Pitanje za sve Hriscane...?

Kastor

Primećen član
Poruka
596
Mozete li ikada nesto da objasnite a da pri tom ne citirate Bibliju i ne dajete izvode iz iste,ako mozete objasnite sledece,zasto slepo verujete u sve sto pise u Bibliji,jeste li se ikada zapitali jel to bas sve bilo tako!? :wink: :lol: :twisted:
 
Kastor:
Mozete li ikada nesto da objasnite a da pri tom ne citirate Bibliju i ne dajete izvode iz iste,ako mozete objasnite sledece,zasto slepo verujete u sve sto pise u Bibliji,jeste li se ikada zapitali jel to bas sve bilo tako!? :wink: :lol: :twisted:
Odgovor na prvo pitanje je da mogu (ne znam za ostale).
Na drugo pitanje odgovorit ću citatom iz Biblije (he he): "Upravo u vezi stim spasenjem su marljivo ispitivali i pažljivo istraživali.." (1.Petrova 1:10)
"No duhovni čovjek ispituje sve" (1.Korinčanima 2:15)
Dakle sama Biblja potiće na temeljito ispitivanje, a ne na nerazumno slijepo vjerovanje.
Vjerovanje bez razumjevanja i želje da se sve podrobno ispita, te krojenje religije po vlastitom ukusu, a ne po obrascu Riječi Božje, iznjedrilo je "nazovikrscanstvo" koje je odavno zapalo u kaljugu sastavljenu od vlastitih proturjećnosti. (zapravo,desilo se ono što je Krist Prorekao)
 
zenzen:
Kastor:
Mozete li ikada nesto da objasnite a da pri tom ne citirate Bibliju i ne dajete izvode iz iste,ako mozete objasnite sledece,zasto slepo verujete u sve sto pise u Bibliji,jeste li se ikada zapitali jel to bas sve bilo tako!? :wink: :lol: :twisted:
Odgovor na prvo pitanje je da mogu (ne znam za ostale).
Na drugo pitanje odgovorit ću citatom iz Biblije (he he): "Upravo u vezi stim spasenjem su marljivo ispitivali i pažljivo istraživali.." (1.Petrova 1:10)
"No duhovni čovjek ispituje sve" (1.Korinčanima 2:15)
Dakle sama Biblja potiće na temeljito ispitivanje, a ne na nerazumno slijepo vjerovanje.
Vjerovanje bez razumjevanja i želje da se sve podrobno ispita, te krojenje religije po vlastitom ukusu, a ne po obrascu Riječi Božje, iznjedrilo je "nazovikrscanstvo" koje je odavno zapalo u kaljugu sastavljenu od vlastitih proturjećnosti. (zapravo,desilo se ono što je Krist Prorekao)
...Ne moze bez citata,ne ide kad razmisljas jel da?Pa ako dobro proucis Bibliju i realno obratis paznju na neke detalje neverujem bas da ces je tako cesto citirati! :wink:
 
Kastor:
Ne moze bez citata,ne ide kad razmisljas jel da?Pa ako dobro proucis Bibliju i realno obratis paznju na neke detalje neverujem bas da ces je tako cesto citirati! :wink:
He he. Nije na odmet malo duha u prići. nadam se da si razumjeo da Biblija ne podastire slijepu nerazumnu vjeru.
Čime ćeš me iznenaditi da se ja odreknem Biblije. Počet ćeš iz neke kjnige vaditi naizgledna proturječja. kada budeš navodio tako što moraš me uvjeriti da si odlično razumio o čemo se tu radi.Netko tko je dobro prouči uočava da to nisu proturječja. Hoćeš li govoriti o klanju i ubijanju koje Biblija često opisuje. O strašnom osvetničkom Bogu? Da čujemo dakle.
 
