Pesma za Evroviziju

Teya Dora prvi put pred kamerama posle pobede: Objasnila zašto peva o ramondi i kako je dobila umetničko ime​

Teya Dora

Printskrin:RTS

Srbiju će na Evroviziji 2024, godine predstavljati mlada pevačica Teodora Pavlovska, poznatija kao Teya Dora.
Ona će izvoditi pesmu "Ramonda", a sada je otkrila kako se odlučila baš za tu pesmu, kako se oseća, kako se odlučila za umetničko ime, ali i kada je prvi put saznala za cvet, lilu ramondu.

Konačno pravda, dobro pobeđuje zlo! Haos na mrežama zbog objave našeg pevača, Breskvicini fanovi pobesneli

"Konačno pravda, dobro pobeđuje zlo!" Haos na mrežama zbog objave našeg pevača, Breskvicini fanovi pobesneli

Turski jutjuber roni suze uz Teya Dorinu Ramondu: Ne razume ni reč, ali ga je potpuno slomila

Turski jutjuber roni suze uz Teya Dorinu "Ramondu": Ne razume ni reč, ali ga je potpuno slomila


Pevačica je prvenstveno otkrila kako se oseća.
- Nisu se svi utisci slegli, ali baš sam bila u šoku i zbunjena kad se sve ono desilo. Osećam se prelepo, to je velika čast da predstavljam Srbiju sa pesmom "Ramonda" na Evrosongu. Malo sam umorna, i dalje pomislim da treba da idem na probu, imali smo ih puno, sve se to isplatilo. Svi učesnici su bili fenomenalni, toliko smo se lepo slagali i podržavali, drago mi je što je festival tako fenomenalno ispao - rekla je pevačica.

Zatim je rekla kako je nastao nadimak, odnosno umetničko ime Teya Dora.
- Kada sam studirala na Berkli koledžu u Americi, ljudima tamo je bilo teško da izgovore Tea, svi su me zvali Teja, a onda Teodora je bilo Tejadora, tako je došlo do tog nadimka, ja sam ga posle razdvojila da bude Teja Dora i tako... Spontano se desilo - rekla je.

Evo i kako se prijavila na "Pesmu za Evroviziju".
- Iskreno, mnogo ljudi mi je pisalo kada je izašao "Džanum", fanovi su pravili videe, TikTokove pisali su mi da se prijavim baš sa tom pesmom, verovatno nisu znali da ne možeš da se prijaviš sa pesmom koja je već izašla. Ja sam razmišljlala o tome, nisam bila sigurna, ali nisam radila na nekoj novoj pesmi, bar po mom mišljenju koja bi bila dobra za takmičenje... Kada se desila melodija za pesmu "Ramonda" bila mi je magična, kada je došlo vreme da se napiše tekst, znala sam da je ta pesma za festival - bila je iskrena mlada Teya za RTS, a zatim je otkrila kada je prvi put čula više o cvetu Natalijina ramonda.

- Za ramondu sam čula, neću da kažem tad, jer je moja mama bivši novinar pa je pričala da smo bile na Rtnju gde rastu ramonde, sa njom sam išla na putovanja kad je radila reportaže... To mi je skoro pomenula, ja sam zaboravila. Pre dve godine sam u Parizu je pričala sa njenom prijateljicom Biljom o zanimljivim stvarima, ona mi je pričala o istoriji i ramondi, to me je jako inspirisalo... Sada mogu da vidim koliko su se ljudi povezali i koliko sam tekst pesme i simbol ramonde budi u ljudima neka duboka osećanja. Ljudi se osećaju jako lepo dok slušaju pesmu, neki mi pišu da im je to amajlija, stvarno prelepo.
 
Breskica mi se nije dopala, ali isto vazi i za Teya Doru i Ramondu. Melodija nije losa, iako spora.
Izgleda kao da je pokusala da iskopira Billie Eilish i njen nacin pevanja, ali joj to nije poslo za rukom.
Ostale nisam ni odslusala.

Breskvica je pjevala pjesmu da se dopadne masama a ona nije etno pjevac al njena pjesma ima taj fazon i to je neiskreno,drugo je da to radi neko ko je klasicni etno pjevac al ovako ona koja nije iz te price igra na tu kartu populizma i to nije samo ona radila nego mnogi pjevaci i pjevacice plus i u zanrovima svojim su fabricki pjevaci svi slicni jedni drugima,drugo je kada je neko orginalan vokal ili autor orginal.Jedno su etno pjevaci a drugo su pop ili folk pjevaci koji igraju na etno kartu da pridobiju publiku pjevajuci etno pjesme
 
Breskvica je pjevala pjesmu da se dopadne masama a ona nije etno pjevac al njena pjesma ima taj fazon i to je neiskreno

Kako znas da je neiskreno? Ako neko peva etno, a nije etno pevac, znaci da je neiskren? Pevala je ona etno i pre ovog takmicenja. Zasto -- ne znam. I zasto je to uopste bitno? Pesma je ili dobra ili je losa. Sto se originalnosti tice, da je originalna, nije. Ali nije ni Tejina. Stavise, Tejina vrsta muzike je u Evropi sveprisutna, znaci nista neobicno, dok ovo sto radi Breskvica nije. Breskvica je egzotika.
 
za koju Evropu boli... uvo

Vecinu boli uvo, da.

