Ovako je Prorokovao Enoh - Sedmi od Adama

Zar upravo zavet koji je Bog napravio s Nojem (ne Avramom), da vise nece biti opste kataklizme ne osporava novozavetnu knjigu otkrivenja koja prorice opstu kataklizmu na celoj zemlji. Naime starozavetni proroci proricu o parcijalnim unistenjima(gradova, zemalja) i ta prorocanstva su se vec obistinila. Mozda gresim ali mislim da niko od starozavetnih proroka ne prorice opstu kataklizmu cele zemlje. Enoh i poslanice kada govore o sudnjem danu upucuju na to da je rec o preobrazaju zemlje i neba i naravno dusa (onih koje su ostale zive i koje ce se ujedanput promeniti i mrtvih koje ce vaskrsnuti), ne o opstoj katastrofi slicnoj potopu. Dakle zavet s Nojem osporava autenticnost novozavetne knjige otkrivennja koja ocigledno prorice bas katastrofu slicnu potopu.
 
jovana1:
Zar upravo zavet koji je Bog napravio s Nojem (ne Avramom), da vise nece biti opste kataklizme ne osporava novozavetnu knjigu otkrivenja koja prorice opstu kataklizmu na celoj zemlji. Naime starozavetni proroci proricu o parcijalnim unistenjima(gradova, zemalja) i ta prorocanstva su se vec obistinila. Mozda gresim ali mislim da niko od starozavetnih proroka ne prorice opstu kataklizmu cele zemlje. Enoh i poslanice kada govore o sudnjem danu upucuju na to da je rec o preobrazaju zemlje i neba i naravno dusa (onih koje su ostale zive i koje ce se ujedanput promeniti i mrtvih koje ce vaskrsnuti), ne o opstoj katastrofi slicnoj potopu. Dakle zavet s Nojem osporava autenticnost novozavetne knjige otkrivennja koja ocigledno prorice bas katastrofu slicnu potopu.

Sa Avramom. Od Avrama je trazeno da obreze sebe i da se svi njegovi muski potomci obrezuju kao potvrda tog zaveta.
Avram je obrezao sebe i svog starijeg sina Ismaila i od tada krece taj obred kod Semita.
 
jovana1:
Zar upravo zavet koji je Bog napravio s Nojem (ne Avramom), da vise nece biti opste kataklizme ne osporava novozavetnu knjigu otkrivenja koja prorice opstu kataklizmu na celoj zemlji.

Долазак Сина Божјег и Страшни Суд је за нечасне сигурно катаклизма, док је за праведнике дуго очекивано избављење. :wink:

Него да опет поновим, тај догађај уопште није катаклизмичан.
 
NE, TAJ DOGADJAJ JE CISTA MATEMATIKA ZA POCETNIKE:

CIFRANJE [12X12X1000=144000; 42x30=1260] I RAZLOMCI [OTK. 6,8...I DADE MU SE VLAST NAD 1/4 ZEMLJE DA UBIJA...; OTK 8,12...I BI UDARENA 1/3 SUNCA I 1/3 MESECA I 1/3 ZVEZDA...; OTK. 9,15...DA POBIJU 1/3 LJUDI; OTK. 12,4...1/3 ZVEZDA NEBESKIH I BACI IH NA ZEMLJU].
 
Maran Ata i ja mislim da taj dogadjaj(drugi Hristov dolazak) uopste nece biti kataklizmican, ali novozavetno otkrivenje upucuje one koji veruju u njega da ocekuju upravo kataklizmu, vladavinu zveri, zigosanje brojem koji jos niko nije odgonetnuo. Hristos i apostali nam govore da strazarimo cekajuci njegov drugi dolazak jer ce doci iznanada kao lopov u noci, a ako odgonetamo tri sestice i cekamo prvo zver pa Hrista u kakvom ce nam stanju biti dusa i duh kad Hristos iznenada dodje.
 
jovana1:
Maran Ata i ja mislim da taj dogadjaj(drugi Hristov dolazak) uopste nece biti kataklizmican, ali novozavetno otkrivenje upucuje one koji veruju u njega da ocekuju upravo kataklizmu, vladavinu zveri, zigosanje brojem koji jos niko nije odgonetnuo. Hristos i apostali nam govore da strazarimo cekajuci njegov drugi dolazak jer ce doci iznanada kao lopov u noci, a ako odgonetamo tri sestice i cekamo prvo zver pa Hrista u kakvom ce nam stanju biti dusa i duh kad Hristos iznenada dodje.

