Препоруке за куповину возила

Mada vecina ljudi prica pozitivno o tom 1,3 M-jet motoru ja kategoricno tvrdim da je drasticno bolji 1,9 Mjet koji se takodje ugradjivao u GP.
Jednostavno ne svidja mi se zvuk tog motora i lanac koji ga pogoni jer stalno razmisljam kad ce da pukne a puce cesto dok je na 1,9 kais koji se menja na svakih 100k km.
Meriva mi je licno bolji auto tj vise za porodicu i mozda se i nesto bolje ponasa na neravnom terenu gde GP skakuce.
Naravno ,dobar je GP kad je dobar i ja sam ga bas voleo jer mi je nekako legao ali cini mi se da sam ga prevazisao jer ne uzivam vise u njemu kao nekada.
 
nek kupuju solidne , nek poprave kvarove , nije skupo za ta vozila promeniti sponu ili amortizere.

a kad se ponekad zeznu , nek urade i generalnu , ni to nije skupo nekome ko prodaje puno vozila i ima automehanicara kao radnika.

delovi za generalnu isto nisu skupi, za starija vozila nisu preko 400 evra

tako da ako i nemaju zaradu na nekom vozilu , uvodi se red koji ce dugorocno samo dobro doneti.

Nije skupo uraditi generalku od 400 evra na automobilu koji košta recimo 5 000 evra i više. Ko kupuje auto te i veće vrijednosti će svako raditi veliki servis kada ga kupi. Ali na autu koji košta 1000-2000 evra je to skoro pa pola vrijednosti auta. I onom ko ga kupuje mnogo znači tih 400 evra. Red će se uvesti tek onda kada prodaja novih auta u Srbiji dostigne određeni nivo. Onda će i većinu ponude polovnjaka činiti automobili kupljeni u Srbiji. A dotle...

- - - - - - - - - -

Vidi, drugar je ovde, u Nemackoj, kupio Renaulc Scenic, sa 270.000 km na satu, deset godina star, i dobio 12 meseci garancije. Isto kao i ja za moju, skoro novu Hondu. Ako moze to ovde, za takav auto, zasto ne bi moglo u Srbiji bar sest meseci (koliko je i propisano Zakonom o zastiti potrosaca)?
Naravno, ne vazi garancija ako ti predjes vise od odredjene kilometraze a ne zamenis ulje, ili ne uradis bilo sta sto se tice redovnog, fabricki planiranog odrzavanja.

Dobar dio ljudi ovde ne održava automobile kako treba. I to je činjenica. Drugo održava nije jaka. Možda bi se nesavjestan prodavac i mogao dobiti na sudu. Ali to traje i košta.
 
Taj lanac se po fabrickoj specifikaciji menja na 120k km.
NAs narod je naucio na stare dizelase sa lancem da mogu da predju koliko hoces i sad automatski je tako i kod ovog motora ali.....nije tako.
Zasto je BMW sa 163 ks izbacio jak lanac i stavio dosta tanji na jaci motor?
Pa zato da bi se menjao i da bi nam uzimali pare na odrzavanju.
Isto tako je sa skoro svim proizvodjacima koji su shvatili da nas treba derati dokle god se moze jer tako ce profiti biti veci.
LAnac na mjet motoru kosta oko 200€ i tu se placaju jos ruke majstora i traje 120k a veliki servis na 1,9 Mjetu je komplet sa svim filterima i uljima 200€ tako da je ovo po meni bolja opcija.
Trosi manje 1,3 mjet?
Trosi ali svega litru vise u gradskoj voznji ali zato osmeh na licu kod 1,9 Mjeta kad das gas vredi i vise.
Ja sam danas doterao Stilo 1,9Mjet u izuzetnom stanju i kad mu dam gas on izuva kako ide.
Juce sam isao da vidim dva GP 1,3 2011 i 2014 i ok je to ali ovom jednom se bas cuje lanac koji je otisao i mora da se menja. Prpsle godine je kumu pukao lanac na jednom GP-u i popravka nimalo naivna nije bila jer je polomio obe bregaste i menjano je dosta toga tako da je igranka kostala skoro 900€ a trebalo je i vise da kosta.
 
