Predjela, supe, čorbe

  • Začetnik teme VOZDOVCANKA
  • Datum pokretanja
zoza:
Osim mesa, stavi se "zelen", tj. sargarepa, persun, paskanat, zatim celer. Onda, neko stavi jedan krompir, neko list kupusa - kao onda je supa bistra. A ja volim da osim krompira dodam, jer je tako radila moja baka, glavicu crnog luka presecenu na pola pa zapecenu na ringli. To je miris i ukus iz detinjstva, i cini mi se, zbog toga i najvazniji dodatak moje "domace" supe. Jeste da imas posle crne truncice u supi, ali supa se pre dodavanja rezanaca, kao sto znamo, procedi. Vazno je i da supa lagano kljuca, sto bi rekli pravi kuvari "na umerenoj vatri". Problem pene je resen u gornjim komentarima. Rezanci domaci, naravno! Sa pijace.
sve isto i ja kuvam ali obavezno osim zacina i soli dodam i kasiku secera.
 
zapecene tikvice

mlade tikvice ocistim, presecem po duzini, izdubim sredinu pa izgledaju kao camci. na malo maslinovog ulja prodinstam sredinu tikvica, dodam seckane sampinjone i izgnjecen beli luk, da se sve dobro izdinsta. ako masa nije homogena, dodam kasicicu prezli. na kraju seck. persun i so-biber-ko sta vec voli. polutke tikvica ovim napunim, od gore malo nasaram gustim paradajz sokom i pecem u plehu (dno je poprskano uljem). pred kraj od gore pospem rendanim zutim sirom, da se otopi.

prijatno!
 
Zapečene tikvice, mljac! :P

Počinje sezona paprika.
Obožavam ih na sve načine!
Kad treba da dođe probrana muška ekipa, onda fine, mesnate babure u ruke - koliko muških gostiju, toliko babura.
Očiste se od semenki (ono, za peteljku, pa na unutra, pa kašičicom još malo iznutra, da ne ostanu žilice i semenke), pa se finim provrelim sremskim sirom lepo namažu iznutra, a vrh im se malo saseče, poravna, da budu stabilne na stolu.
I onda - pred svakog gosta 'ekološka' čašica na sto! U koju se sipa, naravno, isključivo domaća rakija. (Ali se ne sipa nikako do vrha, taman posla!)
Za meze uz to, naravno, ne idu testa, nego stariji beli sir (može feta), i kobasice (još ako su i one domaće, divota!).
A ta probrana muška ekipa se sastavlja isključivo od gurmana, to je sastavni deo ovog recepta! :wink:
 
Suve sljive u slanini

suve sljive se obmotaju dimljenom slaninom i ispeku u rerni (vruca rerna, na kratko al da bude res)...i umacu u sos od pavlake i rena...


Plavi patlidzani sa orasima

patlidzan se isece (malo ukoso) na snite debljine 2 cm, posole da puste sok i isprze u ulju.
napraviti nadev od oraha ovako: 200g oraha istucati u avanu da se dobije gusta, bela masa a zatim dodavati cen po cen belog luka (5 komada), kasicica aleve paprike, kasicica korijandera, kasicica bibera. dodati malo tople vode da se napravi ujednacena masa (neki stavljaju i malo belog sirceta)...
na svaki komad isprzenog patlidzana staviti kasicicu nadeva i preklopiti drugim parcetom.
staviti na tanjir a odozgo poredjati kolutove luka, crvene paprike i lisce korijandera..
u Gruziji, odakle je ovo jelo, odozgo se stavljaju i semenke nara...


lisce korijandera dobijete tako sto posadite seme korijandera (ima ga u svakoj prodavnici zdrave hrane)...
 
Mmmmmmm...!!! Anakin, umeš da otvoriš apetit!

