Pomoc za sastav

dakicaa

Početnik
Poruka
34
Treba mi pomoc oko sastava imamo tri teme u ponudi:
1) "Narod pamti i prepricava ono sto moze da shvati i da pretvori u legendu"
2) "Ljudi koji nista ne rade lako gube strpljenje i padaju u pogreske kada sude o tudjem radu"
3) "Neki ljudi umiru samo jednom ,a veliki ljudi po dva puta"
-Treba mi i deja o cemu da pisem i kako da napisem, za sada mi je ova treca tema najinteresantnija.
 
"Neki ljudi umiru samo jednom ,a veliki ljudi po dva puta"
Ovo je lepa tema jer tu možeš pisati o tome kako veliki ljudi moraju doživeti jedno veliko buđenje, jednu vrstu smrti kojom odbacuju svoje staro ja, nestaje i oni postaju probuđeni. To staro "ja" koje je umrlo je inferiorno i nešto što ih je kočilo. Eto neke ideje.
 
Treba mi pomoc oko sastava imamo tri teme u ponudi:
1) "Narod pamti i prepricava ono sto moze da shvati i da pretvori u legendu"
2) "Ljudi koji nista ne rade lako gube strpljenje i padaju u pogreske kada sude o tudjem radu"
3) "Neki ljudi umiru samo jednom ,a veliki ljudi po dva puta"
-Treba mi i deja o cemu da pisem i kako da napisem, za sada mi je ova treca tema najinteresantnija.
Ne znam šta da ti kažem osim da sam srećna što nikad više neću morati da pišem sastave iz srpskog.
:worth:
Još i sve tri teme bzv, ali preživećeš.
 
Проучите и препричајте својим речима.


Народ памти и препричава оно што може да разуме и претвара у легенду

Састав:

Легенде су приче које се преносе са генерације на генерацију и садрже елементе фантазије, чуда и херојства. Легенде су настале из потребе народа да објасни, оправда или оплемени неке догађаје, личности или појаве из прошлости. Легенде су део националне традиције, културе и идентитета.

Међутим, легенде нису исто што и историја. Легенде се не заснивају на чињеницама, доказима и изворима, већ на машти, веровању и осећањима. Легенде се мењају, прилагођавају и обогаћују сваки пут када се испричају или запишу. Легенде се не могу проверити, оспорити или доказати, већ само прихватити, ценити или одбацити.

Зашто људи памте и препричавају оно што могу да разумеју и претварају у легенду? Постоји неколико могућих разлога за то:

Први разлог је тај што народ жели да сачува сећање на неке важне или занимљиве догађаје, личности или појаве из прошлости. Људи желе да своје искуство, знање и мудрост пренесу будућим генерацијама. Народ жели да ода почаст својим прецима, херојима и свецима. Народ жели да искаже своју припадност, понос и љубав према својој домовини, народу и вери.

Други разлог је тај што људи желе да разумеју, објасне или оправдају неке необичне, несхватљиве или неприхватљиве догађаје, особе или појаве из прошлости. Људи желе да пронађу смисао, узрок или циљ неких појава које превазилазе њихову логику, науку или морал. Људи желе да утеше, охрабре или упозоре себе и друге у суочавању са неким недаћама, опасностима или изазовима.

Трећи разлог је тај што људи желе да улепшају, увеличају или промене неке досадне, тужне или ружне догађаје, личности или појаве из прошлости. Народ жели да пробуди своју машту, наду или жељу за нечим бољим, лепшим или већим. Људи желе да забављају, одушевљавају или изненађују себе и друге својом креативношћу, хумором или иронијом.

Закључак:

Народ памти и препричава оно што може да разуме и претвара у легенду, јер тако задовољава своје потребе за памћењем, разумевањем и лепотом. Легенде су начин на који људи комуницирају са својом прошлошћу, садашњошћу и будућношћу. Легенде су израз народног духа, карактера и културе.
 
Проучите и препричајте својим речима.


Народ памти и препричава оно што може да разуме и претвара у легенду

Састав:

Легенде су приче које се преносе са генерације на генерацију и садрже елементе фантазије, чуда и херојства. Легенде су настале из потребе народа да објасни, оправда или оплемени неке догађаје, личности или појаве из прошлости. Легенде су део националне традиције, културе и идентитета.

Међутим, легенде нису исто што и историја. Легенде се не заснивају на чињеницама, доказима и изворима, већ на машти, веровању и осећањима. Легенде се мењају, прилагођавају и обогаћују сваки пут када се испричају или запишу. Легенде се не могу проверити, оспорити или доказати, већ само прихватити, ценити или одбацити.

Зашто људи памте и препричавају оно што могу да разумеју и претварају у легенду? Постоји неколико могућих разлога за то:

Први разлог је тај што народ жели да сачува сећање на неке важне или занимљиве догађаје, личности или појаве из прошлости. Људи желе да своје искуство, знање и мудрост пренесу будућим генерацијама. Народ жели да ода почаст својим прецима, херојима и свецима. Народ жели да искаже своју припадност, понос и љубав према својој домовини, народу и вери.

Други разлог је тај што људи желе да разумеју, објасне или оправдају неке необичне, несхватљиве или неприхватљиве догађаје, особе или појаве из прошлости. Људи желе да пронађу смисао, узрок или циљ неких појава које превазилазе њихову логику, науку или морал. Људи желе да утеше, охрабре или упозоре себе и друге у суочавању са неким недаћама, опасностима или изазовима.

