Pet razloga zasto treba unistiti kapitalizam!

Kapitalizam nesvesno i svesno razvija sve jeftinije metode...
To se kod ljudi bas i ne isplati , cak i kad je utilitarizam....maksimalizacija produktivnosti.....

Ali da koristim prostiji primer...
Poljska poslovica.......Lakse je ljude nauciti da se mrze, nego da se vole i saradjuju.....na tome je zasnovana svaka politicka misao...

Svesno ili nesvesno kapitalizam ce kad tad poceti da koristi jeftinocu ucenja zla u odnosu na skupocu ucenja ljudi saradnji i ljubavi.....

I eto u praksi , vise nego jasno , to se i desava....malo malo pa se desava..
Samo zato sto je jeftinije, ne iz neke svetske zavere....lokalna jajara ce isto to smisliti...
Ti bi bar trebao da budes koju stepenicu iznad ovih ostalih drugova koji u zivotu nisu nista stvarali ..Tvoje teze mozda i stoje ali kad ih covek posmatras sa periferije gde se Srbija nalazi ...U kapitalizmu tj tamo gde je on cist to i nije bas tako .
 
Samo je zamaskirano bolje.....Sustinski odnosi su isti, ali moze se diskutovati da li je mehanizam odrzavanja i maskiranja efikasan u smislu odrziv ili se mora stalno menjati u skladu sa promenom psihe onih kojima se maskira....
Sustina promene kaze da se maskiranje uparuje sa onima kojima se maskira...

I tu dolazimo do pitanja, da li je vaznije imati prakticnu srecu ili sustinsku srecu.....malo nejasno pa cu pojasniti...
Sustinska sreca je imati photoshop, pa editujes sliku onako kako ti znanje dozvoljava, a mozes sve, jer imas pixel kontrolu do u bit...
Prakticna sreca je uskladjena sa trenutnim stanjem onih kojima se maskira....u prevodu to bi bilo postojanje aplikacije dickapp koja ce sliku kite koja se salje devojkama, uvecavati, dodavati komentar tipa , kako bi lepo bilo da si ovde, dodavati odecu na telo kite, sesirice na glavu , magnify glavica i slicno....
Publika , narod je sretan ako je app tj sadasnjost uskladjena sa njihovim znanjima i mogucnostima...u danasnje vreme popularnija je app sa mnogo wizzarda nego sam photoshop...

Zato nije bas ocigledno onima koji zive u stabilnijim, ali ne i stabilnim kapitalistickim sistemima, da je osnova ista...
Zato ce smatrati Kineski kapitalizam ili USA kapitalizam napadom na svoj sistem..
Ako ne smatraju onda su glupi..
Sva sansa je da jesu glupi....kad je narod bio toliko svestan da moze da razlikuje sve to...?

Otud nesto sto je totalno drugacije od posmatranja despotizam, kapitalizam, socijalizam, komunizam...
Getoizam.
Tu postoji samo jedna prepreka.....naprednija okruzenja ce brze napredovati i onda ostali nemaju drugi izbor ako hoce hleba bez motike nego da otpocinju ratove...
Animalizam kao osnovno stanje ljudskog roda ce stoga biti stalni izazivac ratova.....protiv svakog drugog uredjenja gde je manje ispoljena ta osobina ljudi...

Ali ipak stoji da je to drugaciji pogled na sve ovo.....ne teritorijalni ne organizacioni po teritoriji ili naciji sto je isto, nego po selekciji ljudi koji dolaze da zive na jednoj teritoriji.....Virtuelnost tu moze da bude magla, ali ne pomaze.....fizicko postojanje je mnogo bitnija stvar nego svo moguce virtuelno maskiranje odnosa izmedju ljudi...
 
Sustinska sreca je imati photoshop, pa editujes sliku onako kako ti znanje dozvoljava
ziveofotosop.gif
 
Bezosecajni ljudi su jako osetljivi, kazu cuvari zatvora za najagresivnije zatvorenike koji povrede najvise ljudi u zatvoru.....

