Plati bogatstvo ili skidaj klimu

Srbi nemaju nikakvu svest o ekologiji, mi zivimo danas za danas, ono stoji da je opsti haos i besparica u zemlji, ali sta ovaj narod cini da to promeni sem sto kuka?

Kako narad ništa ne radi? Pojavile se "ozbiljne" grupe koje vrbuju narod da ne uzima vakcine, za očekivati je i da se poijave neki koji su za ukidanje klima (ko zna šta će da smisle kao razlog za neupotrebu klima?), posle da se bune zbog prekomernog tuširanja, pa nek' traže vodu jednom u mesecu, kad će se svi kupati i tako redom, dok ne ukinemo sve nepotrebno.
 
Ово јесте проблем, јер је зграда културно добро од изузетног значаја. Станари оваквих зграда морају да уклоне клима уређаје, сами или уз делимичну помоћ државе како год.




Међутим запослени који бораве или станари који живе у овако ружним комунистичким зградама архитектире соц-реализма немају потребе да скидају климе, јер овакве зграде су ружне биле и првог дана када су свечано отворене ... чак шта више климе изгледају као неки украс, чисто да сакрију ружноћу комунистичке архитектуре.

Али очигледно је да ради нечији лоби и да ће се намакнути доста пара. Размислите само колико има државних фирми које ће морати овај закон да испоштују и оне ће прве решити тај проблем, јер их не кошта ништа, финансираће порески обвезници.

Ovo na fotografiji nije stambena zgrada. Što se tiče te "komunističke arhitekture" ne postoji nešto takvo. Postoji moderna arhitektura - "Modernizam", koji ima svoje kategorije, a ovo što kod nas postoji je najbliže Brutalizmu (beton brut). A taj pravac nije nastao u komunističkim zemljama. Dakle, Modernizam i Internacionalni stil (kao klasični primeri minimalizma) su nešto šta možemo da vidimo i kod nas, masovnije.
 
Све ми се више свиђа идеја са радијаторима. Зими на радијатору смлачиш оброке и извучеш црево до лавора када ти буде наспело да се баш плакнеш. Лети се хладиш преко хладне воде у радијаторима и опет повремено плакњаваш, пошто ти не треба топла вода. Тада су и пијаце препуне хране, па може да се једе и пресно. Ако баш мора да падне кување, може на групним казанима на дрва по зградама. Веш брате пери како се и раније прало - на руке, а трљај преко даске. Велики веш пери опет у заједничким перионицама, на дрва. Ми смо у нашој згради сачували стару вешерницу, са све казаном, као да смо знали да долазе напредна времена када ће поново да буде актуелна. Пеглање је одувек и било безвезе, па не морам ни да га помињем, али још увек може да пегла и са оном старом на угаљ.

Развиће се и неправедно запостављена индустрија лепеза. Ем се хладиш, а још по мало и вежбаш.

Не причам ја ово безвезе, а да понешто нисам лично пробао. Када су нас за време ОТАН агресије пријатељи и партнери изводили на прави пут, па није било ни струје ни текуће воде, купао сам се са две флаше воде од по два литра. Пустим их да се смлаче, са пола прве се поквасим, насапуњам и оперем, а са остатком се исперем.

Ако већ премијер и мали подносе оволике жртве због нас, све су ово ситнице, а и челичимо се брате.
 
А да, уколико некоме случајно буде пало на памет да покуша да нам провали у вешерници, за претходне две деценије смо се показали као Арнаути, општинари и остали незвани гости proof. Не саветујем покушај насилног запоседања. По договору, уз повољну цену, може да се организује прање великог веша и његово сушење.
 
Poslednja izmena:
Znači treba da crknemo na tropskim temperaturama jer je to ekološki :dash:

Naravno da ne! U ovoj zemlji se sve radi naopako, a narod i dalje cuti, u tome je nas problem! Sedimo i cekamo izbore, od izbora do izbora i sve tako redom. Drzava zahteva mnogo a nista ne daje za uzvrat. A to je sve tako jer nam je trpilo beskonacno. Reagujete za pojedinacan problem, a on nije samo "ukidanje" klima uredjaja, vec sve komletno. Ovde bre narod odlazi godinama na posao a da platu ne prima. Pa je l to normalno!?
Zaostali smo mnogo za svetom, i to se nece popraviti skidanjem klima sa fasada, pola svesti nam je jos u socijalizmu, a druga polovina, samo ono sto nam se svidja u kapitalizmu, a nismo zreli ni za jedno od ta dva drustvena uredjenja.
 