Трећи разлог је тај што људи желе да улепшају, увеличају или промене неке досадне, тужне или ружне догађаје, личности или појаве из прошлости. Народ жели да пробуди своју машту, наду или жељу за нечим бољим, лепшим или већим. Људи желе да забављају, одушевљавају или изненађују себе и друге својом креативношћу, хумором или иронијом.

Закључак:

Народ памти и препричава оно што може да разуме и претвара у легенду, јер тако задовољава своје потребе за памћењем, разумевањем и лепотом. Легенде су начин на који људи комуницирају са својом прошлошћу, садашњошћу и будућношћу. Легенде су израз народног духа, карактера и културе.
hvalaa
 
Ovo je citat Ive Andrića i odnosi se na smrt velikana,jednom kad ih nestane sa lica zemlje a drugi put kad ih zaborave, kad propadnu njihove zadužbine tako da mislim da možeš pisati o nekom zaboravljenom velikanu, imaš dosta materijala na internetu..
da ali sad imam pitanje da li mora da ima veze sa tim romanom na drini cuprija i da odatle uzmem velikana ili mogu primer neki matematicar koji je zaboravljen
 
da ali sad imam pitanje da li mora da iama veze sa tim romanom na drini cuprija i da odatle uzmem velikana ili mogu primer neki matematicar koji je zaboravljen
Tema je široka
Možeš da pišeš o bilo kom velikanu iz naše istorije koji su postigli slavu svojim dostignućima a ubrzo zaboravljeni.
Biraj: od matematičara, fizičara, književnika, umetnika, vojskovođa...
 
hvala vam ljudi puno napisala sam satav u vezi sa matematicarem spomenula sam i mehmed pasu da bude nesto i iz knjige, da ne kaze da je tema promasena haha, ako vas bude zanimalo postavicu sta sam napisla mislim da ce biti ok za skolsku peticu.
 
Mogla bi, čekamo tu peticu :heart:
neki ljudi umiru samo jednom,a veliki ljudi dva puta
Jednog dana dok sam sedela u skoli i pazljivo slusala nastavnicu,primetila sam kako je spomenula nesto intrigantno-postoje ljudi koji umru samo jednom i oni koji umru dva puta.Nazalost,do tog trenutka nisam shvatila o cemu tacno govori.Cas je vec bio zavrsen,a nastavnica je napustila ucionicu,ostavljajuci me sa mnogo pitanja.Osecala sam potrebu da istrazim dubelje,da razumem sta se krije iza tih reci koje su me zaokupirale,i da saznam kako se to odnosi na svet oko nas.
Celog dana sam razmisljala o ovoj temi, i kako bih to shvatila odlucila sam da prvo pogledam na internetu u potrazi za informacijama.Medjutim moje pretrage nisu donele obilje konkretnih odgovora.Nakon toga odlucila sam da se malo prosetam i razbistrim glavu.Sela sam na jednu klupu u parku posmatrala sam prirodu koja me je okruzila,kad su predamnom doletele neke pocepane novine.Osecala sam da moram da ih pokupim,i ako su bile prljave i iscepane,kako bih videla o cemu se radi.Tamo,medju nijima, pronasla sam sliku coveka po imenu leonard Ojiler, matematicar.Pored slike bila je i odlomljena recenica"niko danas ne ceni matematicare i njihova otkrica".Ovo neocekivano otkrice me je duboko inspirisalo,odlucila sam da zadrzim te novine i odmah sam potrcala ka kompjuteru kako bih istrazila vise.Brzo sam saznala da je leonard Ojler bio izuzetno vazan za istoriju 18 veka,da je razvio pojam funkcije i prvi zapisao trigonometriske funkcije.Tada mi je postalo jasno zasto neki ljudi umiru dva put - prvi put prirodnim putem,a drgui put kada se njihove ideje,dela i licnost zaborave jer nisu vise cenjeni ili se ne prepoznaje njihov znacaj.Ljudi prosto zaborave i prestanu da se secaju njihovih dostignuca i doprinosa,ali ne shvataju da nije bilo njih neke stvari danas ne bi ni postojale.Osim toga zelela bi da istaknem jos jednog velikana iz romana "na Drini Cuprija"-Mehmed pasu Sokolovica veliki vezir,covek koji je podigao most na Drini Cuprija zadesila ga je ista sudbina kao i matematicara Ojlera.Obojica su bili vazni i cenjeni u svoje vreme,ostavljajuci dubok trag u istoriji medjutim vremenom su njihova dela i identitet postali zaboravljeni nisu vise bili dovoljno cenjeni u savremenom svetu i tako su postali primer ljudi koji su umreli po drugi put.
Za kraj zelim samo da kazem da je vazno secanje ne samo na velike pojedince koji su utisnuli svoj pecat,vec i na nase pretke,njihova dostignuca i nasledja.Ocuvanje secanja na prosle generacije moze biti kljucno za:Ocuvanje veze sa prosloscu,obogacivanje naseg razumevanje sveta,ocuvanje identiteta i kulture, ucenje iz proslih iskustva i inspiracija za buducnost.
 

Back
Top