Kapitalizam stiti takve, jer agresivnost uvek donosi mnogo veci novac , pa preko novca i korupciju odredjenih ljudi....

Sa 2m visine i sirine, verujte mi , svi ocekuju da mi je plata negde, ne znaju gde, bar 1000e, ako ne kao izbacivaca, ono kao komercijaliste sa tim gabaritima u nekoj komerc ili kladionica firmi ili nekoj drzavno povezanoj firmi...
 
Svakog dana se 10 muškaraca sastaju u baru da razgovaraju i piju pivo.
Ukupni račun desetorice uplaćenih je 100. dolara.

Zapamtite da se plaćanje radi na proporcionalan način na koji se plaćaju porezi u društvu jedne države, s čime bi stvar bila manje-više ovakva, prema mjeri bogatstva i prihoda svakog:
• Prvih 4 muškaraca (najsiromašniji) ne plaćaju ništa.
• 5-ti plaća 1 $
• 6-ti plaća 3 $
• 7-ti plaća 7 $
• 8-ti plaća 12 $
• 9-ti plaća 18 $
• 10-ti (najbogatiji) plaća 59 $
Od tada su se svi zabavili i održavali ovaj dogovor između njih, dok ih, jednog dana, vlasnik bara nije uvalio u problem:
′′ budući da ste tako dobri kupci," rekao je, ′′ smanjit ću troškove vaših dnevnih piva za $ 20. Vaša ukupna pića sada će koštati 80."
Grupa je, međutim, zatražila nastavak plaćanja računa u istom proporciji kao i ranije.

Prva četiri su nastavila piti besplatno; povrat uopće nije utjecao na njih.
Ali što se dogodilo s ostalih šest pijanaca, onima koji stvarno plaćaju račun?

5 pijanac, isti kao i prva četiri, ne bi ništa platio: (100 % uštede).
• 6 platio bi sada 2 USD umjesto 3 USD: (uštedio 33 %).
• 7 platio bi 5 USD umjesto 7 USD: (uštedio 28 %).
• 8 platio bi 9 USD umjesto 12 USD: (uštedio 25 %).
• 9 platio bi 14 USD umjesto 18 USD: (uštedio 22 %).
• 10 platio bi 49 USD umjesto 59 USD: (uštedio 16 %).

Svaki od šest plaćenika sada je bio u boljoj situaciji nego prije: prva četiri pijanice su i dalje pili besplatno, a peti također.
Ali, jednom izvan bara, počeli su uspoređivati što štede.
′′ Primio sam samo 1 dolara od 20 ušteđenih,"rekao je 6 čovjek i istaknuo 10 pijanac je primio 9 dolara".
′′ Da, točno je," rekao je 5 čovjek. ′′ Također sam uštedio samo 1 dolara; nepravedno je da on prima devet puta više od mene."
′′ istina je ", uzviknuo je 7 čovjek. ′′ Zašto on prima 9 $ popusta kada ja primam samo 2
Bogati uvijek dobivaju najveće prednosti!"
′′ Trenutak!", vikali su prva četiri istovremeno. Onih četvorica što cijelo vrijeme špricaju besplatno.
′′ Nismo dobili ništa od nikoga. Sustav iskorištava siromašne!"
Devetorica je opkolila 10 i dala mu batine.

Sljedeće noći 10 čovjek nije došao piti, pa je devetorica sjela i popila svoje pivo bez njega, no prilikom plaćanja računa otkrili su nešto zabrinjavajuće:
Među svima njima nije se skupio novac za uplatu ni pola računa......

I tako je, prijatelji, nastavnici i sveučilišni studenti, korporativni i zaposleni, profesionalci i ulični ljudi, način na koji funkcionira porezni sustav, ljudi koji najviše plaćaju porez su oni koji imaju više koristi od smanjenja poreza.
Stavite vrlo visoke poreze, napadajte ih jer su bogati, a najvjerojatnije se više ne pojavljuju, u stvari, gotovo je sigurno da će početi piti u nekom baru u inozemstvu gdje je atmosfera nešto prijateljskija.

