Porodica nekad i sad

Kakve veze to ima sa mnom, zašto se meni obraćaš sa tim?
Jesam li ja upotrebio te izraze?
Jesam li ja otvorio temu kojom veličam život u zajednici, a prezirem bilo koji drugi izbor?

Šta je sa mozgom?
Lajkovao si komentar koji koristi jedan od ta dva izraza, a onda optužio
drugu stranu da izražava prezir.
Nema veze s tobom, naravno. :lol: Nisi ti, on je..
 
kave bre zajednice? zene nisu imale nikakvoo pravo u tim zjaednicama, nego su radile sta im s ekaze. ja vise volim svoju slobodu i svoj mir bez familije, nego da ne mogu da radim sta ja hocu sa coporom nekakve familije.
 
Prelazak u gradove i rad za druge, rasturili su porodice načisto.
Ne mogu u nikako u stanu da zamislim porodicu kakva je nekada
bila.
Porodicu su činili deda, baba, često i neko od praroditelja, pa onda
stričevi, strine, tetke, teče, braća i sestre, što rođeni što od stričeva,
tetaka, ujaka. Familiju su činili dalji rođaci.
Sada u porodicu spadaju samo mama, tata i deca, koja bi nakon
školovanja trebala što pre da odu iz kuće. Pustinja.

Sećam se, kada sednu za sto baba i deda sa tri sina i tri snaje,
a šestoro unučića se okolo igra. Bilo je lepo i bili smo bliski.
Tu smo bili jedni za druge. A kada se na njivu krene, tu su bila
još dva dedina brata sa svojim porodicama. Toliko radne snage
sada ni najbogatiji poljoprivrednici ne bi mogli da plate.
Sada nekima od njih da sretnem decu na ulici, ne bih znala ko su.
Nekako je baš moderno da budemo otuđeni i usamljeni.

Gledam neke porodice koje se na selima i dalje drže zajedno
i koliko vidim ne fali im ništa. U zajednici su svi napredovali.
Kupili su imanja, poljoprivrednu mehanizaciju, automobile,
izgradili stambeni prostor. Neki od njih mogu, ali i ne moraju
da rade za druge. Ali takvi primeri su baš retkost.

Kakvim se čudom porodica može opet ujediniti?
Sve je to lepo ali vreemena su druga i promene su u svemu pa i u porodici.
Porodicu koju si opisala mozes danas da nadjes jos jedino u selima kod ljudi
koji zive na svom imanju i zajedno sa svojom decom bave se nekakvim poslom.
poljoprivredopm, vocarstvom, pcelarstvom, povrtarstvom i tako dalje
U gradovima je to sve drugacije svako na svoju stranu ..i srecne su one porodice koje su povezane i dalje
 
kave bre zajednice? zene nisu imale nikakvoo pravo u tim zjaednicama, nego su radile sta im s ekaze. ja vise volim svoju slobodu i svoj mir bez familije, nego da ne mogu da radim sta ja hocu sa coporom nekakve familije.
Ne radile su sta se podrazumevalo kao zenski posao u kuci dok su muskarci sve ostalo radili i zaradili,sad zene sluze drugim muskarcima koji im govore sta da rade za platu umesto da su trpele samo jednog,znaci mnogo su pametne
 
Ne radile su sta se podrazumevalo kao zenski posao u kuci dok su muskarci sve ostalo radili i zaradili,sad zene sluze drugim muskarcima koji im govore sta da rade za platu umesto da su trpele samo jednog,znaci mnogo su pametne
zene mogu biti sefovi. :lol: a i posao moze da se promeni..na kraju krajeva ta plata koja se zaradi to je licna stvar kojom zena moze da raspolaze kako hoce.
 
mislim da je idealizacija dobrih starih vremena podjednako losa kao idealizacija svetle buducnosti i "napretka"
to sto danas porodice ne zive zajedno, ne znaci da nisu bliske..kao sto ne znaci da one koje su zivele zajedno, jesu bile bliske.. i onda i sad, da li ima ljubavi, veze, podrske, ili mrznje, zavisti, tlacenja, zavisi ipak od ljudi..ima svega, i tad i sad
 
mislim da je idealizacija dobrih starih vremena podjednako losa kao idealizacija svetle buducnosti i "napretka"
to sto danas porodice ne zive zajedno, ne znaci da nisu bliske..kao sto ne znaci da one koje su zivele zajedno, jesu bile bliske.. i onda i sad, da li ima ljubavi, veze, podrske, ili mrznje, zavisti, tlacenja, zavisi ipak od ljudi..ima svega, i tad i sad
Vreme ne može da se vrati, ali može se uočiti neki kvalitet iz starih
vremena koji vredi preneti u buduća vremena. Porodice su rasturene
zbog obećanja koja nisu ispunjena.
 
