Predjela, supe, čorbe

  • Začetnik teme VOZDOVCANKA
  • Datum pokretanja
Ne zelim da se ponavljaju recepti i ideje, pa dosta vremena potrosim za citanje vec napisanog (osecam da vec licim na moju decu koja se ne skidaju sa "fejsa"). Tako otkrivam sjajne stvari, jer uvek volim da pravim nesto novo.
Da li ste probali ovo:
Paprike silje, mogu biti i zelene i crvene, odsece se gornji deo zajedno sa peteljom (to se posle koristi kao "poklopac")
Napravi se fil kao za gibanicu, kore se iseku na rezance (jedna se ostavi cela), sve se izmesa i time se pune paprike. Ona cela kora se isece na kvadrate kojima se paprike zatvore, stavi se "poklopac", poredja u malo pouljen pleh, doda malo vode, pokrije folijom i zapece u rerni.
Poseban ukus se dobije kada se u fil doda seckana mirodjija, ko voli.
 
Meni se jako svidja ova tema.
Mislim da niko ne moze da odoli lepo serviranom predjelu. Cak i onaj ko nije gladan morace da proba makar malo, ako je to sto vidi na stolu lepo na oko:zjede:
Zato hajde da malo ozivimo ovu temu i da je osvezimo receptima! Evo za pocetak nesto jako ukusno, proveren recept

Pica rolat od kora za pitu
Sastojci
• 7 kora za gibanicu (oko 500 grama)
• 250 grama iseckane praške šunke
• 250 grama narendanog kačkavalja
• 400 grama izdinstanih pečurki
• 200 grama kečapa
• 1 pavlaka
• 2 umućena jajeta
• origano

Način pripreme:
Najpre staviti jednu praznu koru, drugu koru preliti sa 100 grama kečapa, treću koru posuti sa 125 grama narendanog kačkavalja, četvrtu koru posuti iseckanom praškom šunkom, petu koru preliti sa dve trećine umućene mase od jaja i pavlake, šestu koru posuti izdinstanim pečurkama i sedmu koru preliti sa 100 grama kečapa i posuti sa 125 grama kačkavalja.
Uviti u rolat, staviti u podmazan pleh i preliti ostatkom umućenih jaja i pavlake. Posuti origanom, pa peći u rerni oko 30 minuta, tj. dok rolat ne poprimi zlatnožutu boju.
Rolat seći na kriške.
 
Čorba od kestena

200 g obarenog kestena,
300 g telećeg mesa,
1 koren celera,
2 kašike pavlake,
2 šargarepe,
1 kašika brašna,
100 ml mleka,
biber,
1 jaje,
ulje,
so.

U tiganju sa zagrejanim uljem pržimo parčad šargarepe, celera i mesa.
Kada je meso prženo u šerpu dodamo brašno. Posolimo, pobiberimo i mešamo dok brašno ne porumeni. Nalijemo oko 700 ml vode i dodamo propasirani kesten. Posolimo i pobiberimo. Kuvamo 15-20 minuta.
U manju dublju posudu stavimo mleko, pavlaku, jedno žumance i promešamo žicom za mućenje.
Sklonimo šerpu sa šporeta i dodamo mleko, žumance i pavlaku. Promešamo.
 
Ovo je postavljeno na temi "sve i svašta" . Niti tema ima smisla, niti je iko otvara, a šteta da recepti ostanu tamo.
ESPANJOL:
10 kg. Telecih kostiju
2 Okrajaka od mesa
500 gr. Sargarepe
500 gr. Celera
500 gr. Crnog luka
1 L Crnog vina
500 gr. Paradajz pirea
500 gr. Masnoce
2 Veze Majcine dusice
50 gr. Belog luka
500 gr. Brasna
Lovorov list
So
Biber
15 l. Vode
NACIN RADA:
Telece kosti utisnuti,oprati I staviti u posudu,okrejake od mesa,usitnjeno korenasto povrce I staviti pecnicu na 220 c.Izvaditi iz pecnice I staviti u posudu za kuvanje.Dodati masnocu,biber,lovor,beli luk malo proprziti prokuvati I kuvati 6 do 8 sati.Kada je kuvano procediti I staviti da se prohladi.Napraviti klajster [Voda I brasno umuceni] ili gustin umest brasna ili suva zaprska.Fond zagrejati,povezati ga,zicom dobro izmesati,naliti crnim venom I naliti crnim venom,kuvati jedan sat.Kada je gotov doterati ukus procediti kroz gusto platno.Koristi se uz kuvano meso.