Evo citam vasu diskusiju ovde i vidima kako dozvoljavate da vas zver obuzima.
Zver prvo posalje svog poslanika, u ovom slucaju MaranAta, koji vam govori o knjigama koje nisu prihvacene kanonom crkve, jer ih Duh Sveti nije potvrdio medju vernima, da biste na kraju dosli do njega, tj. zveri.
Sad raspravljate o danu za kog ne znate ni kad ce i kako ce se zbiti, umesto da upalite vase svetiljke i idete medju one koji jos nisu prepoznali Gospoda niti culi za njegovu ljubav. Da idete medju one kojima su usi, srce i um zacepljeni od religije, obicaja i paganizma. Jer ako njima otkrijete Hristovu ljubav i delo spasenja, zver ce biti pobedjena i vi cete biti medju pobednicima. Ako li nastavite ovako, zver ce opet biti pobedjena dahom Hristovim ali vi necete biti medju pobednicima.

Zver je poslala mnoge poslanike da pisu knjige koje ne govore direktno o njoj ali navode na nju. I te knjige zvuce i zvece. Zato, sestre i braco, imate 66 knjiga koje treba da izucite. Kad zavrstite posao a vi opet. Punite se onim sta je od Duha a ne od ljudske mudrosti koja je ludost pred Bogom.

Bozji blagoslov.
 
maleni:
Zver prvo posalje svog poslanika, u ovom slucaju MaranAta, koji vam govori o knjigama koje nisu prihvacene kanonom crkve


Интересантно је да се позиваш на канон који је донела Божја Православна Црква, коју иначе у свакој могућој прилици пљујеш из све снаге. То је онај апсурд на који ми ниједан инославни није успео да одговори... Него, знаш ли ти да је дотичну књигу цитирао Св. Апостол Јуда у својој посланици ? Хоћеш рећи да је Св. Апостол убацио у своју посланицу цитате из књиге која није богонадахнута ?

ПС: Хвала на комплименту. :wink:
 
MaranAta:
maleni:
Zver prvo posalje svog poslanika, u ovom slucaju MaranAta, koji vam govori o knjigama koje nisu prihvacene kanonom crkve


Интересантно је да се позиваш на канон који је донела Божја Православна Црква, коју иначе у свакој могућој прилици пљујеш из све снаге. То је онај апсурд на који ми ниједан инославни није успео да одговори... Него, знаш ли ти да је дотичну књигу цитирао Св. Апостол Јуда у својој посланици ? Хоћеш рећи да је Св. Апостол убацио у своју посланицу цитате из књиге која није богонадахнута ?

ПС: Хвала на комплименту. :wink:

Vec sam ti objasnio da u vreme nastajanja kanona nije postojala tzv. Bozija pravoslavna crkva, bar ne ona na koju ti mislis, vec univerzalna crkva pod vodstvom rimskom biskupa - pape. A sto se tice nastajanja kanona on nikako nije vezan ni za istok ni za zapad vec za jednu i jedinstvenu crkvu koju su vasi patrijarski zbog zedji za vlascu razdelili na dva, pa kasnije svoj deo na vise delova, srpsku, rusku, bugarsku, rumunjsku ... "pravoslavnu" crkvu cije je jedino "pravoslavlje" bilo da zadovolji svetovnog cara kako nebi izgubila privilegije.

Sto se tice "svetog apostola Jude" i njegovog citiranja Enoha, cak i da jeste tako - to je onda jedini deo knjige koji je kanonizovan. Ti, koji za sebe tvrdis da si hriscanin, morao bi da znas sta znaci nadodavanje na rec.

Ali posto si vec na nekoliko mesta postavio cudne principe svoje vere tako svojstvene "pravoslavlju" - kao sto su kompromis sa paganizmom i sl., ne vidim da ces odustati ni od ove svoje gluposti da citiras nebiblijske knjige.

Zao mi je samo ljudi koji te shvataju ozbiljno i molim se da im Bog otvori oci da prepozanju u tebi otrov kojim im trujes.
Znas i zmija je, u vrtu, Evi citirala Boga u onom sto on nije rekao. Tog oruzja se izgleda ne odrices.
 