Xaxaxa na sta,na nesto sto inace nema od muza,kao na pr kafe s drugaricama,sminkica,torbice,cipelice,muzevi ih inace drze u podrumima na lebu i vodi,idi bre,jadno potrosacko drustvo

ti mrzis zene, a idealizujes muskarce. nije svaki muz divan i dobar. na kraju krajeva muz moze da ode ili umre. sta fali potrosackom drustvu? ti si isto potrosac, samo idealizujes sebe i mislis da nisi.
 
Vreme ne može da se vrati, ali može se uočiti neki kvalitet iz starih
vremena koji vredi preneti u buduća vremena. Porodice su rasturene
zbog obećanja koja nisu ispunjena.


kako nisu ispunjena, svi krojimo svoju sudbinu. ja volim sto radim na poslu i sto ne moram da radim po kuci nesto posebno. plus u takvim porodicama se uvek nesto precutkuje i gura pod tepih radi mira u kuci. a kuca mora biti najbezbriznije mesto i mesto za opustanje. ne vidim kako bih se opustila u kuci u kojoj ima 4 generacije i gomila familije. uvek moras da pazis sta govoris i kako se ponasas, da pazis na red i sve tako nesto. tu nema opustanja i nema mira. takve porodice su dozivotni zatvor za zene pre svega u kojima ne sme zena nista ni da misli, ni da oseca.
posle posla ja sam slobodna, a to je ipak veci deo vremena. plus radim posao koji mi odgovara sa radnim vremenom koje meni odgovara.
jedino jos da nemam komsije i bilo bi idealno. komsije su najvece zlo koje postoji.
 
ti mrzis zene, a idealizujes muskarce. nije svaki muz divan i dobar. na kraju krajeva muz moze da ode ili umre. sta fali potrosackom drustvu? ti si isto potrosac, samo idealizujes sebe i mislis da nisi.
I sanja marinkovic idealizuje zene,ali pazi sta,to je fejk idealizacija,muskarci se ne idealizuju fejk,oni ratuju,a kad se vrate iz rata mora da srede kucu jer su kokoske u trznom centru
 
kako nisu ispunjena, svi krojimo svoju sudbinu. ja volim sto radim na poslu i sto ne moram da radim po kuci nesto posebno. plus u takvim porodicama se uvek nesto precutkuje i gura pod tepih radi mira u kuci. a kuca mora biti najbezbriznije mesto i mesto za opustanje. ne vidim kako bih se opustila u kuci u kojoj ima 4 generacije i gomila familije. uvek moras da pazis sta govoris i kako se ponasas, da pazis na red i sve tako nesto. tu nema opustanja i nema mira. takve porodice su dozivotni zatvor za zene pre svega u kojima ne sme zena nista ni da misli, ni da oseca.
posle posla ja sam slobodna, a to je ipak veci deo vremena. plus radim posao koji mi odgovara sa radnim vremenom koje meni odgovara.
jedino jos da nemam komsije i bilo bi idealno. komsije su najvece zlo koje postoji.
Zato što moraš da paziš šta govoriš, da paziš na red i sve tako nešto
i tu nema opuštanja i nema mira. :lol:
To je ono što pričam. Od čega pobegneš iz porodice, dočeka te u
komšiluku ili u radnoj sredini il gde god. Od onoga što u sebi nosiš
ne možeš pobeći.

Što se žena tiče, većinom ste u pravu. Hoću reći, da ono što je na
temi izneto ima smisla. Ne komentarišem jer ima već dovoljno tema
vezanih za položaj žene u društvu i zato što govorimo o prošlosti.
Jel sad umemo bolje? Onda savremena velika porodica može
drugačije da se odnosi prema ženi.
 
Vreme ne može da se vrati, ali može se uočiti neki kvalitet iz starih
vremena koji vredi preneti u buduća vremena. Porodice su rasturene
zbog obećanja koja nisu ispunjena.
porodice su rasturene iz vise veoma razlicitih razloaga:
1. mogucnost izbora-danas su na prvom mestu zene znatno samostalnije nego ranije, pa ako im nesto ne odgovara, mogu da odu-sto ranije nije bio slucaj. bile su vlasnistvo, pa ako je gospodar bio dobar i milostiv-odlicno, a ako je bio kreten(ili njegov otac, brat, majka, starija snajka itd) mogle su samo strik i o prvu granu
2. potrošačko društvo-stvari a bogami i ljudi se bacaju a ne popravljaju
3. romanticne zablude o tome sta je zapravo ljubav-ideja da treba naci "pravu" osobu i sve ce biti bajno, umesto svesti da se odnosi grade i neguju
 
