Pitanje za sve Hriscane...?

A pošto sam i ja na izvestan način u tim vodama, odmah sam reagovala. Vrlo, vrlo ljudski, totalno nije anđeoski - ništa od toga. Šala mala.
Osnov ličnosti postavljamo svakako. Ja sam baš mislila da u detinjstvu mi dajemo odgovor na sva ona pitanja kojima se kasnije u životu bavimo na mnogo svesnijem nivou od nivoa na kome smo kada zapravo damo odgovor. Mi damo odgovor vrlo rano - tačnije, baš onako kako sam se izrazila, a tebi nije bilo jasno na šta aludiram, a ja ne aludiram, nego baš tako mislim: mi odgovorimo još tada, sve se kasnije u životu vrti oko tog odgovora. Mi tada još ne razumemo, ne znamo, ono što najviše radimo - to je da osećamo, ali se još tada na tom nesvesnom nivou, bez edukacije i iskustva, rađa odgovor. Neverovatno je kako mnogo kasnije, zamagljen obrazovanjem i iskustvom, kamufliran svešću, taj rani odgovor ostaje da živi. Mi ga zapravo više i ne prepoznajemo, ne znamo ni kada smo ga dali, ali on radi. Ako se krene tim tragom unazad, može se do njega doći, kao i do razloga - zašto smo baš tako i baš to poverovali. Po meni, tu je začetak religije u svakome od nas i nije ni beznačajan ni bezazlen.
Što se slobode tiče, slažem se. Odricanje od slobode je bežanje od odgovornosti, bacanje vrelog kestenja nekom drugom. Na žalost, često Bogu, direktno ili ne.
Pa, rekla bih da ti objašnjenje dečje "nečistote" (uslovno rečeno) nije adekvatno. Edipov kompleks ne zavisi ni od čega i ni od koga. Niko ne može da ga izbegne. On je, znači, prirodan i potreban za dalji razvoj. Gde je tu onda manjkavost dečje duše, kako sam ja rekla, mada sigurno može da se zameni izraz, ali nema veze? I ako tu još uključimo Boga, jer smo negde od božanskog krenule, On nam je dao emocije, iskušenje, putokaze. Sa rastom i razvojem, mi se udaljavamo od Njega, kao pubertetlija i adolescent od roditelja, jer mi i jesmo Njegova deca. Mislim da je to prirodno. Ali, da li znamo kada treba da se vratimo? Ne više kao mala deca, kojoj je potrebno samo da ih roditelj štiti, već kao odrasla deca koja sada treba i sama da daju svoj doprinos čovečanstvu.
Pozdravljam te.
 
Dobro, deca daju odgovore na mnoga pitanja. Neko dete ce reci da su planine nastale tako sto je neko (bog, covek - nebitno) posadio kamencice, pa su oni porasli. Hocu da kazem da se misljenje deteta kvalitativno razlikuje od misljenja odraslog, puno je kontradiktornosti, previdjanja informacija, dovodjenja u vezu nespojivih stvari...Zasto bi, onda, odgovori koji se ticu boga imali iole veci kredibilitet, bili nekakvi zameci istine?
Skepticna sam iz jos jednog razloga - neuroze i psihoze su primer vracanja na "rane odgovore", na razvojno prevazidjene oblika funkcionisanja. Doduse, svi ljudi tu i tamo nazaduju, ali se ne zadrzavaju trajnije.
Ne bih bas striktno odvajala emocije i misljenje posto su saznavanje, dozivljavanje, obrada i reagovanje na svet i emotivni i intelektualni.
Edipov komplex sam pomenula zbog mrznje koju dete oseca prema roditelju i zelje da, bukvalno, unisti rivala. To bas i ne zvuci "andjeoski cisto".

