Pesma za Evroviziju

GHs_DwpWwAATcDy.jpg
 

Jaka simbolika pesme "Ramonda" koju Srbija šalje na Evroviziju: Simbol je snage srpskog naroda​

Natalijina ramonda je cvet koji može da izdrži najsurovije uslove i ima čudesno svojstvo​

Pesma za Evroviziju 2024  finale pobednica Teya Dora

Foto: Mileta Mirčetić

Teya Dora sa pesmom "Ramonda" odnela je ubedljivu pobedu na Pesmi za Evroviziju i predsatvljeće Srbiju u Malmeu u maju, s numerom koja ima jaku simboliku.
O simbolici cveta ramonda, lila boje i zvezde Danice, ovih dana naširoko se pisalo, a pominjali su se i Prvi svetski rat, Dan primirja i uzdizanja iz pepela.
Ko je Teya Dora, predstavnica Srbije na Evroviziji: Svet osvojila Džanumom, školovala se na Berkliju

Ko je Teya Dora, predstavnica Srbije na Evroviziji: Svet osvojila "Džanumom", školovala se na Berkliju

Šta je ramonda?

Natalijina ramonda je cvet koji spada u endemske biljke Balkana, iz porodice Gesneriaceae. Veruje se, ipak, da je afričkog porekla, jer predstavlja ostatak suptropske flore Evrope i Mediterana. Najpoznatija je po tome što se u Srbiji u nedelji koja prethodi Danu primirja u Prvom svetskom ratu (11. novembar), nosi kao amblem na reveru i to kao ljubičasti svet uokviren motivima odlikovanja Albanske spomenice s početka 20. veka, tj. zeleno-crne trake.
Ovaj čudesni cvet otkriven je 1884. godine, kada ju je pronašao dvorski lekar kralja Milana Obrenovića dr Sava Petrović. Upisao je zatim ovu vrstu sa čuvenim Josifom Pančićem, a cvet je potom nazvan Natalijina ramonda, po kraljici Nataliji Obrenović, koju je srpski narod obožavao. U pitanju je ugrožena vrsta koja se teško nalazi, a raste na nepristupačnim mestima, uglavnom na suvim i hladnim terenima.

Natalijina ramonda je cvet koji može da izdrži najsurovije uslove i ima čudesno svojstvo koje je utvrđeno kod samo 30 od preko 300.000 poznatih cvetnica! Botaničar Pavel Černjavski navodno je davne 1928. godine sličano prosuo vodu u herbarijum, u kome se nalazila osušena Natalijina ramonda. Ona je nakon toga, na veliko iznenađenje, oživela.
Tajna je u anabiozi, sposobnosti biljke da se, nakon što je naizgled uvenula zbog loših uslova, ponovo vrati u život. Zbog toga se ona uzima kao simbol srpskog naroda i srpske vojske, koji su se, posle strašnih gubitaka u Prvom svetskom ratu, oporavili. Kao i ramonda, nakon nečega što je izgledalo kao smrt, vratili su se u život.
Pored Natalijine ramonde (lat. Ramonda nathaliae), postoji i srpska ramonda (lat. Ramonda serbica), pronađena u Rtnju 1874, kada Pančić nije bio siguran raste li ta biljka još negde. Smatra se da se od natalijine ramonde odvojila u samostalnu vrstu tokom tercijara, a takođe ima lepe ljubičaste listove skupljene u prizemnu rozetu.

Mnogi su tumačili pevačicine stihove onako kako su oni to želeli, a sama pevačica otkrila je za "Kurir" koja je zaista poruka njene pesme.
- Sigurna sam u to jer ceo svet slavi Dan primirja i svi znaju da je ramonda simbol tog dana, kao i koliko su se Srbi žrtvovali da poraze vinovnike tog rata. Videla sam da su na zvaničnom sajtu i sami ljudi već sad krenuli da pišu o cvetu ramonda, o zvezdi Danici, o lila boji. Tu je naravno i duboka ekološka poruka o neophodnoj zaštiti i ramonde i svih ugroženih vrsta biljaka. Ali, nadam se da pesma predstavlja i neku nadu i za te neke lične stvari, nevezano samo za istoriju. Taj cvet je jako lep simbol, jer se jedna ramonda diže iz pepela i može svakome da znači utehu, nadu, preporod posle ličnih nesreća i stradanja baš kao što je to i za naš narod koji je dosta patio i na kraju uspeo da se izbavi iz toga. Za to su zaslužne naše pradede i ljudi koji su nam pomogli da danas budemo ono što jesmo i da budemo ovde. Ko zna gde mi danas bilo da se nisu žrtvovali za nas - istakla je Teya Dora pre takmičenja.
(Telegraf.rs)
 
...

