Patrijarh odbio zahtev 14 vladika za vanredni Sabor

Svašta tu ima što mi ne znamo.
Ima tu i nekih dosijea i fascikala iz Službe, koje bi mogle izaći na svetlost dana, ako se previše kritikuje vlast...

Свега сам се начитао и нагледао.... Највише волим кад ми поједине владике доставе фотке противника не капирајући да немам намеру да излазим у јавност и да пљујем било кога од њих пред камерама или у штампи. А искрено верујем да пола тих инфо долази из "добро обавештених кругова"...
 
Свега сам се начитао и нагледао.... Највише волим кад ми поједине владике доставе фотке противника не капирајући да немам намеру да излазим у јавност и да пљујем било кога од њих пред камерама или у штампи. А искрено верујем да пола тих инфо долази из "добро обавештених кругова"...
Sve je to odavno zrelo za otvaranje dosijea.
Imali smo priliku 2000. godine.
To bi poprilično proluftiralo redove, a i osvežilo Crkvu.
 
stvar je u tome sto vrhovni vodja i najbolji od nas svih :roll: nije jedina tema Sabora tj..trazenog vanrednog sabora od strane 14 vladika ,sto nije mali broj onih koji se ne slazu ..a drugo politika je odavno usla u SPC i to moze da bude jedna od tema za razgovor kao i crkvena imovina i relikvije koje su na Kosovu ..to su ogromne vrednosti zbog kojih crkva i flertuje sa drzavom, a sama drzava krsi Ustav Srbije u kome pise da je Srbija sekularna drzava ..

Najbolji od svih nas? Iskreno se nadam da si sarkasticna, jbg spavao sam samo 2 sata pa mi je mozda smisao za humor malo iskljucen.... inace nije bitno dal je jedina tema ili ne, bitno je da se raspravlja o tome, a kao sto si i napisala Srbija je sekularna drzavana pa samim tim nema sta da se uplice u politiku i dodvorava politicarima, predsednicima i ostalim. Imovina crkve je najmanji problem, od te nacionalizovane imovine SPC je dobila najvise nazad, ono sto se duguje obicnim gradjanima je nekoliko stotina puta vrednije, stotine hiljada hektara, milioni kvadrata stambenog/gradjevinskog i ostalog prostora.....
 
Najbolji od svih nas? Iskreno se nadam da si sarkasticna, jbg spavao sam samo 2 sata pa mi je mozda smisao za humor malo iskljucen.... inace nije bitno dal je jedina tema ili ne, bitno je da se raspravlja o tome, a kao sto si i napisala Srbija je sekularna drzavana pa samim tim nema sta da se uplice u politiku i dodvorava politicarima, predsednicima i ostalim. Imovina crkve je najmanji problem, od te nacionalizovane imovine SPC je dobila najvise nazad, ono sto se duguje obicnim gradjanima je nekoliko stotina puta vrednije, stotine hiljada hektara, milioni kvadrata stambenog/gradjevinskog i ostalog prostora.....
jes ti video vozni park spc..ako nisi prosetaj do patrijarsije kad je sabor ili neki skup. jedino zajednicko svima je da nema ispod 2.5 litra nijedne masine, nema nista sto nije nemacko i svi imaju na unutarnjem retrovizoru okacene drvene krstace
 
od crkvenog velikodostojnika...pardon, crvenog velikodostojnika...germana je nadmasio

О Герману се може свашта рећи али је водио цркву у најтежем периоду и сачувао је. Ако ништа друго, можда је био црвен али није дозволио оно то се десило у Бугарској.
 
