Председниковање Александра Вучића

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

ponedeljak, 13. maj 2019.
Beograd -- Predsednik Aleksandar Vučić prisustvovao je danas sednici redovnog godišnjeg zasedanja Svetog arhijerejskog sabora SPC, a na poziv patrijarha Irineja. Nakon dva i po sata održana je konferencija za novinare, gde su javnosti obratili Patrijarh Irinej, Milorad Dodik i Aleksandar Vučić.




:think:
 
560722


Samo jako!
 

ponedeljak, 13. maj 2019.
Beograd -- Predsednik Aleksandar Vučić prisustvovao je danas sednici redovnog godišnjeg zasedanja Svetog arhijerejskog sabora SPC, a na poziv patrijarha Irineja. Nakon dva i po sata održana je konferencija za novinare, gde su javnosti obratili Patrijarh Irinej, Milorad Dodik i Aleksandar Vučić.




:think:
Alahu Akbar...džihad u Srbiji
 
Novi kamioni za Vojsku Srbije

Priboj -- Ministar odbrane Aleksandar Vulin obišao je danas preduzeće "FAP korporacija" a.d u Priboju.
IZVOR: TANJUG PETAK, 17.05.2019. | 16:41



Foto: Ministarstvo odbrane
























Foto: Ministarstvo odbrane

Vulin je prisustvovao prijemu novih teretnih motornih vozila FAP 3240 BS/AB 8x8 za Vojsku Srbije, a tom prilikom je poručio da je za 745 malih akcionara tog preduzeća odredjeno 129 miliona dinara.

Ministar Vulin je, nakon obilaska, istakao da je grad Priboj sa okolinom od strateškog značaja za Srbiju.

"Ljudi ovde moraju da ostanu, a da bi ostali moraju da imaju posao da bi njihove porodice mogle da žive, da rade, da se lokalna samouprava razvija. Na prvom mestu moraju da imaju posao i Vlada Srbije i predsednik Srbije vode računa o ovom kraju i brinu o njima", naglasio je Vulin.

Vlada Republike Srbije 9. maja je donela zaključak u skladu sa politikom predsednika Vučića da se ovaj kraj sačuva i unapredi, kazao je Vulin...
 
"
Sabor SPC potvrdio: KiM sastavni deo Srbije
Tanjug | 17. maj 2019. 14:55 | Komentara: 24
Sveti arhijerejski Sabor SPC saopštio je da je na godišnjem zasedanju u Beogradu potvrđen stav, izrečen na prošlogodišnjim zasedanjima, da KiM predstavlja sastavni deo suverene teritorije Republike Srbije




 Foto: G. Šljivić
Foto: G. Šljivić
SRODNE VESTI
BEOGRAD - Sveti arhijerejski Sabor SPC saopštio je da je na godišnjem zasedanju u Beogradu potvrđen "jednoglasan i nedvosmislen" stav, izrečen na prošlogodišnjim zasedanjima, u maju i novembru, da Kosovo i Metohija predstavlja sastavni deo suverene teritorije Republike Srbije.

Kosovo i Metohija je, navodi se kao takvo definisano u Ustavu Srbije i u Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN.

Arhijereji su istovremeno podržali svesrdno svaki odgovoran dijalog koji treba da doprinese vladavini prava i zakona o pomirenju između svih naroda koji žive na prostoru KiM, kao južne pokrajine Srbije.

U saopštenju Sabora dostavljenom medijima se navodi da ovaj stav nikako ne znači podržavanje ideje tzv. "zamrzutog konflikta", već predstavlja poziv svim političkim činiocima na nastavak dijaloga, bez pritiska i ucena.

PROČITAJTE JOŠ -Predsednik: Nisam očekivao drugi stav, na sednicu Sabora sam išao da odgovaram na pitanja, a ne da se krijem iza njihovih mantija
Dijalog bi, navodi se, trebalo voditi u kotnekstu rešavanja pitanja zaštite ljudskih ljudskih prava naroda, slobode života i rada SPC, institucionalne i bezbednosne zaštite srpskih svetinja, omogućavanja nesmetanog povratka raseljenih i slobodnog pristupa imovini svima onima kojima je ona bespravno oduzeta ili uzurpirana.