Moral od thw story:
′′ Nacionalni i popularni model ne uspijeva kada drugi narod završi ′′
Ili ako vam je draže, dodajem ovu misao:
′′ Sve što osoba dobije bez da je radila na tome, druga osoba mora da je radila za to, ali bez primanja...
Vlada ne može nekome ništa dostaviti, ako to prije nije skinula s druge osobe.
Kada polovina ljudi dođe do zaključka da ne mora raditi jer je druga polovina prisiljena brinuti se o njima, a kada ova druga polovina uvjeri da ne vrijedi raditi jer će im netko oduzeti ono što su postigli svojim trud, to... dragi moji prijatelji, je kraj bilo koje nacije.

Ne možeš množiti bogatstvo zabavom ".

Dr. Dr. Adrian Rogers
 
Poslednja izmena:
′′ Sve što osoba dobije bez da je radila na tome, druga osoba mora da je radila za to
то јесте тако.. интересантан ти је модел... али и даље мислим да би једноставан модел типа:
5% ти је зарада ма шта радио + горња граница богатства рецимо 200.000$, после тога зарада је 0%.

или мало у детаље

imovinavszarada.PNG

ово би уравнотежило цео свет док си реко кекс

пс.
зато што је њестра бити само 1 доктор :)
 
Poslednja izmena:
Nije stvar u matematici nego u osecaju isplativosti truda kod ljudi , to hoce da kaze, a ljudi su bolidi...

To ti je ona stvar kod struje ako se deli racun prema zonama, pa onda ljudi vide da im je svejedno a trosili 100kw a trosili 500kw, jer su vec uleteli u plavu zonu...zbog dva potrosaca koja su na istom brojilu...
I onda zbog male dodatne razlike a veceg konfora krenu da se shire....malo na grejanje, malo na bojler, malo na kuvanje i uskoro cepaju po 8 9 hiljada za struju svaki...
 
Nije stvar u matematici nego u osecaju isplativosti truda kod ljudi
него питањце пре тога:
да ли је исправно да један искоришћава друге?
тј да ли је исправно да други дају део живота другом?

ја не бих рекао, јер када погледамо Природу тога нема..
 
Ne, u prirodi ima svega, to je jedan od vaznih zakona prirode.
Sta radi pauk kad uveze muvu mrezom i odrzava je zivom po dva meseca da bi eventualno u njoj polozio jaja, ako uvati jos par njih ili samo da ima svezu muvetinu u marketu...?

Ili sta radi kraljica mravima....sta rade vojnici radnicima...

Na prvi pogled takav sistem imamo i kod ljudi, tj jedni iskoristavaju druge a daju doprinos u tome sto glumataju da su pametniji...
I to radi posao u normalnim drzavama ili kad se stalno preispituje ili odrzava na neki nacin....
Kod nas medjutim imamo totalno obrnutu stvar.....negativnu evoluciju, kod nas se evoluira da je prvo Sloba Milosevic mogao da bude izabran kao predsednik, egocentricni bolesnik, pa preko Dafine Jezde koji su tu samo alati, ne ucesnici...
Uspostavljanja Cosica i Jovica kao nekih intelektualaca, a oni bleja nevidjena...ili onaj nazovi akademik sa svojom cerkom Beckovic, pa do poslanika koji ne samo da ne mogu da sastave recenicu , ili prave nove reci , nego se pitas da li bi prosli na razgovoru za upis u skolu , u prvi razred...

Krezuba masa i masa penzosa od 90 godina koji kao nesto razumeju a gledaju te onim vec pomalo sitnijim okicama zeljnim da im se kaze da jeste, razumeli ste., tako je...to je samo strnjiste , izrastaj usred paleza na istorijskom planu.....ne bez uticaja, to ne smem da kazem, ali ako budu imali uticaj, Srbija ce opstati ali srba kao neke normalne, zdrave nacije nece biti..

