Quantcast

Patrijarh odbio zahtev 14 vladika za vanredni Sabor

tropicoflame

Domaćin
Banovan
Poruka
3.041
meni je sunovrat poceo sa rascinjavanjem artemija u koga se klela cela juzna srbija i kada je ekumenisticki deo preuzeo dizgine ...sad da li je patrijarh ucenjen ili ne ne znam to padre bolje zna bas kao i koliko je tesko sacuvati jedan od stubova svake drzave ali nekako nisam vise ubedjen da je spc crkva svih srba jer su mnogi razocarani njenim vidjenjem srpske drzavotvorne politike.

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
36.301
Управо супротно тим вестима из несвести у којима се давиш.

Када одеш у православни манастир код духовника, он ти прича вести?
Или је то прилика да чујеш нешто што у вестима не можеш наћи?

Смисао духовности је да промени смисао наших живота. Да укаже на
оно што је заиста важно.
Dobro, naravno da ne pričamo o vestima.
Pričamo o stvarima duhovne borbe

pustos

Veoma poznat
Poruka
10.478
Grupa od 14 vladika Srpske pravoslavne crkve (SPC) je u pismu patrijarhu Irineju zatražila sazivanje redovne sednice jesenjeg Svetog Arhijerejskog Sabora zbog, kako navode, "skromnog" obeležavanja 800 godina autokefalnosti SPC, "zabrinutosti zbog eventualnog priznanja nezavisnosti Kosova i Metohije", ali i zbog odluke "da se prvi put u osmovekovnoj istoriji Crkve, Orden Svetog Save Prvog stepena dodeli jednom predsedniku Srbije".
http://rs.n1info.com/Vesti/a532904/Grupa-od-14-vladika-trazi-sednicu-Sabora-zbog-Kosova-ali-i-dodele-ordena-Vucicu.html

U manastiru Žiča, gde je u nedelju počela višednevna proslava osam vekova samostalnosti SPC, okupilo se 45 od 53 episkopa u SPC, uključujući i one koji su u penziji i na saborskim zasedanjma učestvuju samo po pozivu.
U pojedinim crkvenim krugovima se i pre okupljanja u Žiči spekulisalo da bi proslava jubileja mogla da se pretvori u vanredno zasedanje Sabora zbog stanja u Crkvi, koje se dodatno zaoštrilo zbog prošlonedeljne odluke Svetog arhijerejskog sinoda da predsednika Srbije Aleksandra Vučića odlikuje najvišim crkvenim odlikovanjem – Ordenom Svetog Save Prvog reda.

Nezvanicno se saznaje da je Poglavar SPC patrijarh srpski Irinej odbio zvaničan zahtev 14 arhijereja za sazivanje vanrednog Sabora, nezvanično saznaje Danas u visokim crkvenim izvorima.
https://www.danas.rs/drustvo/patrijarh-odbio-zahtev-14-vladika-za-vanredni-sabor/

Ocigledno da u SPC vec duze vreme vlada nesloga izmedju Vladikama.Da li se to moze prevazici i kako ?
Od kad pratim vesti postoji nesloga u SPC.
Veca je verovatnoca da je to stalno stanje, ali se sad vise pise o tome, nego da je to novi razvoj dogadjaja.

Nina

Starosedelac
Supermoderator
Poruka
194.173
Penzionisani episkop zahumsko-hercegovački Atanasije Jevtić izjavio je u Peckoj patrijaršiji: „Veliki broj episkopa, može se slobodno reći većina, je protiv toga da se predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću dodeli Orden Svetog Save“
Uz njega su i mitropolit Amfilohije
Protiv ordenja predsedniku, ali za ordenje deci – mitropolit Amfilohije uručio je simbolično danas u Pećkoj patrijaršiji orden Sv. Save srpskoj deci, monaštvu i sveštenstvu na Kosovu i Metohiji, a što su prisutni na svečanom ručku pozdravili aplauzom. Vest o tome, takođe je na društvenim mrežama podelio i otac Sava.
Umesto u Patrijaršijskom dvoru, Vučiću i Selakoviću najviša crkvena priznanja se uručuju u Sava centru, što je suprotno dosadašnjoj praksi – da se čin dodele obavi u Patrijaršiji.

Nina

Starosedelac
Supermoderator
Poruka
194.173
Protiv dodele ordenja Vučiću i Selakoviću pokrenuta je i onlajn peticija.

„U više navrata, neposredno i preko svojih saradnika, g. Vučić je iznosio najgrublje neistine o našim uglednim arhijerejima, sveštenicima i monasima u medijima pod njegovom kontrolom. On je naš kosovski i vidovdanski etos proglasio ‘mitom’, a otvorenim zalaganjem za ‘razgraničenje’ sa Kosovom i Metohijom direktno se oglušava o jednoglasnom stavu Svetog Arhijerejskog Sabora naše pomesne Crkve.
Smatramo da predsednik države koji se sa tolikim nipodoštavanjem i prezirom odnosio prema stavovima naše Crkve i njenog vernog naroda nije dostojan ovog najvišeg odlikovanja.
Radi zaštite ugleda i dostojanstva Srpske Pravoslavne Crkve u ovoj jubilarnoj 800. godini njene autokefalije, molimo vas da poništite odluku o nagrađivanju g. Vučića jer među narodom, punoćom Crkve Božije, unosi sablazan i nevericu — i neće biti prihvaćena“, navodi se u tekstu peticije.
Ovu peticiju je do sada potpisalo 2034 ljudi.
http://www.nspm.rs/hronika/vladika-atanasije-ja-kao-i-vecina-episkopa-spc-smo-protiv-toga-da-vucicu-bude-dodeljen-odren-svetog-save.html