eto radis sa autima i cuo si mu manu

ili ces ga uzeti , zameniti lanac ili ces upozoriti kupca da mora da ga menja

ili ga neces uzeti

- - - - - - - - - -

Nije skupo uraditi generalku od 400 evra na automobilu koji košta recimo 5 000 evra i više. Ko kupuje auto te i veće vrijednosti će svako raditi veliki servis kada ga kupi. Ali na autu koji košta 1000-2000 evra je to skoro pa pola vrijednosti auta. I onom ko ga kupuje mnogo znači tih 400 evra. Red će se uvesti tek onda kada prodaja novih auta u Srbiji dostigne određeni nivo. Onda će i većinu ponude polovnjaka činiti automobili kupljeni u Srbiji. A dotle...

- - - - - - - - - -



.

kao sto mogu i oni da ne uzmu takva kola , da ih ne uvezu

nek ostanu u nemackoj

a ako se bas zeznu - nek nemaju zaradu, lakse ce oni podneti 0

nego kupac - 500
 
Samo je za Punta toliko jefitno, eventualno za po jos neki manji motor. Klipovi za vecinu automobila nisu ispod 50 evra, karike 15-20e po klipu, razni semerinzi, dihtunzi, itd. a obicno se uradi I veliki servis, jer se I ovako i onako skidaju i vracaju kaisevi. Novo ulje, antifriz, filteri .....

Auto Ricambi na malo drugaciji nacin dolazi do delova, evo npr. klipovi za Alfu TS su 1900 dinara kod njih, a po drugim prodavnicama nisu ispod 70e. Kod njih sam uzeo dihtung poklopca ventila, OEM za 600 dinara, a u to vreme je isti takav VR dihtung bio oko 3.000 dinara.

Ni jedan majstor nece da rastura i sklapa motor bez 100e, a verovatno su cene i vise.

Za te pare mogu da se odrade karike, lezajevi, blago sredjivanje glave, itd.
 
Stigli.:)
IMG_8733.jpg

IMG_8729.jpg
 
nedavno pitao ovde ali niko nista, grande punto 1.3 mj ili opel meriva sa istim fiatovim motorom, 2008 . odrzavanje, kvarovi, servisi , delovi?
Sve zavisi koliko prelaziš. Imam doblo teretni 1.3mtj. Sedma godinna kako je kod mene kako radi, godišnje prelazi 50 000km. Održavanje na tu kilometražu godišnje su oko 1000-1500 eura. Ulje ne troši, tubrina mu odlično radi. Kod bilo kog renao turbina na 250 000 odlazi. A to je popravka od 500 do 1000 eura.

Motor je odličan, moraš pazitti na gorivo koje sipaš. Inače dizne ako se zapuše skupo će te koštati. Taj motor ima lanac, tako da zapravo svaki servis na 15000km je mali servis. Dok se veliki servis radi zamenom lanca na 250 000km predjenih. Mene servis uvek košta oko 20 000 dinara. Dok velii oko 60 000 dinara.

Akoo misliš da nećeš preći više od 20 000 km godišnje, do 30 000km. Odlično, jeftino je odrržavanje, pouzdani su. Samo ponavljam pazi na gorivo koje sipaš.
 
Mali servis 20000 dinara?
Jesi ti siguran da vozis auto sa tim 1,3 Mjet motorom?
Da ne vozis neku S klasu Mercedesa ili slicno?:)
U 1,3 Mjet ide 3 L ulja i svi filteri ne mogu da prebace 4000 dinara a samo ulje neka je 2500 i ruke majstora 1000--1500.
Kako ti dodje do tih 20000 pravo je pitanje.
Ovo je mali servis i radi se na svakih 10-15k km.
I sta ti menjas na tih 50k km za 1000-1500€ godisnje????:roll:
I smanji dozivljaj kod turbine za Renault jer njen remont kosta 200-250€ i dobijas garanciju.
 