KREM SOS:
1 L Espanjola
1dl. Belog vina
50 gr Pavlake
Senf
Persun
NACIN RADA:
U gotov espanjol dodati vino kuvati pavlaku zacine I dobro sjediniti masu pustiti da provri sluzi se uz dinstano I peceno meso.




PINKANTNI SOS
7 dl. Espanjola
3 dl. Belog vina
3 dl. Sirceta
100 gr. Crnog luka [Sitno seckan]
200 gr. Kiselih krastavca [Isecene na zilijen]
Persun
NACIN RADA:
Crni luk kuvati u crnom vinu I sircetu dok sadrzaj ne uvri za pola zatm dodati espanjol sjediniti I pustiti da prokuva dodati krastavac I persun I mesati suzi se uz svinjsko I govede meso.


AURORA
0,5 l. Besamela
70 gr. Paradajz pirea
1 Kasika vocestera[Industriski sok]
NACIN RADA:
U vec gotov besamel dodati paradajz pire I vocaster I dobro izmesati koristi se uz jela od ribe I mesa.


MORNEJ
2,5 dl . Besamela
3 dl. Pavlake
75 gr. Tvrdog sira
30 gr. Maslaca
NACIN RADA:
U vruc besamel dodati sir pavlaku maslac I dobro izmesati sluzi se uz jela od mesa I t
estenina.

BESMEL
2,5 l Mleka
Veza garni buketa[Korenasto povrce]
250 gr. Brasna
250 gr. Maslaca
So
Morsko orace
NACIN RADA:
Mleko prokuvati sa korenastim povrcem I procediti u odgovarajacu posudu.Na masnoci uprziti brasno uz stalno mesanje dok ne dobije svetlo zutu boju,zatim naliti vrelim mlekom uz stalno mesanje.Sos kuvati 20 min I na kraju zaciniti.








TOPLA PREDJELA


PUNJENO BELO MESO
2 Parceta belog mesa
1 Jaje
50 gr. Paprike
50 gr.Suhomesnatog
Pola jabuke
100 gr. Rize kuvane
Malo belog vina
Putera
Parmezana (kackavalja)
NACIN RADA
U jednu ciniju umutite jaje u kajganu tu stavite paprika I suhomesnato I time punite belo meso.M eso peci u plitkoj masnoci.U tiganj stavite jabuku I prazi luk malo puteera I ulja pa prziti nekoliko minuta pa onda staviti belo vino I parmesan na kraju staviti rizu I prziti jos malo.

OMLET NA LOVACKI NACIN
20 gr Ulja
3 Jaja
1 dl Mleka
Mleveni biber
30 gr Digerice
So
30 gr Slanine
30 gr Pecuraka
1 dl Madera sosa
Malo persuna
NACIN RADA
Pecurke,slaninu I digericu iseci na kockice 1x1 sotirati na ulju svaki posebno.Sastaviti sve namirnice,preliti Madera sosom dodati so biber,sve dobro sjediniti.Omlet isprziti I servirati okolosipati garniture na lovacki nacin
 
Poslednja izmena:
Brza čorba od bundeve

2-3 osrednje glavice crnog luka, 2-3 krompira srednje veličine, i bundeve (one zimske, narandžaste, što se koristi za kolače) zapreminski koliko i krompira. Usitniti u blenderu (ko ne koristi blender, može i iseći na krupne kocke, pa posle ispasirati), naliti 2 l vode i posoliti ili dodati zači. Bude brzo gotova, a pred služenje dodati kisele pavlake i bibera po želji.
Ja ovome dodam još i lovorov lisr, pa zakiselim sirćetom od divlje jabuke. Može i limunom ili sirćetom iz turšije, ima interesantan miris.
 