zenzen:
Kastor:
Ne moze bez citata,ne ide kad razmisljas jel da?Pa ako dobro proucis Bibliju i realno obratis paznju na neke detalje neverujem bas da ces je tako cesto citirati! :wink:
He he. Nije na odmet malo duha u prići. nadam se da si razumjeo da Biblija ne podastire slijepu nerazumnu vjeru.
Čime ćeš me iznenaditi da se ja odreknem Biblije. Počet ćeš iz neke kjnige vaditi naizgledna proturječja. kada budeš navodio tako što moraš me uvjeriti da si odlično razumio o čemo se tu radi.Netko tko je dobro prouči uočava da to nisu proturječja. Hoćeš li govoriti o klanju i ubijanju koje Biblija često opisuje. O strašnom osvetničkom Bogu? Da čujemo dakle.
...Ha pa ne pada mi na pamet da te ubedjujem ili da vadim izvode iz nekih knjiga i da to koristim kao argument protiv,moj najveci dokaz protiv Biblije je sama Biblija i to sto si je verovatno detaljno proucio i procitao,Biblija se cita(kazu popovi)cista srca i dobra raspolozenja i sa velikom dozom vere u to sto citas,probaj da je procitas na sledeci nacin,kao knjigu za koju nikada nisi cuo a po kojoj je snimljen film koji si gledao pa ces mozda ukapirati da je Biblija sve drugo samo ne Sveta a i ako je takva ljudi su tako hteli a ne Bog a ljudi grese,Bog kao savrseno i uzviseno bice ne bi trebalo da cini takve stvari koje se pominju u toj svetoj knjizi osim toga nas i Jevrejski Bog nije isti a oni je napisase,pa gde je tu logika,Hrist je bio Jevrej a oni ga odbacise mada je to tema o kojoj nebih sad...! :wink: Pozdrav.
 
Christadelphian:
Mi sve možemo opisati bez citata .
Citatima samo potvrdjujemo da to nisu naše reči već Božije a ti ako ne veruješ Božijim kako ćeš našim?
A da li ti slepo ne veruješ?
...Kao prvo,iznenadices se kad ti kazem da ja verujem u Boga ali neverujem u Boga koga je opisala Biblija a koju su opet napisali gresni ljudi i koja pazljivog i pravog i odanog vernika moze samo da udalji a ne priblizi Bogu,ne verujem u Hrista i njegovo Bozansko poreklo jer po meni ta tvrdnja potire postojanje samog Boga a u to cak ni ja necu da verujem,drugo,ako mozete SVE da opisete bez citata zasto to onda i ne uradite?Trece,citati iz Biblije meni nista ne dokazuju jer moje misljenje o njoj je isto kao i tvoje o Manifestu Komunisticke partije! Nemoj mi stvarno reci da verujes u to da su sve reci u Bibliji ,Bozije!? :wink:
 
Onda mi odgovori na pitanje:
Da li sve tako mrziš i omalovažavaš
kao vernike u Boga koji su prihvatili Bibliju kao Njegovo otkrivenje ljudima?
Ili si samo prema nama tako neprijateljski raspoložen?
Mene uopšte ne nervira što ti veruješ u nešto drugo ili što komunista veruje u nešto treće.
Ako možemo diskutovati diskutujmo.
Pitaj me zašto kako ja ću ti reći.
Ja volim da čujem šta neko vidi na meni kako bih sam sebe preispitao .
Nema potrebe da te nazivam ovako ili onako da bih dokazao svoju a tvoju veru opovrgao.
Na kraju krajeva to se i ne može.
Osnovna razlika je u samom startu zato mi ne možemo citirati Bibliju onima koji u nju ne veruju već samo onima koji veruju ali je drugačije tumače.
Tako da bi morao verovati da je Biblija od Boaga nadahnuta da bi ti citati nešto značili.
Ponavljam slažem se da tebi to ništa ne znači
zato pitaj ako misliš da nešto neznaš pokušaću da ti odgovorim ako znam.
Pozdrav
 
Драги Касторе.
1) Веруjу у Библиjу, али...моjа вера ниjе слепа стога има неку праксу.
2) Па добро, ако не хочеш цитати из Библиjе...веруjем у све што говоре Библиjа, на пример, као верујем да ти имаш разум и мисли, да ти можеш љубити другог човека. Све ево су "слепи" "ствари", коjи ја не могу видети (стога нити разум, нити мисли, нити љубав нико ниjе видио као, на пример, камен, дрво) али jа веруjу да ти имаш разум и мисли, да ти можеш љубити другог човека.

Библија jе книга, коjу сваки човек може проверити на праксе. Jа сам проверила, а ти...

Поздрав.
 
