Operacija srca

Postovanje, I pozdrav svima..Moja mama je operisala srcane zaliskte pre mesec ipo dana, tacnije radjena je zamena..operacija je protekla uredno, I nakon sedam Dana pustena kuci.Na operaciju smo cekali cetri meseca, I za to vreme njoj se stanje dosta pogorsalo.Iako smo svi strahovali za ishod operacije , ona je protekla odlicno, to je doktorovo misljenje..Pre operacije je pila pradaksu, a posle kao I svi presla na ustaljenu semu farin..U bolnici su joj merili vrednosti I bile su u granicama..sve uredno...Na otpustu su rekli da pije kako su dali, I prva kontrola za 24.8. niko nije pomenuo da u medjuvremenu treba da vadi inr..Ona na zalost nije docekala prvu kontrolu..Moje pitanje za vas, da li smo trebali da joj vadimo inr, kao provera, jer bojim se da nije doslo do zgrusavanja , a da smo to mogli da sprecimo promenom terapije...smatram da smo je na jeftin nacin izgubili, mlada zena..
 
Tako mi je zao sto to cujem. A onda se setim svog komsije,lekara,koji mi je rekao da ne brinem kako ce proci operacija,vec da sve posle bude dobro.
Gde je mama operisana ? Porazavajuce je da nije dobila instrukcije kako i sta dalje pri otpustu,ali sad ne vredi nista.
 
Operisana je na Dedinju.Verujte mi kolko smo se opustili posle operacije svi..bili presrecni Ona je toliko dobro izgledala, dva sata pre nego sto ce se sve desiti pila sok, kafu.Na nesrecu njen internista je sad bio na odmoru.Drugarica koja je farmaceut me ubedjuje da nema sanse da je farin zakazao. I da je to svetska sema..ko zna ..Izgleda da organizam nije izdrzao ...Moj savet, tek posle operacije OPREZ.
 
Da, na žalost, ponekad pođe i po zlu.
Moje iskreno saučešće.
Iako je hirurzi već rade rutinski, operacija na otvorenom srcu jeste strašna trauma za organizam. Tu su: anestezija, sečenje grudne kosti, mnogo šavova, strano telo, problemi sa pritiskom, plućima, bol, kompletna promena rada srca, verovatnoća stvaranja ugruška, krvnih podliva oko srca... ma svašta. Ne mora značiti da je tvoju majku ubio tromb, mnogo toga može da se iskoplikuje.

- - - - - - - - - -

P.S.
Dobila sam informaciju u apoteci (iz prve ruke) da za kupovinu Farina ili Varfarina u EU morate imati RECEPT. Isti recept sa svim pečatima i šifrom bolesti kao i za naše apoteke, a rok važenja je verovatno mesec dana. Oni recept neće zadržati, ali bez njega vam po zakonu ne smeju prodati lek.
 
Dragi prijatelji, opet se javljam sa nedoumicama. Operisana sam u četvrtak, što se tiče operacije i oporavka, od strane doktora sve je prošlo u redu. Međutim, meni je puls od sinoć ubrzan, išao je do 120, pratili su ga cijelu noć, kretao se između 90 do 100, jutros je išao do 140, na kraju su mi dali tabletu ali on je i dalje ubrzan (ide do 110 cijeli dan). Dr mi je rekao da je to kod mlađih ljudi normalna pojava, prepisao mi tablete, pustio kući i rekao da pratim stanje. Nalazi su mi u redu, temperatura ne ide preko 37,3 (što su opet rekli da je normalno), rane od drenaža mi po malo cure ali oko toga niko nije pravio bauk.

Da li bi neko, ko je imao operaciju, mogao napisati svoja iskustva, šta je normalno, šta ne, šta je alarmantno..? Ja od straha više ništa ne znam, što je uzrok više za ove tahikardije. Oprostite što sam se raspisala, zahvaljujem se unaprijed na odgovorima.
 