Ukazuje se da suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, uključujući Kosovo i Metohiju, bez obzira na nezakonito proglašenu tzv. kosovsku državu, priznaje ogromna većina čovečanstva, uključujući Rusiju i Kinu i pet zemalja Evropske unije, OEBS, UNESKO i druge važne međunarodne organizacije.

Zato je, navodi se, za Sveti arhijerejski Sabor SPC neprihvatljijvo bilo kakva izmena statusa Kosova i Metohije, koja vodi ili priznanju Kosova kao nezavisne države ili bilo kojoj varijanti teritorijalne podele, bez koje nije moguće razgraničenje.

Takva rešenja, smatra Sabor, dovela bi neizbežno do iseljavanja većine preostalog srpskog naroda, koji živi u većinski albanskim sredinama Kosova i Metohije, i do nesagledive štete za našu duhovnu i kulturnu baštinu.

PROČITAJTE JOŠ - Vrh SPC ne menja stav po pitanju Kosova i Metohije, Sabor bira trojicu vladika?

Ističe se da je to stav arhijereja SPC, a ne, kako kažu, politički stav. Reč je o stavu arhijereja, kao odgovornom pastirskom i istorijskom stavu, koji proizilazi iz vekovne borbe SPC da očuva opstanak vernog srpskog naroda i svetinja na vekovnim ognjištima i volje ogromne većine našeg narodam, navodi se u saopštenju.".

http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...76-Sabor-SPC-potvrdio-KiM-sastavni-deo-Srbije


Patrijarh Irinej: Srbija ne može da pokloni Kosovo (VIDEO)
Tanjug | 03. januar 2018. 22:07 | Komentara: 21
Patrijarh SPC u intervjuu televiziji Hram komentarisao unutrašnji dijalog o KIM, ali i posetu Pape Franje Srbiji




 Foto: N. Fifić
Foto: N. Fifić
Patrijarh srpski Irinej rekao je večeras da Srbija nikada ne može da pokloni Kosovo i Metohiju, kao i da još nije vreme za posetu Pape Franciska Srbiji.


"Može Kosovo da bude oteto, da bude okupirano kao što jeste danas, ali Srbija nikada ne može da kaže ''mi to poklanjamo'', jer ono što se pokloni zauvek se izgubi, a ono što se otme na silu, na isti način se i vrati", rekao je patrijarh u intervjuu televiziji Hram komentarišući unutrašnji dijalog o KIM.

On je izrazio nadu da tako smatra i vrh naše države.

Pročitajte još: Aleksandar Vučić za “Novosti”: Opstaćemo samo ukoliko držimo srpsku stranu

"Koliko vidim država čini velike napore da se Kosovo sačuva u okviru Srbije i da se nađe političko rešenje tako da bude na zadovoljstvo i jednih i drugih i da ostane to što jeste. Mi ne možemo da zamislimo Srbiju bez Kosova i Metohije", naglasio je patrijarh.

Prema njegovim rečima, taj deo države mi tek u novije doba nazivamo Kosovo i Metohija.


Pročitajte još: Teroristi prete iz straha od presuda

"To je stara Srbija, koja je rodila ovaj drugi deo Srbije. Kosovo je naša istorija, kultura, duhovnost, sva je ispunjena praslavnim svetinjama", rekao je partrijarh.

On je podsetio da je Prizren nekada bio prestonica sprskog naroda, kao i Skoplje, dok je Pećka patrijaršija rezidencija sprskih patrijaraha i episkopa i istorijska kuća naše crkve.

Patrijarh je istakao da narod koji je svestan sebe i svoje istorije i kulture ne može sebi da dozvoli da Pećka patrijaršija bude u nekoj drugoj državi, kao ni druge sprske svetinje za koje se hiljadu godina prolivala krv.