О Герману се може свашта рећи али је водио цркву у најтежем периоду и сачувао је. Ако ништа друго, можда је био црвен али није дозволио оно то се десило у Бугарској.
da, to stoji...ali tada nije bilo mogucnosti da znamo koji su lomovi u pitanju i koje ponizavanje srpska crkva trpi iskljucivo od politicke oligarhije. a slozices se da nije sam orden problem jer ko sve nije slican dobio, vec nacin na koji politika uplice crkvu i dodatno je slabi samo zbog sebicnih interesa koje pravdaju sumanitim vodjenjem politike. ako te spc podrzi patrijarhovim gestom, ukazom, drustvu sa vladikom ovim ili onim, saucestvovanjem, onda moras ako si iole vaspitan da to ne koristis za licnu promociju za koju znas da ce odjeknuti lose jer je narod podeljen, posto to nije svetosavski jer pomenuti odlikovani definitivno ne voli ili bolje reci mrzi sve sto nije on i njegova lazna ideologija.

ali kazem moj stav ne mora da je tacan iako i sam imam priznanje, ova crkva i crkva za vreme pavla su dve price jer nije bilo ogoljene politizacije. i tu je crkva generalno kriva jer stvari mora da radi iza 4 zida a ne da se reklamira i dopusta da je mediji blate i za ono sto treba a u vecini za ono sto nema blage veze.
 
Grupa od 14 vladika Srpske pravoslavne crkve (SPC) je u pismu patrijarhu Irineju zatražila sazivanje redovne sednice jesenjeg Svetog Arhijerejskog Sabora zbog, kako navode, "skromnog" obeležavanja 800 godina autokefalnosti SPC, "zabrinutosti zbog eventualnog priznanja nezavisnosti Kosova i Metohije", ali i zbog odluke "da se prvi put u osmovekovnoj istoriji Crkve, Orden Svetog Save Prvog stepena dodeli jednom predsedniku Srbije".
http://rs.n1info.com/Vesti/a532904/...a-zbog-Kosova-ali-i-dodele-ordena-Vucicu.html

U manastiru Žiča, gde je u nedelju počela višednevna proslava osam vekova samostalnosti SPC, okupilo se 45 od 53 episkopa u SPC, uključujući i one koji su u penziji i na saborskim zasedanjma učestvuju samo po pozivu.
U pojedinim crkvenim krugovima se i pre okupljanja u Žiči spekulisalo da bi proslava jubileja mogla da se pretvori u vanredno zasedanje Sabora zbog stanja u Crkvi, koje se dodatno zaoštrilo zbog prošlonedeljne odluke Svetog arhijerejskog sinoda da predsednika Srbije Aleksandra Vučića odlikuje najvišim crkvenim odlikovanjem – Ordenom Svetog Save Prvog reda.

Nezvanicno se saznaje da je Poglavar SPC patrijarh srpski Irinej odbio zvaničan zahtev 14 arhijereja za sazivanje vanrednog Sabora, nezvanično saznaje Danas u visokim crkvenim izvorima.
https://www.danas.rs/drustvo/patrijarh-odbio-zahtev-14-vladika-za-vanredni-sabor/

Ocigledno da u SPC vec duze vreme vlada nesloga izmedju Vladikama.Da li se to moze prevazici i kako ?

Izgleda da mi i ne mozemo zamisliti pod kojim su sve pritiscima vladike SPC. I to ne samo kod nas vec je otprilike slicno stanje i u Grckoj. Ne tako davno im je Cipras zapretio da ce im ukinuti sav novac koji se daje iz drzavne kase. Apsolutno sve. Kad su tenzije bile na vrhuncu i dobrano se uskomesalo, i svestenstvo se dobrano uzdrmalo, izlazi Cipras i ladno priznaje Makedoniji ime bez da je iko zucnuo od Vladika. Ni jedan jedini protest a da nisu bili pod ucenama, nikad mu to ne bi proslo. Tj, nikad to Amerima ne bi proslo.
Sta li se sve desava kod nas, mogu samo da zamislim.
 
da, to stoji...ali tada nije bilo mogucnosti da znamo koji su lomovi u pitanju i koje ponizavanje srpska crkva trpi iskljucivo od politicke oligarhije. a slozices se da nije sam orden problem jer ko sve nije slican dobio, vec nacin na koji politika uplice crkvu i dodatno je slabi samo zbog sebicnih interesa koje pravdaju sumanitim vodjenjem politike. ako te spc podrzi patrijarhovim gestom, ukazom, drustvu sa vladikom ovim ili onim, saucestvovanjem, onda moras ako si iole vaspitan da to ne koristis za licnu promociju za koju znas da ce odjeknuti lose jer je narod podeljen, posto to nije svetosavski jer pomenuti odlikovani definitivno ne voli ili bolje reci mrzi sve sto nije on i njegova lazna ideologija.

ali kazem moj stav ne mora da je tacan iako i sam imam priznanje, ova crkva i crkva za vreme pavla su dve price jer nije bilo ogoljene politizacije. i tu je crkva generalno kriva jer stvari mora da radi iza 4 zida a ne da se reklamira i dopusta da je mediji blate i za ono sto treba a u vecini za ono sto nema blage veze.