Ja bih rado pomogla ali moja operacija je bila jako davno - ne sećam se svih detalja... Znam da mi je puls i sada brži nego pre operacije, normalan mi je oko 83. Upravo ti prvi dani našeg "novog života" su najčudniji. Ima naglog pada pritiska, mučine, izliva i podliva, vaginalnih infekcija (zbog katetera), pomalo aritmije. Telo uči kako da živi na novom režimu. Stalno osluškujemo srce, merimo pritisak i gledamo vlastito telo kao da je tuđe. Sve to nas jako plaši jer ne znamo šta je normalno a šta ne, pa je i to razlog za pojačani puls. Šta da ti kažem, svako reaguje malo drugačije i to i fizički i emotivno tako da ne postoji isti savet za svakoga.
Ja mislim da je najvažnije da ti specijalista kaže do koje visine pritiska i pulsa nemaš razloga za brigu, a ako su vrednosti na granici ili iznad nje - kome treba odmah da se obratiš.
 
Moja mama je posle operacije imala i aaritmiju , i to su je jedva uspeli da kontrolišu lekovima , ni to nije bio neki problem , i posle 6 meseci nema ni traga od aritmije , prosla je i te lekove ne pije više. Verujem da je sve drugačije neko vreme posle operacije. Ako lekari ne smatraju da je to problem- najbolje je da i mi tako smatramo .
 
Hvala vam na odgovorima. Problem je što je jedan dr rekao da je to normalno, a drugi da nije, tu sam se zbunila
Kako god, danas sam se natjerala da odem kod svog dr, previo me, rekao je da to nije strašno što iz jedne rane malo curi, ali da, ako puls i za 7 dana (pored tableta) bude išao do 100, da se obavezno javim opet na hirurgiju..nadam se da će biti sve kako treba ????
 
Draga Ta Ku,ja sam imala ubrzan puls posle operacije. Oni su to pratili i lekom uspeli da regulisu. Posle je i taj lek iskljucen( cini mi se posle tri meseca od operacije).
Svakako se javite svom lekaru. Verujem da nije nista strasno,vec telo reaguje burno. Pratite sve,pa prijavite lekaru.
Volela bih da sam mogla vise da pomognem,ali samo mogu svoje iskustvo da prenesem.
 
Hvala puno, već si dovoljno pomogla :)
Kao što juče napisah, dr je rekao da je to kod mladih osoba normalna reakcija. I ova blago povišena temperatura i sve to skupa jer je operacija ipak veliki šok za organizam ali opet, kad ništa ne znaš a ne osjećaš se dobro, naravno da te svaka sitnica uznemiri..bar sam ja takva ???? pratićemo sad, pa ćemo vidjeti..
 
Biće sve u redu, ali se čuvaj, prati puls kao što su ti rekli i ne napreži se. Sad znaš kome da se obratiš posle 7 dana.
A ko inače prati tvoje stanje sada, posle operacije, osim tog hirurga? Ko će ti odrediti lekove, pratiti INR?
Ja sam imala ludu sreću da u mom gradu imam sjajnog internistu s kojim se lično poznajem, koji me je i poslao na operaciju, i mogu da odem kod njega bez zakazivanja bilo kad ako mi je nešto sumnjivo. Sama ordinacija mi je na 5 minuta od kuće. Dva puta mi je bukvalno spasio život i od tad slušam samo i isljučivo njega (vodim se onom narodnom "sto babica - kilava deca"). I sada me kontroliše dva puta godišnje, svake dve godine radimo eho srca i nikakve nove lekove ne uzimam ako on to nije odobrio. I ti ćeš, kao novooperisana morati svašta da naučiš, pa bi bilo dobro da nađeš nekog lekara od poverenja koji će ti biti pri ruci i pomoći ti da se uhodaš.
Naravno, i mi smo uvek tu da posavetujemo i ohrabrimo. :bye:
 
Ja trenutno zivim u Austriji pa ne znam da li je inace praksa takva ili je to kod njih tako, ali na otpusnoj listi niti pise kad je kontrola, kad skidanje konaca, kako da pijem tablete koje su prepisali, apsolutno nista i sva sreca pa sam je procitala prije nego sam otisla kuci i, naravno, iznenadila se da nista nije navedeno tako da sam uspjela ispitati dr koja se nasla tu. Ona mi rece da ja s njima nemam vise nista osim ako bi doslo do nekih komplikacija, tipa oko pulsa, bolova, otezanog disanja i sl. a za sve drugo idem kod svog dr (koji je nesto poput porodicnog dr kod nas, samo sa mnooooogo sirim sprektrom), i tako sam uradila, otisla kod njega, on mi rekao kako da pijem tablete i sve ono sto sam prethodno gore napisala. Jedino sto trebam, za 3 do 6 mjeseci, je naci kardiologa koji ce dalje pratiti zaista samo srce npr. ultrazvuk, ekg i tako to.
Sta je INR?
 