Premda vec i pre finala rekoh da je Ramonda muzicki najbolje od svega ponudjenog...

Ali kao generalni protivnik koncepcije Eurosonga...moram prokomentarisati da mi je pomalo zabrinjavajuce...da poslednje dve godine saljemo "CRNE projekte", nazovimo ih tako...

- Prosle godine to neskriveno bese CRNI Luka iliti Luka Black...
Od imena preko pojave do tzv pesme i nastupa, scene...dakle sve je bilo CRNILO

- E sad...kao sto rekoh Ramonda mi je muzicki top...
Ali opet...opet sve CRNO...od scene, odevanja autorke..., sem sto ajde sama poruka pesme nosi to neko kao vaskrsnuce...dakle posle mraka kao ide neka svetlost...

Cak je i Breskvica pevala o "crnim pticama"..., ali i kod nje takodje ajde kao ima tog vaskrsnuca u pesmi...tj neke nade i ona je u belom...


...
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Hrvat ima dobru pesmu. Ideja spota od Rammsteinove pesme Dike Titen čiji je lik fan.

Ne znam zasto se toliko dozvoljava i legalizuje klasican Copy-Paste tj plagiranje...?
Cak je i Zejna "Najbolja" u jednom delu imala taj Ramstaj rif...

To sve vise postaje kao normala...kopiranje/plagiranje...

Kao da nas pripremaju na AI doba...u kojem ce prakticno sve biti Copy-Paste...jer AI i radi sa vec ubacenim inputima ranijih kreiranja bilo cega...
Dakle nece vise biti kreacije tj kreativnosti...vec samo AI Copy Paste-a...


...
 
Strucnom ziriju je Zejnina turbo folk Teheran bolji od Gnezda Orlovog: 7 vs 5

A sto se tice tzv strucnog zirija...

Evo ko ti je minirao Breskvicu ako si za nju navijao...

Minirao ju je NWO sektor u ziriju :think:

1)
SAJSI MS joj je dala O (NULA) bodova...
A Sajsi MS ti je kuma Prajda itd...:ceka:
Mislim...sve jasno...
Ej Sajsi...bas da joj das NULU...pa moze ti se svidjati ili ne ali nije bas za nulu...

2)
Marija Šerifovic je isto nesto malo dala tipa 5 bodova...a Marija takodje...ne znam da li je bila kuma Prajda...ali ubedjenjem jeste...:lol:

Dakle LGBT su iskulirali...najblaze receno...Breskvicu...
A inace taj lobi je ipak u srzi Eurovizije...

...
 
A sto se tice tzv strucnog zirija...

Evo ko ti je minirao Breskvicu ako si za nju navijao...

Minirao ju je NWO sektor u ziriju :think:

1)
SAJSI MS joj je dala O (NULA) bodova...
A Sajsi MS ti je kuma Prajda itd...:ceka:
Mislim...sve jasno...
Ej Sajsi...bas da joj das NULU...pa moze ti se svidjati ili ne ali nije bas za nulu...

2)
Marija Šerifovic je isto nesto malo dala tipa 5 bodova...a Marija takodje...ne znam da li je bila kuma Prajda...ali ubedjenjem jeste...:lol:

Dakle LGBT su iskulirali...najblaze receno...Breskvicu...
A inace taj lobi je ipak u srzi Eurovizije...

...
 
Jedan je u žiriju dao Breskvici 12 ali ostali loma. To je ta LGBT i pomalo žuta dublja država od Ljubanove. Tu Sajsi je znala da forsira Nova S kao i Konstraktu. :per:

Pogledajte prilog 1508197

Sajsi radi za NWO... svesno ili nesvesno...

Sajsi-MC-je-kuma-ovogodisnjeg-europrajda-i-beograd-prajda 2022.
https://nova.rs/zabava/showbiz/eksk...uma-ovogodisnjeg-europrajda-i-beograd-prajda/


A Breskvici dečko žandar...

Posle raskida sa Vojažom, Anđela Ignjatović, poznatija kao Breskvica je uplovila u vezu sa Nikolom S. koji je 8 godina stariji od nje, a zaposlen je, kako se navodi, u policiji i član je Interventne jedinice.

Naime, oni su nedavno uhvaćeni u jednom klubu, gde Breskvicin dečko radio kao njeno obezbeđenje

Dakle Sajsi MS bila kuma i mozda je i nju na Prajdu obezbedjivao Breskvicin dečko...i gle sad...ona njoj NULA bodova...

Pa to je čitava španska serija...u vezi LGBT Eurosonga...

...
 

Back
Top