A plavi patlidžan je dobar i kad se onako, klot, isprži na ulju (ako je prethodno odstojao malo posoljen), isečen po dužini na šnite, cirka nekih ~2cm, duplo deblje nego za pohovanje, otprilike). I uz to - urnebes (sir i ajvar u kući mogu da posluže) pa na tost. Pa se naređa jedno na drugo... mmm...
Može i majonez odozgo, ako baš treba, i razno-razni nakidani listići iz saksija sa začinima, da zamirišu i dodaju ukusu, ali dobar je i sam po sebi!
I svež paradajz uz to. Može i šopska.
 
a jel moze predjelo kapama, glavno jelo teleca kolenica a dezert pohovani mozak? :lol:
i salata od svinjskih nogica....



Ljudozderski sendvici

napraviti tatarski biftek, namazati na hleb (i puter) i zapeci malcice u rerni...
tatarski: 300 gr mlevenog (juneceg), zumance, po kasicica senfa, aleve paprike, crnog luka, soli...

meni je jeres peci tatarski ali nije losa fora za gadljivce....
 
Znam jednostavan i super recept za predjelo od jaja i sardine. Ja ga često pravim i super je. :)
Skuvate šest jaja presečete ih na pola. Izvadite žumanca.Jednu sardinu izgnječite sa žumancima, dodate kaščicu soka od limuna, vrlo malo soli i bibera. Dobro izgnječite dok ne postane glatka masa. U svaku polutku belanca stavite ovu masu. Poređjajte ih ukrasite listovima zelene salate (možete na listove zelene salate staviti punjene polutke).
Prijatno!
:)
 
Jao, Novčiću, sad si me podsetila na konzerve sardina! One su stvarno nepresušan materijal za raznorazne kombinacije pasti. (Tunjevina je isuviše 'suva' za to.)
Sardine iz konzerve se izbace u činiju, doda maslinovog, malo majoneza, limuna, soli, bibera (po ukusu), izgnječe čvrstom viljuškom.
I npr. namaže tost (pod tostom podrazumevam englesku varijantu - znači kriška tost-hleba presečena po dijagonalama pre prepecanja, ali ne do kraja, tako da se lako prelomi, tj. razdvoji posle toga). I odozgo (a može i u smesu, samo mene obično mrzi da seckam tako sitno :lol: ) opet raznorazne odgovarajuće billjčice, tj. listići, a mogu i kolutići maslina (kod nas su najbolje one punjene paprikom, ko ne voli crne), po estetskom ukusu domaćice (može i domaćina). :wink:
Količina paste je sasvim dovoljna za jedan onaj veći tanjir za služenje.
Ta smesa može lako da se razdvoji, pa da se u prvi deo doda malo više majoneza i zgnječeno tvrdo-kuvano žumance, u drugi deo kečap, u treći blendovane crni maslinke i malo više (crnog) bibera, u četvrti blendovanog lišća peršuna, malo origana, celera i/ili mente (iznenađujuće je prijatan ukus morske ribe sa mentom!), pa može i vlašac u neki deo... I onda na stolu imamo pravu paletu boja, a na nepcu paletu ukusa. :P

Nego, svi ovi recepti su bez veze ako nisu u kombinaciji sa još nekim odgovarajućim predjelom na stolu. Uvek je efektnije kada se servira kombinacija od par jela, tj. predjela koja se međusobno uklapaju.
Suština predjela je da otvori apetit i pripremi našu tibu na zahtevniju hranu, tj. glavno jelo. Neće prijati ako ih ne prati odgovarajući jelovnik. I piće. :D
 
Princeza
član


Poruke: 1691
Mesto: Beograd
Sre, 14. april 2004 14:26 Odgovorite sa citatom

--------------------------------------------------------------------------------

Moji otkad znam za sebe prave palacinke sa sirom. Jaja, sitni, mrvljeni sir, malo kisele vode se umesaju i posoli se po ukusu i time se pune palacinke. Redjaju se urolane u vatrostalnu ciniju. Preliju se umucenim jajetom i pavlakom i zapeku se u rerni.

Ja volim kada se naprave malo deblje palacinke da vise lice na tortilje i onda pravim sendvic od njih: krem sir, praska sunka, kackavalj i kiseli krastavci. I to stredjam na onako vruce testo da bi se otopio kackavalj.