INR ili protrombinsko vreme je gustina krvi. Kod nas je većina pacijenata koji su operisali srce na antikoagulantima, tj. lekovima koji razređuju krv da ne bi došlo do trombova kojima smo sada skloni. I uglavnom nam je to doživotna terapija.
 
To mi niko nije spomenuo. Moj mi je dr samo sad, za prvih 5 dana nakon izlaska iz bolnice, dao 5 šprica Lovenoxa i to je to. Inače, rekli su mi još prije op da, ako sve bude kako treba, nikakve terapije neće biti potrebne, rupe koje su bile su zatvorene, srce kao srce je oslabljeno jer se problem kasno otkrio ali za to nema terapije i to je to.
 
Moja mama je posle operacije imala i aaritmiju , i to su je jedva uspeli da kontrolišu lekovima , ni to nije bio neki problem , i posle 6 meseci nema ni traga od aritmije , prosla je i te lekove ne pije više. Verujem da je sve drugačije neko vreme posle operacije. Ako lekari ne smatraju da je to problem- najbolje je da i mi tako smatramo .
Pozdrav!
Organizam mora da se navikne na novonastalo stanje. Aritmija može biti sinusna ili absoluta. To mora da se prati preko holtera ili nekog monitora. Lek koji se često kod našeg zdravstva upotrebljava u slučaju aritmije jeste amiodaron. Kod težeg oblika aritmije ide venski, dok kod blažeg oblika aritmije ide oralno.
Uz to će se naravno piti i neki od naprednijih betablokatora (na bazi Tenseka) i možda neki od ace inhibitora (na bazi Tritace ili Trandolapril).

Postoperativno stanje pacijenta uvek treba da se monitoriše i svake promene se moraju pratiti na svakih šest meseci.

Ljudi obično misle da će sve boljke i sva prethodno stečena stanja odmah da prođu čim se srce operiše, što nije istina. Terapija se mora nastaviti i nakon operacije, pogotovo ako je postojala aritmija i pre same operacije.

Što se duže čeka, duže se i leči. Tako je sa stanjem Srca.

sve najbolje.

- - - - - - - - - -

To mi niko nije spomenuo. Moj mi je dr samo sad, za prvih 5 dana nakon izlaska iz bolnice, dao 5 šprica Lovenoxa i to je to. Inače, rekli su mi još prije op da, ako sve bude kako treba, nikakve terapije neće biti potrebne, rupe koje su bile su zatvorene, srce kao srce je oslabljeno jer se problem kasno otkrio ali za to nema terapije i to je to.

lek koji se pije za koagulaciju krvi je Farin, što je u stvari vrsta mišomora, verovali ili ne. :)

Lek Farin može biti opasan ako se uzima u velikim količinama, a među prvim organima koji prokrvare su desni.

Zbog toga je poželjno da se zubi srede pre svake operacije i konzumiranja Farina kako bi se izbegle potencijalne komplikacije krvarenja pri poseti zubaru kasnije. Zubaru se uvek mora naznačiti ukoliko se pije Farin.
 
Nemam ja aritmije, nisam ih nikad ni imala. Zapravo, ja nikad nikakve probleme i nisam imala do eto trudnoće ali nakon poroda takođe ništa. Zato mi je i bilo teško odlučiti se za operaciju. Postoperativne tahikardije su se već smirile tako da mogu prijeći na jednu umjesto dvije tablete dnevno. Nadam se da će i sve ostalo uskoro doći na svoje, što takođe želim i svima koji su morali ili će tek morati na operaciju. I jedva čekam da prođe tih 6 sedmica pa da konačno uzmem svoju ćerkicu koja mi stalno leti a ne razumije zašto je mama ne može uzeti ????
 
Pozdrav! Imam pitanje, moj je tata prije malo manje od mjesec dana operirao aortu. Naime radilo se o disekciji aorte (rascjepnuce). Zanima me ima li ovjde nekoga tko je to operirao i kakav se zivotni vijek pretpostavlja za ljude koji su to operirali. On je to operirao s 44 godine. Također ako je netko imao operaciju vezanu za puknuće aorte voljela kakve su pretpostavke za ljue koji su to operirali. Hvala puno, unaprijed!
 