Prema njegovim recicma, KIM ne može za Srbiju da bude omča, već veza koja nas vezuje za staru Srbiju i tamošnje svetinje.

Na pitanje o kada će poglavar Rimokatoličke crkve papa Francisko posetiti Srbiju, patrijarh kaže da još nije došlo vreme za to, imajući u vidu istorijske odnose, koji su još sveži.

On je naglasio da i vrh države i narod i Crkva žele mir sa svima.

"Mi sedimo na svojoj stolici i sa te stolice znamo ko su nam prijatelji, ali se trudimo i sa drugima", napomenuo je poglavar SPC".

http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...Irinej-Srbija-ne-moze-da-pokloni-Kosovo-VIDEO



G - din Slobodana Antonic u vezi "izvesnih skorasnjih dogadjanja u Patrijarsiji" :


 
ДР ДИМИТРИЈЕВИЋ: Вучић је наследник титоистичких битанги, хтео да заплаши СПЦ
18-05-2019 10:22 Издвојено Србија Политика Видео
Свако ко је сумњао да ће СПЦ прихватити Вучићеве компримисе, могао је да се увери у супротно после званичног саопштења наше цркве у којем се јасно поручује да нема признања, поделе и разграничења Косова и Метохије.

др Владимир Димитријевић (Фото: HelmCast)
Овопоручује др Владимир Димитријевић и нада се да ће овај апел из врха Српске православне цркве доћи до свих у власти, па и до Александра Вучића.

– Надам се да ће схватити и да ће се покајати, ако још мало има свести и савести на ивици понора на којој је закорачио.
Што се тиче натписа у медијима да је Вучић претио владикама некаквим списима тајних служби, то не треба никога да чуди, јер је он наследник титоистичких битанги из доба Ранковића, Крцуна и чувене верске комисије која је непрестано притискала и нападала СПЦ.
- Уопште не сумњам да је једна оваква власт, која се не боји ни Бога ни било чега, покушла да застрши епископе СПЦ – каже Димитријевић.
- Ипак, Лазарева клетва је јача од Вучићевих претњи. Александар Вучић је само патуљак који се маскирао у џина и који тако иде и плаши људе, а заправо је уплашени квази чаробњак из Оза. Шибицар са штајге, који је узалудно покушао да застраши косовски дух владика – категоричан је Димитријевић.-

Како је Рамзан Кадиров оштро одговорио на америчке санкције Чеченима погледајте ОВДЕ.



https://www.pravda.rs/2019/5/18/dr-...nik-titoistickih-bitangi-hteo-da-zaplasi-spc/
 
"
ВУЧИЋУ, ГДЕ НАС ТО ВОДИШ?! Ево шта Европљани кажу, а ми и даље верујемо у...
17-05-2019 22:31 Издвојено Србија Политика
Већина Европљана верује да би ЕУ могла да се распадне у наредне две деценије, показало је истраживање у седишту ЕУ Бриселу. Студија Европског савета за спољне односе (ЕЦФР) и међународне фирме за истраживање тржишта и анализу података „ЈуГов“, у коју је било укључено више од 60.000 људи из 14 земаља чланица ЕУ, показала је и да значајан број испитаника сматра да је „реална могућност“ да у наредној деценији избије рат између две земље ЕУ.