'''''
Morala sam da ukradem ovaj recept sa teme palačinke, nisam mogla da odolim, jer je to i moj omiljeni način pravljenja slanih palačinki (da ne kažem jedenja :wink: ), a ujedno, eto nam i ev. dva lepa predjela. :P Vreme mi je za doručak, vidi se! :lol:
 
zainteresovana:
Jao, Novčiću, sad si me podsetila na konzerve sardina! One su stvarno nepresušan materijal za raznorazne kombinacije pasti. (Tunjevina je isuviše 'suva' za to.)
Sardine iz konzerve se izbace u činiju, doda maslinovog, malo majoneza, limuna, soli, bibera (po ukusu), izgnječe čvrstom viljuškom.
I npr. namaže tost (pod tostom podrazumevam englesku varijantu - znači kriška tost-hleba presečena po dijagonalama pre prepecanja, ali ne do kraja, tako da se lako prelomi, tj. razdvoji posle toga). I odozgo (a može i u smesu, samo mene obično mrzi da seckam tako sitno :lol: ) opet raznorazne odgovarajuće billjčice, tj. listići, a mogu i kolutići maslina (kod nas su najbolje one punjene paprikom, ko ne voli crne), po estetskom ukusu domaćice (može i domaćina). :wink:
Količina paste je sasvim dovoljna za jedan onaj veći tanjir za služenje.
Ta smesa može lako da se razdvoji, pa da se u prvi deo doda malo više majoneza i zgnječeno tvrdo-kuvano žumance, u drugi deo kečap, u treći blendovane crni maslinke i malo više (crnog) bibera, u četvrti blendovanog lišća peršuna, malo origana, celera i/ili mente (iznenađujuće je prijatan ukus morske ribe sa mentom!), pa može i vlašac u neki deo... I onda na stolu imamo pravu paletu boja, a na nepcu paletu ukusa. :P

Nego, svi ovi recepti su bez veze ako nisu u kombinaciji sa još nekim odgovarajućim predjelom na stolu. Uvek je efektnije kada se servira kombinacija od par jela, tj. predjela koja se međusobno uklapaju.
Suština predjela je da otvori apetit i pripremi našu tibu na zahtevniju hranu, tj. glavno jelo. Neće prijati ako ih ne prati odgovarajući jelovnik. I piće. :D

:) Ja mnogo volim sva jela sa ribom :) I da, zainteresovana, upravo ovo predjelo trebalo bi da se služi sa glavnim jelom koje je od ribe. Jer ipak treba sve da bude u harmoniji :) I naravno neki aperitiv uz to :)
 
Dragi moji kuvarice i kuvari.Evo i mene nakon malo duzeg odsustva.Kako vidim ima ovde i vrednih ali i onih koji zabusavaju.Necu da ih imentujem jer se nadam da ce se popraviti.Evo za pocetak nesto lagano ali mnooogo dobro.Ovo predjelo sam jela kod prijateljice i od tada ga pravim. Uz vino, ubilo se.A kada vam dolazi voljeno bice ili je tu kraj vas OBAVEZNO da sedi pre nego iznesete tanjir na sto.Iz razloga sto cete ga istim OBORITI sa nogu. :lol: :lol: :lol:

SUVE ŠLJIVE PUNJENE SIROM

Potrebno je: 15-20 suvih većih šljiva,250 gr. krem sira,100 gr. kisele pavlake , cimet ili vanila
Šljive oprati u toploj vodi i izvaditi koštice. Osušiti ih. Svaku polutku sa kašicicom ili celu šljivu sa špricem puniti filom.
Fil: Izmešati sir i pavlaku sa dodatkom malo cimeta ili vanile.
Ostaviti u frižideru da se ohladi. Ovakvim nadevom mogu se puniti i suve kajsije kao i sveže.