Pozdrav! Imam pitanje, moj je tata prije malo manje od mjesec dana operirao aortu. Naime radilo se o disekciji aorte (rascjepnuce). Zanima me ima li ovjde nekoga tko je to operirao i kakav se zivotni vijek pretpostavlja za ljude koji su to operirali. On je to operirao s 44 godine. Također ako je netko imao operaciju vezanu za puknuće aorte voljela kakve su pretpostavke za ljue koji su to operirali. Hvala puno, unaprijed!

moja majka ima 80g, pre 2god je operisala (`zamenili` su joj aortu), operisao je dr.Putnik u KCS....tada nam je rekao da daje 50% sanse u uspeh operacije jer je teska operacija (trajala 4h)...
pije lekove protiv visokog pritiska i farin protiv zgrusnjavanja krvi....ne sme da dize veci teret....da dolazi redovno na kontrole
nije bas disciplinovana...hoce da preskace lekove, ujutru uz kafu da popije i rakijicu...oce i da potegne da nosi nesto tesko, a na kontrole nece da ide...
i tako...svako rukovodi svojim zivotom kako hoce.
 
moja majka ima 80g, pre 2god je operisala (`zamenili` su joj aortu), operisao je dr.Putnik u KCS....tada nam je rekao da daje 50% sanse u uspeh operacije jer je teska operacija (trajala 4h)...
pije lekove protiv visokog pritiska i farin protiv zgrusnjavanja krvi....ne sme da dize veci teret....da dolazi redovno na kontrole
nije bas disciplinovana...hoce da preskace lekove, ujutru uz kafu da popije i rakijicu...oce i da potegne da nosi nesto tesko, a na kontrole nece da ide...
i tako...svako rukovodi svojim zivotom kako hoce.
Mene vodi dr Putnik sad bas trebam na kontrolu nisam jos operisana. Presla sam.kod.njega s Dedinja. Kakvo.vam.je generalno bilo iskustvo s dr Putnikom oko.operacije i posle? Meni je ostavio utisak da je bas profesionalac. Ali.nije.me jos operisao...
 
Opet ja...evo, prošlo je više od mjesec dana kako sam operisana, išlo je sve fino do prije 3-4 dana kad su počeli bolovi tu negdje oko srca, nisam ih mogla ni lokalizovati, odem kod dr, on kaže to je od ubrzanog pulsa, mišići se zgrčili ali me pošalje i na snimanje pluća koje sam uradila danas i koje je pokazalo upalu, ali se bol proširio na desnu stranu tako da je desna strana kritična. Za sutra me je poslao dalje u kliniku gdje će vidjeti da li je potrebna hirurška intervencija (????) ili će biti dovoljna samo punkcija. Malo je reći da sam van sebe, ne znam šta nosi sutra a treba pregurati noć.
Slična iskustva? Savjeti?
 
Mene vodi dr Putnik sad bas trebam na kontrolu nisam jos operisana. Presla sam.kod.njega s Dedinja. Kakvo.vam.je generalno bilo iskustvo s dr Putnikom oko.operacije i posle? Meni je ostavio utisak da je bas profesionalac. Ali.nije.me jos operisao...
profesionalac i kako smo culi najveci strucnjak kod nas, i zato imajte brigu manje jer ste kod sjajnog dr
posle operacije je otisao na godisnji odmor pa su mamu preuzeli dezurni lekari i brinuli o postoperativnom toku....na kontrolu posle dolazila (nije iz bg) 2x ali su zbog prezauzetosti dr putnika njega u ambulanti menjali drugi...
ali svi kazu - najbitnije je ko uradi operaciju, ostalo je sve lakse.
 
Pozdrav svima, i molim vas za savet. Moja majka, 72 god, dijalizni bolesnik, treba da ide na operaciju zamene zaliska. Posto zivimo u Rep.Srpskoj nas kardiolog je dao predlog Kamenica ili Beograd. Uradjena joj je koronografija ovde i sada treba odabrati. Moze li nam neko pomoci savetom, gde se prijaviti ? Prilicno smo svi zabrinuti oko ove operacije jer je ona i inace slabog opsteg zdravstvenog stanja, i bojimo se kako ce to uopste i podneti.
Hvala unapred !
 