Kastor:
Mozete li ikada nesto da objasnite a da pri tom ne citirate Bibliju i ne dajete izvode iz iste,ako mozete objasnite sledece,zasto slepo verujete u sve sto pise u Bibliji,jeste li se ikada zapitali jel to bas sve bilo tako!? :wink: :lol: :twisted:

Prvo, ne verujemo slepo, nego je to rezultat truda i proučavanja pa i kasnije sagledavanje rezultata iz prakse.... Ja sam recimo odrastao u ateističkoj porodici i okolini. Čak me nisu ni krstili... Pre nekoliko godina i ja bi pisao slične stvari kao i ti sada. Što se tiče religije, najbolji ili najbliži mi je bio zen-budizam. Ali gle, promenio sam se. Ne zbog para, ne zbog žene... Nego zbog saznanja. Zbog Istine. I ljubavi koja je u njoj. A možda i zbog Božije volje. Jer čak i danas ne mogu da sigurno kažem: to sam JA uspeo da skontam. Više mi se ćini, da me je ON pozvao.

Bibliju citiramo, jer je ona kao knjiga Božija, kakvom je držimo, sigurno veći autoritet od nas, anonimnih učesnika nekog foruma...
Sigurno sam se zapitao bar 100 puta. I još ću se, možda. I onda tražim i proveravam, ispitujem, slušam.... I opet se vraćam njoj.

Jer Biblija je knjiga nad knjigama. Biblija.... pa onda dugo ništa, pa još ništa, pa tek onda neke druge knjige. Jer to je knjiga Istine. A druge takve nema. Jer ne može biti 2 ili više istina. (reći ćeš. svako ima svoju istinu... da, ali to ne znaći, da je ona univerzalna).

Biblija je napisana za naše dobro. Upoznaj Boga svoga i probudi se.
 
Ja sam za razliku od Kisska odrasla u porodici koja je oduvek poštovala svoju veru,slavili krsnu slavu,nisu bili članovi partije,decu su krstili po rodjenju,što sedamdesetih godina nije bilo baš često.
Pročitala sam Bibliju,ne zato što je to neko od mene tražio,već što sam sama htela.Ja se jednostavno u tome ne pronalazim.Verujem u nešto,u neku sudbinu koja nas vodi njoj znanim putevima,ali mojim zdravim razumom ne mogu da verujem u priče iz Biblije.Ja ne znam kojoj grupi na ovom forumu pripadam,ali to su moja osećanja po pitanju vere.
 
Virgo:
Verujem u nešto,u neku sudbinu koja nas vodi njoj znanim putevima,ali mojim zdravim razumom ne mogu da verujem u priče iz Biblije.
Virgo, pošla si dobrim putem - putem "zdravog razuma", kako kažeš. Da bi ostala dosledna sebi, moraš shvatiti da ni sudbina, o kojoj govoriš nema uporište u zdravom razumu, isto kao i vera božje nadahnuće Biblije itd. Skoro sam siguran da ćeš ovo shvatiti što ti kažem, jedino je moguće da nisi o tome malo više razmišljala... sve je stvar slučaja, ništa nije unapred "predodređeno", dakle sudbina ne postoji.
 
Pa,mislim da si u pravu,ali valjda mi je lakše,da kada se dese neke stvari,kažem samoj sebi "to je sudbina" i da idem dalje.To sa sudbinom dođe kao zamena za neki bensedin,znaš da škodi al ti lepo legne. :lol: (ne pijem bensedine,to samo iz iskustva drugih ljudi)
 
Sizif:
sve je stvar slučaja, ništa nije unapred "predodređeno", dakle sudbina ne postoji.

vidis Sizife, ovde se necemo sloziti. Po meni je sve sudbina, tj. sve se moze proracunati i mozes sa nekakvim FANTASTICNIM racunom saznati sta ce se desiti za deset godina.

Sve je podvrgnuto zakonima fizike i sve se na kraju sastoji od iste energije koja je takodje podvrgnuta zakonima i moze se izracunati teoretski kako ce se ta energija ponasati, jer sve se desava pod nekim uzorkom. Evo recimo, pitaj sebe zasto si na ovom forumu? sigurno postoji neki razlog, a i taj razlog ima neki drugi razlog, ako mozes da skapiras posto priznajem, sad stvarno na brzaka pisem i moguce da je konfuzno.