Pozdrav, Komshinice.
:)
 
havalius@yahoo.com:
Dobro, deca daju odgovore na mnoga pitanja. Neko dete ce reci da su planine nastale tako sto je neko (bog, covek - nebitno) posadio kamencice, pa su oni porasli. Hocu da kazem da se misljenje deteta kvalitativno razlikuje od misljenja odraslog, puno je kontradiktornosti, previdjanja informacija, dovodjenja u vezu nespojivih stvari...Zasto bi, onda, odgovori koji se ticu boga imali iole veci kredibilitet, bili nekakvi zameci istine?
Skepticna sam iz jos jednog razloga - neuroze i psihoze su primer vracanja na "rane odgovore", na razvojno prevazidjene oblika funkcionisanja. Doduse, svi ljudi tu i tamo nazaduju, ali se ne zadrzavaju trajnije.
Ne bih bas striktno odvajala emocije i misljenje posto su saznavanje, dozivljavanje, obrada i reagovanje na svet i emotivni i intelektualni.
Edipov komplex sam pomenula zbog mrznje koju dete oseca prema roditelju i zelje da, bukvalno, unisti rivala. To bas i ne zvuci "andjeoski cisto".

Pozdrav, Komshinice.
:)
Ma, ne mislim ja, havalius, da su tu zameci istine već našeg verovanja o tome šta je istina.
Verovanja koje baš zato što je lišeno iskustva i znanja, bazirano samo na emocijama (a u detinjstvu od emocija strah značajno prednjači u odnosu na ostale, a ionako su u totalnoj neravnoteži-mislim na emocije). Neurozama i psihozama su uzrok te rane emocije, kasnije u životu ih zaista razvojno prevazilazimo, ali samo površno i naizgled. Mi ne bismo ni bili neurotični da se emotivno ne zakucamo na tom ranom stadijumu. Moram striktno da razdvojim osećanja od misli, jer me misli sa razvojem odvode od osećanja, a u njima je odgovor i rešenje problema. To je sad već čista psihologija i psihoanaliza, a one se ne vrte mnogo oko magijskog, božanskog i anđeoskog, jer tada se ne bi bavile svojom oblašću. Ja u svom životu ipak kombinujem sve što mislim da ima veze. Razumela sam zašto pominješ Edipov kompleks. Nisam se složila oko toga zato što dete ne snosi odgovornost za te emocije, one su nametnute prirodom kao put koji mora da prođe, te zato ja deci ne odbijam od njihove čistote. Uzgred, deca zaista znaju da budu pogani mali stvorovi, ali je tu teško odvojiti njihovu pravu prirodu od često razornog uticaja odraslih.
Pozdrav, havalius.
 
Kastor:
Mozete li ikada nesto da objasnite a da pri tom ne citirate Bibliju i ne dajete izvode iz iste,ako mozete objasnite sledece,zasto slepo verujete u sve sto pise u Bibliji,jeste li se ikada zapitali jel to bas sve bilo tako!? :wink: :lol: :twisted:

A da te ja pitam: zasto ti ne verujes u sve to? Vi koji samo ocima verujete ne verujete u stvari ni u sta tako da vam ne vredi ni pricati mnogo. Zar ne mislis da smo mnogo mali i bedni da bi mogli da dokazujemo Boga i Bozansko koje je nedokucivo kao sto je za neku bakteriju i mikroorganizam nedokuciv covek sa svom svojom filozofijom i stvaranjem. Vera je stvar srca prvo a tek posle glave. Zato veruju oni koji su kao deca. A na kraju Bog za sve je dao dokaze sto stoji u Bibliji ali ko veruje - veruje, ko ne veruje niko mu ne moze pomoci.
 
Sizif:
Christadelphian:
Interesantno je to da
se na kraju uspostavi da i najokoreliji ateisti
ipak veruju u nešto ili da nečeg ima iako ne mogu to da objasne .
Šta nam kaže Sizif?
Sizif nije ateista, on nema potrebu da dokazuje nepostojanje ili postojanje boga. On ga prosto smatra irelevantnom činjenicom, nešto kao dokazivanje da je ovaj Bog u kog hrišćani veruju u stvari samo šesti sin velikog Goba, koji imaše šest sinova i svaki od njih napravi po jedan Univerzum, onako, iz dosade. Zašto da ne.