Kako narad ništa ne radi? Pojavile se "ozbiljne" grupe koje vrbuju narod da ne uzima vakcine, za očekivati je i da se poijave neki koji su za ukidanje klima (ko zna šta će da smisle kao razlog za neupotrebu klima?), posle da se bune zbog prekomernog tuširanja, pa nek' traže vodu jednom u mesecu, kad će se svi kupati i tako redom, dok ne ukinemo sve nepotrebno.

Jeftini su i besmisleni ti tvoji vicevi oko vakcina, jer je to potpuno druga prica , a ovde samo na prostacki koristis argumente Kanarinke protiv vakcina.
Ja zivim u zemlji gde stranka Zelenih zari i pali barem vec dve decnije ( a i oni su protivnici vakcina, ali mene licno to ne zanima).
Zeleni su izmenili svest i savést prosecnog nemackog biraca, tako da danas i coveku koji bira neke naciste na pamet ne bi palo da baca otpad u potok, reku
ili da trosi resurse za inat tim Zelenima.
 
Jeftini su i besmisleni ti tvoji vicevi oko vakcina, jer je to potpuno druga prica , a ovde samo na prostacki koristis argumente Kanarinke protiv vakcina.
Ja zivim u zemlji gde stranka Zelenih zari i pali barem vec dve decnije ( a i oni su protivnici vakcina, ali mene licno to ne zanima).
Zeleni su izmenili svest i savést prosecnog nemackog biraca, tako da danas i coveku koji bira neke naciste na pamet ne bi palo da baca otpad u potok, reku
ili da trosi resurse za inat tim Zelenima.

Znaš koliko me zanima gde živiš? Ovde je reč o Beogradu, tako da to tebe ne dotiče, kao ni šta ja kome pišem u porukama. Ali pošto se već mešaš, samo ti nastavi. I naravno, kad dođeš u Beograd potraži neki restoran ili kafić bez klime.
 
Znaš koliko me zanima gde živiš? Ovde je reč o Beogradu, tako da to tebe ne dotiče, kao ni šta ja kome pišem u porukama. Ali pošto se već mešaš, samo ti nastavi. I naravno, kad dođeš u Beograd potraži neki restoran ili kafić bez klime.
Pa to sto tebe ne zanima gde ja zivim to je samo znak da ti imas debeo i veliki problem u glavi.
Znaci da na granici Beograda prestaje zivot, atmosfera, oluje, promena klime, menja se vreme, istorija, zdravstvo, naucna dostignuca.

I ne brini, kada dodjem u Beograd necu tebe moliti da me pozoves u neki klimatizovani restoran;)
Ipak ja Beograd i volim i poznajem bolje od tebe. A i Beogradjane.:D
 
направиш увучену кутију у прозору и ту сместиш климу и решиш проблем

Имам ону превару од балкона која се због нечега зове "француски балкон" и која не служи баш ничему, осим што ту постоје врата према споља. Ту би могло нешто да се изведе и да се део спољне јединице кроз та дрвена врата увуче унутра. Ипак, остаје питање за стручњаке - колико спољне јединице може да буде увучено унутра, а колико мора да остане напољу? Сигурно није без везе што је то спољна јединица и што је увек напољу. Лаик сам, зато питам.
 
направиш увучену кутију у прозору и ту сместиш климу и решиш проблем

Aman ljudi, nije glavni problem izgled zgrade, vec potrosnja energije a samim tim i globalno zagrevanje! Problem se resava dobrom izolacijom, ali, citaj- dobrom- a ne sa majstorima dundjerima koji naprave toliko toplotnih mostova da temperaturu ne bi sacuvalo ni debljina stiropora od pola metra! U pogresnom smeru razmisljate. Elekrodistributivna mreza nam je posleratna, u obnovljive izvore energije ne ulazemo iako oko Vrsca i u Stiskoj ravnici ima godisnje toliko vetra da bi takav nacin proizvodnje el. energije zadovoljio potrebe Srbijice, ma ni one postojece hidro i termoelektrane ne odrzavamo kako treba. Cela Evropa je pokrivena vetrenjacama i solarnim panelima, a mi!!!!!???? To bi resilo problem, ali drzava donosi zakon, koji jeste opravdan iz vise razloga, ali i ona mora ulagati! Mi trosimo energiju kao da smo puni ko brodovi a s druge strane kukamo kako mnogi jedva prezivljavaju kraj s krajem. Nema logike!
Drzava uz ovaj zakon mora doneti i taj da su vlasnici stanova podjednako i vlasnici fasade i krovov, liftova itd. I da nema izvlacenja onih u prizemlju ako je krov propao, vec mora biti obaveza, kao da zivi u kuci. Ko ne moze to da isprati, molim lepo, nek proda stan i kupi sebi kucu na selu.
 
