gde joj je mesto... Prezime je često i dalje, ispod lepe priče o tome da nova porodica treba da se peziva isto, na neki način izražavanje prevlasti. Ozbiljno bih se zabrinula ako bih naišla na muškarca koji isključivo insistira na svom prezimenu.
 
http://www.svet.rs/clanak/%C4%91ole-nastavlja-da-%C5%A1ikanira-anabelu

Naišla sam na članak skoro. Da nije uzela prezime na venčanju, bila bi zla žena, feministkinja koja ne zna gde joj je mesto. Sad pošto i dalje koristi prezime bivšeg muža, opet je zla žena koja ne zna gde joj je mesto... Prezime je često i dalje, ispod lepe priče o tome da nova porodica treba da se peziva isto, na neki način izražavanje prevlasti. Ozbiljno bih se zabrinula ako bih naišla na muškarca koji isključivo insistira na svom prezimenu.

Đole je baš reprezentativni predstavnik srpskog muškarca :hahaha:
 
http://www.svet.rs/clanak/%C4%91ole-nastavlja-da-%C5%A1ikanira-anabelu

Naišla sam na članak skoro. Da nije uzela prezime na venčanju, bila bi zla žena, feministkinja koja ne zna gde joj je mesto. Sad pošto i dalje koristi prezime bivšeg muža, opet je zla žena koja ne zna gde joj je mesto... Prezime je često i dalje, ispod lepe priče o tome da nova porodica treba da se peziva isto, na neki način izražavanje prevlasti. Ozbiljno bih se zabrinula ako bih naišla na muškarca koji isključivo insistira na svom prezimenu.

Meni sad kasno da se brinem...:mrgreen:
 
Prilikom udaje, da li ste zadrzali svoje prezime, uzeli muzevljevo, ili duplo prezime?
Muskarci, da li vam je bitno da lepsa polovina uzme vase rpezime ili vas to ne dotice?

Prezime deteta? Duplo prezime, samo ocevo, ili jedno ocevo drugo majkino?

Temu psotavljam jer sma sinoc bio sa par drugarica koje su tvrdile da nikada nece uzeti muzevljevo prezime a da ce deca nositi ili njeno prezime ili dupla prezimena
:)

Zanimaju me vasa iskustva, razmisljanja...?

Kao postavljac teme, moram prvi da odgovorim :)

Zena moze sama da bira sta ce i koje ce prezime.
Mene to uospte ne zanima. Moze da uzme moje rpezime ako hoce, ne bih joj zabranio
Moza da zadrzi svoje ako hoce, a moze i da ima 2 prezimena.
Bukvalno mi je sve jedno

Deca moje prezime, ne prihvatam ni jednu drugu opciju
Цару,а ако деца желе МАЈЧИНО девојачко презиме
 

Back
Top