Padre

Veoma poznat
Poruka
10.004
to je laz, a ja brate ne volim lazi pogotovo iz usta srpske crkve..konacno nisu te vladike toliki idioti da traze ponovni sabor iako znam da se tu valja mnogo toga sto nema veze sa odlikovanjem vec borbom za presto.
Јесење заседање не би било ванредно већ редовно јер према Уставу СПЦ постоји пролећно и јесење заседање, само што се пролећно одражава сваког маја а јесење се некако прескаче...

Padre

Veoma poznat
Poruka
10.004
Protiv dodele ordenja Vučiću i Selakoviću pokrenuta je i onlajn peticija.

„U više navrata, neposredno i preko svojih saradnika, g. Vučić je iznosio najgrublje neistine o našim uglednim arhijerejima, sveštenicima i monasima u medijima pod njegovom kontrolom. On je naš kosovski i vidovdanski etos proglasio ‘mitom’, a otvorenim zalaganjem za ‘razgraničenje’ sa Kosovom i Metohijom direktno se oglušava o jednoglasnom stavu Svetog Arhijerejskog Sabora naše pomesne Crkve.
Smatramo da predsednik države koji se sa tolikim nipodoštavanjem i prezirom odnosio prema stavovima naše Crkve i njenog vernog naroda nije dostojan ovog najvišeg odlikovanja.
Radi zaštite ugleda i dostojanstva Srpske Pravoslavne Crkve u ovoj jubilarnoj 800. godini njene autokefalije, molimo vas da poništite odluku o nagrađivanju g. Vučića jer među narodom, punoćom Crkve Božije, unosi sablazan i nevericu — i neće biti prihvaćena“, navodi se u tekstu peticije.
Ovu peticiju je do sada potpisalo 2034 ljudi.
http://www.nspm.rs/hronika/vladika-atanasije-ja-kao-i-vecina-episkopa-spc-smo-protiv-toga-da-vucicu-bude-dodeljen-odren-svetog-save.html
Хајде да то кажемо овако. СПЦ је дала највиши орден особи (АВ) која је сама за себе рекла да није неки верник и да је агностик! Руку на срце СПЦ је дала орден и Новаку Жоковићу који практикује јогу, ТМ и сл. ствари које су у суштој супротности с учењем православне цркве.

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.783
Јесење заседање не би било ванредно већ редовно јер према Уставу СПЦ постоји пролећно и јесење заседање, само што се пролећно одражава сваког маја а јесење се некако прескаче...
Majski je redovni a jesenji vanredni.

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
36.301
Он је на првом месту патристичар. Његова Патрологија је преведена на више језика.
Znam da mu je to primarna specijalnost
Mada, tokom vremena kvalitet radova mu je opao.
Jesi li čitao kako su mu na njegove šamarajuće osvrte odgovarali sveštenik Zoran Đurović i teolog Dejan Mačković?

Ja sam jednom posredno osetio kako je na brzinu i s velikim nerazumevanjem na jedan tekst u Teološkim Pogledima koji sam ja prevodio.
Toliko je bezveze odreagovao, da autora nisam smeo da obavestim o tome, od sramote

Padre

Veoma poznat
Poruka
10.004
Него... Шта кажете на инфо да је наводно 100.000 људи за 3 дана потписало петицију да Иринеј оде с чела СПЦ?
Е сада, црква није демократска нити та петиција има било какву правну снагу али ако је тачно онда је сасвим јасно да је за њега црвени Герман био оличење духовности... О Павлу нећу ни сомињати.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
34.299
Него... Шта кажете на инфо да је наводно 100.000 људи за 3 дана потписало петицију да Иринеј оде с чела СПЦ?
Е сада, црква није демократска нити та петиција има било какву правну снагу али ако је тачно онда је сасвим јасно да је за њега црвени Герман био оличење духовности... О Павлу нећу ни сомињати.
Posle Pavla teško da mogu videti nekog drugog za patrijarha. Lični utisak.

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.783
Ne mozemo mi to znati. Mi sad vidimo ovaj cin davanja ordena, i recimo ni ja se ne slazem, ali mi ne znamo pozadinu tog cina. Mozda je krst danasnjeg naseg Patrijarha mnogo veci od njegovih prethodnika. Zar ce neko i pomisliti da je on drage duse dao ovaj orden?

vcbccbc vcbcvb

Ističe se
Poruka
2.019
Zar ce neko i pomisliti da je on drage duse dao ovaj orden?
ni vucic, ni juda nisu drage volje izdajnici, ali su opet izdajnici
au bre, nisam zlonameran, ali stvari se razvijaju u nezeljenom pravcu, jer nisu dobro postavljene, mnoge su izopacene
skoro bi anatema, izopstenje artemija, i sad sta, da zaboravimo?
a ovo sa deljenjem ordenja - to je sve hijerarhijski, - ali, eto, okidac je bunjenja...

Izgubljeni Slučaj 2

Primećen član
Poruka
575
Patrijarh Irinej ima već 89 godina, neće on dugo još da bude medju živima