Prezime

Ja svoju porodicu volim i prezime ne dam :) A i lepo mi zvuci uz ime. Dodacu muzevljevo na svoje i to je to. Ako mu smeta sta mu ja mogu. Ili kao bilo kome drugome smeta...

Prezime je tu najmanje bitno...doći ćeš recimo u situaciju da moraš da biraš stranu u nekom sukobu između tvoje sadašnje porodice i budućeg muža. Po toj logici "ja svoju porodicu volim", stala bi na suprotnu stranu. :think: Nova porodica mora da bude zajednica u svakoj situaciji ili od tog braka nema ništa.
 
Čitam, i čitam i nije mi jasno šta je toliko bitno oko prezimena, moja pokojna baka po majci je imala divnu izreku:
"Zovi me i krnjim loncem, samo me nemoj razbiti"
Bitno je valjda kako se ljudi slažu, kako se ophode jedni prema drugima, da u novu zajednicu ulaze iz obostrane ljubavi, a gde ima ljubavi tu treba da bude i sloge i razumevanja, a čije će prezime nosti partneri je potpuno nebitno.
Tradicija oko prezimena u nekim krajevima Srbije je baš čudna. Npr., u kraju odakle je moj svekar prilikom udaje žena je uzimala muževljevo prezime, ali njihova deca su takođe po tradiciji dobijala prezime po imenu ocevog dede. Da pojasnim: Majka i otac mog svekra se npr. prezivaju Dragić, a deda mog svekra se zvao Mika, pa je svekar po tradiciji dobijo prezime Mikić, a njegovi roditelji se ne prezivaju tako. I onda je trebalo moj muž da dobije prezime po imenu svog dede, npr Gligorijević.
Srećnoj, pa je ta tradicija ukinuta, inače bi se moja deca sada prezivala po imenu mog svekra, a ne bi nosili prezime svog oca itd.
 
Poslednja izmena:
Prezime je tu najmanje bitno...doći ćeš recimo u situaciju da moraš da biraš stranu u nekom sukobu između tvoje sadašnje porodice i budućeg muža. Po toj logici "ja svoju porodicu volim", stala bi na suprotnu stranu. :think: Nova porodica mora da bude zajednica u svakoj situaciji ili od tog braka nema ništa.

Po ovome moj muz je onda a priori u pravu. A sta ako je moja porodica u pravu?
 
Po ovome moj muz je onda a priori u pravu. A sta ako je moja porodica u pravu?

Čak i da nije u pravu, ti sa mužem moraš to da rešiš u četiri oka i za javnost imate zajednički stav. U ovom slučaju bi vi bili porodica a ona druga strana ti više nije porodica. Ka dpočne razvlačenje između tvoje i njegove bivše porodice, to samo vodi u propast. A roditelji vrlo često zaborave na racionalnost i povlače neverovatno sebične poteze. Nije mali broj brakova koji se rasture zbog roditelja.
 
Čak i da nije u pravu, ti sa mužem moraš to da rešiš u četiri oka i za javnost imate zajednički stav.U ovom slučaju bi vi bili porodica a ona druga strana ti više nije porodica. Ka dpočne razvlačenje između tvoje i njegove bivše porodice, to samo vodi u propast. A roditelji vrlo često zaborave na racionalnost i povlače neverovatno sebične poteze. Nije mali broj brakova koji se rasture zbog roditelja.

Mozemo da imamo zajednicki stav i sa mojim devojackim prezimenom.

Necu da menjam prezime zbog "sta bi bilo kad bi bilo".
 
Nijednog casa nisam ni mislila da ne uzmem muzevljevo prezime.

Kad je on uzeo mene, dao mi svoje prezime, slavu, uveo me u porodicu...moje je bilo da to ispostujem. :)

p.s.

Iako je moje devojacko prezime skroz karakteristicno i neobicno, a i slava mi je retka i u lepo doba god. :)
 
Prezime je tu najmanje bitno...doći ćeš recimo u situaciju da moraš da biraš stranu u nekom sukobu između tvoje sadašnje porodice i budućeg muža. Po toj logici "ja svoju porodicu volim", stala bi na suprotnu stranu. :think: Nova porodica mora da bude zajednica u svakoj situaciji ili od tog braka nema ništa.

A kakve pa ovo veze ima sa prezimenom? :eek:
Sad od prezimena zavisi kakvo će biti nečije ponašanje u braku i da li će brak da propadne ili ne?