Znaci, zapitaj se, jer sve ima svoj uzrok i posledicu koja prouzrokuje neki drugi uzrok i tako do beskraja. probaj sam da nadjes primere.

ps. probacu kasnije lepo da objasnim sad nemam vremena..

pozdrav
 
Simpson:
...vidis Sizife, ovde se necemo sloziti. Po meni je sve sudbina, tj. sve se moze proracunati...
Ne, ovo što govoriš je zabluda, mada razumem odakle polaziš. Suština je u tome da se NE može sve proračunati zbog praktično neograničenog broja faktora koji utiču na svaki pojedinačni događaj. Kada bi postojao kompjuter koji bi sve faktore mogao da objedini, verovatno bi prevazišao kompleksnost samog kosmosa, sa svojih "skromnih" 10 na 80-ti čestica... 8)
 
Sizif:
Simpson:
...vidis Sizife, ovde se necemo sloziti. Po meni je sve sudbina, tj. sve se moze proracunati...
Ne, ovo što govoriš je zabluda, mada razumem odakle polaziš. Suština je u tome da se NE može sve proračunati zbog praktično neograničenog broja faktora koji utiču na svaki pojedinačni događaj. Kada bi postojao kompjuter koji bi sve faktore mogao da objedini, verovatno bi prevazišao kompleksnost samog kosmosa, sa svojih "skromnih" 10 na 80-ti čestica... 8)

da, ima neogranicen broj faktora, ali cinjenica je da postoje faktori i ako bi posotjalo nesto sto moze da ukljuci sve te faktore (govorim teoretski) moglo bi da se proracuna buducnost... ovo je teoretski, kao sto je teorijski moguce putovati kroz vreme...
 
Christadelphian:
Onda mi odgovori na pitanje:
Da li sve tako mrziš i omalovažavaš
kao vernike u Boga koji su prihvatili Bibliju kao Njegovo otkrivenje ljudima?
Ili si samo prema nama tako neprijateljski raspoložen?
Mene uopšte ne nervira što ti veruješ u nešto drugo ili što komunista veruje u nešto treće.
Ako možemo diskutovati diskutujmo.
Pitaj me zašto kako ja ću ti reći.
Ja volim da čujem šta neko vidi na meni kako bih sam sebe preispitao .
Nema potrebe da te nazivam ovako ili onako da bih dokazao svoju a tvoju veru opovrgao.
Na kraju krajeva to se i ne može.
Osnovna razlika je u samom startu zato mi ne možemo citirati Bibliju onima koji u nju ne veruju već samo onima koji veruju ali je drugačije tumače.
Tako da bi morao verovati da je Biblija od Boaga nadahnuta da bi ti citati nešto značili.
Ponavljam slažem se da tebi to ništa ne znači
zato pitaj ako misliš da nešto neznaš pokušaću da ti odgovorim ako znam.
Pozdrav
...Verovatno si me pogresno shvatio,ja ne mrzim nikoga i mislim da nisam sposoban za tako nesto,pogresno je i to sto mislis da ja omalovazavam bilo sta(mozda ali ne namerno i svesno),naprotiv ja postujem sve to ali se sa mnogim stvarima ne slazem(neverni Toma) i o tome razgovaramo zar ne,ja se ne slazem sa tobom,imamo razlicita misljenja pa to i jeste svrha i ovog Foruma,pa to nas na kraju krajeva i cini ljudima.Bibliju sam mnogo puta procitao i raznorazne knjige na temu religija,takodje i mnoge koje se odnose na sve svetski priznate religije pa i o onima koje ce to tek postati,kroz vekove ljudski rod veruje u razne bogove a osnovna snaga te vere je strah,strah od svega nepoznatog i poznatog a neobjasnjivog naravno i svi oni koji su propovedali Bozije reci i pisali ih vrlo cesto tj. prvo i sve su pocinjali sa pretnjama izazivajuci strah kod onih koji ih slusaju i koji veruju,posebno kod ovih poslednjih,pa pogledaj samo koliko pretnji imas u Bibliji (Ne gresi Bog ce te kazniti) i reci mi ali bez nekog citata jel to u redu?Ljudi,mnogo njih se tokom zivota bahato i lose ponasaju a kad dodje vreme da se umire onda je frka i svi se kao nesto pokaju i Bog kao oprosti,sve zbog straha,seti se inkvizicije pa kakva su samo zlodela pocinili u Bozije ime pa krstaski ratovi....!Naravno lose su tumacili Bibliji.Ako mozes da nabavis cetiri zabranjena toma Biblije obavezno procitaj,ja jesam,sve su to napisali isti oni koji su napisali tu u koju verujes pa nece biti razloga da ne poverujes i u to,pa ces onda mozda drugacije gledati na celu pricu,naravno to preporucujem svima i vernicima i nevernicima,vredi procitati ali je problem pronaci,neznam ima li sta na netu o tome.Pozdrav.
 