Александар Вучић (Фото: Јутјуб)
Истраживање је показало да је ниво подршке чланству у ЕУ висок, али да влада песимизам када је у питању будућност блока. У свакој држави чланици, осим у Шпанији, већина гласача верује да ће се ЕУ распасти у наредних 10 до 20 година, наводи се у студији.
Како се прецизира, у Француској, 58 одсто испитаника сматра да је реално да ће се блок распасти у року од две децније, с чиме је сагласно 57 одсто Италијана и Пољака. Чак и у Шпанији, 40 одсто испитаника рекло је да је реална могућност да се ЕУ распадне.
Истраживање је показало да већина Европљана, уколико се ЕУ распадне, као највећи губитак види колапс јединстеног тржишта, а потом питање слободног путовања преко граница и слободе за живот и рад у другим земљама.
Значајан број испитаника је, такође, рекао да је рат између земаља ЕУ „реална могућност“ у наредној деценији. Највећи број њих је у Аустрији, где је 38 одсто испитаника рекло да мисли да би рат могао да избије у наредних 10 година, док у Француској тај број износи 35 одсто, а у Румунији 31 одсто. Уверење да би могао да избије рат између чланица ЕУ нарочито је снажно међу младима, преноси Си-Ен-Би-Си.
У Аустрији и Румунији, половина испитаника од 18 до 24 године, верује да је рат између две чланице ЕУ могућ, с чиме је сагласно 46 одсто најмлађих испитаника у Француској.




Напредњак шокирао Србију. Погледајте ОВДЕ шта је рекао за Вучића.
Извор: Танјуг

https://www.pravda.rs/2019/5/17/vuc...-sta-evropljani-kazu-a-mi-i-dalje-verujemo-u/
 

ПУТИН ЗНА КОГА ШАЉЕ У БЕОГРАД: Овај човек ће ставити тачку на Вучићеву "пинг понг политику" између запада и Русије
18-05-2019 09:02 Фокус 2 Србија Политика Видео
Професор Правног факултет Дејан Мировић каже да ће нови руски амбасадор у Србији Александар Боцан Харченко ставити тачку на Вучићеву "пинг понг" спољну политику.

Александар Боцан Харченко (Фото: Јутјуб)
Боцан Харченко је један од најбољих стручњака Русије за регион Балкана, а његови сарадници га описују као врхунског професионалца, благог, сталоженог, али одлучног, са великом радном енергијом. Реч је о каријерном дипломати, који је раније био на дужности специјалног представника руског министарства спољних послова за Балкан и учествовао је у раду Савета за имплементацију мира који је пратио испуњавање Дејтонског споразума.
Био је и шеф Одсека за земље бивше Југославије, а потом и заменик директора у одељењима за Европу. Боцан Харченко је био дугогодишњи представник Русије у Контакт групи и, уз дипломате САД и ЕУ, представник у посредничкој тројци за решавање питања статуса Косова и Метохије.
Књигу “Мрежни ратови” руских геополитичара Александра Дугина и Леонида Савина можете наручити ОВДЕ.
Такође, био је члан руске делегације на Дејтонским мировним преговорима и мировној конференцији о БиХ у Паризу, а учествовао је и на бројним међународним форумима у оквиру Контакт групе и ОЕБС.
Мировић сматра да његов долазак у Србију показује да нам Москва даје на значају. Он каже да са таквим човеком као руским амбасадором у Београду Вучић више неће моћи да један дан глуми руског а други дан западног човека.
- Toм човеку не можете да говорите ми смо патриоте али не можемо сада вашем хуманитарном центру у Нишу да дамо дипломатски статус јер није време. Москва шаље неког ко је верзитан и ко није обичан амбасадор. Видећемо шта то значи – рекао је Мировић током гостовања у емисији продукције “Центар”.

https://www.pravda.rs/2019/5/18/put...u-ping-pong-politiku-izmedju-zapada-i-rusije/
 
https://rs.sputniknews.com/vesti/201905181119839133-kosovo-crkva/

"
Хашим Тачи и Федерика Могерини на самиту у Тирани

Кад о Косову могу да одлучују Могеринијева и НАТО пуковници, али српска црква — не сме!
21:07 18.05.2019(освежено 21:20 18.05.2019)

Гостовање председника државе Александра Вучића и лидера Срба у РС Милорада Додика на Сабору Српске православне цркве открило је и висок степен несхватања дела јавности улоге коју црква има у држави.
Премијер Александар Вучић и патријарх српски Иринеј