A jel' ima nešto tu o boji kose, na vreme da planiram?
 
Nijednog casa nisam ni mislila da ne uzmem muzevljevo prezime.

Kad je on uzeo mene, dao mi svoje prezime, slavu, uveo me u porodicu...moje je bilo da to ispostujem. :)

p.s.

Iako je moje devojacko prezime skroz karakteristicno i neobicno, a i slava mi je retka i u lepo doba god. :)

Pa uzela si i ti njega... i uvela ga u svoju porodicu, nadam se...:confused:
mislim, nije te ***** ga kupio...:confused:
 
Pa uzela si i ti njega... i uvela ga u svoju porodicu, nadam se...:confused:
mislim, nije te ***** ga kupio...:confused:

Kupio me necim drugim..naravno :D

Ako ga volim toliko da zelim dete sa njim, dete koje ce nositi njegovo prezime..zasto bih ja zadrzavala svoje devojacko i imala razlicito od svog deteta?

Ne znam ..ja sam oduvek volela svoju ulogu zene i nisam posezala za muskim delom. Zasto bih ja morala da znam kada se registruje auto,kako se menjaju osiguraci ili gde je i sta radi ako nije sa mnom u tom casu?

Mnogo je lakse i lepse drzati se svoje polovine i ne petljati se u ono sto ti ne pripada .Mnoge zene to nikako da shvate i da sebi olaksaju zivot.
 
Prvo pročitaj i par postova unazad pa komentariši.

Pročitala i dalje mislim da mlatite. Šta je sve ovde povezano sa prezimenom, pa cirkus :lol:

Ako žena zadrži devojačko jer voli svoju porodicu, brak će propasti jer će ona uvek biti deo svoje "stare" porodice na štetu novoj i takav brak nema šanse :eek:
Prvo, većina ljudi voli svoje "stare" porodice, ma kako se prezivala.
Drugo, na koju će stranu žena stati javno, a na koju tajno, u nekom hipotetičkom sukobu, zavisi od milion različitih stvari, ali nikako od izbora prezimena.
Isto tako, kako će se ko ponašati u braku i da li će se brak raspasti zbog roditelja ili bilo čega drugog, najmanje ima veze sa tim koje prezime je mlada uzela.

Uostalom, pošto muškarac zadržava svoje prezime, jel' ovo gore navedeno treba i o njemu da zaključimo? Ako je uzimanje muževljevog prezimena garancija ženske posvećenosti novoj porodici, kakve će garancije kuronja da položi da mu "stara porodica više nije porodica"?
 
Kupio me necim drugim..naravno :D

Ako ga volim toliko da zelim dete sa njim, dete koje ce nositi njegovo prezime..zasto bih ja zadrzavala svoje devojacko i imala razlicito od svog deteta?

Ne znam ..ja sam oduvek volela svoju ulogu zene i nisam posezala za muskim delom. Zasto bih ja morala da znam kada se registruje auto,kako se menjaju osiguraci ili gde je i sta radi ako nije sa mnom u tom casu?

Mnogo je lakse i lepse drzati se svoje polovine i ne petljati se u ono sto ti ne pripada .Mnoge zene to nikako da shvate i da sebi olaksaju zivot.

Ma ok je sve... nego mi bzvz, on tebe UVEO u njegovu porodicu... DAO ti svoje prezime... UZEO za ženu...

Kod mene je sve isto ali totalno različito... ja sam UŠLA u njegovu porodicu... UZELA sam njegovo prezime... i VENČALA se sa njim... ;)
 
Pročitala i dalje mislim da mlatite. Šta je sve ovde povezano sa prezimenom, pa cirkus :lol:

Ako žena zadrži devojačko jer voli svoju porodicu, brak će propasti jer će ona uvek biti deo svoje "stare" porodice na štetu novoj i takav brak nema šanse :eek:
Prvo, većina ljudi voli svoje "stare" porodice, ma kako se prezivala.
Drugo, na koju će stranu žena stati javno, a na koju tajno, u nekom hipotetičkom sukobu, zavisi od milion različitih stvari, ali nikako od izbora prezimena.
Isto tako, kako će se ko ponašati u braku i da li će se brak raspasti zbog roditelja ili bilo čega drugog, najmanje ima veze sa tim koje prezime je mlada uzela.