Kissko:
Kastor:
Mozete li ikada nesto da objasnite a da pri tom ne citirate Bibliju i ne dajete izvode iz iste,ako mozete objasnite sledece,zasto slepo verujete u sve sto pise u Bibliji,jeste li se ikada zapitali jel to bas sve bilo tako!? :wink: :lol: :twisted:

Prvo, ne verujemo slepo, nego je to rezultat truda i proučavanja pa i kasnije sagledavanje rezultata iz prakse.... Ja sam recimo odrastao u ateističkoj porodici i okolini. Čak me nisu ni krstili... Pre nekoliko godina i ja bi pisao slične stvari kao i ti sada. Što se tiče religije, najbolji ili najbliži mi je bio zen-budizam. Ali gle, promenio sam se. Ne zbog para, ne zbog žene... Nego zbog saznanja. Zbog Istine. I ljubavi koja je u njoj. A možda i zbog Božije volje. Jer čak i danas ne mogu da sigurno kažem: to sam JA uspeo da skontam. Više mi se ćini, da me je ON pozvao.

Bibliju citiramo, jer je ona kao knjiga Božija, kakvom je držimo, sigurno veći autoritet od nas, anonimnih učesnika nekog foruma...
Sigurno sam se zapitao bar 100 puta. I još ću se, možda. I onda tražim i proveravam, ispitujem, slušam.... I opet se vraćam njoj.

Jer Biblija je knjiga nad knjigama. Biblija.... pa onda dugo ništa, pa još ništa, pa tek onda neke druge knjige. Jer to je knjiga Istine. A druge takve nema. Jer ne može biti 2 ili više istina. (reći ćeš. svako ima svoju istinu... da, ali to ne znaći, da je ona univerzalna).

Biblija je napisana za naše dobro. Upoznaj Boga svoga i probudi se.
...Verujem u neku silu(Boga) i naravno da bih voleo pa cak i zeleo da je SVE sto pise u Bibliji prava i jedina istina ali zdrav razum mi govori da to nije tako,tebi takodje savetujem da ako mozes pronadjes i procitas cetiri zabranjena jevandjelja!
 
Kastore
izvini ali tako si mi izgledao ali sada kada si mi objasnio jasno mi je .
Oko Bozjih kazni : mislim da su to upozorenja jer strah od Boga mora postojati.
Oko crkve i inkvizicije ne bih jer je suvišno
ali Biblija sama po sebi je ovakva od samog početka.
Pogrešna tumačenja su oterala mnoge još dalje od istine. Ja sam se dugo borio a i sada se borim sa mnogim stvarima koja su nejasna ili navode na nešto vera je uvek na amplitudi pada ili porasta.
Svi se sa tim bore samo ne priznaju.
A mi vidimo da je Petar potonuo u vodu u nedostatku vere. Ako je njemu falila vera koji je bio sa Isusom i bio apostol šta smo mi.
Moja potraga za Bogom jer mislim da prvo i osnovno moramo se razdvojiti u dve grupe
Kreacionisti: koji veruju da smoi tu sa smislom
Evolucionisti: koji veruju da smo tu slučajno bez smisla.
Od toga počinje vera ali u šta?
Jedino od Boga što imamo je Pismo
Ili smo u najvećoj zabludi i najvećoj civilizacijskoj prevari ili u istini.
Mi studiramo Bibliju kao jedino što imamo.
A to što imamo ako je od Boga i tačno
ne sme biti protivrečno samo sebi i ne nanaučno.
Ako nađemo i jednu protivrečnost treba odbaciti šta?
prvo tumačenje a ne Bibliju.
Ja sam lično išao selekcijom i studiozno proučavanje ne trpi protivrečja jer je onda apsurd.
Mnogi prelaze preko stvari koje ne mogu objasniti obeležavaju ih kao "tajne Božije".
Biblija je tu da nam tajne razotkrije a ne još više zbuni.
Zato veruj da pravo tumačenje postoji samo ga treba naći.
 