Sizif je pre svega humanista, a takođe i racionalista, hedonista, idealista, zavisno od sagovornika. :wink:

...а може бити још Сизиф је и верник :wink: :arrow: :D
 
King1:
Kastor:
Mozete li ikada nesto da objasnite a da pri tom ne citirate Bibliju i ne dajete izvode iz iste,ako mozete objasnite sledece,zasto slepo verujete u sve sto pise u Bibliji,jeste li se ikada zapitali jel to bas sve bilo tako!? :wink: :lol: :twisted:

A da te ja pitam: zasto ti ne verujes u sve to? Vi koji samo ocima verujete ne verujete u stvari ni u sta tako da vam ne vredi ni pricati mnogo. Zar ne mislis da smo mnogo mali i bedni da bi mogli da dokazujemo Boga i Bozansko koje je nedokucivo kao sto je za neku bakteriju i mikroorganizam nedokuciv covek sa svom svojom filozofijom i stvaranjem. Vera je stvar srca prvo a tek posle glave. Zato veruju oni koji su kao deca. A na kraju Bog za sve je dao dokaze sto stoji u Bibliji ali ko veruje - veruje, ko ne veruje niko mu ne moze pomoci.

Evo jednog prilicno zakasnelog odgovora ali i pravovremeno vracanje ove teme na prvu stranu,ko kaze da smo mali ili veliki da dokazujemo bilo sta,moje pitanje je bilo jasno,zasto uvek citati i izvodi iz Biblije,Kurana,Talmuda...zar je potrebno da procitate te nazovi bozije knjige da biste verovali u Boga,zar treba da vam neko napise i poturi pod nos sta je a sta nije ispravno?Niste u stanju da sami procenite ili sta....???
 
Jednostavno
Ako hoces da saznas vise o nekoj masini ili da je popravis
pogledaces u upustvu (u knjigu)
ili ces sam predpostavljati sta ima unutra i pokusati je popraviti na osnovu svoje maste
iako nikad nisi video el.motor ili
ne znas sta je struja
npr, da si neki busman
a to smo mi za Boziju rec????
:?
 
Christadelphian:
Jednostavno
Ako hoces da saznas vise o nekoj masini ili da je popravis
pogledaces u upustvu (u knjigu)
ili ces sam predpostavljati sta ima unutra i pokusati je popraviti na osnovu svoje maste
iako nikad nisi video el.motor ili
ne znas sta je struja
npr, da si neki busman
a to smo mi za Boziju rec????
:?

A sta ako nemas knjigu?Pa ako si Busman zasto se toliko trudis i citiras istu?Koliko ja znam Bibliju su pisali ljudi a ne Bog,ljudi cesto grese pa se mozda i u tom pisaniju potkrala neka greskica,sta mislis o tome?Znam,reci ces,Bog je vodio ruku tih spisatelja,nadahnuo ih duh sveti,sta ako to i nije bilo bas tako?Zasto se nikada u to vreme Bog nije javio onim bogatima i ljudima koji su bili na vlasti,vec uvek bedi i sirotinji,zar medju imucnim ljudima nema Bozijih,zar su svi losi???
 