Boli ih zato sto nisu izlozeni toj vrsti muzike.

I mene je bolelo uvo za baroknu muziku pre nego sto sam poceo da je slusam. Sad me vise ne boli.

Kada imas proizvode koji su previse drugaciji, onda se dozivljavaju cudnim i ne mogu odmah da se prime. Moras da imas strpljenja. Osim toga, moraju biti plasirani na odgovarajuci nacin. Ne mozes samo da im tresnes ono sto Srbi slusaju, moras to malo da im priblizis, po potrebi da pojednostavis, da ubacis elemente koji su im poznati i tako dalje. Znaci, postoji nacin, samo treba da se sprovede.

Alternativa je da ih imitiras, da saljes pesme kakve su culi milion puta do sad; drugim recima, da budes neoriginalan. Osim toga, to te stavlja u losijoj poziciji, zato sto se takmicis na njihovom terenu, pokusavajuci da pravis njihovu muziku, koja je deo njihove tradicije i o kojoj oni znaju mnogo vise nego ti. ( Izuzimam pesme poput "Cha Cha Cha" i "Rim Tim Tagi Dim" koje moze bukvalno svako da napravi. Ali na takve pesme ne mozes da se oslanjas jer ono sto svako moze da napravi nema buducnost. )
 
Kako znas da je neiskreno? Ako neko peva etno, a nije etno pevac, znaci da je neiskren? Pevala je ona etno i pre ovog takmicenja. Zasto -- ne znam. I zasto je to uopste bitno? Pesma je ili dobra ili je losa. Sto se originalnosti tice, da je originalna, nije. Ali nije ni Tejina. Stavise, Tejina vrsta muzike je u Evropi sveprisutna, znaci nista neobicno, dok ovo sto radi Breskvica nije. Breskvica je egzotika.

Breskvica nije pjevac nego internet djecja zvijezda koja je odlucila da pjeva sto ne znaci da pjeva lose.

Samo zamisli da citava Evropa glasa Izmedju Breskvice i Teye Dore objektivno to bi bila ubjedljiva pobjeda Teye Dore pa i sve da Breskvica ne pjeva etno pjesmu.Teya Dora je mnogo bolja pjevacica objektivno i na samoj Evroviziji bice mnogo bolje plasirana.Problem mnogih pjevaca koji nisu etno a odluce to da pjevaju je sto oni manipulisu sa emocijama tradicionalnih ljudi koji ce glasati za svaku etno pjesmu nebitno ko je pjeva i kakav ta pjesma ima kvalitet jer njih ne zanima kvalitet pjesme i kvalitet glasa i to mnogi pjevaci znaju i da ce time ici da dobiju jos vecu popularnost u prolaznost.Balkanika da je nastupila prvi bi rekao da idu na Eurosong ne zato sto pjevaju etno pjesmu i logicno bi bilo jer su oni etno grupa,vec zato sto su veliko ime i sto su goli kvalitet i znas da ce maksimum tu dati pored njih bi vidio da ovo sto pjeva Breskvica je teski prosjek .Breskvica je jako prosjecna u etno pjevanju i da je 100 puta gore pjevala ovu pjesmu glasala bi je vecina samo neka pomene u tekstu nesto vezano za etnos itd odma ljudi glasaju itd.Takodje imas i onih koji pjevaju na engleskom pa su cirkus i uzas kvalitet ili nesto kao Konstrakta koja je pjeva na srpskom al nebitno i da je na engleskom debilizam

Teya Dora je i prije ovoga pjevala pjesmu koja je ostvarila najvecu popularnost i svijetu a da je pjeva neka pjevacica sa Ex Yu prostoa,pa samo pogledaj komentare ljudi iz citavog svijeta sve u superlativu, nemoguce da su svi ti ljudi gluvi i demonizovani pa ne umiju da procjene dobar glas, sigurno nije protezirana bila kod tih ljudi sto slobodno komentarisu po internetu njene pjesme


A sada zamisli da Breskvica sve naredne pjesme pjeva etno jer mislis da bi ona mogla to da plasira van Srbije po svijetu kao npr ozbiljna i profilisana etno grupa Balkanika ,naravno da ne bi i to kada bi shvatili svi ljudi koji glasali su Breslvicu sve bi jasno bilo
 
Poslednja izmena:
Ma, visok plasman sledi za brzi ritam a mi phe idi bre...realno evrovizija je pukla odavno (politika). :think:

Bira se pesma za međunarodno takmičenje gde glas treba da daju i oni koji znaju šta prolazi na takvim takmičenjima a ne da se vode patriotizmom......

Tacno, ali patriotizam na evroviziji postoji i druge zemlje cesto ubace (ritam, tekst ili pokret ples) ok. samo ne mi ne .....bez brige,nas predstavlja RTS (prvi). :mrgreen:
 
Poslednja izmena:

Back
Top