Predjela, supe, čorbe

  • Začetnik teme VOZDOVCANKA
  • Datum pokretanja
Recept za corbu koju mozes posluziti kao glavno jelo:
Corba od karfiola
Stavis jedno belo meso da se bude do pola gotovo, staviti iseckanu sargarepu, čen belog luka, posle 10ak minuta 3-4 krompira iseckanog na kocke, i posle 10'ak minuta ubaciti karfiol (naravno razdvojis ga na "cvetice" , staviti zacin, iseckano lisce celera po zelji, biber po zelji, skloniti sa vatre da ne vri i staviti 2 kasike griza pa da se skuva jos neki minut. Meso izvaditi, sitno ga iseckati i vratiti u corbu. Sluziti sa hladnom pavlakom.
 
Da li bi neko mogao da napise recept za slanu tortu, koji je bio objavljen u casopisu "Hrana i vino" (bio je to jedan od prvih brojeva)? Ne znam tacno kako se zove, znam da se pravi sa oblandama, ide jos i sitan sir, pavlaka, kiseli krastavci, sargarepa i odozgo rendani kackavalj. Unapred hvala!
 
ne znam za tu iz casopisa ili znam ovo:
Moze da bude rolat, ali i torta

Kora: 4 jaja,1 šolja od 2dl brašna,1 caša jogurta,1 prašak za pecivo,
malo soli.
Žumanca umutiti,dodati jogurt,brašno,malo soli, prašak za pecivo i umućen sneg od 4 belanca. Sneg mora da bude cvrst i da se lagano umesa. Onda je kora rastresita. Ispeći koru koju možete uviti u rolat (u vlaznu krpu , valjda to svo znaju:) ? ) ili iseći na 3 dela.
Fil: 200 gr. feta sira ili sremskog, po meni najbolje je pomesati oba, tada je ukus delikatan, 200 gr seckane šunke i 100 gr. majoneza, ali umesto njega bolje je (isprobano:)) umesati pavlaku, 200 gr.
Ako se filuje torta, meni je lepse da jedan fil bude samo sa sirom a drugi sa sunkom. Rolat ili tortu premazati masom od sira i posuti sitno izrendanim kackavaljem.
Medjutim, za mene je to neka obicnija varijanta. Lepo je kada se obari sargarepa pa se isecka i stavi u sir, ili kada se napravi pire od graska, pa se umesa u fil za vrh torte. Onda se masa od sira namaze samo okolo i samo na nju se stavi rendani kackavalj. Po zelankastoj povrsini se naprave spricom "ruzice" - kao od slaga, i na vrh svake se tsvi zrno graska. (Ne neki kuvan, smrezuran, nego iz konzerve, pre miksanja se ostavi kasika graska sa strane).
Ako se pravi slana torta za vece drustvo idealno je (sopstvenim iskustvom utvrdila :) ) da se napravi cetvrtasta torta. Tada mogu da se seku manji komadi, za tri-cetiri zalogaja, sto je dovoljno za jedno od ponudjenih predjela. Kolicinu jaja - u zavisnosti od velicine pleha - povecati.
Ko je vest da isece biskvit 3 puta (znaci 4 kore!), imace veliku, sarenu i ukusom bogatu tortu. A ko nije, moze da pece 2 puta . Naravno, povecava se i kolicina fila :)...a unutra covek moze da stavi sta mu padne na pamet : budjavi sir,iseckane marinirane pecurke, kisele krastavce, kiselu papriku (ocedjeno!)...
 
Slana torta od oblandi
1pakovanje oblandi, 2 pavlake, 400gr. majoneza, 3-4 sargarepe, 300gr sunke, 6-7 pecenih paprika, 1 krem sir, malo ajvara, 50gr kackavalja, 50gr maslinki.
Krem sir i pavlaku pomesati i premazati prvu koru. Paprike oljustiti, ocistiti od petiljki i semenki, sitno iseckati, pomesati sa pavlakom i premazati drugu koru. 300gr sunke iseckati i pomesati sa majonezom i premazati trecu koru. Sargarepu obariti i iseckati na kockice, pomesati sa majonezom i premazati cetvrtu koru. Poklopiti petom korom i premazati je ajvarom, narendati kackavalj i ukrasiti maslinkama.
 
ima nesto sto povremeno pravim, kad domacima dosade sendvici, ali mislim da je dovoljno reprezentativno i za goste :).