Christadelphian:
Dajem mogucnost da nije bilo tako
Onda smo u najvecoj zabludi covecanstva.
ali nam ostaje pitnje
procitaj temu Biblija i Nauka
i seti se prorocanstava
Pozdrav

Christodelphiane, nadji ove pasuse u Bibliji i citiraj ih molim te, (Izaija, 21:7),(Izaija, 21:14),(Izaija, 21:16-17),(Postanak, 25:13),(Pon.Zakon, 18:18 ) i zamolio bih te da ih protumacis na svoj nacin
poz :wink:
 
freewill:
Christadelphian:
Dajem mogucnost da nije bilo tako
Onda smo u najvecoj zabludi covecanstva.
ali nam ostaje pitnje
procitaj temu Biblija i Nauka
i seti se prorocanstava
Pozdrav

Christodelphiane, nadji ove pasuse u Bibliji i citiraj ih molim te, (Izaija, 21:7),(Izaija, 21:14),(Izaija, 21:16-17),(Postanak, 25:13),(Pon.Zakon, 18:18 ) i zamolio bih te da ih protumacis na svoj nacin
poz :wink:
Ne volim da tumacim prorocanstva
jer nisam mudar ni dovolnjo veran da bi shvatio

Ovo mi lici na
Na nekog proroka iz arapskog plemena Kidarskog
"Bog cuje" / Ismael
Ali ako aludiras na Muhameda
da vidimo koliko je on bio u pravu i da li je ziveo hriscanski !!!
P.Z.18:20-22
 
Christadelphian:
freewill:
Christadelphian:
Dajem mogucnost da nije bilo tako
Onda smo u najvecoj zabludi covecanstva.
ali nam ostaje pitnje
procitaj temu Biblija i Nauka
i seti se prorocanstava
Pozdrav

Christodelphiane, nadji ove pasuse u Bibliji i citiraj ih molim te, (Izaija, 21:7),(Izaija, 21:14),(Izaija, 21:16-17),(Postanak, 25:13),(Pon.Zakon, 18:18 ) i zamolio bih te da ih protumacis na svoj nacin
poz :wink:

Ne volim da tumacim prorocanstva
jer nisam mudar ni dovolnjo veran da bi shvatio

Ovo mi lici na
Na nekog proroka iz arapskog plemena Kidarskog
"Bog cuje" / Ismael
Ali ako aludiras na Muhameda
da vidimo koliko je on bio u pravu i da li je ziveo hriscanski !!!
P.Z.18:20-22

Ne za Muhameda vec proroka uopste, govorim koji su kriteriji, jer sta pise u Jeremiji, 28:9-molim te ako mozes ovo mi rastumaci.
Poz.Zakon, 21:22-23-molim te i ovaj mi pasus rastumaci.
poz :wink:
 
Jer.28:9
Pa ako se prorostvo ne ispuni
Prorok je lazan
Jeremija dokazuje ispunjenjem prorostvo !!!?
PZ 21
zakoni za izraelce !!!
Ne vidim vezu
Tvoje ispitivanje mi je cudno, mudar si ti za mene !
Nije u redu da me ovako probas
ali neka ti je na korist sta god zakljucio
moje je da ti pokusam dati odgovor
Pozdrav
 
Christadelphian:
Jer.28:9
Pa ako se prorostvo ne ispuni
Prorok je lazan
Jeremija dokazuje ispunjenjem prorostvo !!!?
PZ 21
zakoni za izraelce !!!
Ne vidim vezu
Tvoje ispitivanje mi je cudno, mudar si ti za mene !
Nije u redu da me ovako probas
ali neka ti je na korist sta god zakljucio
moje je da ti pokusam dati odgovor
Pozdrav

Mudar i Veliki je za mene, dragi Christodelphiane, samo Bog!
Od njega mudrost i uputu trazim.
Veliki pozdrav za tebe, prijatelju moj!
.. .p.s. i za drustvance! :wink:
 
freewill:
Christadelphian:
Jer.28:9
Pa ako se prorostvo ne ispuni
Prorok je lazan
Jeremija dokazuje ispunjenjem prorostvo !!!?
PZ 21
zakoni za izraelce !!!
Ne vidim vezu
Tvoje ispitivanje mi je cudno, mudar si ti za mene !
Nije u redu da me ovako probas
ali neka ti je na korist sta god zakljucio
moje je da ti pokusam dati odgovor
Pozdrav

Mudar i Veliki je za mene, dragi Christodelphiane, samo Bog!
Od njega mudrost i uputu trazim.
Veliki pozdrav za tebe, prijatelju moj!
.. .p.s. i za drustvance! :wink:

Posle duzeg vremena vratih se malo na ove zadnje strane i nabasah na ovaj freewill-ov odgovor,mislim da je jako dobar i da bi trebali da ga procitate svi,takodje bilo bi lepo videti i neke odgovore jer ovo moze da se preformulise i u pitanje!? Pozdrav.
 