Zaboravio sam
Da li si se nekada iskreno pokajao ?
Onako baš iskreno da nisi mogao drugima objasniti koliko je to iskreno jer si mislio da ti ne veruju.
A tebi je bilo stvarno žao i stvarno si se pokajao iz dubine duše. To kajanje je ono što Bog hoće a ne ono obično kad kažemo žao mi je ili kajem se !!
Osim toga to mora da prati vera u Boga jer od njega tražiž oproštaj. Veruj da je jedno sigurno: Boga ne možeš prevariti zato sva pokajanja i sve molitve koje nisu iskrene i ne vrede.
Pa tako primeri onih koji su u nevolji i kao mole se i kaju a kad nevolja prođe zaborave na Boga i kažu nemaga već imaju platu svoju.
Kakvi god oni bili Bog zna šta kako i zašto tako misle i nije na nama o tome da mislimo već o nama samima.
 
Christadelphian:
Zaboravio sam
Da li si se nekada iskreno pokajao ?
Onako baš iskreno da nisi mogao drugima objasniti koliko je to iskreno jer si mislio da ti ne veruju.
A tebi je bilo stvarno žao i stvarno si se pokajao iz dubine duše. To kajanje je ono što Bog hoće a ne ono obično kad kažemo žao mi je ili kajem se !!
Osim toga to mora da prati vera u Boga jer od njega tražiž oproštaj. Veruj da je jedno sigurno: Boga ne možeš prevariti zato sva pokajanja i sve molitve koje nisu iskrene i ne vrede.
Pa tako primeri onih koji su u nevolji i kao mole se i kaju a kad nevolja prođe zaborave na Boga i kažu nemaga već imaju platu svoju.
Kakvi god oni bili Bog zna šta kako i zašto tako misle i nije na nama o tome da mislimo već o nama samima.
...Pa naravno da jesam,mnogo puta tj. svaki put kad uradim nesto pogresno ili kazem nesto sto bas i nisam mislio a to povredi nekoga,delimicno se ja slazem sa tobom i ostalima,po pitanju Boga da ali po pitanju Biblije a posebno kad je Novi Zavet u pitanju tu sam zestok skeptik...nastavicu(posao zove)
 
Pobogu, Sizife, zar nikada nista nisi predosetio a sto nikada ne bi mogao " proracunati" racionalnim sredstvima? Uostalom, mislim da sam procitala negde da verujes u nesto izvan nas .... Moji su u familiji svi fizicari, tvrdi u oslanjanju na egzaktno, ali ne mozemo se usanciti u to da je vec sve otkriveno i spoznato
 
ZA SIZIFA Sada nesto ponovo razmisljam o tebi.. Mozda nisam pregledala bas sve po forumu, od skoro sam se ukljucila, ali ti si bas aktivan na temu religije i cesto briljantno odbacujes sve u sta sumnjas... Mislim da si sjajan i da trazis, cista srca, velike i duboke istine... tragas.... Kada ti budes proradio na drugim nivoima, pored mentalnog, gde ces skoro udariti u granice jer - protegao si se mnogo vise od prosecnog coveka, ima samo da gledamo. Koliko sam pratila, cist si, milsim, nisi zaveden nikakvim doktrinama i produktivan kriticar, za sada - neverni Toma.
Primi moju cistu ljubav od bica bicu i nastavi dalje
 