porodice su rasturene iz vise veoma razlicitih razloaga:
1. mogucnost izbora-danas su na prvom mestu zene znatno samostalnije nego ranije, pa ako im nesto ne odgovara, mogu da odu-sto ranije nije bio slucaj. bile su vlasnistvo, pa ako je gospodar bio dobar i milostiv-odlicno, a ako je bio kreten(ili njegov otac, brat, majka, starija snajka itd) mogle su samo strik i o prvu granu
2. potrošačko društvo-stvari a bogami i ljudi se bacaju a ne popravljaju
3. romanticne zablude o tome sta je zapravo ljubav-ideja da treba naci "pravu" osobu i sve ce biti bajno, umesto svesti da se odnosi grade i neguju
Moj utisak je da su danas vlasništvo i muškarci i žene. Na nas se gleda
kao na ljudske resurse i potrošače. Države su korporacije kojima samostalnost
građana nije u interesu. Samostalnost i nezavisnost može da se postigne na
individualnom nivou, već samo u manjoj zajednici ljudi. Što zvuči paradoksalno,
ali je tako. Meni je prirodnije da zavisim od mojih bližnjih, nego od sistema
i institucija.
 
Prelazak u gradove i rad za druge, rasturili su porodice načisto.
Ne mogu u nikako u stanu da zamislim porodicu kakva je nekada
bila.
Porodicu su činili deda, baba, često i neko od praroditelja, pa onda
stričevi, strine, tetke, teče, braća i sestre, što rođeni što od stričeva,
tetaka, ujaka. Familiju su činili dalji rođaci.
Sada u porodicu spadaju samo mama, tata i deca, koja bi nakon
školovanja trebala što pre da odu iz kuće. Pustinja.

Sećam se, kada sednu za sto baba i deda sa tri sina i tri snaje,
a šestoro unučića se okolo igra. Bilo je lepo i bili smo bliski.
Tu smo bili jedni za druge. A kada se na njivu krene, tu su bila
još dva dedina brata sa svojim porodicama. Toliko radne snage
sada ni najbogatiji poljoprivrednici ne bi mogli da plate.
Sada nekima od njih da sretnem decu na ulici, ne bih znala ko su.
Nekako je baš moderno da budemo otuđeni i usamljeni.

Gledam neke porodice koje se na selima i dalje drže zajedno
i koliko vidim ne fali im ništa. U zajednici su svi napredovali.
Kupili su imanja, poljoprivrednu mehanizaciju, automobile,
izgradili stambeni prostor. Neki od njih mogu, ali i ne moraju
da rade za druge. Ali takvi primeri su baš retkost.

Kakvim se čudom porodica može opet ujediniti?
zapad, kapitalizam, forsira cepanje svakog oblika zajednice jedinki.
Porodica od 12 clanova: jedna kuca sa 7 spavacih soba, 4 automobila, jedna kuhinja, dva kupatila, jedna basta, jedna dnevna soba, jedan strujomer, jedan vodomer, jedno centralno grejanje..........svi se medjusobno pomazu i pozajmljuju pare ako su u krizi, nije problem ako neko ostane bez posla jer ce ga drugi clanovi pomoci dok se ne snadje..................
Nasuprot ovome, za 12 osoba kapitalizam forsira : 12 spavacih soba, 12 automobila, 12 kuhinja, 12 kupatila, 12 basti, 12 dnevnih soba, 12 strujomera, 12 vodomera, 12 centralnih grejanja.................cuvanje radnih mesta i po cenu najlosijih uslova, 12 zaduzenja u banci..................I STO JE NAJVAZNIJE, U KRITICNIM MOMENTIMA PO KAPITALISTICKI REZIM, 12 POTPUNO ODVOJENIH OSOBA KOJE SE NE POZNAJU I STIME SE NE MOGU OKUPITI OKO ZAJEDNICKE POLITICKE IDEJE.................I SUPROSTAVITI SE AKTUELNOJ LOKALNOJ , I STO JE JOS VAZNIJE, GLOBALNOJ POLITICI.

Tako da nije tesko identifikovati geografski epicentar , odnosno korene, rasturenih porodica, brakova, prijateljstva, naroda.....................
 