Ne moram da navedem da su mere odokativne.
 
specijalitet sa Visa
KOMIŠKA POGAČA

potrebno je: 1,5 kg brašna, 1 lit vode, kvasac, 1 kg luka, 0,5 kg paradajza, 1,5 dl maslinovog ulja, 15 kom. slanih srdela, vezica peršuna, biber

Brašno umesiti sa vodom i kvascem, dodati 0,5 dl maslinovog ulja i ostaviti 40-tak min. da nadođe.
U međuvremenu na preostalom maslinovom ulju upržiti luk( naseckan na lisitiće) , dodati oljušten paradajz i kuvati 10-tak min.
Ostaviti da se prohladi.
Testo podeliti na pola. Prvo jednu polovinu testa razvući na pola cm debljine i staviti na podmašćenu tepsiju. Na to testo ređati filete slane srdele i zaliti umakom od luka i paradajza a preko toga posuti naseckan peršun i pobiberiti.
Drugu polovnu testa isto tako razvući i preklopiti, prstima pritiskati po krajevima tj. zatvoriti testo da umak ne iscuri. Od gore premazati sa još malo maslinovog ulja i peći ok 45 min. na 200 stepeni.
 
Gigule, ovaj tvoj recept me podsetio na gomilu kombinacija testa i punjenja. A najbrža spremanja su, zna se, sa lisnatim testom :) koje je izuzetno zgodno kada je potrebno 'dostojno' dočekati iznenadne goste. :wink:


Šunka u testu:

-1kg šunkarice
-1 pakovanje smrznutog lisnatog testa
-jedno žumance
-malo ulja
-senf
-biber

Priprema: Lisnato testo ostaviti da odstoji malo na sobnoj temperaturi, da odmekne, zatim ga razvući na potrebnu veličinu (prema komadu šunkarice), tanko premazati senfom, posuti mlevenim biberom i staviti na sredinu šunkaricu sa koje je skinut omotač.
Šunkaricu skroz obmotati testom i odozgo premazati umućenim žumancetom.
Peći u rerni zagrejanoj na 230-250C. Začas je gotovo. :P
(Meni je inače najlepši taj rolat kada koristim tzv. Prašku šunku, onu četvrtastu, iz konzerve. Može isto to i sa salamama, a tu mi je opet najukusniji tost-narezak na taj način. On je stvarno zahvalan za pečenja i prženja, tj.visoke temperature.)
 
Slana torta s pečurkama:

-2 pakovanja lisnatog testa
-1 tegla seckanih šampinjona
-1 glavica crnog luka
-1 čaša kisele pavlake
-so
-biber

Kada lisnato testo malo odmrzne na sobnoj temperaturi malo ga razvući prema veličini pleha (najefektnije je u okruglim, a dno da bude 21-23cm). Spusti se tepsija na testo, pa se višak opseče nožem okolo.
Jedna kora se spusti u podmazan i pobrašnjen pleh, premaže se vodom, a na drugu se spusti manja šerpa i opseče krug, tako da se dobije širi prsten koji se stavlja preko prve kore.
Ispeći to testo u dobro zagrejanoj rerni (230-250C, dovoljno je desetak min).
Dok je testo u rerni, malo propržiti glavicu sitno seckanog crnog luka, sipati u njega šampinjone, kratko prodinstati, začiniti biberom i solju po ukusu, skinuti sa ringle i umešati kiselu pavlaku.
I zatim - napuniti tortu, i gotovo!!! :P Može se ukrasiti svežim seckanim peršunom, lepo izgleda.
Mogu da se koriste i sveži, krupno sečeni šampinjoni, postupak je isti, ali onda torta nema tako pikantan ukus. U tom slučaju je dobro secnuti 2-3 kisela krastavčića kada se dodaje pavlaka, tj. skloni sa vatre.

('Otpad' od testa, posle opsecanja, može odmah da se naseče na kockice ili rombiće, ćušne u drugi pleh pa u rernu, dok je još vruća, a odozgo da se ev. pospu susamom, šta god.
Ali odmah! staviti u rernu, čim se isključi, tj.izvadi prvi pleh.)
 