Jao,jao sad vas dvojica vozite benzince pa ste sad ekolozi i brinete se za svet.:hahaha:
Oduvek je tako bilo i ja ovo gledam vise od 20 godina kako vozaci benzinaca pljuju po dizelasima a ne znaju ni sami zasto.
Eto ja vozim benzinca pa ne smatram da dizelasi uticu mnogo na zagadjenje u Srbiji.
Mnogo veci zagadjivaci su termoelektrane i velike fabrike koje izbacuju ogroman deo zagadjenja u vazduh i automnobili su samo kap u moru ali tu ste vi da nam otvarate oci.:)
Vidim fredirikr da se u tvojoj Nemackoj i dalje voze dizelasi samo tako.Pa kako to?
Ukucaj na mobile.de koliko ima na oglasima dizelasa a koliko benzinaca.
Benzinaca trenutno imas 823528 a tu sam uracunao i plinase i metandije dok dizelasa imas 699659.
Od 2007 godine dizelasa na prodaju ima 624112 a benzinaca 629581.
Dali ti to govori da je broj dizelasa poprilicno skocio od 2007 godine?
 
Prosle godine u Nemackoj prodato svega 43% dizelasa, drasticno je opao broj u odnosu na npr. 2016..

Prica se o zabrani u gradovima, neki gradovi su doneli odluke, sud razmatra, videcemo ... Ne verujem da ce ih potpuno zabraniti, ali ispod euro 5, vrlo verovatno.

Fiat od 2022. godine obustavlja proizvodnju dizel motora, kazu da se ne isplati, da ispunjavanje ekoloskih normi mnogo kosta.

https://www.b92.net/automobili/vesti.php?yyyy=2018&mm=02&nav_id=1362993
 
Dule, moji motivi su iskljucivo ekoloski.
Super je ta jeftinija voznja sa dizelasima, i mirni su, fini....sve je to super, kada je samo voznja u pitanju. I sam sam vise od pola kilometara u zivotu presao sa dizelasima.
Ali, zagadjenje je ogromno, vrlo opasno. I posledice tog zagadjenja su dugorocne. Nisu ljudi na zapadu ludi sto polako banuju dizelase, razmisljaju i o onome sto ce da ostave od svoje zemlje svojoj deci, a ne samo da se vode razmisljanjem "daj da se ja sto jeftinije provozam, a sve drugo koga yebe.".
Zato sto plitko i kratkorocno razmisljamo, zato i jeste tako kako je.
 
Prosle godine u Nemackoj prodato svega 43% dizelasa, drasticno je opao broj u odnosu na npr. 2016..

Prica se o zabrani u gradovima, neki gradovi su doneli odluke, sud razmatra, videcemo ... Ne verujem da ce ih potpuno zabraniti, ali ispod euro 5, vrlo verovatno.

Fiat od 2022. godine obustavlja proizvodnju dizel motora, kazu da se ne isplati, da ispunjavanje ekoloskih normi mnogo kosta.

https://www.b92.net/automobili/vesti.php?yyyy=2018&mm=02&nav_id=1362993

odose dizelasi na djubriste istorije!!!

za 5 godina do 10 niko vise u normalnom delu evrope nece voziti dizel trovace

- - - - - - - - - -

Vi i dalje vozite te dizelase?
E, muko, ceo svet izbacuje to srannje, a Srbija se truje i trpa. Neka je jeftino, nema veze, a sto trujete i sebe, i decu, i sva pokolenja - ko ga yebbe.
E jesmo kratkovidi....

najgore sto nije jeftino jer ovde sve stizu krsevi sa 300.000 ili vise km u koje mora nonstop da se ulaze
 

Back
Top