Moj utisak je da su danas vlasništvo i muškarci i žene. Na nas se gleda
kao na ljudske resurse i potrošače. Države su korporacije kojima samostalnost
građana nije u interesu. Samostalnost i nezavisnost može da se postigne na
individualnom nivou, već samo u manjoj zajednici ljudi. Što zvuči paradoksalno,
ali je tako. Meni je prirodnije da zavisim od mojih bližnjih, nego od sistema
i institucija.
Zar nije prirodno da zavisis od sebe, i sopstvenog rada, sopstvenih vestina, znanja i sposobnosti koje su samo tvoje?
Svaka zavisnost od drugih je losa.
 
Zar nije prirodno da zavisis od sebe, i sopstvenog rada, sopstvenih vestina, znanja i sposobnosti koje su samo tvoje?
Svaka zavisnost od drugih je losa.
Koliko takva samostalnost može da traje u životu jednog čoveka?
10-20 Godina pod uslovom da si u tom periodu idealnog zdravlja.
Prethodno zavisiš od roditelja, onda stičeš znanja i veštine kroz
praksu, neko kratko vreme si oslonjen na sebe i na kraju zavisiš
od institucija.

U međuzavisnosti ljudi nema ničeg lošeg, ako nema loše namere.
 
Koliko takva samostalnost može da traje u životu jednog čoveka?
10-20 Godina pod uslovom da si u tom periodu idealnog zdravlja.
Prethodno zavisiš od roditelja, onda stičeš znanja i veštine kroz
praksu, neko kratko vreme si oslonjen na sebe i na kraju zavisiš
od institucija.

U međuzavisnosti ljudi nema ničeg lošeg, ako nema loše namere.

Kako 10-20 godina? :D

Pa ja zavisim od sebe vec 25 godina, a tek mi je 43 :D Ne vidim, osim neka tragedija da se desi, da ce to da se promeni dok ne odem u penziju, znaci jos bar 20 godina :D
A i onda cu opet da zavisim od sebe, jer sad pametno ulazem visak koji zaradim.
Jel treba da opterecujem dete da me cuva pod stare dane?
Jok, bogme, nisam toliko sebican.
 
Kako 10-20 godina? :D

Pa ja zavisim od sebe vec 25 godina, a tek mi je 43 :D Ne vidim, osim neka tragedija da se desi, da ce to da se promeni dok ne odem u penziju, znaci jos bar 20 godina :D
A i onda cu opet da zavisim od sebe, jer sad pametno ulazem visak koji zaradim.
Jel treba da opterecujem dete da me cuva pod stare dane?
Jok, bogme, nisam toliko sebican.
Blago tebi. Ja sam zavisila od vrtića u kome su mi deca bila dok sam ja radila.
Onda sam zavisila od škola u kojima su deca provodila vreme dok sam ja na
poslu i u kojima su ih učili drugi ljudi jer ja nisam imala vremena za to. Zavisila
sam od socijalnog dok sam bila na bolovanjima. Zavisila sam od baka servisa.
Od komunalnih preduzeća. Od poslodavaca. Od prijatelja. I ko zna čega je tu
još bilo što nisam primetila i čega sada ne mogu da se setim.
 
Blago tebi. Ja sam zavisila od vrtića u kome su mi deca bila dok sam ja radila.
Onda sam zavisila od škola u kojima su deca provodila vreme dok sam ja na
poslu i u kojima su ih učili drugi ljudi jer ja nisam imala vremena za to. Zavisila
sam od socijalnog dok sam bila na bolovanjima. Zavisila sam od baka servisa.
Od komunalnih preduzeća. Od poslodavaca. I ko zna čega je tu još bilo što
nisam primetila i čega sada ne mogu da se setim.

Vrtic placam - dakle ne zavisim od njih.
Skole isto placam.
Poslodavca nemam - svoj sam gazda.
Socijalno placas, tako da ne zavisis od njih.
Komunalna preduzeca placas.


Ne znam odakle ti ta ideja da zavisis od necega sta placas? To je neka zaostavstina iz komunizma.

U Srbiji, i na Balkanu uopste, ljudi ne znaju kolika im je bruto plata, te nisu ni svesni koliko oni, zapravo, placaju drzavu, zdravstvene, penzione fondove....i onda ih drzava, fondovi, komunalne firme ubede da zavise od njih.

Ne zavisis ni od koga. Sve si ti to vec platila. Vise zavise oni od tebe nego ti od njih. Samo sto ti toga nisi svesna.

Gradjanska svest se upravo ogleda u tome koliko su gradjani svesni da drzava i institucije zavise od gradjana, a ne obrnuto.
 
10 - 20 Godina je onaj idealan period, kada su deca izvedena na put,
kada si stekao znanja i radnog iskustva u toj meri da si ti bitniji poslodavcu
nego on tebi, kada si idealnog zdravlja i kada imaš svoje parče zemlje.
To retko ko doživi.
 

Back
Top