Torta od tost-hleba

Slaze se kao keks torta, dole hleb pa fil, pa hleb... pa tako redom. A fil je uobicajen, osnovna masa je sir sa pavlakom. pa se podeli i u svaki deo se doda nesto drugo: sunka, povrce. Kada se naslaze, premaze se masom od sira i pavlake i pospe kackavaljem. Meni je fil "vlazan" jer stavim dosta pavlake, tada hleb nije suv i slojevi se ne razdvajaju kada se torta isece. (Ne stavljam majonez, tako mi je nekako "lajt", ali moze i sa njim)
Naravno, dobro je da malo odstoji u frizideru pre konzumacije.
napomena - deca ovo voleeeee! :)
 
nasla san nesto sto izgleda veoma lepo, kao kolac :)

DOMINE
200 gr punomasnog sira
3 supene kasike pavlake
1/2 kafene kasike soli
1 prstohvat belog bibera
malo šafrana
1 kafena kasika ostrog senfa
1 tvrdo kuvano jaje
1/2 kafene kasike kecapa
1/4 kafene kasike mlevene slatke paprike
nekoliko kapljica limunovog soka
1 prstohvat secera
1 supena kasika zacinskog bilja (trave...)
250 gr crnog hleba (mislim da je bolje integralni tost, jer je vec cetvrtast, pa pri secenju na kocke ne "otpada" nista... ili se seku malo nepravilni komadi od obicnog crnog hleba :) )
Sir izmesati sa pavlakom i solju i podeliti na 4 dela.
U jedan deo dodati biber i senf,
drugi izmesati sa safranom i kuvanim jajetom protisnutim kroz sito,
treci izmesati sa kecapom i paprikom,
poslednji sa secerom, limunovim sokom i zacinskim biljkama.

Hleb isecen na tanke snite mazati naizmenicno, (5 snita, 4 fila :)) i tako dok se ne potrosi hleb. Odozgo pritisniti ravnu tacnu (veliki plitki tanjit, posluzavnik...) da se hleb bolje priljubi i sve staviti u frizider na sat vremena. Pre sluzenja iseci ostrim nozem na kvadrate, pravougaonike...
 
Ne mogu da verujem da niko nije ostavio recept za čorbu od šampinjona! :confused:
Malopre pojela ostatke od petka :D.
Potrebno je:
  • 150g šampinjona
  • glavica luka (najbolje crvenog)
  • kašika putera
  • kašika ulja (najbolje maslinovog)
  • kašika brašna
  • 0,5l bistre supe (može i kockica)
  • 2dl belog vina
  • dve-tri kašike pavlake
  • 1,5dl mleka
  • lišće peršuna
  • biber, so
Luk sitno iseckati i propržiti na mešavini ulja i putera, pa dodati na listiće isečene šampinjone (može isitno sečene, a može i rendane ko više voli). Ostaviti 4-5 lepo isečena listića za ukrašavanje. Dodati kašiku brašna, pa lagano naliti vinom. Kad provri, dodati supu, prokuvati. Ubaciti i onih nekoliko listića šampinjona. Umutiti pavlaku sa mlekom, dodati sitno isečen list peršuna i pustiti da "baci ključ".
Sipati u tanjire (tako da svakom dopadne po neki čitav "listić" šampinjona), začiniti biberom ko voli i klopati!
Prijatno!
 
Čorba od karfilola

Očišćen i na cvetiće odvojen karfiol potopiti u rastvor - voda + sirće + so ( hladna voda, a sirće i so po ukusu)...Ostaviti da karfiol u ovom rastvoru odstoji oko pola sata.
Nakon toga ga procediti i isprati.
U šerpu sa vodom se ubaci jedna manja glavica crnog luka i ovaj karfiol .(crni luk se na kraju kuvanja izbaci).
Kada karfiol bude skuvan zapržiti ga.
Zaprška:
Jedan čen belog luka upržiti u ulju, pa ga izbaciti. U ovo ulje propržiti brašno. U ovo proprženo brašno dodati alevu papriku (aleva paprika ne mora).. Ovu zapršku sipati u šerpu.
Začiniti : Biber, so, vegeta, peršun...
A onda :
Jedno jaje umutiti u kiselo mleko (i malo soli) pa sipati u čorbu.
 
evo jedno toplo predjelo...trebaju veći šampinjoni koji mogu da se pune,a u fil ide kuvano jaje,sitno iseckani kiseli krastavci,senf,to se sve složi u vatrostalnu i prelije sa pola litre mleka u koji smo umutili jedno jaje i sitno iseckanu mirođiju...i onda se to zapeče u rerni..
 