Nekako su ljudi zamenili da je drzava i drzavnost Srbije isto sto i zdrav narod i zdrava nacija....a zdrav je ako radja valjda...
Po selima se ne stice takav utisak jer moj komsa u selu ima 3 deteta, nijedno posebno zdravo a jedno je na putu da postane tezak a drugo 40% invalid...
Drugi komsa, deca mu onako bolesnjikava, doduse i ja sam bio bolesnjikav, samo se to u moje vreme pricalo ako se razbolis tri puta godisnje prehlada, a ja sam tu nekad 2 nekad 3 puta, ali sad znam da nije do mene krivica, nego neznanje..ali to su prehlade....nije ni to bezopasno ali ima razloga zasto to gledamo drugacije.

Ljudi u kapitalizmu valjda ocarani novcem i jednostavnoscu koje novac nudi...postanu ne opste plitki , to sigurno , nego i kad su usmereni , ostaju bez razvijenog i negovanog i sistema zakljucivanja i sistema razmisljanja i sistema analize...misle da je to isto , ama bas svi...

Meni je dosta 5 minuta da pokazem, uzmi bilo koga, stavi ga pored mene i da analiziramo i videces nebo i zemlja razliku....
Jednostavno sve mora i treba da se razvija...sirovo je sirovo..

Kapital radi na uskracivanju slobodnog vremena onima koji nemaju kapital, jer je to odlicna eliminacija suparnika...
Zamisli da lako mozes da zamenis sa malo svog vremena njegov kapital.....ode kapital u 3 lepe...npr neke usluge mozes zameniti sa 10 minuta svog rada...naravno onda ces to sam odraditi...stetis tudjem biznisu...
 
ко хоће читаће.. ништа се не бој.. стара пословица мислим источна "учитељ је увек спреман, питање је само када ће ученик бити"

заправо то "ко хоће" јесте и проблем данашњег доба (ма како се он звао):
данас се намеће да радник/особа/малолетник... слуша надређеног..
по мени особа треба да послуша другога само када она хоће да сазна нешто што не зна
иначе има своју главу - она служи да командује телом а не да команде стижу "споља"
 
Da, savet se ne daje ako ga ne traze....iz dva razloga, prvo je bices omrazen , a drugo neces biti ispostovan...
Postovanje je vazno ne zbog onog ko moze da da valjan savet nego zbog svih ljudi koji su deo price oko valjanog saveta...
Nevrednovanje i nepostovanje onog ko daje savet iz neke struke devalvira sve ljude iz te struke...

A da ne pricam o osveti koja sigurno dolazi ako pomisle da znas ili imas nesto sto drugi nemaju....a ne moze da se kupi...

Zato je npr izuzetno bolesno ispricati kako se dobro snaci prilikom putovanja avionom u inostranstvo...ali je izuzetno zdravo kad to prakticno i cutke odradis grupi koja je sa tobom.....Nista nece shvatiti ali ce shvatiti da im sve prolazi glatko i bez problema..
Isto je i kod obicnog izlaska u BG npr, glupo je pricati gde i kako parkirati a da ti u poslednjem sekundu ne upadne neko na parking mesto a i da ne bude pola km daleko od mesta gde zelis da budes , kako izbeci eventualne tuce ili sipanje ostataka tudjih pica , gripozne, nego to odradis cutke i bez nametanja, i onda niko ne shvata kako ali svi vide da to postoji...

Srbija ima negativnu evoluciju trenutno , tako da ocekujem da ce uskoro da se vode rasprave o tome kako zagrejati vodu....
A usput da kazem malo ljudi zna da je brze smrznuti vodu koja je na 20C nego onu koja je na 6C iako logika srbina kaze da je to sigurno netacno...
Jer logika srbina kaze da ce kad tad voda od 20C morati da ima istu temperaturu kao ova od 6C....
Valjda je to razlog...
 