© TANJUG / RADE PRELIC
Осетљив тренутак: Зашто је важан долазак Вучића и Додика на Сабор СПЦ
Фрапантно је, за почетак, да су се могле чути примедбе да је погрешно што државне власти разговарају са СПЦ о решавању косовског питања.
Главни аргумент за ту, не превише интелигентну, али често злонамерну замерку јесте да је Србија секуларна држава и да ту Црква нема шта да се меша у „политичке ствари“.
По тој логици, о судбини Косова могу да одлучују разне могеринијеве, белосветски чиновници, заменици подсекретара, амбасадори (нарочито Западни), регионални „лидери“, НАТО пуковници (бивши и садашњи), јавни и тајни агенти контраобавештајних служби, сепаратисти и злочинци…
А српски патријарх, митрополит, епископи, владике — не могу ни да разговарају.
По тој наопакој памети, будућност Косова могу да решавају невладине организације, представници међународних института, форума, политички аналитичари, разни центри за десрбизацију и дебилизацију, страначки јуришници, анонимни твитераши из мрака своје собе…
Само не могу великодостојници Српске православне цркве.
Александар Вучић

© TANJUG / ДИМИТРИЈЕ ГОЛ
Вучић: Један владика је рекао — Вучићу, шта год да урадиш, бићеш крив
А три секунде је потребно да се прелистају паметне књиге или консултује бар Википедија, па да се утврди да секуларна држава не значи да Црква не сме да има став, већ да Црква не представља закoнодавну или извршну власт. Да не доноси државне одлуке.
Просто је несхватљиво да је немогуће схватити једноставну истину:
Српској цркви родно је место Косово и Метохија.
Срби су на тој земљи опстајали, како вековима, тако и данас захваљујући свештенству и монаштву СПЦ. Захваљујући звонима која ће и ове недеље позивати на литургију и у Грачаници и у Призрену, Високим Дечанима, Великој Хочи, Пећкој патријаршији.
Црква ће се за Косово и Метохију питати док постоје — и Црква и Косово и Србија.
Други феномен је однос српских медија према сусрету Вучића, Додика и врха СПЦ.
Неименовани „извори“ утркивали су се свакодневно да избаце бомбу са састанка.
Нагађања, спекулације, подметачине, пијачарски речник којим су се наводно једни другима обраћали, измишљене свађе са пикантним детаљима…
Као да се извештава са седнице општинског одбора неке странке испод цензуса. Као да се преносе детаљи из неког разгаћеног ријалити програма. Као да се откривају закулисне тајкунско-мафијашке завере.
Патријаршија Српске православне цркве у Београду

© FLICKR/ JORGE LÁSCAR
СПЦ саопштила: Нема поделе, нема „замрзнутог конфликта“, Косово је Србија
Не вреде ни демантији, ни званична саопштења, ни изјаве, ни разјашњења. Чаршија зна најбоље шта се дешавало иза затворених врата.
Тај приступ на све личи, осим на извештавање са Сабора Српске православне цркве. Или сусрета патријарха и владика са српским политичким вођама.
Отвориле су се и нискоумне спекулације да ће се Црква поделити и променити став према Косову и Метохији.
То је тек врхунац медиокритетског трабуњања, што је потврдило и званично саопштење Сабора СПЦ које је усвојено једногласно.
Свакоме, ко иоле нешто зна о Српској православној цркви, требало би да је јасно да ће за њу, како год се буду одвијали политички и фактички процеси, цело Косово заувек бити саставни део Србије. То се не мења ни вековима, а камоли током седмичног заседања Сабора.
Овај прошлонедељни сусрет — Вучића, Додика и поглавара СПЦ показао је и да мора да почне да се разговара у Србији.
Чак и кад се нема истоветно мишљење. Чак и ако се имају супротна полазишта.
Црква као један од институционалних стубова друштва могла би да буде и покретач тог суштинског дијалога у посвађаној Србији.
Можда је први корак начињен.">
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top