ČORBA OD BLITVE

Potrebno:
3 veze blitve
pola glavice crnog luka ili jedan manji ceo
2 supene kašike griza
1 jaje
ulje
Blitvu obariti i sitno iseckati. Na ulju prodinstati crni luk,dodati blitvu,posoliti,dodati 2 šolje vode. Kuvati desetak min i začiniti razmućenim jajetom i grizom.
To je osnovni recept a modifikovatii ga po ukusu. Ja dodajem i belog luka malo.

Još nešto,sarmice sa zeljem mogu da se prave i od blitve,nekako bude slatkastije nego od zelja,a i lakše je za rad jer su listovi krupniji.
 
A ja volim da osim krompira dodam, jer je tako radila moja baka, glavicu crnog luka presecenu na pola pa zapecenu na ringli. To je miris i ukus iz detinjstva, i cini mi se, zbog toga i najvazniji dodatak moje "domace" supe. Jeste da imas posle crne truncice u supi, ali supa se pre dodavanja rezanaca, kao sto znamo, procedi.
Ima leka i za crne "trunčice" i to vrlo prostog. Prvo, na ringlu se stavi malo alu-folije pa onda na nju luk da se prepeče (posle ne mora da se riba ringla). Kad je luk gotv, skine se sve zajedno sa ringle, luk se odvoji od folije i stavi na sekundu pod česmu, pa se opet vrati na foliju da se "potpari" par minuta. Posle se sve ono crno sa luka lako sastruže nožem ili spere pod vodom. Nema više "trunčica"!
 
Kako VI pravite domacu supu, sta stavljate od sastojaka?

Jel ima i tu neka caka, kao kod 'klasicnih' jela? :roll:

Cinjenica je da ih mnoge domacice prave i da svaka ima ono nesto po cemu se svojim ukusom razlikuje od neke druge ...

Od mame sam cula (i koristim tu caku), sto je njoj dosapnuo jedan kuvar, nekada davno, da u svaku bistru supu treba da se stavi kasicica secera. to joj daje punocu. probajte
 
DA LI CORBA MOZE DA BUDE GLAVNO JELO I STA MOZEMO UZ NJU JOS SERVIRATI?AKO NEKO ZNA NEKA NAPISE NEKI NAJPROSTIJI RECEPT ZA CORBU.HVALA


Evo ja ću ti napisati recept za jednu izuzetno ukusnu čorbu, koja se sprema za čitavih pola sata.

Izdinstaš jednu glavicu luka i na to dodaš pola šoljice pirinča .... To zajedno dinstaš još 5 minuta, pa dodaš: na kockice isečen jedan krompir i sitnije raskomadan karfiol (ja stavim četvrtinu glavice ako kuvam za 2-3 čoveka) ..... Naliješ vodu i kuvaš jedno 30 minuta. Začine stavljaš po želji, ja obično dodam: so, vegetu, majoran, peršun i beli luk.

Kad je karfiol mekan, u čorbu dodaš već pripremljenu smešu od mleka, brašna i pavlake (u šolju sipaš 100ml mleka, 1-2 kašike brašna (zavisi da li voliš gušću ili redju čorbu) i pola pavlake i sve to dobro izmešaš). Prokuvaš još jedan minut da se masa sjedini i skineš sa ringle.

Ova čorba je izuzetnog ukusa .. ukoliko se spremi gušće može se poslužiti i kao glavno jelo.

Prijatno.
 
Kako VI pravite domacu supu, sta stavljate od sastojaka?

Jel ima i tu neka caka, kao kod 'klasicnih' jela? :roll:

Cinjenica je da ih mnoge domacice prave i da svaka ima ono nesto po cemu se svojim ukusom razlikuje od neke druge ...


Ima par "caka" sa domaćom supom, a nije loša ni bez njih:
1. ako treba da bude bistra, meso se stavlja u provrelu vodu, a ako treba da je "jača", onda u hladnu.
2. Kad počne da vri, supa ne sme zaista da ključa, već samo da se "ljuljuška" - za to treba samo malo više vremena, ali je ukus bolji.
3. Glavicu crnog luka preseći na pola, pa ispeći na plotni pre stavljanja u supu.
4.Zeleni treba da je što više, tu se ne može preterati: Šargarepa, peršun, celer, paštrnak, crni luk.
5.Mora biti dobra goveđa kost, i ako je supa živinska - a i najlepša je mešana.
6.U prazan lonac, staviti 20-tak zrna bibera, pa kad zamirišu, sipati vodu.
7.Ako će se uz meso iz supe služiti i krompir, njega staviti kasnije - da se ne raspadne, kao i šargarepu.
8.Rezance je najbolje skuvati zasebno u malo supe, ili slane vode, da ne zamute supu.
 

Back
Top