U Italiji mi je bilo jako čudno da sam na samo par mesta videla klime.
A o primitivizmu i nekontrolisanom korišćenju klima - to je tek posebna tema. Udjite u bilo koji prodajni objekat IDEA ili sl ... nehumano je koliko su rashladjeni. Dožive se pravi temperaturni šokovi. Njihovo objašnjenje je: zbog voća. U ovoj zemlji je važnije sačuvati kilo banana nego zdravlje ljudi. Primitivizam na svakom koraku akademskih seljaka kako ih neko ovde nazva.
 
Aman ljudi, nije glavni problem izgled zgrade, vec potrosnja energije a samim tim i globalno zagrevanje! Problem se resava dobrom izolacijom, ali, citaj- dobrom- a ne sa majstorima dundjerima koji naprave toliko toplotnih mostova da temperaturu ne bi sacuvalo ni debljina stiropora od pola metra! U pogresnom smeru razmisljate. Elekrodistributivna mreza nam je posleratna, u obnovljive izvore energije ne ulazemo iako oko Vrsca i u Stiskoj ravnici ima godisnje toliko vetra da bi takav nacin proizvodnje el. energije zadovoljio potrebe Srbijice, ma ni one postojece hidro i termoelektrane ne odrzavamo kako treba. Cela Evropa je pokrivena vetrenjacama i solarnim panelima, a mi!!!!!???? To bi resilo problem, ali drzava donosi zakon, koji jeste opravdan iz vise razloga, ali i ona mora ulagati! Mi trosimo energiju kao da smo puni ko brodovi a s druge strane kukamo kako mnogi jedva prezivljavaju kraj s krajem. Nema logike!
Drzava uz ovaj zakon mora doneti i taj da su vlasnici stanova podjednako i vlasnici fasade i krovov, liftova itd. I da nema izvlacenja onih u prizemlju ako je krov propao, vec mora biti obaveza, kao da zivi u kuci. Ko ne moze to da isprati, molim lepo, nek proda stan i kupi sebi kucu na selu.

Potrošnja energije? Ako više potrošim, više i platim. Zar nije to suština proizvodnje (ovde struje) da se proda proizvod?
Pa jesu vlasnici stanova po zakonu obavezni da regulišu sve popravke, od podruma do krova. Nisu kod nas zakoni problem (pored svih gluposti kojih ima u njima) već to što nema nikoga ko može da ih sprovodi efikasno.
 
Aman ljudi, nije glavni problem izgled zgrade, vec potrosnja energije a samim tim i globalno zagrevanje! Problem se resava dobrom izolacijom, ali, citaj- dobrom- a ne sa majstorima dundjerima koji naprave toliko toplotnih mostova da temperaturu ne bi sacuvalo ni debljina stiropora od pola metra! U pogresnom smeru razmisljate. Elekrodistributivna mreza nam je posleratna, u obnovljive izvore energije ne ulazemo iako oko Vrsca i u Stiskoj ravnici ima godisnje toliko vetra da bi takav nacin proizvodnje el. energije zadovoljio potrebe Srbijice, ma ni one postojece hidro i termoelektrane ne odrzavamo kako treba. Cela Evropa je pokrivena vetrenjacama i solarnim panelima, a mi!!!!!???? To bi resilo problem, ali drzava donosi zakon, koji jeste opravdan iz vise razloga, ali i ona mora ulagati! Mi trosimo energiju kao da smo puni ko brodovi a s druge strane kukamo kako mnogi jedva prezivljavaju kraj s krajem. Nema logike!
Drzava uz ovaj zakon mora doneti i taj da su vlasnici stanova podjednako i vlasnici fasade i krovov, liftova itd. I da nema izvlacenja onih u prizemlju ako je krov propao, vec mora biti obaveza, kao da zivi u kuci. Ko ne moze to da isprati, molim lepo, nek proda stan i kupi sebi kucu na selu.
to je sustina price.Energiju treba racionalno trositi svih 365. dana u godini.Problem je da smo mi generacijama unazad uceni da je racionalno stetn,gotovo sirotinjski.Ljudi ne kapiraju da se najvece ustede ostvaruju na "malom".Ustedis mesecno dvadeset evritja na dobroj izolaciji,sta je dvadeset evritja ,potrosim za jedno vece,..ali na deset dvadeset godina to je suma .Nije cilj potrositi el.energiju kao robu,nego potrositit onoliko koliko je potrebno a ustedjeno iskoristiti za neke druge svrhe
Problem je da ovu drzavu vodi polusvet,koji jedino gleda koliko ce se nafatirati u sklopu mandata
 