Uostalom, pošto muškarac zadržava svoje prezime, jel' ovo gore navedeno treba i o njemu da zaključimo? Ako je uzimanje muževljevog prezimena garancija ženske posvećenosti novoj porodici, kakve će garancije kuronja da položi da mu "stara porodica više nije porodica"?

Napisao sam da je prezime sitnica u odnosu na druga iskušenja koja vrebaju u braku. I ako je razlog zadržavanja prezimena to što voli svoju porodicu, onda će da je više voli i u drugim situacijama. Normalno je da se voli stara porodica ali nije normalno da se voli više od nove. U nekom hipotetičkom sukobu biću uvek na strani moje žene pa makar smatrao da i nije skroz u pravu. I obrnuto. Sve drugo nije normalno i vodi ka razdoru unutar porodice.
Ti slobodno voli svoju staru porodicu više i zadrži prezime iz tog razloga. I u svakom sukobu tvog muža sa tvojima (a ima ih u realnom životu), budi na njihovoj strani. Onda nemoj da se čudiš kad ti svekrva pojede džigericu sa njegovim blagoslovom. Tada i glupe sitnice kao prezime ili "moja mama ovo bolje sprema" postaju nepremostivi problemi.
 
Napisao sam da je prezime sitnica u odnosu na druga iskušenja koja vrebaju u braku. I ako je razlog zadržavanja prezimena to što voli svoju porodicu, onda će da je više voli i u drugim situacijama. Normalno je da se voli stara porodica ali nije normalno da se voli više od nove. U nekom hipotetičkom sukobu biću uvek na strani moje žene pa makar smatrao da i nije skroz u pravu. I obrnuto. Sve drugo nije normalno i vodi ka razdoru unutar porodice.
Ti slobodno voli svoju staru porodicu više i zadrži prezime iz tog razloga. I u svakom sukobu tvog muža sa tvojima (a ima ih u realnom životu), budi na njihovoj strani. Onda nemoj da se čudiš kad ti svekrva pojede džigericu sa njegovim blagoslovom. Tada i glupe sitnice kao prezime ili "moja mama ovo bolje sprema" postaju nepremostivi problemi.

Da skratim, evo ovo boldovano si lupio onako, što se kaže, muški :mrgreen:
Kako će neko da se postavi u nekoj situaciji, pre će pasulj da ti kaže, nego izbor prezimena.
I više nego dovoljno ljudi daje blagoslov svojim roditeljima za jedenje džigerice onog drugog, neće biti da su u pitanju samo oni sa devojačkim prezimenom.
 
Ma ok je sve... nego mi bzvz, on tebe UVEO u njegovu porodicu... DAO ti svoje prezime... UZEO za ženu...

Kod mene je sve isto ali totalno različito... ja sam UŠLA u njegovu porodicu... UZELA sam njegovo prezime... i VENČALA se sa njim... ;)

Vidi Mico, :)

namerno sam to rekla na taj nacin. Zelela sam da bude grublje i da se pogleda i iz muskog ugla. Znas, sve smo mi maze kod svojih roditelja , ali zaboravljamo da i ti muskarci moraju imati svog porodicnog dostojanstva,

Eto, kao sto mi kazemo da imamo pravo da biramo da li cemo zadrzati svoje ili uzeti njegovo prezime, tako i on nesto nama daje. Ako neko zeli da ti da svoje prezime..to nije malo. Treba razmisliti i na taj nacin. Zato sam to rekla bas tako..da izazove neku reakciju, jer stvari nisu jednostrane.

A, sto se mene tice..sto bi rekli, po danasnjim merilima, ja sam skroz emancipovana zena:D , a muz je potpuno cool tip ..toliko da je pristao da nas sin nosi ime mog oca ( da meni ucini po volji).:)
 
Da skratim, evo ovo boldovano si lupio onako, što se kaže, muški :mrgreen:
Kako će neko da se postavi u nekoj situaciji, pre će pasulj da ti kaže, nego izbor prezimena.
I više nego dovoljno ljudi daje blagoslov svojim roditeljima za jedenje džigerice onog drugog, neće biti da su u pitanju samo oni sa devojačkim prezimenom.

Toliko puta sam čuo kako naše cure kažu da bi se zbog ljubavi ladno odrekle vere i udale za nekog muslimana a mnogo im je bitno da zadrže prezime :think: Nešto mi ne štima...
I šta ako budućem baš znači ta promena prezimena...udari tuk na luk...propade ogromna ljubav zbog gluposti.
 

Back
Top