Ево укратко колику си количину глупости набацао а тако мало простора:

1. Божја Православна Црква је настала на педесетници када је Свети Дух сишао на Апостоле. То што је ти зовеш "универзална" је само оно народно "није шија него врат".
2. Божја Православна Црква није никада била под вођством једног Епископа, па макар он био и Епископ Рима - папа. Почасно место никада није представљало и право урисдикције над другим Епархијама.
3. Божја Православна Црква није "раздељена", него прати библијско устројство и хијерархију каква је видљива из разних посланица у којима су описана путовања Апостола и отварања помесних цркава.
4. Цареви су исто тако Божја деца која требају духовне вође - свештенике. Прича о очувању привилегија је чиста идиотија.
5. Нека књига је или богонадахнута или није. По теби испада да је само цитирани део књиге Еноха од Бога, а остатак није. Изгледа да смо добили проналазача у свету теологије. :D
6. Пагани су исто Божја деца које треба привести Творцу неба и земље. Ако мислиш да је то привилегија вас "чистунаца" који сте се појавили јуче, седите пуних стомака, са чачкалицом у зубима, куцкате на компјутерима своје пљувачке есеје, запитајте се где сте били у она тешка и крвава времена када су људи за веру гинули као мухе ?
7. Ти овде непрестано цитираш отпадничке идеје наследника Мартина Лутера. А ко је био тај отпадник, најбоље да проучиш сам, јер ћеш се можда мање згрозити.
8. Хвала на комлиментима које ми уручујеш. Што више сикћеш на мене, више знам да сам у праву. Такви као ти су одувек нападали на Божју Православну Цркву, и нападаће и до краја века. А шта ће бити тада, пророковао је Јездра:

(2 Јездра 2,27) Ne popuštaj. Kada dođu dani tuge i teskobe, drugi će plakati i žalostiti se, a ti ćeš biti vesela i u izobilju.
 
Ako izuzmemo Knjigu proroka Danila, Enohova knjiga je prvi i najvažniji među jevrejskim apokrifnim apokaliptičkim tekstovima helenističkog perioda.9 Spis je originalno pisan na aramejskom, sa zaključkom na hebrejskom jeziku, koji se oslanja na stariju Nojevu apokalipsu.10 U potpunosti je sačuvan jedino u etiopskom prevodu (tzv. Etiopski Enoh) koji predstavlja kompilaciju iz I ili II veka posle Hrista.11 U Kumranu (IV pećina) pronađeni su fragmenti deset rukopisa na aramejskom jeziku koji sadrže gotovo četiri petine Etiopskog Enoha.12 Knjiga Enohova predstavlja pravi mozaik u kome je sakupljena različita građa različitih autora iz različitih vremena. Sastoji se iz pet glavnih delova (ukupno 108 glava) pisanih što hebrejskim što aramejskim jezikom, koji su nastajali u periodu između 400 i 160 godine pre Hr.13 Ono što povezuje ove delove je Enoh, sedmi patrijarh posle potopa, koji je živeo "jednako po volji Božjoj" i koji "nestade... jer ga uze Bog".14 Kako je već rečeno sadržaj knjige je veoma šarolik. Govori se o padu anđela, o sudu koji će izvršiti "Pradavni" i "Sin čovečiji" nad anđelima i ljudima, o putanjama zvezda i kretanju vetrova, o istoriji sveta od Adama do Mesije, o blagoslovu i sreći dobrih i o prokletstvima zlih. Značajno je učenje o budućem životu, koji je zapravo nastavak ovozemaljskog jer se u njemu nastavlja život u porodici (žena i deca).15 Prema Enohovoj knjizi u Šedolu (Hadu) su i dobri i zli, s tim da zli mukama ispaštaju za svoje grehove. Govori se i o anđelima. Uz tri već poznata biblijska imena (arh)anđela (Mihajlo, Gavrilo, Rafailo) pojavljuje se i jedno novo - Urilo. Dosta je upadljiva i reinterpretacija 1Moj. 6,1-4, jer koristi mitološki materijal koji može biti stariji od kanonske verzije priče o "sastajanju sinova Božjih sa kćerima čovečijim".16 Po ovoj verziji ti "pali" anđeli su uveli žene u tajne zla kao što su gatanje, astrologija, kozmetika... Satana je zapravo demon po imenu Azazel koji zapoveda palim anđelima. Ipak, u Etiopskom Enohu najzanimljivije je učenje o "Sinu čovečijem" koji se ne pojavljuje kao što je to slučaj u Knjizi proroka Danila (7,13) kao utelotvorenje Božijeg naroda, već kao božansko biće koje prati Gospoda. On je izabran pre svih vekova i primio je Duha Svetoga. U fragmentima nađenim u Kumranu nedostaju mesta na kojima se pominje Sin čovečiji, te se može pretpostaviti da je ovo izlaganje verovatno naknadni umetak nekog judeohrišćana iz I ili II veka n.e. Enohova knjiga je od najranijih vremene uživala znatan ugled među hrišćanima. Pisac kanonske Judine poslanice polemišući sa krivim (jeretičkim) učiteljima navodi jednu rečenicu sa početka Enohove knjige.17