Posto mi je više vas tražilo recept pišem ga i ovde. Rekla sam da je recept sa interneta, ja se izvinjavam ali ne znam odakle je skinut a dajem vam tekst u originalu.

PILEĆA KUGLOF TORTA
Sastojci:
1 kg bataka (4 veća komada)
čaša mleka
1 kašičica soli

125 g mesnate slanine
2 crvene paprike
3 čena belog luka
300 g šampinjona
125 g kačkavalja
100 g zelenih maslina bez koščice
100 g baby kornišona
3 jaja
100 ml slatke pavlake
so i biber

za dekoraciju:
200 ml kisele pavlake
50 ml neumućene slatke pavlake
malo sveže mirodjije

Postupak:
1. Batake odvojiti od kostiju i kože. Preliti mleko preko mesa, dodati kašičicu soli pa izmešati da meso sa svih strana bude u mleku. Ostaviti u frižideru 2-3 sata ili preko noći. Meso bi trebalo da upije većinu mleka, tek će malo ostati na dnu posude.
2. Slaninu iseći na što tanje listove, koji će biti potrebni da se obloži modla.
3. Paprike iseckati na kockice. Beli luk na sitno pa dodati u paprike. Kačkavalj iseći na kockice 1x1 cm.
4. Šampinjone prodinstati, da puste svoj sok i postanu meki. U tortu teba da idu što suvlji mogući.
5. Masline i kornišone ostaviti cele, a mogu se i iseckati.
6. Jaja i slatku pavlaku izmešati viljuškom, umešati ravnu kašičicu soli i malo belog bibera, ili drugih začina po želji.
7. Marinirano meso samleti u seckalici. Bele žilice koje će ostati nesamlevene izvaditi, koliko je moguće. Unutar kalupa za kuglof "polepiti" tanke listove slanine. Mlevenom piletinom obložiti ceo kalup (slanina ostaje izmedju piletine i kalupa). Zatim puniti tortu - poredjati polovinu od pripremljenih paprika sa lukom, šampinjona, kačkavalja, maslina i kornišona. Preliti mešavinom jaja i slatke pavlake, pa poredjati ostatak sastojaka. Malo ih utisnuti da urone u jaja. Ako imate višak mlevenog mesa možete pokušati da zatvorite tortu, ja sam sve potrošila na oblaganje kalupa i ostavila sam fil otvoren.
8. Peći ukupno oko 45 minuta, prvo na 250°C, pa posle smanjiti na 200°C. Povrće će ispustiti svoje sokove pa to mora malo da uvri i jaja da se stegnu. Pečenu tortu ostaviti da se dobro ohladi pa je prevrnuti na tacnu. Premazati mešavinom kisele i slatke pavlake, i posuti sitno seckanom svežom mirodjijom. Najbolje je da prenoći u frižideru jer će se tek onda lepo seći. Može se seći i topla ali je moguće da će punjenje malo da se raspada. Torta je odlična i topla i hladna, jako je dekorativna i poslužiće kao fino hladno predjelo nekom svečanijem ručku.

NAPOMENA: Ja sam ga pravila prvi put, ali sledeći puit ću praviti od belog mesa. Toliko ima žilica u batacima da sam ga posle seckanja u secku terbila skoro kao pirinač.
 

Prilozi

  • P8220174.jpg
    P8220174.jpg
    44,8 KB · Pregleda: 11
Veoma jednostavno predjelo gotovo za par minuta koje se kod mene brzo pojede.

`Prevrnuta jaja`
Skuvana jaja prepoloviti i sloziti na tanjir okrenuta sa zumancem na dole. Kad se sloze sve premazati sa mesavinom majoneza i pavlake u razmeri po ukusu. Preko toga posuti sa puno praske sunke iseckane na kockice.
 

Back
Top