Potrošnja energije? Ako više potrošim, više i platim. Zar nije to suština proizvodnje (ovde struje) da se proda proizvod?
Pa jesu vlasnici stanova po zakonu obavezni da regulišu sve popravke, od podruma do krova. Nisu kod nas zakoni problem (pored svih gluposti kojih ima u njima) već to što nema nikoga ko može da ih sprovodi efikasno.

Proizvod je i voda, a ako mnogo trosih onda se dogadja ovo:


Pojedina podavalska naselja nemaju vodu već sedam dana, a poreduzeće "Beogradski vodovod i kanalizacija" je danas aplovalo na stanoništvo da vodom iz vodovoda ne zaliva useve i zelenilo, da ne puni bazena i ne rashlađuje pločnike, jer u pojedinim rubnim područjima Beograda već ima poremećaja u snabdevanju vodom.

U saopštenju se navodi da je najkritičnije u podavalskim naseljima Pinosava, Beli Potok, Zuce, Ripanj, Leštani, Vinča, Vrčin, a od juče i u Barajevu.

Merači protoka vode u tim mestima beleže i šest puta veću potrošnju od uobičajene što, dodaje "Beogradski vodovod i kanalizacija", nedvosmisleno upućuje na enormnu neracionalnu potrošnju.



I sta ti onda vredi sto mozes da platis?

- - - - - - - - - -

Puniti bazene , polivati ulice i baste vodom za pice prilicno govori o (ne) svesti potrosaca u Srbiji.
 
Kako si skočila sa struje na vodu? Zar klima uređaji rade na vodu? I kakve veze imaju sela u okolini Beograda sa zgradama u gradu? Rajka, opičilo te ovo jako sunce? :mrgreen:

Ako više potrošim, više i platim.

To uopste nema veze da li je struja, voda, krompir, benzin ili leba.

Ako ga nema, onda mozes da imas milione i tone zlata, ali nema tih para i bogatstva nesto sto je unisteno i vise ne postoji.
 
To se zove ekonomija moja Rajka. Ako imama para, potrošiću više, ako nemam para, neću da trošim. A opet, kakve veze voda ima sa strujom? Doduše i jednog i drugog imamo dovolno, pa i previše. Da imamo malo, ali samo malo mudrije ljude na čelu grada, ne bi postojali ovakvi problemi.
 
To se zove ekonomija moja Rajka. Ako imama para, potrošiću više, ako nemam para, neću da trošim. A opet, kakve veze voda ima sa strujom? Doduše i jednog i drugog imamo dovolno, pa i previše. Da imamo malo, ali samo malo mudrije ljude na čelu grada, ne bi postojali ovakvi problemi.

A EPS kaze ovako: ( ovo je od pre dve, tri godine, danas je naravno mnogo veca katastrofa):

PORAST POTROŠNJE ELEKTRIČNE ENERGIJE
Ako se nastave današnji trendovi u proizvodnji i potrošnji električne energije dolazi se do katastrofalnih rezultata. Trendovi rasta manjka električne energije i snage nastaviće se i dalje. Procenjuje se da će manjak električne energije biti između 6900 i 7700GWh, a manjak snage između 1450 i 1750 MW, zavisno od toga ima li dovoljno gasa za rad TE-TO. Za poređenje, instalisana snaga TE "Nikola Tesla A" iznosi 1502MW. Ako bi taj manjak energije uvozili po prosečnoj ceni od 3USc/kWh, bilo bi potrebno obezbediti između 750 i 870 miliona USD.


Posto postoje i hidroelektrane znaci da struja i voda ipak imaju veze. Hidroelektrane se izbegavaju zbog zastite covekove okoline, alternativne izvore energije
nemamo, znaci samo cumur i totalno zagadjenje.

I nisi u pravu kada kazes da imas da platis.
Zasto bi inace recimo Audi ili BMW proizvodio luksuzne automobile koji kostaju i 70-80.000 evra a imaju potrosnju samo 7-8 litara
ako se zna da je vlasnicima cena benzina nevazna jer mogu da plate svaku cenu,. Ko ih ( proizvodjace) prisiljava da to rade?
Drustvena svest i savest. To je bila poenta moje cele price.
 

Back
Top