MrSpale,ja sam cula da su u Kamenici odlicni lekari,ali Dedinje je ipak lider u regionu.
Malo je nezgodno posavetovati.
Mama ce lakse podneti operaciju nego sto se to sada vama cini.
Tako da,samo polako. Bice sve u redu.
Veliki pozdrav ! Mozda ce se javiti neko ko je operisan u Kamenici. Cini mi se da su na forumu velikom vecinom u Beogradu operisani.
 
Ajde da ozivim temu. Isla.na eho. Aneurizma 4.2 i dalje, EF 72%, zalistak 1.1-1.4 kaze da je izmerio u jednom momentu. Regurgitacija 2-3+i dalje. Za 6 mes kontrola. Identicno sve. Ja sva srecna.... Pisaljem reuzltate da mi da misljenje i hirurg javi mi se asistent i prvo.kaze ok....indikovana operacija (ja se zblanula) posle minut kaze aha ali ako hoces radjati jos radjaj ali odmah. Ja tek onda u nesvest, s tim sam.se pozdravila. Posle mi kaze 6 meseci pa.opet na kontrolu. Prvo, nije mi se moj hirurg javio, drugo ovaj covek mi je toliko pprecnih info dao odjednom, nisam mogla da utrefim put kuci. Kao, ma.ajde ako neces da radjas, to je rutinska stvar aj odradimo i cao. Cekaj prijatelju pa ako sam stabilna nista se ne menja sto jurim pod noz i Farin i celu tu pricu. Klasicna oprecnost izmedju kardiologa i kardiohirurga. Nemam pojma cemu sad da verujem...niti za sta da se odlucim ili ne...
 
Poštovani forumaši
Moj problem pocinje u maju mjesecu kada se odlucujem za popravak i izmjenu starih plombi na zubima.Sve je bilo ok do kraja maja mjeseca gdje mi se javila blago povišena temperatura koja se kasnije podigla na 39 stupnjeva,te je konstantno uz groznice ostajala na tom nivou,Moja borba s temperaturom trajala je puna 4 mjeseca jer ljekari nisu mogi da ustanove zbog čega se sve to desava.Nakon 4 mjeseca provedena kod kuće doktori na infektivnoj klinici me odlucuju primiti na njihov odjel, a da napomenem da sam u toku ova 4 mjeseca izvadio nalaza i nalaza od bakterija,briseva,hematoloskih pregleda,kardioloskih pregleda,reumatoloskih da sad sve ne nabrajam.Na infektivnu kliniku sam primljen u septembru ove godine gdje mi je 14 dan nakon uzimanja hemo-kultura u fibrilnom stanju i pod groznicama ustanovljen da imam streptokoknu bakteriju hemoliticku B sto se veze za endokarditis.Ponovnim pregledom kardiologa su mi ustanovljene same vegetacije na srcu sto se potvrdilo da je pogodno tlo za razvijanje bakterija i definitivna dijagnoza je bila akutni i subakutni endokarditis.Na klinici za infektologiju sam proveo 42 dana gdje su mi davali antibiotik vankomicin.Poslije terapije ponovno dem na pregled kod kardiologa gdje su ostale vidiljive vegetacije jedna od 2.1 cm koja visi na samom zalistku i postoji mogucnost da se otkaci u svakom trenutku.Obzirom na prebolovani endokarditis moji zalistci (Mitralni i aortni) su u jako losem staju jer je bakterija ucinila svoje.kardioloskim pregledom je također utvrđeno da imam aunerizmu ushodne aorte koja je izmjerena na 58mm.U razgovoru sa kardohirurgom mi je inicirana BENTALL operacija (zamjena aortnog zalistka i ushodnog djela aorte) te zamjena mitralnog zalistka.Na moje pitanje koliko je operacija rizina od doktora sam dobo odgovor da je operacija visoko rizicna i da ne mogu garantovat nista dok se ne otvori grudni koš.ja Bih zamolio nekog stručnog opet da mi da svoje misljenje,jer ste vi svi prošli kroz istu ili slicnu situaciju.Ja na ovo sve gledam jako pozitivno jer se nadam i molim boga da sve prodje kako treba.Da napomenem jos da sam jako mlad imam 26 godina na sta je doktor rekao da je u svemu tome to jako pozitivno.Lp
 

Back
Top