Odnos umetnika i dela

Jadna je njena umetnost kad je morala poveriti glavni lik muškarcu!
Meni je, naprotiv, jadna svaka "umetnica" koja pravi isključivo "žensku" umetnost.
Pisac poverava lik onome ko je idealan za taj lik, ne igra se političke korektnosti.

Meni su godinama prebrojavali muške i ženske likove u člancima za dečje časopise i insistirali na izmenama ukoliko se, nedobog, desi da ima jedan muški više.
Onda sam jednom u pet članaka koje sam im poslala stavila isključivo ženske likove, osim jednog koji je bio - mlakonja i nesposobnjaković.
Zatim sedela i čekala da me pozovu i da mi kažu kako nisam izbalansirala broj muških i ženskih likova i da to popravim.
Ništa, nema ih da zovu.
Pozovem ja njih i pitam je li sve u redu.
Naravno, naravno, nikad bolje, odgovoriše feministički angažovane urednica i saradnica.
 
Poaro joj,valjda,bio incestuozni idealisani otac...Inteligentna Elektra...
Za mene je ta spisateljica primer nemoći ženske inteligencije pred muškom inteligentnom silom muške zveri!
Namah dobijam vizualizaciju sigurne kuće oko koje reže raptori!:evil:
Jadna je njena umetnost kad je morala poveriti glavni lik muškarcu!
Đaba vam, dame moje sve sigurne kuće koje grade isti ti zverovi! Zakoni su vaše zamke! Mužjačko društvo,država
raptora!
Gledam ih juče na keju kako pripremaju vežbu i one "kobre" kako iz helikoptera se spuštaju na sremsku obalu...Koji kanibali!
Koji od njih dozvoljava svojoj partnerki da sme nešto da zucne!? Ravnopravnost!
Ni umetnost ženska nije ženska! Meračenje muškog sveta...
Raptorska vrsta...
(Možda ovo deluje hejterski , suludo i najmanje asocijalno,međutim,to je taj moj otklon i posmatranje situacije iz orbite ...Ne mrzim ljude-
ne mogu se tako brzo menjati,ali nemam ni iluzija prema njima...Grešan sam pred Bogom,ako ga ima,što ih čak i volim često-i sam sam
taj raptor okrutni,surovi...)

Pa ne ... Pandan Poarou je Agatina Mis Marpl, čije su mentalne sposobnosti takođe na zavidnom nivou.
U Agatinim romanima nema stereotipa odnosno podele između "muških" i "ženskih" umova; Podjednako su zastupljeni i kao zločinci, i kao detektivi.
 
Pa ne ... Pandan Poarou je Agatina Mis Marpl, čije su mentalne sposobnosti takođe na zavidnom nivou.
U Agatinim romanima nema stereotipa odnosno podele između "muških" i "ženskih" umova; Podjednako su zastupljeni i kao zločinci, i kao detektivi.

Da. S tim što ne verujem da ih je prebrojavala da bi ih bilo jednako. Prosto žena pisala onako kako treba.
Da ,samo što je to muški svet Nacionalnog Geografskog Društva i Bejkonovske viktorijanske masonerije u koji Agata nije mogla ni da priviri te se
bavila dekadentnim engleskim srednjim slojem koji tamo nije imao pristup...Naravno,to je bio bogat srednji sloj za koji nije trebalo odobrenje Gornjeg
doma lordova da se primeni zakon! Ni danas nije drukčije na tom ostrvu pirgavih raptora koji i danas smatraju lov na "divljake" najvećom lovačkom veštinom...
Uostalom,engleska kruna inspiriše i prekobarnog svetskog šerifa...Te zajedno vladaju ekonomijom sveta...
Ničeg lepog u "gospodstvu" tih licemernih zveri ja ne vidim i njihove intrige i zapleti jesu genijalni,ali genijalni idiotizam!
Čak i od toga je Agata Kristi uspela da napravi interesantne romane! A inače ,za mene u tom viktorijanskom društvu,nema ničeg
interesantnog,naročito ne u rekama krvi koje su protagonisti tog društva svetom prolili! Oni i konkvistadori su zreli za časni sud istorije!
 
Bahova mama, Betovenova mama, Satijeva mama, moja mama, i nekoliko tašta. To je više od pet.
Na jednoj temi ovdje (mislim da je Misao) sam zastupao tezu da je covjekov zivot materijalizacija njegovih misli. E, upravo je nauka to formulisala kao zakon. (Ako sam i prvi koji je to tvrdio necu trazit autorstvo. Poklanjam ga bilo kom :lol:).

Ovdje iznosim novu tezu. Ona glasi:

Genije se ne uci, genije se radja!

I to su drugi vec rekli ali ja bih elaborirao kako se to genije radja. Pa genetikom. :) Jednostavno se dobrim odnosom prema zivotu dobre karakteristike generacijama umnozavaju i na kraju - rodi se genije! (Ne treba da napominjem sta se dogadja onim koji se lose odnose prema zivotu).

Samo da dodam. Genija nece upropastiti sredina odnosno uslovi zivota jer ce se genije ispoljiti u bilo kojoj sredini i bilo kojim uslovima. Isto tako genije ce se ispoljiti u bilo kojoj oblasti kojom uzme da se bavi.
 
U pravu si Rile...
Svi mi koji drugima delujemo pomalo ingeniozno imamo ozbiljne falinke-nedostatke koji nas udaljavaju od epohalnih
otkrića,patenata,knjiga i sl.
Čak dvojicu mensovaca znam koji jednostavno neće da se eksponiraju,opredeljeni su za normalan život...Jedan i izjavljuje da
je loše potrošiti taj jedini život na kormanjenje u buri!
I samom mi jasno ,iz niza primera (Nobel,Ajnštajn...) da ne treba srljati s nekim otkrićima!
Recimo:s tihom fuzijom se zastalo iz veoma jakog razloga:ubrzo bi svaki tehničar znao da napravi reaktor tihe fuzije!
A kakve bi to reperkusije imalo po sve ekonomije?
Tako da genijalaca i ima,ali tek iskompleksirani genije srlja i evo otkrića!:evil::roll:
 

Back
Top