Ne, u prirodi ima svega, to je jedan od vaznih zakona prirode.
Sta radi pauk kad uveze muvu mrezom i odrzava je zivom po dva meseca da bi eventualno u njoj polozio jaja, ako uvati jos par njih ili samo da ima svezu muvetinu u marketu...?

Ili sta radi kraljica mravima....sta rade vojnici radnicima...

Na prvi pogled takav sistem imamo i kod ljudi, tj jedni iskoristavaju druge a daju doprinos u tome sto glumataju da su pametniji...
I to radi posao u normalnim drzavama ili kad se stalno preispituje ili odrzava na neki nacin....
Kod nas medjutim imamo totalno obrnutu stvar.....negativnu evoluciju, kod nas se evoluira da je prvo Sloba Milosevic mogao da bude izabran kao predsednik, egocentricni bolesnik, pa preko Dafine Jezde koji su tu samo alati, ne ucesnici...
Uspostavljanja Cosica i Jovica kao nekih intelektualaca, a oni bleja nevidjena...ili onaj nazovi akademik sa svojom cerkom Beckovic, pa do poslanika koji ne samo da ne mogu da sastave recenicu , ili prave nove reci , nego se pitas da li bi prosli na razgovoru za upis u skolu , u prvi razred...

Krezuba masa i masa penzosa od 90 godina koji kao nesto razumeju a gledaju te onim vec pomalo sitnijim okicama zeljnim da im se kaze da jeste, razumeli ste., tako je...to je samo strnjiste , izrastaj usred paleza na istorijskom planu.....ne bez uticaja, to ne smem da kazem, ali ako budu imali uticaj, Srbija ce opstati ali srba kao neke normalne, zdrave nacije nece biti..

Nekako su ljudi zamenili da je drzava i drzavnost Srbije isto sto i zdrav narod i zdrava nacija....a zdrav je ako radja valjda...
Po selima se ne stice takav utisak jer moj komsa u selu ima 3 deteta, nijedno posebno zdravo a jedno je na putu da postane tezak a drugo 40% invalid...
Drugi komsa, deca mu onako bolesnjikava, doduse i ja sam bio bolesnjikav, samo se to u moje vreme pricalo ako se razbolis tri puta godisnje prehlada, a ja sam tu nekad 2 nekad 3 puta, ali sad znam da nije do mene krivica, nego neznanje..ali to su prehlade....nije ni to bezopasno ali ima razloga zasto to gledamo drugacije.

Ljudi u kapitalizmu valjda ocarani novcem i jednostavnoscu koje novac nudi...postanu ne opste plitki , to sigurno , nego i kad su usmereni , ostaju bez razvijenog i negovanog i sistema zakljucivanja i sistema razmisljanja i sistema analize...misle da je to isto , ama bas svi...

Meni je dosta 5 minuta da pokazem, uzmi bilo koga, stavi ga pored mene i da analiziramo i videces nebo i zemlja razliku....
Jednostavno sve mora i treba da se razvija...sirovo je sirovo..

Kapital radi na uskracivanju slobodnog vremena onima koji nemaju kapital, jer je to odlicna eliminacija suparnika...
Zamisli da lako mozes da zamenis sa malo svog vremena njegov kapital.....ode kapital u 3 lepe...npr neke usluge mozes zameniti sa 10 minuta svog rada...naravno onda ces to sam odraditi...stetis tudjem biznisu...
Svako društvo zavisi od ljudi i njihovog (iskoristenog) potencijala .Svaka promasena investicija kosta one koji ulazu ako je to drzava i ljudi koji je vode a koji bi da se igraju sa tudim parama , onda racun placajju svi , Sloboda koja daje sansu da svako pokaze sta zna i nade svoje mesto u drstvu je prorodni razvij dogadaja koji se trazi .Kako god okretao sistem uvek ce se teaziti tih par % koji nam trebaju da bi isli napred ... . I jedan i drigi sistem su podlozni korupciji i zavise od svesti njenih građana... samo sto je kapitalizam bolji kad pocnete da hodate na 2 noge
 

Back
Top