Christadelphian:
Oko Bozjih kazni : mislim da su to upozorenja jer strah od Boga mora postojati.
Strah od Boga ne mora postojati. Ne mora se ni verovati u njegovo postojanje. Bilo bi krajnje besmisleno da se plašimo nečega u čije postojanje ne verujemo, zar ne?
Christadelphian:
Kreacionisti: koji veruju da smoi tu sa smislom
Evolucionisti: koji veruju da smo tu slučajno bez smisla.
Ova je tvrdnja u potpunosti lišena smisla, i izuzetno emocionalno obojena. Šta ti uopšte smatraš pod "smislom"? Da li po tebi biće koje stvara Kosmos, pri tom pateći od svih ljudskih slabosti i mana, ima veći "smisao" nego prosto postojanje živog sveta koji nastavlja svoju vrstu kontinuirano se prilagođavajući uslovima okoline u kojoj živi? Ova rečenica "slučajno bez smisla" ima samo za cilj da neodlučnima pokaže besmisao teorije evolucije koja je mnogo smislenija nego teorija da je sve nastalo onako kako su pisci Biblije svojevremeno zamislili.
Christadelphian:
Ako nađemo i jednu protivrečnost treba odbaciti šta?
prvo tumačenje a ne Bibliju.
Tu i jeste problem. Ja sam svojevremeno na ovim diskusijama navodio protivrečnosti pred kojima zdrav razum mora da poklekne i svoje mesto ustupi slepoj veri. Nema potrebe da se ponavljam.
Milica N:
Mozda nisam pregledala bas sve po forumu, od skoro sam se ukljucila, ali ti si bas aktivan na temu religije i cesto briljantno odbacujes sve u sta sumnjas..
Nemam ni jednog jedinog razloga da verujem onome u šta sumnjam. U postavke hrišćanstva sam posumnjao negde od svoje 16-te kada sam postao emocionalno zreo i naučio da razmišljam slobodno, ne plašeći se božjih i ostalih "kazni". Iskreno govoreći, pre toga sam se plašio da mi se nešto ne desi jer sam verovao u postojanje Boga.
Milica N:
Mislim da si sjajan i da trazis, cista srca, velike i duboke istine... tragas....
Tragaću celog života, ali ne putem vere u nepostojeće. Ljudska čula mogu opasno prevariti, a zamisli tek koliko intuicija može da te odvede na stranputicu. Istina je da su ljudi samo deo prirode. I to jako neobičan deo, onaj koji sebi daje za pravo da veruje da je sve u Kosmosu postoji samo radi njega. O kakve li sebičnosti?
Milica N:
Kada ti budes proradio na drugim nivoima, pored mentalnog, gde ces skoro udariti u granice jer - protegao si se mnogo vise od prosecnog coveka, ima samo da gledamo.
Kakvim drugim nivoima? U kakve to zidove udara čovek koji veruje u istinu van religije? Ovo bih jako voleo da čujem, jer samo potvrđuješ moju teoriju da vera dolazi tamo gde ne postoji konkretno znanje. Ali ono što danas znamo nekada nismo znali, te se zidovi religijskog stalno pomeraju i ustupaju mesto naučnom, proverljivom znanju u koje ja verujem mnogo više nego u transcendentalno. Nemoj me pogrešno shvatiti, ne tvrdim ja da nauka može odgovoriti na sva pitanja, znamo da novi odgovori donose i nova pitanja, ali ja tvrdim da nauka ima pravi put i da će u budućnosti donositi sve više odgovora za razliku od religije koja priča jednu te istu priču već vekovima. Sociolozi su odavno objasnili nastanak religija, dok religija nikad neće objasniti suštinu sociologije niti se sociologija uopšte pominje u Bibliji. :wink:
Milica N:
Koliko sam pratila, cist si, milsim, nisi zaveden nikakvim doktrinama i produktivan kriticar, za sada - neverni Toma.
Iz hrišćanske perspektive ja sam neverni Toma. Kako ja da nazovem one koji veruju u nepostojeće?
Milica N:
Primi moju cistu ljubav od bica bicu i nastavi dalje
Uvek, hvala.
 
ZA SIZIFAZa jednog zdravorazumski orijentidanog decka mozda si malo previse na religijskim temama... mada, nema mnogo sadrzaja o smislu i poretku na drugim mestima u krstarici.
Veoma mi je interesantno da te pratim sta pises ali strsno mnogo energije ulazes u kristalizaciju nekih istina i raskrinkavanje raznih ideja drugih ljudi. Sta trazis u svetovima onih koji veruju?
U vezi moje opaske da briljantno odbacujes.... naglsak je na briljantno. U vezi granica - pa ima mnogo toga sto ne umemo a objasnimo - kad zavirim pomalo u svet mikro ili makrokosmosa smrznem se od nepoznatog...
Volela bih da te vidim za 10 g, tj kakav ces biti.
Good luck, neka te andjeli cuvaju - ovo je malo figurativno a pomalo i verujem da ce ova moja zelja proci tamo negde gore gde su vise promisli ( nemoj sad da meispljujes, molim te)
 

Back
Top