================REFERENCE:

9 Apokrifima (grč. apokryphos - sakriven, tajan) se u ovom slučaju, označavaju oni religijski spisi koji nisu prihvaćeni od zvanične crkve ili neke druge verske zajednice, kao bogonadahnuti tekstovi, te samim tim i nisu ušli u kanon svetih knjiga i nisu se koristili na liturgijkim sastancima. Postoje i jevrejski i hrišćanski apokrifi. Neki od njih su osuđeni kao jeretički (gnostički) i štetni, dok su drugi u starini bili čak i preporučivani kao korisni za individualno iščitavanje (Knjiga Enohova, Vaznesenje Mojsijevo, Protojevanđelje Nikodimovo, Protojevanđelje Jakovljevo...).
10 Koestler, History and Culture, 256.
11 Sačuvan je i staroslovenski prevod Enohove knjige (Druga knjiga Enohova). "Slovenski Enoh" predstavlja prevod jedne grčke verzije iz VII veka. Tekst je sličan tzv. Etiopskom Enohu (Prva knjiga Enohova), mada je dosta kraći (68 glava). Podeljen je na tri glavna dela: Enohovo putovanje kroz sedam nebeskih eona (1-21), Enohovo primanje Božanskih tajni (22- 38), Enohove oporuke svojim sinovima (39- 68).
12 U Kumranu nije pronađen treći deo Etiopskog Enoha, tzv. Enohove parabole (glave 37-71), mada to ne mora da znači da je ovaj deo nastao kasnije. Neki pojmovi u knjizi su srodni apokaliptičkim pogledima Esena, ali esensko poreklo ovog materijala nije sigurno (Koestler, History and Culture, 256-257).
13 Postoje indicije da neki delovi Enohove knjige (npr. o padu anđela) možda potiču i iz V veka pre Hr. (Tomić, Pristup Bibliji, 193).
14 1Moj. 5, 24
15 Hristos u Mt. 12,18-27. verovatno osporava ovakvo jevrejsko viđenje života nakon smrti.
16 Koestler, History and Culture, 257.
17 "Gle, dođe Gospod sa svojim svetim milijardama, da sudi svima i da izobliči sve bezbožne i sva njihova bezbožna dela, koja bezbožno počiniše, i za sve drske reči koje bezbožni grešnici izgovoriše protiv njega" (Jud. 14-15; Enoh. 1,9).
 
Sto rece maratic, sto me vise napadate to sam sigurniji da sam u pravu. Nije da dosad nisam bio bio nego me sada vasa diskusija bas "podigla". Mora da sam pogodio bas u centar vase umisljenje poboznosti.

A sto se tice maratica, istina je da je lazni prorok kao i sva hijerhije kojoj sluzi. Samo laznim prorocima potrebni su najveci hramovi na svetu, najcistija vera,
Pa vi pravoslavci ste neka vrsta verskih fasista. Nisam to do sad primecivao. Da, oni krstovi na grafitima, cista rasa naravno srpska, cista jeres pardon vera.
 
...:
niko te ne napada licno kao sto si ti plunuo coveka i pobegao,
nego su neki pokusali da budu razlozni, argumentujuci,
a ti...?
sto bi rekao maranata: begas zecicu>..

Nemoj da se nadas da sam otisao. Evo me na drugim diskusijama. Ovde sam zavrsio, nema vise sta da dodam, jer Isus rece "Ne bacajte svojih bisera pred svinje."
Ako te nesto interesuje uzmi pa ponovno sve procitaj.
 

Back
Top