Volim da jelo ima izrazen estetski momenat pa kad stavim sve na sto svi se neshto snebivaju, kao zao im prosto da jedu, a posle da vidis cudo...kad jedem u kineskom uvek sacuvam one divne ptice od sargarepe i ostale ukrase od povrca koji mogu da se cuvaju u vodi u frizideru do prve prilike... a volim i one slane korpice koje su se pojavile pa mozes da ih punis raznoraznim pastama, to mi je omiljeni deo posla, pustim neku finu muziku, sipam vranca i od tanjira pravim baste i vrtove...Elem malo sam se zanela evo nekih kreativnih predloga, za posebne prilike nesto ekskluzivno

Kanapei

beli hleb se blago prepece sa obe strane i izreze na kocke(ne kao za krutone nego velicine krekera)
1/4 - mayonez, mladi luk, incuni, skampi
1/4 - krem sir,mladi luk, kapar
1/4 - puter, kornisoni, prsuta
1/4 - mayonez,spargle,rotkvice,korijander
Usvakom slucaju na ovu temu ima bezbroj kombinacija te za manje ekskluzivne varijante mozete bilo sta da iskoristite! Samo kreativno...
 
Modufikujemo gore navedenu čorbicu...
Potrebno je:
1/2kg očišćene bundeve
1 šargarepa
malo celera (koren i lišće)
3 čena belog luka
glavica crnog luka
kockica gotove supe (ili bio začin)
-so po potrebi
-malo bibera
-ulje + puter
-feferone po želji
-kisela pavlaka
Na zagrejanom ulju uz dodatak putera propržiti crni luk.
Dodati očišćenuu šargarepu, celer i bundevu ("čisto meso") sve iseckano na kockice propržiti, doliti vode toliko da povrće bude pokriveno, kockicu supe ili začin. Kad provri, smanjiti temperaturu i pustiti da se krčka dok se povrće sasvim ne raspadne. (Da bi se sve sjedinilo i postalo sasvim kremasto, ja najčešće skuvano povrće stavim u blender, ali ne mora.) Ako je previše gusto doliti još vode. Dodati sitno naseckan celerov list, po želji feferone, izgnječen čen belog luka, biber i dosoliti po potrebi.
U svaki tanjir sipati čorbu i kašiku nerazmućene pavleke. Ukrasiti listom celera, semenkama bundeve...
Prijatno!
corba5dm.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja obožavam mirođiju i tikvice, a pošto im je sada puna sezona, evo dva recepta:

ČORBA OD TIKVICA

Propržiti glavicu crnog luka pa dodati oko 600 gr tikvica isečenih na kockice (oko 1 cm), doliti vode da sve pokrije, posoliti i ostaviti da se kuva dok tikvice ne omekšaju. Kada su skuvane, dodati pola litre mleka, ako je pregusto doliti i malo vode, kašikicu šećera i dosta seckane mirođije, pa ostaviti da baci 1 ključ. Ko voli, može može narendati i malo muskatnog oraha. Ova čorba se služi sa kiselom pavlakom ili malo limuna, a može se jesti i hladna.

BEŠAMEL SOS SA MIROĐIJIM

Na malo ulja propržiti 2 kašike mekog brašna, doliti mleko (može i kiselo, jogurt, pavlaka, ostaci bilo kakvog sira...), naseckati dosta mirođije, posoliti, staviti kašikicu šećera i malo sirćeta, tj. po ukusu. Sve to pustiti da prokuva i dolivati mleko ako je pregusto. Odlično je uz baren krompir i nemasno meso.
 