Kastor:
Mozete li ikada nesto da objasnite a da pri tom ne citirate Bibliju i ne dajete izvode iz iste,ako mozete objasnite sledece,zasto slepo verujete u sve sto pise u Bibliji,jeste li se ikada zapitali jel to bas sve bilo tako!? :wink: :lol: :twisted:

Ne veruje se slepo. ali se veruje... Ja licno se ne pozivam na citate iz Biblije, ali verujem u Boga.
Nama ljudima mnogo toga nije jasno i zato je vecina nas toliko i skepticna, jer mnogo stvari ne moze da se dokaze, bar ljudskom logikom. Znas kako se kaze "od svih nauka na ovom svetu koje je trebalo prvo dokazivati, pa onda u njih verovati, u religiji je upravo obrnuto, prvo se veruje, a onda dokazuje..."
 
Da li ti mozes nekome nesto da kazes a da ne upotrebis ni rec?

Da li mozes nekome nesto da napises a da ne upotrebis ni jedan pisani znak?

Mozes li da se okupas a da ne koristis vodu?

Ovde nema ni jedan citat iz Biblije ali se sve jedno nadam da ti je jasno sta te pitam.
 
maleni:
Da li ti mozes nekome nesto da kazes a da ne upotrebis ni rec?

Da li mozes nekome nesto da napises a da ne upotrebis ni jedan pisani znak?

Mozes li da se okupas a da ne koristis vodu?

Ovde nema ni jedan citat iz Biblije ali se sve jedno nadam da ti je jasno sta te pitam.

Malecki, on samo traži da objasniš iz glave, tvojim razumom a ne da tupiš šta je napisano, jer to možemo i mi, ali nemamo takvo viđenje. Mi ne vidimo.

I mene interesuje razumno objašnjenje, ali niko da mi objasni. Možda bih ja verovao?
 
Нисам сигуран да се може дати задовољавајући одговор, јер оном који не верује нити један разлог или доказ није довољно добар. Али, ево једног од приступа који свако себи може да предтстави и покуша да објасни:

Метод елиминације
--------------------
Шта имамо на располагању ?

Хришћанство, Јудаизам, Мухамеданство, Далекоисточни Паганизам, Дарвинизам, ...

Хајде да видимо редом:
-------------------------
Дарвинизам - шупља теорија која пада на самом испиту археологије.
Далекоистични Паганизам - како се одлучити између толико хиљада богова у ког веровати ?
Мухамеданство - Настало од педофила и епилептичара Мухамеда.
Јудаизам - Религија која је искључиво дата Јеврејима.
Хришћанство - Произашло из Јудаизма, након што је дошло време да се век Старог Завета промени новим веком, који претходи Царству Божјем. Објава јеванђеља о спасењу људи која је дата свим народима.

Ово је само кратак преглед на који начин се може доћи до одговора. Нити је једини, а не значи да је најбољи.

Поздрав. :wink:
 
interesantno je proucavati judeohriscane kao najstarije clanove hriscanskih zajednica, te kako se hriscanstvo distanciralo od judaizma, jer bi u suprotnom hriscanstvo bilo jednaceno sa nekom od ondasnjih jevrejskih sekti, a znamo da je upravo i to bio slucaj.
isto je zanimliv grcki uticaj, jezik, kultura na prelazu iz starog u novo...
 

Back
Top