Хајде сад искрено... Колико пута је држава покушала да "смени" Германа као што је и његовог претходника коме није смела да се уради ни аутописија и који је из болничке мртвачнице директно превезен на место сахране заварен без могућности да се обави бдење у цркви?
У кога је Герман имао једно поверења у свом кабинету? Ко је његовим одласком и сам отишао у пензију?
Која је прва телефонска централа која је била озвучена тада најсавременијом опремом?
Лако је сада причати о бојама и ко је какав био... Погледај како су завршили његови претходници (почевши од Варнаве)...
 
Хајде сад искрено... Колико пута је држава покушала да "смени" Германа као што је и његовог претходника коме није смела да се уради ни аутописија и који је из болничке мртвачнице директно превезен на место сахране заварен без могућности да се обави бдење у цркви?
У кога је Герман имао једно поверења у свом кабинету? Ко је његовим одласком и сам отишао у пензију?
Која је прва телефонска централа која је била озвучена тада најсавременијом опремом?
Лако је сада причати о бојама и ко је какав био... Погледај како су завршили његови претходници (почевши од Варнаве)...
to ti znas ne znam cak ni ja pola od navedenog jer je bilo vreme mraka. o tome pricam. za mene nije referenca budala koja kaze crveni patrijarh jer ne zna sta se sve valja tamo. nije referenca ni crkveni obavestajac koji je cesto midlmen izmedju politicara i crkve... to su stvari koje treba kriti od javnosti. a ne da imamo sutuaciju da predsednik kao nikolic spava pred patrijarsijom na stiroporu i lazno se kune, sta god ja mislio o oprostu i grehu jer ja ne smatram da pokajnica ima cenu kao biti covek i postovati instituciju koja postoji od postanka covecanstva a ne unositi razdor i dvorskim spletkama pribavljati korist za svoje maliciozne ciljeve koje niko ne zna koji su. ne znam da li me razumes? drzava nema jasan plan za kosovo ili ima a niko ga ne zna, crkva ga kao zna jel tako i crkva ga odlikuje jer je isti hteo da ga realizuje a nije uspeo a mi blenemo ko telad u cin ne razumejuci nista sto ce razumeti pokolenja. to moze da prodje u komunizmu a ne u 21 veku pogotovo ako si svaki dan garniran laznim informacijama da te dodatno zbune i ne sagledas sustinu. a intelektualac koje god vere bio ili ne bio makar o drzavnim interesima onim najvisim mora da zna ako sedne i negde mrsi o sopstvenom stavu...seti se vojko i savle kada su pitali seljanke na pijaci sta misle o tome a seljanka kaze ma to je strasno taj slavko i mirko... to je srbija a to je ono sto se desilo sa odlikovanjem, odlikovan ali za sta? niko ne zna osim malog broja posvecenih dok medijima se servira kroz usta patrijarha bljuvotina o razvoju gradnji i ne znam cemu a svi smo svedoci da je to eufemizam za nesto drugo.
 
Kad kažem "isprazno", mislim na najčešći način korišćenja tog termina.
A to je ono najčešće u kontekstu novinarskih vesti o kakvom manastiru, istoriji, znamenitosti i sl.
Meni to nikad nije leglo kao pojam.
Moguće i da grešim

Kako ti ga ti razumeš?
Управо супротно тим вестима из несвести у којима се давиш.

Када одеш у православни манастир код духовника, он ти прича вести?
Или је то прилика да чујеш нешто што у вестима не можеш наћи?

Смисао духовности је да промени смисао наших живота. Да укаже на
оно што је заиста важно.
 

Back
Top