ESPANJOL:
10 kg. Telecih kostiju
2 Okrajaka od mesa
500 gr. Sargarepe
500 gr. Celera
500 gr. Crnog luka
1 L Crnog vina
500 gr. Paradajz pirea
500 gr. Masnoce
2 Veze Majcine dusice
50 gr. Belog luka
500 gr. Brasna
Lovorov list
So
Biber
15 l. Vode
NACIN RADA:
Telece kosti utisnuti,oprati I staviti u posudu,okrejake od mesa,usitnjeno korenasto povrce I staviti pecnicu na 220 c.Izvaditi iz pecnice I staviti u posudu za kuvanje.Dodati masnocu,biber,lovor,beli luk malo proprziti prokuvati I kuvati 6 do 8 sati.Kada je kuvano procediti I staviti da se prohladi.Napraviti klajster [Voda I brasno umuceni] ili gustin umest brasna ili suva zaprska.Fond zagrejati,povezati ga,zicom dobro izmesati,naliti crnim venom I naliti crnim venom,kuvati jedan sat.Kada je gotov doterati ukus procediti kroz gusto platno.Koristi se uz kuvano meso.


KREM SOS:
1 L Espanjola
1dl. Belog vina
50 gr Pavlake
Senf
Persun
NACIN RADA:
U gotov espanjol dodati vino kuvati pavlaku zacine I dobro sjediniti masu pustiti da provri sluzi se uz dinstano I peceno meso.




PINKANTNI SOS
7 dl. Espanjola
3 dl. Belog vina
3 dl. Sirceta
100 gr. Crnog luka [Sitno seckan]
200 gr. Kiselih krastavca [Isecene na zilijen]
Persun
NACIN RADA:
Crni luk kuvati u crnom vinu I sircetu dok sadrzaj ne uvri za pola zatm dodati espanjol sjediniti I pustiti da prokuva dodati krastavac I persun I mesati suzi se uz svinjsko I govede meso.


AURORA
0,5 l. Besamela
70 gr. Paradajz pirea
1 Kasika vocestera[Industriski sok]
NACIN RADA:
U vec gotov besamel dodati paradajz pire I vocaster I dobro izmesati koristi se uz jela od ribe I mesa.


MORNEJ
2,5 dl . Besamela
3 dl. Pavlake
75 gr. Tvrdog sira
30 gr. Maslaca
NACIN RADA:
U vruc besamel dodati sir pavlaku maslac I dobro izmesati sluzi se uz jela od mesa I t
estenina.

BESMEL
2,5 l Mleka
Veza garni buketa[Korenasto povrce]
250 gr. Brasna
250 gr. Maslaca
So
Morsko orace
NACIN RADA:
Mleko prokuvati sa korenastim povrcem I procediti u odgovarajacu posudu.Na masnoci uprziti brasno uz stalno mesanje dok ne dobije svetlo zutu boju,zatim naliti vrelim mlekom uz stalno mesanje.Sos kuvati 20 min I na kraju zaciniti.
 
TOPLA PREDJELA


PUNJENO BELO MESO
2 Parceta belog mesa
1 Jaje
50 gr. Paprike
50 gr.Suhomesnatog
Pola jabuke
100 gr. Rize kuvane
Malo belog vina
Putera
Parmezana (kackavalja)
NACIN RADA
U jednu ciniju umutite jaje u kajganu tu stavite paprika I suhomesnato I time punite belo meso.M eso peci u plitkoj masnoci.U tiganj stavite jabuku I prazi luk malo puteera I ulja pa prziti nekoliko minuta pa onda staviti belo vino I parmesan na kraju staviti rizu I prziti jos malo.

OMLET NA LOVACKI NACIN
20 gr Ulja
3 Jaja
1 dl Mleka
Mleveni biber
30 gr Digerice
So
30 gr Slanine
30 gr Pecuraka
1 dl Madera sosa
Malo persuna
NACIN RADA
Pecurke,slaninu I digericu iseci na kockice 1x1 sotirati na ulju svaki posebno.Sastaviti sve namirnice,preliti Madera sosom dodati so biber,sve dobro sjediniti.Omlet isprziti I servirati okolosipati garniture na lovacki nacin.

KAJGANA NA SELJACKI NACIN
20 gr Ulja
2 Jaja
0,2 dl pavlake
So
Person
ZA GARNITURU
20 gr Crnog luka
20 gr Pecene paprika
20 gr Svezeg paradajza
20 gr Slanine
20 gr Kropira
So
Biber
Persun
 

Back
Top